Ομαδική αποστολή δεματων

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Ομαδική αποστολή δεματων

Δημοσίευση από mgerofot » 01 Οκτ 2014, 15:43

Καλησσπερα, διευκρινιστε μου σας παρακαλω κατι. Πηγα σημερα για αποστολη πεντε δεματων κ της λεω θελω ομαδικη αποστολη 5. Τα περναει κ ζου ζηταει στο τελος απο 1,50 ευρω το δεμα. Της λεω "δεν ειναι 1,20 το καθενα, αφου ειναι πεντε;;" Κ μου ειπε πως πρεπει για να σταλει κανονικα κατι ως δεμα να ειναι πανω απο δυο κιλα, κ πως εκμεταλλευομαστε το 1,50 ευρω κ μας τα δεχονται, ενω δε θα επρεπε. Να σημειωσω πως τα δυο απο τα πεντε δεματα μου ηταν κοντα στο μισο κιλο, κ μου πε για αυτα πως κανονικα δεν στελνονται ως δεμα κ πως ηδη εχω την εκπτωση του 1,50 ευρω (ως δεμα δηλαδη, αφου μου κανουν τη χαρη να το στειλουν ετσι...)

Τελικα τι ισχυει;;; Υπαρχει περιορισμος στο ελαχιστο βαρος για δεμα;;; Επισης, με πεντε δεματα ειμαστε καλυμμενοι για ομαδικη αποστολη ´η πρεπει να ειναι απο εξι κ πανω;;;

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)


Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από athina d » 01 Οκτ 2014, 15:48

Ο τιμοκατάλογος των ελτα γράφει μέχρι 1κιλο, μεχρι 2κιλα, μεχρι 3 κιλα. ....στοιχιζει 1.50€. Και δίπλα αναφέρει και τις ομαδικές από 5 δεματα και πανω. Φυσικα και στα 5 δεματα είναι ομαδική! Εγώ έστειλα προχτές από την αγγελια μου με τα 5 στικακια usb που λόγω πακεταρισματος που τους έκανα εφτασαν μάξιμουμ 100γρ.το κάθε δεματακι.....και τα εστειλα κανονικά ομαδικη με 1.20 έκαστο χρεωση.
Τύπωσε τον τιμοκατάλογο και ζήτα να μιλήσεις με τον προιστάμενο



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από Aria » 01 Οκτ 2014, 15:57

Ειλικρινά έχει καταντήσει πολύ κουραστική η βλακεία τους.
Πες στους ανεγκέφαλους πως ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ SITE http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%C ... CF%82.aspx ιδού ο υπολογισμός που έκανα για 100 γραμμάρια Εικόνα

Και εδώ (πάλι στο site τους http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/timoka ... n_2014.pdf
Οι ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΑΛΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΕΛΤΑ
Εικόνα

Αν δεν πουλούσαν πνεύμα ότι μας κάνουν χάρη δλδ, και έμπαιναν στον κόπο να περάσουν τα δέματα (σαν δέματα ΠΑΝΤΑ) από το συστημά τους, θα τους το έβγαζε ΑΥΤΟΜΑΤΑ 1.20 το κάθε δέμα.

Έχω βαρεθεί στ αλήθεια να ακούω κάθε τρεις και λίγο τις ηλιθιότητες από τους ανίκανους που παίρνουν μισθό που ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ.
Πρέπει να κάνουμε κάτι σαν site τελικα. Ισως θα έπρεπε να στέλνουμε αναφορές σε κάθε κρούσμα που έχουμε από υποκαταστήματα με τα ονόματα των υπαλλήλων που λένε όλες αυτές τις μπούρδες.

mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από mgerofot » 01 Οκτ 2014, 16:06

Τι να πω.. Βεβαια πριν φυγω, επειδη με ξερουν μιας κ παω συχνα εκει αλλα λαμβανουν κ δεματα για μενα, μου ειπε πως θα το δει ξανα με τον προισταμενο...

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από athanasiamak » 01 Οκτ 2014, 16:07

Συμφωνώ στο ότι κάτι θα πρέπει να κάνουμε ως σάιτ.
είναι επιεικώς απαράδεκτοι στα λάθη και στο τουπέ τους.
Και μένα μου πήραν ομαδική πριν καιρό με 1.2 το δέμα αφού τους πίεσα γιατί αρχικά βαριούνταν να το κάνουν!
Δεν ξέρω αν δεν επιτρέπεται κάτι να σταλεί ως δέμα αν είναι κάτω από μισό κιλό.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από lanciateo » 01 Οκτ 2014, 16:22

