Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από Sophia7i » 16 Μαρ 2014, 16:33

Προσωπικά το μόνο που θα κατέβαζα από έναν τέτοιο τράκερ είναι κάποια ψυχαγωγικά ξένα στα οποία ενσωματώνουν ελληνικούς υπότιτλους και δε μπορώ να βρω τους υπότιτλους αλλού.
Όλα τ' άλλα τα βρίσκω ελεύθερα. Σε άλλους μπορεί να χρησιμεύουν περισσότερο αυτά τα τράκερ. Αυτό που δε ξέρω είναι πόσο εύκολα μπορείς να γίνεις μέλος. Αυτό καθορίζει πιστεύω πόσο αξίζει κάποιος να παίρνει ευχαριστώ από τέτοιες αγγελίες.


Άβαταρ μέλους
peggy28
Platinum Member
Platinum Member
14 20
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 01 Μαρ 2014, 19:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Αιδηψού Εύβοιας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από peggy28 » 16 Μαρ 2014, 16:37

εβαλα σημερα αγγελια για tracker οχι για τα ευχαριστω δεβ το σκεφτικα καν ετσι ειμαι και καινουργιο στο site του χαρισετο ουτε που το σκευτικα εστι..μπηκα στο κοπο να χαρισω 10 προσκλησεις μονο και μονο επειδη πριν απο κατι μερες μου χαρισαν δυο προσκλησεις για δυο διαφορετικα tracker που εψαχνα χρονια να βρω!! και ετσι ειπα αφου εχω για το συγκεκριμενο τρακερ προσκλησεις να τησ χαρισω και εγω με την σειρα μου ...τωρα θελει καποιος να πατησει ευχαριστω ειτε δεν θελει ενα και το αυτο για εμενα εγω για μια φορα εαν μου της ζητηση καποιος θα τους την χαρισω δεν τον υποχρεωνω να με ευχαριστηση.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από echelon2011 » 16 Μαρ 2014, 16:46

peggy28 έγραψε:εβαλα σημερα αγγελια για tracker οχι για τα ευχαριστω δεβ το σκεφτικα καν ετσι ειμαι και καινουργιο στο site του χαρισετο ουτε που το σκευτικα εστι..μπηκα στο κοπο να χαρισω 10 προσκλησεις μονο και μονο επειδη πριν απο κατι μερες μου χαρισαν δυο προσκλησεις για δυο διαφορετικα tracker που εψαχνα χρονια να βρω!! και ετσι ειπα αφου εχω για το συγκεκριμενο τρακερ προσκλησεις να τησ χαρισω και εγω με την σειρα μου ...τωρα θελει καποιος να πατησει ευχαριστω ειτε δεν θελει ενα και το αυτο για εμενα εγω για μια φορα εαν μου της ζητηση καποιος θα τους την χαρισω δεν τον υποχρεωνω να με ευχαριστηση.
Έτυχε απλά να είναι πιο πρόσφατη η αγγελία σου. Μην αισθάνεσαι ότι σου έκανα προσωπική επίπληξη (νομίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί εμείς και σε άλλη αγγελία), προφανώς και έπραξες ως νέο μέλος ότι είδες κατά κανόνα να συμβαίνει στο site. Εμείς όμως οι παλιοι πρέπει να τα βάλουμε σε μια σειρά. Είδες άλλωστε με την εγγραφή σου στον tracker, ότι oι προσκλήσεις δεν σου κόστισαν τιποτα (απλά εμφανίστηκαν στο control panel) οποτε και θα κατάλαβες ότι άσκοπα σου διατέθηκαν με "ευχαριστώ" εξ αρχής ;)

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από lanciateo » 16 Μαρ 2014, 17:07

Θα συμπληρωσω και εγω,,,, τελειως φιλικα ομως,,,, οτι εφοσον δεν σε ενδιεφερε το ευχαριστω, θα μπορουσε να μπει στην αναλογη ενοτητα.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
peggy28
Platinum Member
Platinum Member
14 20
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 01 Μαρ 2014, 19:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Αιδηψού Εύβοιας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από peggy28 » 16 Μαρ 2014, 17:18

ειλκρηνα δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια ενοτητα. και παλι λεω ειμαι καινουρια στο site τωρα μαθαινω .

