Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από chris1lap » 16 Μαρ 2014, 20:32

συμφωνώ μαζί σας. και επί της ουσίας τι θα γίνει ?
* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6809
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από vadaris » 16 Μαρ 2014, 21:48

Αν αντιτίθενται στους κανόνες του site ας γίνουν χωρίς ευχαριστώ, όπως έγινε ο δωρεάν χρόνος ομιλίας τα SMS και τα MB που δινονται στις γιορτές. Χάρισα σε μέλη τα δωρεάν bonus μου χωρίς ευχαριστώ φυσικά γιατί όντας παλιό μέλος σέβομαι την κοινότητα μας και το σκοπό της. Ομοίως αν γίνουν και οι προσκλήσεις χωρίς ευχαριστώ πάλι θα χαρίσω. Μερικά μέλη που έχουν ποστάρει εδώ γνωρίζουν ότι το εννοώ. Από τη στιγμή όμως που δεν ισχύει κάτι τετοιο είναι στην προσωπική διάθεση του καθενος να το χαρίσει και να πάρει το ευχαριστώ του. Σε μερικά site που υπάρχουν τα πάντα οι προσκλήσεις έιναι κλειδωμένες ακόμα και για VIP users και ανοίγουν τυχαία για περιορισμένο διαστημα.
Όσο για την επισήμανση
" Επόμένως: Αφήνω το pc μου ανοιχτό να κατεβάζει ένα αρχείο, παίρνω δώρο προσκλήσεις επειδή είμαι ενεργός χρήστης, μπαίνω στο χαρισέτο, τις μοιράζω μέσω pm και παίρνω δεκάδες ευχαριστώ χωρίς να κουνήσω το δαχτυλάκι μου!" του αγαπητού μέλους echelon2011 ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Αφήνοντας το Pc σου ανοιχτό καταναλώνεις αρκετό ρεύμα και για να κερδίσεις τα bonus πρέπει να ανεβάσεις πολλαπλάσια από αυτά που κατεβάζεις. Οπότε δεν είναι τελείως "τσάμπα" και άκοπα.
Προσωπικά έχω κατεβάσει από ένα site που χαρισα προσκλήσεις προσφατα 240 Gb και έχω ανεβάσει 1,5 ΤΒ. Αυτό δεν είναι σπατάλη ρευματος και χρήματος;
Ομοίως όταν εξυπηρετώ κάποια μέλη για αγορές από ebay πάλι το κάνω χωρίς κόπο σύμφωνα με τα λεγόμενα σας οπότε πάλι δεν χρειάζεται ευχαριστώ. Είναι προβληματικό το θέμα του ευχαριστώ και το έχω θίξει αρκετές φορές.
Ένα μέλος που χαρίζει μια καρφίτσα πάιρνει ένα ευχαριστώ όπως ένα μέλος που χαρίζει Laptop.
Έχω χαρίσει και Laptop και Προσκλήσεις. Είναι δίκαιο αυτό;
Μεχρι να αλλάξει όμως αυτό ας κάνουμε όλοι τις προτάσεις μας.
:welcome:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3689
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 16 Μαρ 2014, 23:41

εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι γι αυτά τα τρακερ...όταν ένα μέλος έδινε πρόσκληση με ευχαριστώ απλά δε ζήτησα...όταν άλλο μέλος έδινε πάλι προσκλήσεις και το ευχαριστώ ήταν στην κρίση του καθενός, ζήτησα μια πρόσκληση να δω τι ακριβώς είναι αυτό ...προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω αλλά επειδή δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία τα παράτησα...και επειδή δε με ενδιέφερε το θέμα απλά δεν έβαλα ευχαριστώ...αν ήταν κάτι που το ήθελα πολύ θα έβαζα όπως έβαλαν οι άλλοι... είναι πολύ απλό το θέμα πιστεύω ... και δεν καταλαβαίνω γιατί να δημιουργηθεί θέμα... και επίσης θα γράψω ξανά ότι κάθε φορά που κάποιος κερδίζει ένα ευχαριστώ κάποιος άλλος το χάνει... κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να πάρει κάτι με το ζόρι αν ο ίδιος δε θελήσει... και κανείς δεν πίεσε κάποιον να δώσει κάτι σε συγκεκριμένο μέλος... οπότε αν δε σας αρέσει η πρακτική που κάποιοι ακολουθούν μη τους δίνετε πράγματα... προσωπικά έδωσα κωδικούς για βονταφον που μου χάρισαν... και πιστεύω ότι σαφέστατα άξιζαν το ευχαριστώ εφόσον ο άλλος που τον χρησιμοποιεί θα γλιτώσει πολλά χρήματα και θα έχει τη δυνατότητα να επικοινωνεί έναν ολόκληρο χρόνο δωρεάν με τα δικά του άτομα...το ίδιο ισχύει και για τις προσκλήσεις για θέατρο..που κάποιοι το αγαπούν αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια παράσταση γιατί δεν έχουν χρήματα...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από polvar » 17 Μαρ 2014, 00:22

Το έχω πει πολλές φορές, ας το ξαναπώ
Το 'ευχαριστώ' πλέον ειναι ένα είδος 'νομίσματος' στο site
Κάποιοι κρίνουν ότι δεν αξίζει να το 'δαπανήσουν' για κάτι μη σημαντικό γι αυτούς, ενώ άλλοι το ασήμαντο το θεωρούν σημαντικό και το 'δαπανούν'

Αν κάνετε παραλληλισμό με την κοινωνία και την πραγματική ζωή θα δείτε ότι τελικά ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει ότι τον συμφέρει. Και όποιο κράτος προσπάθησε να βάλει κρατική διατίμηση (δηλαδή να ορίσει το κράτος σε ποια τιμή θα διακινείται το κάθε αγαθό) στο τέλος δημιουργήθηκαν γραφειοκρατικοί έλεγχοι και στρεβλώσεις και ή καταστρατηγήθηκε το μέτρο ή έπεσε έλλειψη του διατημημένου είδους στην αγορά

Με λίγα λόγια και για να καταλάβετε τον παραλληλισμό, αν εδώ πουμε ότι καταργείται το 'ευχαριστώ' για τους trackers ή για άλλα άυλα, δεν θα προσφέρει κανείς ή σχεδόν κανείς, όπως αντίστοιχα έγινε όταν επεβλήθη το μη 'ευχαριστώ' στον χρόνο ομιλίας των κινητών. Γι αυτό και αφήσαμε το 'ευχαριστώ' στον χρόνο ομιλίας της Vodafone γιατι ήταν μια "καλή" προσφορά και γιατί αν το αφαιρούσαμε θα σταματουσαν τα χαρίσματα.

Παρόμοιο προβληματισμό εξέφρασα για τις προσκλήσεις θεάτρου (http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=94541) αλλά τελικά δεν άλλαξε κάτι. Βεβαια εκεί το είπα γιατί κάποια μέλη το παράκαναν με τα άυλα αντικείμενα (χάριζαν δηλαδή συνεχώς άκοπα και άυλα και λάμβαναν υλικά πράγματα αξίας)
Και εκεί επικεντρωνόμαστε πλέον, στο να μην παραγίνεται, επομένως όλα όσα ισχύουν αυτή την στιγμή μπορεί να αλλάξουν αύριο αν δούμε κατάχρηση.