Θα σας φερω ενα παραδειγμα, που ρωτησα ΠΏΣ μπορω να το κανω!! χωρις να εχω προβλημα.
Πηγα στο ταχυδρομειο για καποιες αποστολες που ειχα, προ 2 εβδομαδων και ρωτησα τα κοριτσια εκει, κατα ποσο γινεται και πώς!!, να στειλω ενα δεματακι, σε μεγεθος πακετου τσιγαρων.!.
Και πολυ απλα μου απαντησε: να το τυλιξω και να το στειλω. Και η αλλη απορια που ειχα,,, ηταν, για τα στοιχεια. :Πώς θα εγραφα σε κατι ΤΟΟΣΟ μικρο, κατι τοοοσο μεγαλο!. Και η απαντηση!! :::: Τα αυτοκολητα που βαζουν για ετικετες στα βιβλια, ή τις λευκες ετικετες, (σαν αυτα που βαζουν τις τιμες στα σουπερ μαρκετ [παλιαααα], αλλα τα μεγαλα)

Κανενα προβλημα απο εκει και περα στο θεμα αποστολης για δεμα.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
VICKY1978
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12073
Εγγραφή: 21 Δεκ 2011, 15:58
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από VICKY1978 » 01 Οκτ 2014, 16:38

κ εμ'ενα ενώ με ξέρουν κιόλασ επιμένουν ότι δεν υπάρχει στην περίπτωση to 1,20!!! ότι νάναι!!! αλλά όταν θα ξαναπάω με ομαδικά , θα πάω προετοιμασμένη ...με χαρτιά στα χέρια! κάνε κ εσύ αυτό όπωσ λέει η aria.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

χρωσταω 0,30 λεπτα απο ομαδικη σε:
marimari
Τανια

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από echelon2011 » 01 Οκτ 2014, 17:04

Πάντως οφείλω να πω ότι, στα ΕΛΤΑ Πατησίων ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει μεν ελάχιστο βάρος δέματος, αλλά υπάρχει ελάχιστος όγκος, γεγονός που προκύπτει από ένα εσωτερικό έγγραφο που μου έδειξαν. Αφού τους διευκρίνισα το παράλογο του να επανασυσκευάζω το δέμα μου σε μεγαλύτερο κουτί, μου εξήγησαν ότι η διαδικασία της μεταφοράς δεμάτων περιλαμβάνει μεγάλα καλάθια με ρόδες από χοντρό σύρμα. Ένα τέτοιο είχαν και εκεί μπροστά (όπου μου ζητούν πάντα να βάζω εγώ μέσα το δέμα για λόγους που σχετίζονται με την χωροταξία του συγκεκριμένου ΕΛΤΑ).

Εικόνα

Αν λοιπόν αυτός είναι ο δεδομένος τύπος καροτσιού για μεταφορά δεμάτων (η φωτογραφία είναι ενδεικτική), με τόσο μεγάλα ανοίγματα στα πλάγια και στον πάτο, τότε ένα μικρό δέμα μπορεί άνετα να ξεπέσει από οποιοδήποτε κενό, αν δεν το συνθλίψει πρώτα κάποιο μεγαλύτερο δέμα. Επομένως το σύστημα μεταφοράς δεμάτων των ΕΛΤΑ μάλλον δεν έχει προβλέψει μικροδέματα (όσο αφορά τον όγκο), γι αυτό και έχουν αυτή την οδηγία.

Ένα επιπρόσθετο πρόβλημα είναι πάντα και το γεγονός ότι καλείται ο υπάλληλος να βάλει τον ειδικό διάφανο αυτοκόλλητο φάκελο ο οποίος σαν επιφάνεια είναι μεγαλύτερος από το δέμα μας, και να στριμώξει μέσα του το δελτίο αποστολής και στο τέλος σαν κλασικός δημόσιος υπάλληλος βαριέται και στέλνει τον κόσμο στην επιστολική αλληλογραφία με το κλασικό γραμματόσημο.

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3828
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 01 Οκτ 2014, 17:11

Ας ψάξουμε στο σάιτ των ΕΛΤΑ
(http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%C ... CE%B1.aspx
ορίστε!)
και ας καταγγείλει ο καθένας,και ονομαστικά εάν γίνεται τον κάθε υπάλληλο που είπε και έκανε ό,τι του ήρθε στο κεφάλι, μόνο και μόνο για να διώξει πελατεία. Γιατί, μη γελιέστε, αυτός είναι ο στόχος, πώς να δουλέψουν λιγότερο.
Στο κάτω κάτω ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ.

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αποστολη πεντε δεματων

Δημοσίευση από Aria » 01 Οκτ 2014, 17:13

echelon2011 Eπίσης βαριούντε να σηκωθούν από την καρέκλα για να πάνενα φέρουν είτε τα έντυπα είτε τις διάφανες ζελατίνες που κολλάνε επάνω για να βάλουν μέσα το βάουτσερ. Το έχω δει ξεκάθαρα στα μούτρα μιας υπαλλήλου εδώ που πάω (εποχικής). Ξινίζει τα μούτρα της λες και τρώει κάτι χαλασμένο όταν δει πως είναι δέμα και πρέπει να σηκωθεί. Αφού ώρες ώρες την κοιτάω και έχω πολύ έντονη την επιθυμία να της πω "σήκω μωρή γουρούνα μπας και χάσεις και κανένα κιλό που βαριέσαι συνέχεια"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”