Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από polvar » 05 Δεκ 2015, 12:20

Οι κανόνες βγήκαν από την συσσώρευση εμπειρίας κατά την λειτουργία του site, από τις προτάσεις των μελών και από την δυνατότητα εφαρμογής τους

Ορίστε όμως που όταν πάνε να εφαρμοστούν, αυτοί που διαφωνούν σηκώνονται και φεύγουν.


Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από Othon » 05 Δεκ 2015, 12:26

Το σχόλιο του trelis είναι το δικαιότερο όλων και θα εξηγήσω γιατί:

Για να ομιλούμε για δημοκρατικές διαδικασίες και ισότητες, θα πρέπει να καταργηθούν άμεσα τα +20%, τα -+5 κ.ο.κ.
Ποσώς ενδιαφέρει το πόσο έχει προσφέρει κάποιος εδώ μέσα, έδωσε και πήρε αγαθά που σε καμία περίπτωση δεν θα τα έβρισκε αλλού δωρεάν.
Στο κάτω κάτω της γραφής εδώ δεν κοστολογούμε την αξία της προσφοράς κάθε αντικειμένου εδώ μέσα, αλλά την ίδια την προσφορά.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το μέλος skrissos (αν θυμάμαι σωστά το nickname του). Τον άκουσε ποτέ κανείς να λέει "μου χρωστάτε;" και άρα δικαιωματικά έχω προτεραιότητα στις αγγελίες όπου δηλώνω ενδιαφέρον;
Γιατί αν το σκεφτούμε έτσι ακόμα κι εμείς οι ίδιοι, θα πρέπει αυτομάτως να ακυρώνονται όλοι όσοι εκδηλώνουν ενδιαφέρον στις αγγελίες όπου εμφανίζεται.
Επίσης, με την ακύρωση των παραπάνω, λύνονται άπειρα προβλήματα όπως οι ασυγκράτητοι, οι ζήτουλες κλπ.
Παράλληλα, δίνεται το κίνητρο στο μέλος που έχει τον ασυγκράτητο να προσέχει περισσότερο τι ζητάει, με το φόβο μη τυχόν και ξεπεράσει τα στατιστικά του.
Το ίδιο ισχύει και στα νέα μέλη, θα φαίνονται με το καλημέρα οι διαθέσεις τους και θα είναι πιο εύκολη η διαχείρισή τους.

Τέλος, θα λυθεί το μεγαλύτερο πρόβλημα όλων, θα φύγουν ή θα συμμορφωθούν οι ανεξέλεγκτοι.
Μέλη με αρνητικά ποσοστά (π.χ. πήρε 1000 - έδωσε 800) θα μάθουν ότι ήρθε η ώρα να δείξουν το πόσο σωστοί και δίκαιοι είναι.
Κανονικά κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να απουσιάζουν εντελώς από την κοινότητα, αλλά δεν είναι η ώρα να επεκταθώ εδώ.

Πραγματικά με λυπεί και με θυμώνει ταυτόχρονα να βλέπω μονίμως να αποχωρούν σωστά και τίμια μέλη και να μένει χώρος για το "αληταριό" να αλωνίζει ελεύθερα.
Επιτέλους να σταματήσει όλο αυτό!
Το χάρισέ το είναι ιδέα και όχι εθισμός, ας το πάρουν κάποιοι χαμπάρι!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από polvar » 05 Δεκ 2015, 12:36

Δεν έχω καμιά αντίρρηση να γίνει αυτό που είπε ο trelis αν και ο echelon2011 έχει τελείως διαφορετική τοποθέτηση στο κείμενο του.

