Αξίζουν 'ευχαριστώ' τα ψηφιακά αρχεία;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: πέλοψ-Γιατι????

Δημοσίευση από polvar » 08 Φεβ 2010, 20:01

11 φορές αποφάσισε να δώσει ο Πελοπας την μάχη για να αποδείξει την ορθότητα της άποψής του!

Σωστό ή λάθος;

Εδώ εγώ μπορώ να προσθέσω μόνο το περιβόητο:
"Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όλα όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω – ακόμα και με το τίμημα της ζωής μου – το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες αυτά που πρεσβεύεις" (Βολταίρος, η πεμπτουσία της δημοκρατίας)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
peterrainman
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από peterrainman » 08 Φεβ 2010, 20:26

Δυστυχώς δε δύναμαι να σε ακολουθήσω.Το μόνο που θα πω είναι πως οι ίδιοι οι συντονιστές επαινέβησαν αυτεπάγγελτα.
Δακρυσμένο πουλί, στὴν Κύπρο τὴ θαλασσοφίλητη
ποὺ ἔταξαν γιὰ νὰ μοῦ θυμίζει τὴν πατρίδα,
ἄραξα μοναχὸς μ᾿ αὐτὸ τὸ παραμύθι,
ἂν εἶναι ἀλήθεια πὼς αὐτὸ εἶναι παραμύθι,
ἂν εἶναι ἀλήθεια πὼς οἱ ἄνθρωποι δὲ θὰ ξαναπιάσουν
τὸν παλιὸ δόλο τῶν θεῶν.
ἂν εἶναι ἀλήθεια
πὼς κάποιος ἄλλος Τεῦκρος, ὕστερα ἀπὸ χρόνια,
ἢ κάποιος Αἴαντας ἢ Πρίαμος ἢ Ἑκάβη
ἢ κάποιος ἄγνωστος, ἀνώνυμος, ποὺ ὡστόσο
εἶδε ἕνα Σκάμαντρο νὰ ξεχειλάει κουφάρια,
δὲν τὄχει μὲς στὴ μοίρα του ν᾿ ἀκούσει
μαντατοφόρους ποὺ ἔρχονται νὰ ποῦνε
πὼς τόσος πόνος τόση ζωὴ
πῆγαν στὴν ἄβυσσο
γιὰ ἕνα πουκάμισο ἀδειανὸ γιὰ μίαν Ἑλένη.

Γιώργος Σεφέρης
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΟΣ, Γ'

Δείτε τις ενεργές αγγελίες μου!

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από πελοπας » 08 Φεβ 2010, 20:57

Επαναλαμβάνω αντέδρασα με την αναδρομικότητα του κανονισμού.
Το ίδιο θα αντιδρούσα αν ίσχυε αναδρομικά κανονισμός αν φορούσε αντικείμενα.
Γίνεται εμφανές ότι ή δεν είσαι σε θέση να το αντιληφθείς ή είσαι υπέρ της αναδρομικότητας ισχύος των κανονισμών!

Δεν αναφέρθηκα για την ορθότητα ή όχι του νέου κανονισμού (πάντα στην εφαρμογή των νέων αγγελιών).
Έχω εκφράσει δημοσίως την θέση μου για τα ψηφιακά αρχεία.
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... t=7#p54967
Πέτρο δεν διαβάζεις αρχίζω να πιστεύω εσκεμμένως την θέση μου, δεν έγραψα πουθενά ότι τα ψηφιακά αρχεία δεν πρέπει να παίρνουν ευχαριστώ.
Με αναγκάζεις να το αντιγράψω για να το διαβάσεις εδώ
Ο Μάκης αναφέρεται σε αποστολή φυσικού μέσου λ.χ. του δίσκου cd, αυτό είναι αντικείμενο και πρέπει να παίρνει ευχαριστώ εφόσον δεν επιτρέπεται η αντιγραφή και διάθεση τους χωρίς την έγγραφη άδεια του δημιουργού.
Η Γλυκερία αναφέρεται σε ηλεκτρονική αποστολή αρχείων εφόσον επιτρέπεται η αντιγραφή και διάθεση τους χωρίς την έγγραφη άδεια του δημιουργού.
Με βρίσκει σύμφωνο ο συλλογισμός της Γλυκερίας και του Μάκη, αναλόγως του είδους των αρχείων.
Την νέα πρόταση που έκανε ο polvar την βρίσκω αρκετά καλύτερη.

