Αν δεν είχε τύχη... Χάρισέ το "ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!!!

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση

Σας βρίσκει σύμφωνο/νη η παρούσα πρόταση;

Ναι είναι μια καλή ιδέα.
19
70%
Συμφωνώ, αλλά έχω τις ενστάσεις μου όπου και θα αναφέρω.
2
7%
Διαφωνώ και θα αναφέρω το γιατί.
1
4%
Διαφωνώ χωρίς να θέλω να αιτιολογήσω.
5
19%
 
Σύνολο ψήφων: 27

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αν δεν είχε τύχη... Χάρισέ το "ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!!!

Δημοσίευση από Muttley Black » 31 Ιούλ 2014, 14:55

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση αν και εφόσον είναι εφικτό να γίνει.

Υπάρχουν κατά καιρούς διάφορες αγγελίες με ένα αντικείμενο ή ακόμα και συγκεντρωτικές που δεν έχουν μεγάλη ανταπόκριση. Έτσι τις βλέπουμε να ταλανίζονται μήνα με τον μήνα και στο τέλος είτε να κλείνουν οι αγγελίες λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος από τον δημιουργό του νήματος, είτε από κάποιον συντονιστή.

Σαν αποτέλεσμα έχουμε τα συγκεκριμένα αντικείμενα, στην καλύτερη τον περιπτώσεων να αποθηκεύονται σε κάποιο πατάρι ή αποθήκη και στην χειρότερη τον περιπτώσεων να πετάγονται στα σκουπίδια.

Υπάρχει όμως και η ενότητα (χωρίς κουμπί ευχαριστώ) που άθελά μας ή μη, αγνοούμε. Ίσως και ορισμένοι από εμάς να "βαριόμαστε" την όλη διαδικασία να αντιγράψουμε ολόκληρο το κείμενο από την ενότητα (με κουμπί ευχαριστώ) στην ενότητα (χωρίς κουμπί ευχαριστώ)

Και εδώ έρχεται η πρότασή μου.

Θα μπορούσε να υπάρχει η επιλογή με ένα κουμπί ή η δυνατότητα της μεταφοράς ολόκληρου του νήματος από την μια ενότητα στην άλλη από το ίδιο το μέλος;

Να την κάναμε πιο αυτοματοποιημένη αυτή την διαδικασία δηλαδή.

Έτσι πιστεύω ότι αρκετά πράγματα δεν θα κατέληγαν στα σκουπίδια. Και συν ότι δεν θα μπορούσε πλέον να αγνοηθεί από κανέναν η χρήση αυτή. Αρκεί βέβαια να είναι και σύμφωνος με αυτή την λογική. Διαφορετικά μπορεί και να τα πετάξει.

Αντιλαμβάνεστε φαντάζομαι ότι στην ενότητα (χωρίς κουμπί ευχαριστώ) τα αντικείμενα της αγγελίας θα έχουν καλύτερη τύχη για ευνόητους λόγους. Και δεν το λέω υποτιμητικά προς τους ενδιαφερόμενους, αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν και αγγελίες που τα αντικείμενα είναι ευτελούς αξίας.

Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Muttley Black την 10 Ιαν 2016, 13:32, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.


Άβαταρ μέλους
saksim
Silver Member
Silver Member
6 1
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2014, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Διρφύων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για το Site. + [Δημοψήφισμα]

Δημοσίευση από saksim » 31 Ιούλ 2014, 16:39

Καλημέρα/καλησπέρα σ' όλους!

Θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να προσθέσω κάποιες σκέψεις.
Θα τις γράψω κάπως ανάκατες, έτσι όπως μού 'ρχονται.

1. Θεωρώ πολύ σωστή την άποψη αγγελίες που έχουν μερική ή καθόλου ανταπόκριση να μεταφέρονται στην ενότητα "χωρίς κουμπί ευχαριστώ".

2. Δεν νομίζω ότι το προτεινόμενο κουμπί θα βοηθούσε. Εξηγούμαι: θα ήταν λάθος η μεταφορά ολόκληρου του νήματος γιατί θα επιβάρυνε άδικα τον server με πληροφορίες που δεν ενδιαφέρουν αυτούς που θα ζητήσουν.

3. Ένα copy και paste του κειμένου της αγγελίας αρκεί για να "μεταφέρεις" την αγγελία στην άλλη ενότητα. Το κουμπί θα μπορούσε να αναλάβει και να ολοκληρώσει αυτή τη διαδικασία για τους "τεμπέληδες".

4. Έχω βάλει σε αγγελία αρκετά λειτουργικά εξαρτήματα απο PC. Υπήρξε ανταπόκριση από δύο μέλη για 4 εξαρτήματα τα οποία μετά γίναν 3 και ακόμη περιμένω απάντηση ή καποιο pm. Ο λόγος που γράφτηκα εδώ είναι να μην φεύγουν τζάμπα στον κάδο της ανακύκλωσης στο supermarket. Θεωρώ ηλίθιο να κερδίζει το supermarket ή η εταιρία ανακύκλωσης από αυτό και να μη τα πάρει ένας που τα χρειάζεται.
Οι λύσεις που βλέπω να έχω είναι:
α. Τα μεταφέρω στην ενότητα "δίχως ευχαριστώ" όμως πάλι θα μπω στην διαδικασία του έχω λογαριασμό εκεί, δεν έχω λογαριασμό εκεί, στείλε φάκελλο, κάνε δέμα κτλ κτλ.
β. Να τα φέρω στο "χαρισομάγαζο" και ουσιαστικά να μεταφέρω το πρόβλημα εκεί!
γ. Να τα ρίξω στον κάδο του supermarket.