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από JaneDoe » 16 Μαρ 2014, 17:26

Το αν θα δώσει κάποιος ευχαριστώ για τέτοια αγγελία νομίζω ότι είναι υποκειμενικό θέμα. Προ ετών υπήρχαν πάρα πολύ καλοί τράκερς, σχεδόν μόνιμα κλειστοί, που έδιναν σπάνια προσκλήσεις και είχαν υλικό που πραγματικά έβρισκες πολύ δύσκολα αλλού. Τότε ίσως να άξιζε το ευχαριστώ περισσότερο, λόγω του δυσεύρετου υλικού αλλά κυριότερα λόγω του ότι θα το στερούσαμε από κάποιο δικό μας άτομο κι άρα θα είχε υψηλό κόστος ευκαιρίας.

Εγώ αυτό που δε θεώρησα σωστό σαν κίνηση, είναι αυτό:
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=259&t=108839

Θα το καταλάβαινα εν μέρει αν γινόταν από κάποιο νέο μέλος ή μέλος με χαμηλά στατιστικά. Αλλά γιατί να ζητήσω, έστω κι αν δεν είναι αναγκαστικά, "ευχαριστώ" για να ενημερώσω τα μέλη ποιο site άνοιξε για εγγραφές; Αν και το μέλος απάντησε στις ερωτήσεις μου σχετικά με το αν έχει περιεχόμενο που με ενδιαφέρει το site, δε ζήτησα να μάθω και ούτε μου είπε ποιο είναι το site, το οποίο τελικά βρήκα ποιο ήταν με μια απλή αναζήτηση στο google με τον ακριβή τίτλο της αγγελίας. Και τελικά η αγγελία αυτή έχει 10 ευχαριστώ, τη στιγμή που διώκονται μέλη που δίνουν προσκλήσεις των 20 και 30 ευρώ για θέατρο.

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από Elef » 16 Μαρ 2014, 17:28

συμφωνώ με τον echelon2011
και γω παραξενεύτηκα που είδα κόσμο να πατάει το ευχαριστώ παίρνοντας αέρα κοπανιστό!

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από lanciateo » 16 Μαρ 2014, 18:49

JaneDoe έγραψε:. Και τελικά η αγγελία αυτή έχει 10 ευχαριστώ, τη στιγμή που διώκονται μέλη που δίνουν προσκλήσεις των 20 και 30 ευρώ για θέατρο.
11 ειναι... :P (δεν ειπαμε τιποτε αρνητικο για τα θεατρα. Ισα ισα που εγω προσωπικα ειμαι θετικος)

Και εγω το ιδιο εκανα. Εψαξα στο Google και το βρηκαμε. Τελικα ''ειμαστε πολλοι''.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
domeniko
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
27 43
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2011, 18:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από domeniko » 16 Μαρ 2014, 19:45