Άβαταρ μέλους
loukia1981
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 7052
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 16:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από loukia1981 » 17 Μαρ 2014, 00:35

Καλησπέρα σας!Οφείλω να πώ οτι μπερδεύτηκα!Έβαλα σήμερα μία αγγελία για 4 προσκλήσεις σε tracker!Το pc μου το έχω ανοιχτό μέρα νύχτα γιατί ανεβάζω και κατεβάζω ταινίες κι έτσι μου έστειλαν τις προσκλήσεις!Είχα δεί κι από άλλα μέλη που είχαν πάρει τα "ευχαριστώ" τους,στη συνέχεια όμως είδα αυτό το ποστ κι έγραψα στην αγγελία μου "χωρίς ευχαριστώ" γιατί δεν ήθελα να παρεξηγηθώ ή να μου κάνουν κάποια παρατήρηση!Τελικά δικαιούμαι το "ευχαριστώ"?Μάλλον,το αξίζω να μου το δώσουν?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΟΤΙ ΧΩΡΙΣΑ,ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ Κ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ..ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
ΖΗΤΑΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ LAPTOP TOSHIBA SATELLITE L300
Το μέλος tonia1990 είναι αδερφή μου
Περιμένω κατάθεση απο:
Χρωστάω δέμα σε:
Χρωστάω κατάθεση σε:
Περιμένω δέμα απο:
Έχω στείλει σε:
Xρωσταω: Anast(0.50),palleta(0.50),polvar,give(απο 0,30)atikiv (1.20)zoethessaloniki (1.70)trypokarydos(0.50)
Μου χρωστανε:ΓΙΩΤΑ Μ.(0.50)
Σε αναμονή συναντησης με:

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από makis » 17 Μαρ 2014, 02:15

Sophia7i έγραψε:Αν αξίζει κάτι να πάρει ευχαριστώ, έχει την επιλογή να το κρίνει αυτός που εκδηλώνει το ενδιαφέρον του. Αν κάποια αγγελία δεν είναι χρήσιμη για κανένα, απλά πάει στα αζήτητα.
Και συγκεκριμένα αν για αγγελία με προσκλήσεις επιβληθεί να είναι χωρίς ευχαριστώ, τότε πιθανότατα αυτός που έχει προσκλήσεις δε θα βάλει αγγελία

Ακριβως αυτο !

Το θεμα φυσικα ειναι κυριως στα αυλα "αντικειμενα", αλλα υπαρχουν και μελη που βρισκουν τροπους να παρουν ευχαριστω με "πλαγιους" τροπους.

Σε πολλες απο αυτες τις αγγελιες οπως πχ "χαριζω το ηλεκτρονικο βιβλιο ταδε" που ενω καποιος με απλη αναζητηση στο google μπορει να το βρει νομιμα και δωρεαν να το κατεβαsει, αλλος επειδη δεν ξερει το θεωρει "θησαυρο" που το χαριζει αλλο μελος .

Πρεπει να ειμαστε και ανθρωποι και να μην κυνηγαμε μονο το "ευχαριστω"

echelon2011 έγραψε: Νομίζω ότι οι διαχειριστές πρέπει να πάρετε θέση για το συγκεκριμένο θέμα. Και για να μη γίνει παρεξήγηση, ας το πω ευθέως για να μην φανεί ως έμμεση βολή.
Εδω θα πω αυτο που εχω πει πολλες φορες , οτι δεν φταινε μονο οι "απο πανω" (διαχειριστες) αλλα και εμεις ολοι σαν μελη.
πχ θελουν μελη να κανουμε κατι επειδη :
- Χανουν ευχαριστω επειδη χαρισαν σε νεα μελη (που πηραν αποκλεισμο)
- Στειλαν σε νεο μελος γραμματοσημα και "χαθηκαν" αντι να κανουν χρηση των δεματων
κ.α
Αλλα δεν σκεφτομαστε μηπως δεν καναμε εμεις το σωστο και δεν πρεπει να τα περιμενουμε ολα απο τους "απο πανω" !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από makis » 17 Μαρ 2014, 02:39

polvar έγραψε: Με λίγα λόγια και για να καταλάβετε τον παραλληλισμό, αν εδώ πουμε ότι καταργείται το 'ευχαριστώ' για τους trackers ή για άλλα άυλα, δεν θα προσφέρει κανείς ή σχεδόν κανείς, όπως αντίστοιχα έγινε όταν επεβλήθη το μη 'ευχαριστώ' στον χρόνο ομιλίας των κινητών.
Για να δειτε , οτι καποιοι σκεφτονται ΜΟΝΟ το ευχαριστω και οχι το οφελος ολων !