Αλλά δεν θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να μπορούν να παίρνουν κάποια αντικείμενα τα μέλη που πρωτογράφονται ώσπου να αφομοιώσουν την φιλοσοφία λειτουργίας του φόρουμ ή τα μέλη που έχουν πραγματικές ανάγκες;

Σε κάθε περίπτωση η λήψη απόφασης αλλαγής ορίου ζήτησης εναπόκειται στον makis

Και τέλος, είτε +5, +20% ή μηδέν είναι το όριο υπέρβασης ζήτησης, κάπως πρέπει να τιμωρείται/περιορίζεται το μέλος που δεν συμμορφώνεται

skarlet74
Diamond Member
Diamond Member
65 58
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 22 Σεπ 2014, 12:55
Νομός κατοικίας: Ν. Σερρών
Δήμος - Κοινότητα: Σιδηροκάστρου Σερρών
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από skarlet74 » 05 Δεκ 2015, 13:17

Καλημερα. Νομιζω πως ειναι ωρα να παρθουν ρηξικελευθες αποφασεις για τη ορθη λειτουργια του site. Νεοι κανονες απο την αρχη με την εμπερια του παρελθοντος.
1. Υποχρεωτικη συνδρομη 1Ε ανα πεντε συναλλαγες.
2. Υποχρεωτικα με την εγγραφη του νεου μελους να υπαρχει πρωτη αγγελια χαρισματος και οχι ζητησης.
3. Υποχρεωτικο οριο 5 συναλλαγες ανα μηνα για ολους και ολες ανεξαρτητως το βαθος χρονου.
4. Υποχρεωτικο οριο μεχρι 2 συναλλαγες με το ιδιο μελος μεσα στο ιδιο μηνα. Μονο ετσι σπανε οι κλικες.
5. Μηδενισμος στατιστικων ολων των μελων που εχουν παραπανω απο 300 ζητησεις τα τελευταια τρια χρονια. Το οριο υποτιθεται ειναι 180 με βαση τις 5 συναλλαγες του μηνα.
6.Αμεση εφαρμογη ποινων σε καθε αποκλιση. Η ελληνικη πραγματικοτητα και η λειτουργια της κοινωνιας μας απαιτει δυστυχως ποινες.
Ας αφησουμε τις δικαιολογιες "μικραινουν γρηγορα τα ρουχα" , "ζηταω και για αλλους".
Αυτοι ας γινουν οι κανονες.
Δεν βρισκομαστε ουτε στο ebay, ουτε σε ηλεκτρονικο καταστημα αγορων με 1.5Ε.

Χρωσταω στο μελος Βασιλικη Τσιτ 0.87 απο διαφορα στη χρεωση αποστολης
Θα στειλω σε :

Εχω paypal.

Άβαταρ μέλους
MarilynThess
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από MarilynThess » 05 Δεκ 2015, 14:02

Καλησπέρα,
Με αφορμή τις απόψεις σας στο συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα να αναφερθώ κι εγώ.
Συμφωνώ απόλυτα με την αναμονή του 24ώρου.
Θεωρώ όμως οτι θα πρέπει να αλλάξει το ποσοστό +20%, 10% κλπ...
Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ TO 20% επιπλέον μετά από 100 χαρίσματα! Ας γίνει 10% και όσο αυξάνεται ο αριθμός στο "πήρε" ας μειώνεται το ποσοστό.
Ναι, μεν κάποιος μπορεί να έδωσε πχ 1000 αντικείμενα αλλά... θα πρέπει δηλαδή να δικαιούται να πάρει +200 ??? ΓΙΑΤΙ??
Ας δικαιούται ένα 5% επιπλέον, να πάρει δηλ. +50 παραπάνω, και πολλά τα θεωρώ...
Διαφωνώ λίγο ίσως στο όριο των 5 ζητήσεων ανά μήνα, διότι μπορεί πράγματι κάποιοι να χρειάζονται κάποια επιπλέον πράγματα ανά μήνα, χωρίς βέβαια να πάμε και στο άλλο άκρο πχ 5 ζητήσεις τη μέρα - γιατί και αυτό το έχω δει!
Ευχαριστώ!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Λόγω 4 μικρών παιδιών, ενδέχεται κάποιες φορές να καθυστερώ λίγο με τις συναλλαγές μου... Ζητώ την κατανόησή σας!