Sophia7i έγραψε:Αν αξίζει κάτι να πάρει ευχαριστώ, έχει την επιλογή να το κρίνει αυτός που εκδηλώνει το ενδιαφέρον του. Αν κάποια αγγελία δεν είναι χρήσιμη για κανένα, απλά πάει στα αζήτητα.
Και συγκεκριμένα αν για αγγελία με προσκλήσεις επιβληθεί να είναι χωρίς ευχαριστώ, τότε πιθανότατα αυτός που έχει προσκλήσεις δε θα βάλει αγγελία
+1
Κατά την ταπεινή μου άποψη το ίδιο είναι και για αυτούς που χαρίζουν προσκλήσεις παραστάσεων, αντικέιμενα ή ρούχα που τους έχουν δωρίσει,κουπόνια ή ακόμα και μή λειτουργικά αντικείμενα(όχι αυτά για συλλογή).
Ο τρόπος που αποκτά ο καθένας αυτό που χαρίζει δεν μειώνει την αξία της πράξης, αντίθετα μάλιστα αυτό που για κάποιους είναι άχρηστο για κάποιους μπορεί να είναι θησαυρός.
Εγω για παράδειγμα στην πρόσκληση του Dimitris&Alice για τράκερ έβαλα ευχαριστώ(στον κοπανιστό αέρα) με "οριακά στατιστικά" και ενώ το μέλος (πρός τιμήν του) το είχε αφήσει αυτό στην κρίση μας, γιατί μου έδωσε κάτι που ήθελα και δεν είχα.
Αν θέλουμε να είμαστε σωστοί ας παραδεχθούμε πως έχουμε δει πολλά αντικείμενα που χαρίζονται με ευχαριστώ να είναι σε άθλια κατάσταση.
Σε κάθε περίπτωση άν κάποιος θεωρεί πως δεν του χρειάζεται κάτι ή δεν αξίζει να χρεωθεί ευχαριστώ κανείς δεν του επιβάλει να το ζητήσει.
Είμαστε πιστεύω ενήλικες και έχουμε κρίση για να αποφασίζουμε τι αξίζει και τι όχι.
lanciateo έγραψε:
JaneDoe έγραψε:. Και τελικά η αγγελία αυτή έχει 10 ευχαριστώ, τη στιγμή που διώκονται μέλη που δίνουν προσκλήσεις των 20 και 30 ευρώ για θέατρο.
11 ειναι... :P (δεν ειπαμε τιποτε αρνητικο για τα θεατρα. Ισα ισα που εγω προσωπικα ειμαι θετικος)

Και εγω το ιδιο εκανα. Εψαξα στο Google και το βρηκαμε. Τελικα ''ειμαστε πολλοι''.
10 είμαστε και τελικά αυτοαναιρείστε γιατί όπως πολύ καλά αναφέρετε όποιος πιστεύει ότι δεν αξίζει ευχαριστώ ψάχνει μόνος του. (Άν όμως δεν έχει έστω ενημερωθεί πρώτα απο κάποιον ? ;)
echelon2011 έγραψε:Για όσους δεν γνωρίζουν πως λειτουργούν οι προσκλήσεις στα torrent sites, θα το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.
Για να μην επιβαρύνουν τις ταχύτητες κατεβάσματος αρχείων τυχαίοι χρήστες, τα torrent sites απαιτούν εγγραφή. Οι εγγραφές όμως είναι κλειστές και συνήθως γίνονται μόνο με πρόσκληση η τυχαία για λίγες ώρες την ημέρα. Η βασική ιδέα είναι ότι όποιο μέλος στηθεί στον υπολογιστή περιμένοντας πότε θα ανοίξουν οι εγγραφές ή μπει στη διαδικασία να ζητά προσκλήσεις από φίλους, προφανώς θα είναι ένας καλός χρήστης, που όχι μόνο θα κατεβάζει αρχεία αλλά και θα ανεβάζει αρχεία στους υπόλοιπους χρήστες. )
Χωρίς καμμιά διάθεση για αντιπαράθεση ευχαριστώ που με διαβάσατε.
Υ.Γ. Συγνώμη για το σεντόνι απλά προσπάθησα να είμαι το δυνατόν πιο κατανοητός στην άποψή μου.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από lanciateo » 16 Μαρ 2014, 20:31

11 ειναι. Αν ψαξεις τις επομενες σελιδες απο εκεινο το τοπικ θα δεις και αλλο ενα ευχαριστω.
Αλλα οπως και να εχει, δεν θελω να κανω τον εξυπνο, αλλα απο την στιγμη που μας δινεται μια
πληροφορια, για οτιδηποτε, καθομαστε και την ψαχνουμε. Αυτη την λογικη ειχα και εχω. Οπως και σημερα
εμαθα κατι για τον ΟΑΕΔ για οποιον ειναι ανεργος *(ασχετο)* , θα παω να το ψαξω... ετσι και το γεγονος με τα σαιτ αυτα.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”