Αντικείμενα που δεν ζητούνται πώς μπορώ να τα δώσω;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
αser
VIP Member
VIP Member
23 8
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 31 Δεκ 2008, 22:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθηνα-Κεντρο
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από αser » 15 Απρ 2010, 13:42

katr έγραψε:Γενικά αν κάτι μείνει αζήτητο καιρό και κάποιο μέλος που ήδη έχει ζητήσει πολλά και ξεφεύγει από τα "όρια" γιατί να μην το πάρει τελικά; Βέβαια είναι ο κανόνας του χαρισετο να μην ζητάμε πάνω από 5 αντικείμενα αλλά, κρίμα είναι να πάει στην ανακύκλωση, αν κάποιος το χρειάζεται...
Εμεις δεν σας λεμε να μην το παρει αλλα να μην επικοινωνειτε με πμ παρα μονο τηλ μεταξυ σας! Εφοσον πρωτα γραψετε να κλεισουμε την αγγελια.

Με απλα λογια το λεει και ο s-stratos
Απλά πράγματα. Αφου δεν σας ενδιαφέρουν τα "Ευχαριστώ" , τοτε γραψτε "να κλεισει η αγγελία" και δωστε τα αντικείμενα εκει που θέλετε..
Δεν χρειάζεται να πουμε κατι παραπάνω νομίζω
katr έγραψε:μέλος που ήδη έχει ζητήσει πολλά και ξεφεύγει από τα "όρια" γιατί να μην το πάρει τελικά;
Με αυτο το σχολιο με βαλατε σε μια απορια? πραγματικα τοση μεγαλη αναγκη να παρει τοσα πραγματα το μελος (οποιο και να ειναι). Εδω υπαρχουν αλλη που εχουν περισσοτερη αναγκη για διαφορα πραγματα κτλ αλλα δεν κανουν και ετσι!
:gr:
Για τους ενδιαφερόμενους από τις αγγελίες μου.
Δεν στέλνω ταχυδρομικά παρά μόνο σε πιστοποιημένα μέλη, ανάλογα με το είδος του αντικειμένου.
Παραλαβή απο μετρό Συγγρού φιξ!


Μπείτε στο chat να γνωριστούμε! ->> Chat


s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από s-stratos » 15 Απρ 2010, 13:51

Εαν καποιος εχει αναγκη απο αρκετά πράγματα , υπάρχει και γι'αυτό μέριμνα στους κανόνες λειτουργιας του site :

4) ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info [at] xariseto.gr ή στο 2312203040

Eαν καποιος απο εδω θέλει να ζητήσει πολλά πράγματα , ζητάει την αδεια του διαχειριστη. Δεν ειναι ντροπή , και βοηθάει και εμας στη δουλειά μας (να μην φωναζουμε εκει που δεν πρέπει :D ).
Νομιζω οτι καλύψαμε το θεμα.
Οσες αγγελίες ειναι ανοιχτές , να απαντησετε ωστε να κλειδωθουν και να πανε στο αρχείο (δινοντας τα πράγματα με τηλ. επικοινωνια) ,
και για τις μελλοντικές αγγελίες να επικοινωνειτε πρώτα με αυτά τα μέλη που εχουν ανάγκη , και εαν δεν τα χρειάζονται ΤΟΤΕ να μπαίνει αγγελία στο xariseto.gr
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από skorpiosmt » 15 Απρ 2010, 14:03

Συμφωνώ με την Μυρσίνη και θέλω και εγώ να πω ότι αν κάποιος
ενδιαφερθεί για κάποιο αντικείμενο που δίνω και δεν έχει ζητηθεί καιρό μπορεί να επικοινωνήσει
χωρίς να χρειαστεί να ευχαριστήσει.Η ουσία είναι να πηγαίνουν τα πράγματα σε όποιον τα χρειάζεται
όχι να συλλέγουμε ευχαριστώ...
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
akoni
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 49
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009, 13:12
Νομός κατοικίας: Ν. Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από akoni » 15 Απρ 2010, 14:28