Μόνο μεμονωμένες αποστολές
gvtg : οφείλει 0.50
[/bΟφείλει 1.50 ευρώ η Arigata
Οφείλω :1.50 "xxristinoula

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από tolis287 » 05 Δεκ 2015, 14:26

Δυστυχως το ευχαριστω εχει χασει την εννοια του και μοιαζει περισοτερο με ευρω.
Ας καταλαβουμε ολοι οτι το ευχαριστω ειναι τζαμπα και να μη το τσιγκουνευομαστε.
Απο την αλλη υπαρχει και το θεμα του τι δινει και τι παιρνει καποιος.Μπορει εγω να εχω δωσει λαπτοπ και καμερα αλλα να εχω αναγκη να παρω πχ 10 αδεια κουτια απο ουισκι!Για ποιο λογο να φαινομαι ζητουλας και να στιγματιζομαι;

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από Poudim » 05 Δεκ 2015, 14:47

Συμφωνώ με το πυροτέχνημα του trelis (5/12 , 12:21 pm) καί επαναλαμβάνω το δικό μου . Κάθε 5 παραλαβές (λιγότερες ,ή περισσότερες αποφασίστε το εσείς) , κάθε μέλος να υποχρεούται να καταθέσει 1,50ευρώ υπέρ τoυ site , με κίνδυνο αποκλεισμού σε περίπτωση μή συμμόρφωσης . Καί 2ο πυροτέχνημα(μου άρεσε η ορολογία) , "κάθε μέλος να υποχρεούται - πάλι με κίνδυνο αποκλεισμού -. να κλικάρει τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα(συχνότερα , ή αραιότερα πάλι εσείς αποφασίζετε) , μία από τις διαφημίσεις του site . Καί οι 2 προτάσεις αποφέρουν άμεσο εισόδημα στην ιστοσελίδα , οπότε σύντομα θα μπορέσετε να αντιμετωπίσετε το κόστος της όποιας αναβάθμισης . Όταν φθάσει η αναβάθμιση , θα έχω προτάσεις για το site . Παρακαλώ μην μου απαντήσετε ότι δεν είμαστε Δικτάτορες , επειδή ο χαρακτηρισμός «ζήτουλας» , είναι από μόνος του δικτατορικός . Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πόσο ενοχλήθηκα , όταν το σύστημα με ενημέρωσε – στο ξεκίνημα των συναλλαγών μου - ότι θα χαρακτηρισθώ ζήτουλας , πράγμα το οποίο απέφυγα λόγω της καλής θέλησης κάποιων μελών . Όσοι δε παίρνουν και δίνουν 1000(μην κολλήσουμε στον αριθμό ) σαφώς εμπορεύονται . Kι εγώ βοηθάω κάποιους ανθρώπους , και...ΕΚΠΛΗΞΗ !!! Έχουν όλοι , μά όλοι κομπιούτερ κι αν δεν έχουν Internet , με 1 ευρώπουλο την ώρα μπαίνου σε οποιοδήποτε site , ασφαλώς και στο xariseto , σε οποιοδήποτε Internet café , που υπάρχει και στο ποιο απομακρυσμένο χωριό . Κι εγώ σε τέτοιο ζώ . Ευχαριστώ για την ανοχή σας .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από tolis287 » 05 Δεκ 2015, 14:53