5. To "χαρισομάγαζο" έχει πράγματα που ίσως ενδιαφέρουν μέλη που είναι εκτός Θεσσαλονίκης. Γιατί να στερούνται την δυνατότητα να έχουν πρόσβαση σε αυτά μέσω μιας διαφορετικής ενότητας του site;

6. Θα μπορούσε να στηθεί στο "χαρισομάγαζο" κάδος ανακύκλωσης για να μπορεί η προσπάθεια του xariseto να έχει κάποιους επιπλέον πόρους;

7. Με τίποτε δεν τα πετάω στα σκουπίδια.


PS Muttley Black καλό, έξυπνο και με χιούμορ avatar!
Γνώθι σαυτόν και το νόμισμα παραχάραξον, παραγγέλματα Πυθικά.

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για το Site. + [Δημοψήφισμα]

Δημοσίευση από Muttley Black » 31 Ιούλ 2014, 17:18

saksim έγραψε:Ένα copy και paste του κειμένου της αγγελίας αρκεί για να "μεταφέρεις" την αγγελία στην άλλη ενότητα. Το κουμπί θα μπορούσε να αναλάβει και να ολοκληρώσει αυτή τη διαδικασία για τους "τεμπέληδες".
Αυτό. Όχι μόνο και αποκλειστικά για λόγους τεμπελιάς. Το πιστεύεις ότι πολλοί ίσως να μην ξέρουν πως ακριβώς να το κάνουν; Θα κάνουν copy/paste χωρίς να έχουν επιλέξει επεξεργασία πρώτα. Και εκεί να δεις μπάχαλο με τις φωτογραφίες!
Γιατί να μην το κάνουμε πιο εύκολο δηλαδή. Και όχι μόνο αυτό, αλλά να μας υπενθυμίζει και το "κουμπί"... η όποια επιλογή τέλος πάντων ότι "υπάρχει και άλλη λύση πριν από τον κάδο απορριμάτων"
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για το Site. + [Δημοψήφισμα]

Δημοσίευση από polvar » 31 Ιούλ 2014, 17:53

Δεν χρειάζεται πολλή διαδικασία!
Ζητάτε από έναν συντονιστή να μεταφέρει την αγγελία στην κατηγορία 'χωρίς ευχαριστώ'
Και επειδή μόνο Θεσσαλονίκη και Αθήνα έχουν τέτοια κατηγορία (επομένως κουμπί δεν μπορεί να μπει), όσοι είναι από τους υπόλοιπους νομούς ή όσοι "Βαριούνται" την επίκληση συντονιστή απλά γράφουν στην αγγελία ότι τα υπόλοιπα τα δίνουν 'χωρίς ευχαριστώ' και αν θέλουν το προσθέτουν και στον τίτλο για να φαίνεται και σε όσους την είχαν δει παλαιότερα

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για το Site. + [Δημοψήφισμα]

Δημοσίευση από Muttley Black » 10 Ιαν 2016, 13:18

Ακόμα θλίβομαι βλέποντας αγγελίες να κλείνουν λέγοντας ότι το "αντικείμενο πετάχτηκε", λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος, ή "δίνω μια ακόμη ευκαιρία πριν πεταχτεί"

Υπάρχει και η κατηγορία "χωρίς ευχαριστώ" που ίσως να είναι η καλύτερη λύση για να μην καταλήξει κάτι στα σκουπίδια.
Υπάρχουν αντικείμενα που για πολλούς μπορεί να μην είναι απαραίτητα, αλλά κατά κάποιο τρόπο θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα. Όμως δεν θα δαπανούσαν ένα "ευχαριστώ" για αυτά. Ακόμα και έτσι δεν είναι καλύτερα από το να καταλήξουν στον κάδο;

Δεν θα μπορούσαν η συντονιστές να ενημερώνουν τέτοιες αγγελίες με μια υπενθύμιση στο νήμα, ότι υπάρχει και η κατηγορία χωρίς ευχαριστώ και ότι μπορεί να μεταφερθεί η αγγελία εκεί; Ίσως αρκετά μέλη να μην το γνωρίζουν ή να το ξεχνάνε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αν δεν είχε τύχη... Χάρισέ το "ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!!!

Δημοσίευση από gia80 » 10 Ιαν 2016, 14:24

Δε καταλαβαίνω γιατί να μη χαλάσουν ένα ευχαριστώ για κάτι που τους χρειάζεται.Δηλαδη τους είναι χρήσιμο χωρίς ευχαριστώ αλλά με ευχαριστώ οχι;Προτιμώ να το δώσω εκτός αλλιώς στην αποθήκη μου μέχρι να βρεθεί άνθρωπος να το χρειάζεται πραγματικά.Γνωμη μου αυτό βέβαια.