Επειδή με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα και εμένα έχω να κάνω μία πρόταση. Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει αλλά δεν χάνουμε και τίποτα.
Εγώ για παράδειγμα που είμαι από επαρχία και το πάρε δώσε γίνεται μόνο ταχυδρομικά, κάθε φορά που ζητάω κάτι από κάποιο μέλος ψάχνω στις αγγελίες του να δω αν με ενδιαφέρει κάτι και με την ευκαιρία να μου το στείλει και αυτό. Δεν σημαίνει ότι κάτι από αυτά το έχω απαραίτητα ανάγκη, αλλά αφού το δίνει και μου αρέσει θα το ήθελα. Αν όμως έχω ήδη ζητήσει 5 αντικείμενα αυτό το μήνα τότε δε μπορώ να ζητήσω και άλλο.
Η προτασή μου λοιπόν είναι η εξής. Να υπάρχει μεν ο περιορισμός στα 5 αντικείμενα, αλλά αν βρούμε κάτι το οποίο υπάρχει στο sait αρκετό καιρό, τότε να έχουμε τη δυνατότητα να το ζητήσουμε. Αν για παραδειγμα δω μία μπλούζα που μου αρέσει δε σημαίνει ότι την έχω ανάγκη. Αλλά δεν είναι προτιμότερο να ξαναχρησιμοποιηθεί από το να καταλήξει στα σκουπίδια; Και λέω να παραμείνει ο περιορισμός στα πέντε αντικείμενα, έτσι ώστε όταν μπαίνει κάτι νέο να μην τα μαζεύουν όλα εκείνα τα άτομα που θα τυχει εκείνη τη στιγμή να είναι μέσα.
Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου. :mm:

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από katr » 15 Απρ 2010, 14:34

akoni έγραψε:Επειδή με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα και εμένα έχω να κάνω μία πρόταση. Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει αλλά δεν χάνουμε και τίποτα.
Εγώ για παράδειγμα που είμαι από επαρχία και το πάρε δώσε γίνεται μόνο ταχυδρομικά, κάθε φορά που ζητάω κάτι από κάποιο μέλος ψάχνω στις αγγελίες του να δω αν με ενδιαφέρει κάτι και με την ευκαιρία να μου το στείλει και αυτό. Δεν σημαίνει ότι κάτι από αυτά το έχω απαραίτητα ανάγκη, αλλά αφού το δίνει και μου αρέσει θα το ήθελα. Αν όμως έχω ήδη ζητήσει 5 αντικείμενα αυτό το μήνα τότε δε μπορώ να ζητήσω και άλλο.
Η προτασή μου λοιπόν είναι η εξής. Να υπάρχει μεν ο περιορισμός στα 5 αντικείμενα, αλλά αν βρούμε κάτι το οποίο υπάρχει στο sait αρκετό καιρό, τότε να έχουμε τη δυνατότητα να το ζητήσουμε. Αν για παραδειγμα δω μία μπλούζα που μου αρέσει δε σημαίνει ότι την έχω ανάγκη. Αλλά δεν είναι προτιμότερο να ξαναχρησιμοποιηθεί από το να καταλήξει στα σκουπίδια; Και λέω να παραμείνει ο περιορισμός στα πέντε αντικείμενα, έτσι ώστε όταν μπαίνει κάτι νέο να μην τα μαζεύουν όλα εκείνα τα άτομα που θα τυχει εκείνη τη στιγμή να είναι μέσα.
Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου. :mm:
΄
Έχει μια λογική η πρόταση σου!...
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από s-stratos » 15 Απρ 2010, 14:35

Ετσι ομως,θα ξεπερνάμε κατα πολύ τα 5 αντικειμενα/μηνα... Και γιατι να στερησουμε απο καποιον κάτι που μπορει να εχει ανάγκη , προκειμένου να εξυπηρετηθούμε εμεις με τα ελτά ??
Μην ξεχνάτε,οτι το xariseto δεν εχει 9000 άτομα ολο τα ιδια. Κάθε μέρα γράφονται καινουργια μέλη και μπορει να εχουν αναγκη μεγαλυτερη απο την δικιά μας...
Γιατι να του στερησουμε καποιου ενα ζευγαρι παπούτσια που μπορει να μην εχει να φορέσει , για να γλυτωσουμε εμεις το 1 ευρω τα ταχυδρομικα ??
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από katr » 15 Απρ 2010, 14:40

Πόσο καιρό όμως να τα κρατάμε στις ντουλάπες μας;... Ισως είναι πιο σωστή η πρώτη σου προταση.
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

αser
VIP Member
VIP Member
23 8
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 31 Δεκ 2008, 22:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθηνα-Κεντρο
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από αser » 15 Απρ 2010, 14:47

katr έγραψε:Πόσο καιρό όμως να τα κρατάμε στις ντουλάπες μας;... Ισως είναι πιο σωστή η πρώτη σου προταση.
Αντικειμενα που εχετε να δοσετε σας ειναι βαρος στην ντουλαπα... αντικειμενα που θελετε να παρετε δεν γεμιζει η ντουλαπα η το σπιτι; :wall: :yikes:
Απο τοσα μελη που εχει το site μονο μερικα γυρω στα 50 με 60 θελουν τοσα πολλα πραγματα τα υπολοιπα απο τα 9000 δεν εχουν αναγκη η δεν ειναι "ζητουλας"
:gr:
Για τους ενδιαφερόμενους από τις αγγελίες μου.
Δεν στέλνω ταχυδρομικά παρά μόνο σε πιστοποιημένα μέλη, ανάλογα με το είδος του αντικειμένου.
Παραλαβή απο μετρό Συγγρού φιξ!