Πέτρο όσο ότι το έχει ξανακανει ΜΟΝΟ η giorginaa, πιάνεσαι αδιάβαστος.
Στο έγραψε και ο polvar το λνκ στο σχόλιο και τις προτάσεις που είχε κάνει όταν πρωτοθίχτηκε αυτό το θέμα.
Δεν το διάβασες το λινκ.
Εκτός της giorginaa το έχει κάνει το nandiaki
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=212&t=6392
Επίσης το έχει κάνει και ένα μέλος που χάριζε αντίγραφα ψηφιακού αρχείου (αεροφωτογραφίες) που τραβήχτηκε από την πολεμική αεροπορία.
Επειδή αναφέρθηκες για την giorginaa, να επεκταθώ και να πω κάτι ακόμα.
Η giorginaa λ.χ. έχει χαρίσει υλικά πράγματα όπως είδη χειροτεχνίας που τα έφτιαξαν οι μαθητές της (τα έξοδα των μαθητών είναι γνωστό τα πληρώνουν οι γονείς τους), συνεπώς η giorginaa δεν πλήρωσε τίποτα και όμως πήρε ευχαριστώ για πράγματα που δεν ήταν δικά της!
Το αναφέρω επειδή είπες ότι τα ψηφιακά αρχεία τα βρίσκεις δωρεάν και είσαι της άποψης ότι δεν πρέπει να λαμβάνουν ευχαριστώ.
Όταν ένα μέλος έχει πρόσβαση σε δωρεάν φωτοαντίγραφα (π.χ. στο χώρο εργασίας του) και φωτοτυπίσει από ένα ηλεκτρονικό αρχείο ή να φωτοτυπίσει άλλα έντυπα έγραφα και τα χαρίζει. Είναι αντίγραφα και δεν πλήρωσε τίποτα! Είναι δίκαιο να παίρνει ευχαριστώ;
Στο αφήνω στην κρίση σου.
Σου ανέφερα περιπτώσεις για τις οποίες δεν ενοχλήθηκες, ούτε αντέδρασες.

Πέτρο έχεις κολλήσει με τα ευχαριστώ και δεν θες να καταλάβεις την διαφωνία μου με την αναδρομικότητα.
Συμφωνώ με τον polvar ότι:
Όσον αφορά το ότι δεν μπορεί να ισχύει ένας νόμος αναδρομικά, είναι στοιχειώδης και ανυπέρβλητη προϋπόθεση της δικαιοσύνης και της δημοκρατίας...
Πέτρο αφού θεωρείς ότι τα ψηφιακά αρχεία είναι ελεύθερα και άνευ αξίας, τότε το photoshop (και άλλα προγράμματα) που είναι αποθηκευμένο σε ένα υλικό μέσο όπως το dvd, πωλείται πανάκριβα, ενώ το κενό dvd έχει €0,20.
Πήγαινε στο κατάστημα και πες τους, δίνω για το photoshop €0.20 όσο κάνει το αποθηκευτικό μέσο και δεν πληρώνω τίποτα για ψηφιακό αρχείο.
Ο νέος κανονισμός παρέχει αντικίνητρα για χάρισμα ψηφιακών μέσων που προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα.