Εδω και μερες το WHAT’S UP εχει προσφορα και λεει "Στειλε 60 λεπτα και κερδισε 100sms και 100mb" και ενω υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μελη που δεν τα ξοδευουν τα 600 λεπτα που αγοραζουν , ΔΕΝ μπαινουν στην διαδικασια να χαρισουν επειδή δεν θα εχουν κερδος !!!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από echelon2011 » 17 Μαρ 2014, 14:56

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται τόση συζήτηση για ένα θέμα τόσο απλό, την ώρα που ακόμα και σήμερα γεμίζουμε με νέες αγγελίες προσφοράς προσκλήσεων. Το θέμα το ξεκίνησα γιατί παρατήρησα ότι τα μισά από τα μέλη που ζήτησαν κατά καιρούς προσκλήσεις (αλλά και τις δωρεάν φυσικά προσκλήσεις που χάρισα) δεν ήξεραν καν τι είναι ο tracker. Επιπρόσθετα, λειτουργεί το φαινόμενο σαν τη Λερναία Ύδρα καθώς κάθε μέλος που εγγράφεται στον tracker, παίρνει με την εγγραφή 3 προσκλήσεις δώρο και τις ξαναδιαθέτει εδώ.

Η προσωπική μου οπτική είναι η εξής. Ναι, ο καθένας μπορεί να αξιολογεί αν χρειάζεται η όχι να δαπανήσει ένα ευχαριστώ, μέσα στα πλαίσια της νεοφιλελεύθερης όπως έχει πλέον διαμορφωθεί αγοράς του xariseto. Οι προσκλήσεις σε tracker όμως, αποτελούν μια ειδική περίπτωση καθώς πριμοδοτούν με δεκάδες ευχαριστώ το άτομο που τις προσφέρει. Έχουμε λοιπόν το φαινόμενο να εκτινάσσεται στιγμιαία το θετικό ισοζύγιο χαρίσματος, σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει ούτε ένα αντικείμενο αξίας.
Και ερχόμαστε σε ΕΜΕΝΑ τον καλοπροαίρετο τρίτο. Δεν ξέρω αν είμαι καλός άνθρωπος, όμορφος ή έξυπνος, αλλά ένα πράγμα ξέρω με σιγουριά, ότι είμαι ένα καλό μέλος του xariseto. Κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι τα φυσικά αντικείμενα που είχα προς διάθεση τελείωσαν. Πλέον ούτε ένα δεύτερο σετ σουβερ δεν έχω στο σπίτι για να χαρίσω, και χαίρομαι πολύ γι αυτή την απεξάρτηση από τα υλικά αγαθά. Φυσικό είναι ότι τα στατιστικά μου πλέον «κόλλησαν» όσο αφορά το κομμάτι του χαρίσματος. Επίσης, αφού δεν έχω πια αντικείμενα αξίας να δώσω, φροντίζω να καλύπτω τα έξοδα ΕΛΤΑ και να παραδίδω όποτε μπορώ με δική μου μετακίνηση. Θεωρώ λοιπόν εξαιρετικά άδικο, να πριμοδοτούνται μέλη με μια απλή δωρεά προσκλήσεων tracker, και μετά βλέποντας τα στατιστικά τους να ξεγελιέμαι και να τους εξυπηρετώ με τρόπο υπέρμετρο, αποκλείοντας άλλα μέλη.
Κανείς δεν αφαιρεί το δικαίωμα από ένα μέλος να ζητήσει με αγγελία του μια πρόσκληση, και να δώσει ένα ευχαριστώ όταν κάποιος του την δώσει. Οι αγγελίες που δωρίζονται μαζικά οι προσκλήσεις, είναι αυτές που προκαλούν πρόβλημα και θα έπρεπε να απαγορευτούν.