Μπείτε στο chat να γνωριστούμε! ->> Chat

Άβαταρ μέλους
akoni
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 49
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009, 13:12
Νομός κατοικίας: Ν. Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από akoni » 15 Απρ 2010, 16:02

Θεωρώ ότι ο χαρακτηρισμος "ζήτουλας" είναι λίγο προσβλητικός.
Πραγματικά δε θέλω να έρθω με κανένα σε αντιπαράθεση, απλά έκανα μία πρόταση μήπως και διευκολύνω στη λειτουργία του sait.
Άλλωστε θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να το κάνει γιατί με αυτό τον τρόπο υπάρχουν περισσότερες προτάσεις άρα και πιθανές περισσότερες λύσεις. :wink:
aser έγραψε: Αντικειμενα που εχετε να δοσετε σας ειναι βαρος στην ντουλαπα... αντικειμενα που θελετε να παρετε δεν γεμιζει η ντουλαπα η το σπιτι; :wall: :yikes:
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει χώρος στη ντουλάπα μας ή όχι. Κάποια πράγματα (για διάφορους λόγους) δεν τα χρειαζόμαστε πλέον. Αυτό λοιπόν που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι με ποιο τρόπο θα τους ξαναδώσουμε ζωή.
Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να στερήσω κάτι από κάποιον που πραγματικά το έχει ανάγκη. Για αυτό και είπα να μην καταργηθεί ο κανόνας για τα 5 αντικείμενα το μήνα. Με αυτό τον τρόπο μπορούν όλοι να πάρουν κάτι που είτε το χρειάζονται, έιτε απλά τους αρέσει και είναι προτιμότερο (οικολογικά) από το να αγοράσουν ένα καινούριο. Όμως υπάρχουν πολλά αντικείμενα τα οποία δεν έχει ζητήσει κανένας και το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να πεταχτούν. Δεν είναι κρίμα;
Η πρόταση να ζητάμε με πμ κάτι που θέλουμε θα ήταν μία λύση αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί σύγχησή, καθώς αυτό από ότι ξέρω απαγορεύεται.

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αφορά αγγελίες «αζήτητα»...

Δημοσίευση από katr » 15 Απρ 2010, 16:10

akoni έγραψε:Θεωρώ ότι ο χαρακτηρισμος "ζήτουλας" είναι λίγο προσβλητικός.
Πραγματικά δε θέλω να έρθω με κανένα σε αντιπαράθεση, απλά έκανα μία πρόταση μήπως και διευκολύνω στη λειτουργία του sait.
Άλλωστε θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να το κάνει γιατί με αυτό τον τρόπο υπάρχουν περισσότερες προτάσεις άρα και πιθανές περισσότερες λύσεις. :wink:
aser έγραψε: Αντικειμενα που εχετε να δοσετε σας ειναι βαρος στην ντουλαπα... αντικειμενα που θελετε να παρετε δεν γεμιζει η ντουλαπα η το σπιτι; :wall: :yikes:
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει χώρος στη ντουλάπα μας ή όχι. Κάποια πράγματα (για διάφορους λόγους) δεν τα χρειαζόμαστε πλέον. Αυτό λοιπόν που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι με ποιο τρόπο θα τους ξαναδώσουμε ζωή.
Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να στερήσω κάτι από κάποιον που πραγματικά το έχει ανάγκη. Για αυτό και είπα να μην καταργηθεί ο κανόνας για τα 5 αντικείμενα το μήνα. Με αυτό τον τρόπο μπορούν όλοι να πάρουν κάτι που είτε το χρειάζονται, έιτε απλά τους αρέσει και είναι προτιμότερο (οικολογικά) από το να αγοράσουν ένα καινούριο. Όμως υπάρχουν πολλά αντικείμενα τα οποία δεν έχει ζητήσει κανένας και το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να πεταχτούν. Δεν είναι κρίμα;
Η πρόταση να ζητάμε με πμ κάτι που θέλουμε θα ήταν μία λύση αλλά φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί σύγχησή, καθώς αυτό από ότι ξέρω απαγορεύεται.
Τότε μόνο το χαριστικό παζάρι μας σώζει...
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”