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από πελοπας » 08 Φεβ 2010, 21:06

peterrainman έγραψε:Δυστυχώς δε δύναμαι να σε ακολουθήσω.Το μόνο που θα πω είναι πως οι ίδιοι οι συντονιστές επαινέβησαν αυτεπάγγελτα.
Εδώ γιατί λες ότι δεν δύνασαι να ακολουθήσεις και ρίχνεις το μπαλάκι στους συντονιστές;
Όταν άνοιξες το νήμα τότε ήξερες να πρωτοπορήσεις και να ακολουθήσεις, γιατί δεν το άφησες στους συντονιστές που είχαν επέμβει;
2 μέτρα και 2 σταθμά; :mrgreen:
Όπου σε παίρνει μιλάς και όπου τα βρίσκεις δύσκολα τα ρίχνεις στους συντονιστές!!! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 08 Φεβ 2010, 21:26

πελοπας έγραψε
............
Εκτός της giorginaa το έχει κάνει το nandiaki
viewtopic.php?f=212&t=6392
............
Επειδή αυτό το θέμα δεν το είχα υπόψη μου και μετά το post του Πελοπα το διάβασα και είδα ότι εκεί έγινε "χαμός" μπορώ να βελτιώσω λίγο την συμβιβαστική πρότασή μου που έκανα πιο πριν στο
"να δίνεται 1 (ΕΝΑ) "ευχαριστώ" ανά 15 παραλήπτες του αρχείου"

Ο αριθμός 15 καθώς και το ποιος θα χρεώνεται το "ευχαριστώ" από τους παραλήπτες νομίζω συμφωνείτε ότι είναι θέματα ελλάσσονος ή μηδαμινής σημασίας εύκολα συμφωνούμενα (αρκεί να τα εκλάβουμε όλοι ως τέτοια). :please:

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giοrginaa » 08 Φεβ 2010, 21:27

Η giorginaa λ.χ. έχει χαρίσει υλικά πράγματα όπως είδη χειροτεχνίας που τα έφτιαξαν οι μαθητές της (τα έξοδα των μαθητών είναι γνωστό τα πληρώνουν οι γονείς τους), συνεπώς η giorginaa δεν πλήρωσε τίποτα και όμως πήρε ευχαριστώ για πράγματα που δεν ήταν δικά της!
προς ενημέρωση όλων οι περισσότεροι δάσκαλοι πληρώνουμε τα υλικά από την τσέπη μας γιατί τα ταμεία είναι άδεια....είναι γνωστό ότι σε πολλά σχολεία δεν υπάρχει ούτε θέρμανση...πληροφοριακά ακόμα και το εργαστήριο στο σχολείο που κάνω μάθημα το επίπλωσα με δικά μου πράγματα τα οποία τοποθέτησα μόνη μου...το μόνο που ζήτησα από τα παιδιά στην αρχή της σχολικής χρονιάς είναι ένα σετ μαρκαδόρων που το έχουν τα ίδια στην τσάντα τους και αυτό για αποφυγή της μετάδοσης της νέας γρίππης
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
arial
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από arial » 08 Φεβ 2010, 21:29

Παρακολουθω και εγω την συζητηση σας και θα θελα να πω την γνωμη μου :)

H σελιδα λεγεται xariseto, χαριζουμε πραγματα ή αντικειμενα που δεν χρειαζομαστε πλεον. Πραγματα που ειναι αχρηστα για μας, δηλαδη με αλλα λογια υλικα πραγματα. Τα pdf δεν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, και αμα ηθελα μπορουσα και εγω να βρω εκατονταδες και να γεμισω με αστερακια. Συμφωνω με τους διαχειριστες να υπαρχει μια δωρεαν κατηγορια, μην ειμαστε τοσο υλιστες πια, να θελουμε σε οτιδηποτε μια ανταμειβη. Το κυριοτερο που μου αρεσει σε αυτη την κοινοτητα ειναι το συναισθημα που εχεις οταν σε καποιον ειναι χρησιμο ενα αντικειμενο που χαριζω.

Κατι αλλο πελοπα που δεν μου αρεσε, ειναι οτι η σελιδα δεν ειναι δικια μας, εχει τους δικους της συντονιστες και μοντς, και αυτοι καθοριζουν τους κανονες. Και ετσι πρεπει. Δεν μου αρεσε οτι απο τοτε που σου ειπαν οτι αλλαζουν κατηγορια αυτα που χαριζεις (ηθελα να πω αντικεμενα αλλα δεν ταιριαζει ο ορος..) οτι εκλεισες αμεσως τις αγγελιες. Δεν σεβαστηκες ουτε τους χρηστες αλλα δημιουργεις μια εντυπωση οτι σε νοιαζει μονο το ΄ευχαριστω' που θα εισπραξεις.