Θεωρώ επίσης σκόπιμο το να μη συγχέουμε τις προσκλήσεις σε tracker με τις προσκλήσεις σε θέατρο που δεν θα έπρεπε να τις αποκαλούμε προσκλήσεις αλλά «εισιτήρια». Όταν πηγαίνει κάποιος στο θέατρο, μεταξύ του θεατή και του ταμία υπάρχει μια ταμειακή μηχανή και εκδίδεται μηδενικό εισητήριο, ενώ ο επόμενος θεατής πληρώνει κανονικά. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό έχω πάρει περίπου 10 προσκλήσεις από εδώ, αξίας 268 ευρώ (12 χ 9 + 160 για το badminton). Δεν μετάνιωσα για καμία πρόσκληση, πέρασα υπέροχα ακόμα και στο χειρότερο έργο, και θα ξαναευχαριστούσα τα μέλη που μου τις χάρισαν. Έχω με τη σειρά μου πάρει και ένα ευχαριστώ για εισιτήρια που χάρισα, και το δέχθηκα για να μην απαξιώσω γενικότερα τις δωρεές των εισιτηρίων, αλλά και για να σιγουρευτώ ότι δεν θα μου τη ζητήσει αυθορμήτως ένα μέλος που τελικά δεν θα πάει στην παράσταση.

Και επανέρχομαι στο θέμα των tracker. Είχα βάλει αγγελία και έδωσα 12 προσκλήσεις σε μέλη. Ενημέρωσα να μου στείλουν πμ όσοι ενδιαφέρονται για να τους δώσω και επιπρόσθετες προσκλήσεις αλλά αντί αυτού, δαπανούν ευχαριστώ για να πάρουν προσκλήσεις από τα μέλη με στατιστικά 0/0. Πρέπει λοιπόν να επέμβει κάποιος υπεύθυνος και να απαγορεύσει την διάθεση τέτοιων προσκλήσεων με ευχαριστώ, επιτρέποντας την ατομική ζήτηση με ευχαριστώ στο μέλος που θα ανταποκριθεί στην αγγελία. Τόσο απλό.

Μάκη πάρε μια ξεκάθαρη θέση και λάβετε με τους συντονιστές μια απόφαση για το θέμα των tracker (χωρίς να συγχέετε το θέμα με τα θεατρικά εισητήρια). Εδώ είναι μια ειδική περίπτωση, και νομίζω ότι ο κανόνας που πρότεινα, μπορεί να αποτελέσει μια λύση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος echelon2011 την 17 Μαρ 2014, 15:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2921
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από scorpiogr » 21 Μαρ 2014, 15:21

+1 και απο εμένα στο μέλος echelon2011!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από makis » 22 Μαρ 2014, 03:15

echelon2011 έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται τόση συζήτηση για ένα θέμα τόσο απλό,

Θεωρώ επίσης σκόπιμο το να μη συγχέουμε τις προσκλήσεις σε tracker με τις προσκλήσεις σε θέατρο

Μάκη πάρε μια ξεκάθαρη θέση και λάβετε με τους συντονιστές μια απόφαση για το θέμα των tracker (χωρίς να συγχέετε το θέμα με τα θεατρικά εισητήρια).
Eσυ λες οι προσκλησεις θεατρου αξιζουν γιατι κοστιζουν απο 12€ μεχει 160€
Θα βρει ο επομενος να πει μεσω τρακετ βρισκω απο μια ταινια που θα πληρωνα με 5€ μεχρι ενα προγραμμα με 5000€
Θα βρει ο αλλος να πει με τα δωρεαν λεπτα wh αν τα εχω θα μπορω να κλεισω μια δουλεια 200€
κ.ο.κ

ΑΡΑ ο καθε ενας θα το δει απο την πλευρα που θελει !

Αρα γενικα πρεπει να γινει κατι με τα αυλα "αντικειμενα" , μεχρι να παμε στο νεο site Που εκει θα μπορει να δωσει ο καθε ενας απο καρφιτσα μεχρι αμαξι και θα φαινεται.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”