Poudim έγραψε:Συμφωνώ με το πυροτέχνημα του trelis (5/12 , 12:21 pm) καί επαναλαμβάνω το δικό μου . Κάθε 5 παραλαβές (λιγότερες ,ή περισσότερες αποφασίστε το εσείς) , κάθε μέλος να υποχρεούται να καταθέσει 1,50ευρώ υπέρ τoυ site , με κίνδυνο αποκλεισμού σε περίπτωση μή συμμόρφωσης . Καί 2ο πυροτέχνημα(μου άρεσε η ορολογία) , "κάθε μέλος να υποχρεούται - πάλι με κίνδυνο αποκλεισμού -. να κλικάρει τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα(συχνότερα , ή αραιότερα πάλι εσείς αποφασίζετε) , μία από τις διαφημίσεις του site . Καί οι 2 προτάσεις αποφέρουν άμεσο εισόδημα στην ιστοσελίδα , οπότε σύντομα θα μπορέσετε να αντιμετωπίσετε το κόστος της όποιας αναβάθμισης . Όταν φθάσει η αναβάθμιση , θα έχω προτάσεις για το site . Παρακαλώ μην μου απαντήσετε ότι δεν είμαστε Δικτάτορες , επειδή ο χαρακτηρισμός «ζήτουλας» , είναι από μόνος του δικτατορικός . Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πόσο ενοχλήθηκα , όταν το σύστημα με ενημέρωσε – στο ξεκίνημα των συναλλαγών μου - ότι θα χαρακτηρισθώ ζήτουλας , πράγμα το οποίο απέφυγα λόγω της καλής θέλησης κάποιων μελών . Όσοι δε παίρνουν και δίνουν 1000(μην κολλήσουμε στον αριθμό ) σαφώς εμπορεύονται . Kι εγώ βοηθάω κάποιους ανθρώπους , και...ΕΚΠΛΗΞΗ !!! Έχουν όλοι , μά όλοι κομπιούτερ κι αν δεν έχουν Internet , με 1 ευρώπουλο την ώρα μπαίνου σε οποιοδήποτε site , ασφαλώς και στο xariseto , σε οποιοδήποτε Internet café , που υπάρχει και στο ποιο απομακρυσμένο χωριό . Κι εγώ σε τέτοιο ζώ . Ευχαριστώ για την ανοχή σας .
Αν γινουν αυτα που προτεινεις τοτε το φορουμ θα μεινει μονο με τους διαχειριστες να σαι σιγουρος

Άβαταρ μέλους
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3336
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 14:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ » 05 Δεκ 2015, 14:53

Συμφωνω και επαυξανω αν και δεν εχουμε ποτε συναλλαγεισε αγγελια...κι εγω το ιδιο ειμαι αποφασισμενη να κανω.Σε σαιτ που εχει κανονες εντος εισαγωγικων φασιστικους και που οταν αντιδραμε και λεμε την γνωμη μας να μπαινουν τιμωριες και καλα απο ατομα (moderators)που ''ηδονιζονται'' απο τιτλους και εξουσια και οι ιδιοι να ειναι στο απειροβλητο εχοντας υποπεσει στο παραπτωμα π.χ.αμεσου χαρισματος τι να λεμε τωρα!!!!ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ!!!!!δυο μετρα και δυο σταθμα...αν ειστε δικαιοι και νομοταγεις ως προς τους κανονες του σαιτ να το κανετε χωρις διακρισεις..ο κανονας απαγορευεται το αμεσο χαρισμα ειναι ακραιος και καθ' ολα αντιδημοκρατιος οπως και η ελευθερια του λογου μου που σπιλωνεται και λογοκρινεται.με τα μελη τα περισσοτερ ειχα αψογη συνεργασια και σας χαιρετω κι εγω εντος ολιγων ημερων :D

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από skorpiosmt » 05 Δεκ 2015, 15:08

Τι να πω πραγματικά κρίμα :< ήταν τιμή μας που ήσασταν στο forum.Χάρη κάνετε σε κάτι αληταριά όπως
έγραψε κάποιος παραπάνω, να αλωνίζουν εδώ μέσα και να μαζεύουν αντικείμενα προφανώς για να καλύψουν άλλου
είδους ανάγκες -ελλείψεις τους και όχι γιατί πραγματικά τα χρειάζονται..Να είστε καλά. :}
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”