Αυτα, και οπως ειπα ειναι η γνωμη μου και δεν επιθυμω να εξελιχτει σε αντιδικια.
Δειτε Ολες τις Ενεργες Αγγελιες Μου

http://tinyurl.com/33ltqpa

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από πελοπας » 08 Φεβ 2010, 21:33

peterrainman έγραψε:Ετοίμαζα υπόμνημα,αλλά μετά από οσα γίνονται αυτή τη στιγμή με τις αγγελίες του Πέλοπα,με κάνουν να σταματήσω.Μία επισήμανση μόνο.Σε συζήτηση της 15ης Ιανουαρίου,ο Πελοπας λέει πως τα μέλη που χαρίζουν ψηφιακά αρχεία δε πρέπει να λαμβάνουν ευχαριστώ.Τα συμεράσματα δικά σας.Και επιτέλους ας σταματήσει εδώ αυτή η φενάκη-κοροιδία του Πέλοπα.Εκφράζω τη βαθύτατη αγανάκτησή μου,και παρακάλω να γίνουν τα δέοντα!
Δεν διευκρινίζεις ποια είναι τα δέοντα που επιθυμείς;
Να καταλάβω τι θες, και εγώ και τα άλλα μέλη.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 08 Φεβ 2010, 21:39

Για κοιτάξτε όλοι (μηδέ του Πελοπα εξαιρουμένου) την υπογραφή του Πελοπα και αφήστε τις τριβές :please: :rofl:

Άβαταρ μέλους
peterrainman
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 35
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από peterrainman » 08 Φεβ 2010, 21:41

Να σε επαναφέρουν στην τάξη.Αυτό εννοω Πέλοπα.
Και κάτι αλλο.Το nandiaki το δημοσίευσε όταν δεν υπήρχαν τα ευχαριστώ!!!!Το πρόσεξες?
Δεν είπα πως διαφωνώ μαζί σου στην αναδρομικότητα.Διαφωνω με όλα όσα έχεις κάνει περαιτέρω.
Τουλάχιστον συμφωνείς με τον polvar.Κατι είναι και αυτό!
Και κατι τελευταίο.Μη τα βάζεις με κυρίες δημόσια.Αφενος δεν ταιριάζει σε ένα κύριο,αφετέρου θα σε "γρατσουνίσουν".........
Και άλλος δεν απαντάει Πέλοπα.ΕΣΥ!
Δακρυσμένο πουλί, στὴν Κύπρο τὴ θαλασσοφίλητη
ποὺ ἔταξαν γιὰ νὰ μοῦ θυμίζει τὴν πατρίδα,
ἄραξα μοναχὸς μ᾿ αὐτὸ τὸ παραμύθι,
ἂν εἶναι ἀλήθεια πὼς αὐτὸ εἶναι παραμύθι,
ἂν εἶναι ἀλήθεια πὼς οἱ ἄνθρωποι δὲ θὰ ξαναπιάσουν
τὸν παλιὸ δόλο τῶν θεῶν.
ἂν εἶναι ἀλήθεια
πὼς κάποιος ἄλλος Τεῦκρος, ὕστερα ἀπὸ χρόνια,
ἢ κάποιος Αἴαντας ἢ Πρίαμος ἢ Ἑκάβη
ἢ κάποιος ἄγνωστος, ἀνώνυμος, ποὺ ὡστόσο
εἶδε ἕνα Σκάμαντρο νὰ ξεχειλάει κουφάρια,
δὲν τὄχει μὲς στὴ μοίρα του ν᾿ ἀκούσει
μαντατοφόρους ποὺ ἔρχονται νὰ ποῦνε
πὼς τόσος πόνος τόση ζωὴ
πῆγαν στὴν ἄβυσσο
γιὰ ἕνα πουκάμισο ἀδειανὸ γιὰ μίαν Ἑλένη.

Γιώργος Σεφέρης
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΟΣ, Γ'

Δείτε τις ενεργές αγγελίες μου!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”