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αν δεν είχε τύχη... Χάρισέ το "ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!!!

Δημοσίευση από Muttley Black » 10 Ιαν 2016, 14:32

gia80 έγραψε:Δε καταλαβαίνω γιατί να μη χαλάσουν ένα ευχαριστώ για κάτι που τους χρειάζεται.Δηλαδη τους είναι χρήσιμο χωρίς ευχαριστώ αλλά με ευχαριστώ οχι;Προτιμώ να το δώσω εκτός αλλιώς στην αποθήκη μου μέχρι να βρεθεί άνθρωπος να το χρειάζεται πραγματικά.Γνωμη μου αυτό βέβαια.
Άλλο αυτό που λέτε εσείς και άλλο αυτό που λέω εγώ.

Εγώ αναφέρομαι στο: το "αντικείμενο πετάχτηκε", λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος, ή "δίνω μια ακόμη ευκαιρία πριν πεταχτεί"

Εγώ δεν αναφέρομαι σε μέλη που κλείνουν την αγγελία και αποθηκεύουν το αντικείμενο στην αποθήκη τους. Που και καλά κάνουν. Αλλά σε μέλη που προτιμούν να το πετάξουν από το να το χαρίσουν "χωρίς ευχαριστώ". Η επειδή αγνοούν την ύπαρξη της συγκεκριμένης ενότητας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
gia80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 37
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2013, 00:00
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αν δεν είχε τύχη... Χάρισέ το "ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!!!

Δημοσίευση από gia80 » 10 Ιαν 2016, 14:39

Muttley Black έγραψε:
gia80 έγραψε:Δε καταλαβαίνω γιατί να μη χαλάσουν ένα ευχαριστώ για κάτι που τους χρειάζεται.Δηλαδη τους είναι χρήσιμο χωρίς ευχαριστώ αλλά με ευχαριστώ οχι;Προτιμώ να το δώσω εκτός αλλιώς στην αποθήκη μου μέχρι να βρεθεί άνθρωπος να το χρειάζεται πραγματικά.Γνωμη μου αυτό βέβαια.
Άλλο αυτό που λέτε εσείς και άλλο αυτό που λέω εγώ.

Εγώ αναφέρομαι στο: το "αντικείμενο πετάχτηκε", λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος, ή "δίνω μια ακόμη ευκαιρία πριν πεταχτεί"
Εγώ δεν αναφέρομαι σε μέλη που κλείνουν την αγγελία και αποθηκεύουν το αντικείμενο στην αποθήκη τους. Που και καλά κάνουν. Αλλά σε μέλη που προτιμούν να το πετάξουν από το να το χαρίσουν "χωρίς ευχαριστώ". Η επειδή αγνοούν την ύπαρξη της συγκεκριμένης ενότητας.
Εντάξει κάποια πράγματα δεν είναι καν σε κατάσταση για να τα χαρίσεις και ίσως θα έπρεπε να πάνε στα σκουπίδια εξ αρχής. Ίσως γι αυτό να μην ειχαν ζητηση και να πεταχτηκαν.Προσωπικα ντρέπομαι να βάλω πχ τα ξεφλουδισμενα τραπεζάκια του ικεα που έχω για πέταμα εδώ σε αγγελία.Οτι είναι σκουπίδι μάλλον ανήκει εκεί έτσι δεν ειναι;
Συγνώμη για τις πολλές επεξεργασίες του μηνύματος αλλά με το κινητό βγαίνουν άσχετες λέξεις από αυτές που γραφω :z

Άβαταρ μέλους
eli5avet
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5737
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2012, 01:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αν δεν είχε τύχη... Χάρισέ το "ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"!!!

Δημοσίευση από eli5avet » 07 Μαρ 2016, 08:12

Καλημερα! Συγνωμη αλλα δεν ηξερα που να δημοσιοποιησω αυτο που ειδα σημερα ,προς παραδειγματισμο ολων μας (μεσα και εμενα).

viewtopic.php?f=212&t=139570

Τα μελη δεν τα γνωριζω καλα, ομως μου εκανε εντυπωση η ευγενια τους, η ειλικρινεια, το χιουμορ τους και ποσο ωραια το χειριστικαν και τα 2 μςελη! Μπραβο τους πραγματικα!!!
:bow:
Δεν ευκαιρώ για μακρινες συναντησεις λογω παιδιου, επισης πολυ δυσκολο με ΕΛΤΑ γιατι κλεινουν τωρα λογω κορονοϊου στις 14.30 και δεν τα προλαβαινω ανοιχτα. (Μπορω ομως με άλλο τροπο). Εχω i-banking Πειραιως.

-Εχω περισσοτερα 'πηρε' απο 'εδωσε' λογω παραλαβης πολλων παιδικων-

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
** Εδώ οι συλλογές μου με τηλεκάρτες και πετρώματα **

Οφείλω 'ευχαριστώ' στο viewtopic.php?f=293&t=196305

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”