Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Λίτσα Γιούτη
Diamond Member
Diamond Member
41 37
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: 03 Δεκ 2014, 00:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από Λίτσα Γιούτη » 06 Δεκ 2015, 00:23

Εγώ ειμαι νοητικά ανάπηρη, έχω και σφραγίδα..

Τί κερδίζω;;; :) :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Ευγένεια και η Ειλικρίνεια πάντα με κερδίζει.

Δίνω προτεραιότητα σε ανθρώπους με θέματα υγείας!

υγ- Δεν μπορώ τις κλάψες ... τύπου "είμαι άνεργη με 15 παιδιά, το έχει ανάγκη ο αντρούλης μου να το κανει δώρο στον προπάππου του προπάππου του παππού του που είναι ετοιμοθάνατος κτλ κτλ"

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR


Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από Aria » 06 Δεκ 2015, 00:41

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ έγραψε: δεν ανεχομαι να με λογοκρινουν ατομα πνευματικως αναπηρα
Δεν θα είμασταν "πνευματικώς ανάπηροι" δηλαδή αν σας αφήναμε να συνεχίζετε να στέλνετε ρούχα από τα σκουπίδια στα μέλη (βρώμικα και μουχλιασμένα), και να σαρώνετε τις αγγελίες που έχουν τα καλύτερα.
Δεν θα είμασταν "πνευματικώς ανάπηροι" αν κάναμε τα στραβά μάτια όταν η πονηριά σας είχε χτυπήσει κόκκινο για να ανεβαζέτε στατιστικά κάνοντας τα πιο πάνω.
Δεν μπορώ να πω, είναι και αυτό μια άποψη, η άποψη του δήθεν πονηρού ανθρώπου που νομίζει πως κανείς δεν τον καταλαβαίνει και δεν σέβεται το κοινωνικό σύνολο. Μην πω για την γλώσσα σας που είναι μεγαλύτερη από την γέφυρα ρίο αντίριο.
Στο καλό λοιπόν και να μην μας γράφετε.

Άβαταρ μέλους
eirinisp80
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 53
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 20:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίων Αναργύρων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από eirinisp80 » 06 Δεκ 2015, 01:01

καλησπέρα και από μένα....
όταν γράφτηκα σε αυτό το σάιτ, λόγω ανεργίας και άσχημων οικονομικών, ήθελα να βρω ρούχα για το αγέννητο τότε μωρό μου. η ιδέα του "χαρίζω και παίρνω" μου φάνηκε φανταστική και εξαιρετικά κοινωφελής. με τον καιρό όμως παρατήρησα ότι όντως υπάρχουν μέλη που σαρώνουν αγγελίες και δίνει ο ένας στον άλλον για να ανεβάσουν στατιστικά. είναι τυχαίο που όταν βγαίνει "κάτι καλό" βλέπεις πάντα συγκεκριμένα άτομα;;;; όλοι ξέρετε ποιοι είναι!

μήπως τελικά αυτός ο κοινωνικός χαρακτήρας έχει χαθεί;;;; το λέω με αφορμή ένα μέλος που πχ τη μια μέρα ζήτησε να του χαρίσουν παπούτσια σε νούμερο 39 και μετά από λίγο ζήτησε να του χαρίσουν παπούτσι σε νούμερο 40. παρότι είμαι νέο μέλος, έχω καταλάβει ότι πολλά άτομα εμπορεύονται, όπως επίσης συνεννοούνται μέσω πμ για πράγματα που θα βγάλουν σε αγγελία.(μου έγινε προσωπικά και μου φάνηκε πολύ περίεργο. σημειώστε ότι δεν τα πήρα!)
αν είναι δυνατόν αν οι συντονιστές πρέπει να παίξουν το ρόλο του μπάτσου και του μπαμπούλα! είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και οι κανόνες είναι φτιαγμένοι για ένα λόγο.
θεωρώ λοιπόν ότι τα άτομα που είναι σε κλίκες να διαγραφούν εντελώς!
ευχαριστώ!
Εδώ οι ενεργές αγγελίες μου :-)

Παρακαλώ μην μου στέλνετε τα σκουπίδια σας, έχετε κάδο και έξω από το σπίτι σας!

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από Aliki1984 » 06 Δεκ 2015, 01:20

Εντάξει, εγώ μάλλον ήρθα από άλλο πλανήτη!! Διαβάζω τόση ώρα και πέφτω από τα σύννεφα! Ίσως φταίει που δεν κοιτάζω αγγελίες με ρούχα και γι αυτό δεν ξέρω τι μου γίνεται! ασχολούμαι ως επί το πλείστον με κοχυλια, διακοσμητικά και διάφορα άλλα χαζά κατά πολλούς πράγματα και δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι από όλα όσα γράφετε! Χαρίζω ρούχα, τσάντες, αξεσουάρ, αλλά δεν ψάχνω να πάρω... (και για να κάνω και λίγο black χιούμορ, τόσο άτυχη είμαι που τα δικά μου τα ρούχα δεν τα θέλουν ούτε αυτοί που παιρνουν σωρηδόν, πιθανόν για να πουλήσουν;;;) Να σοβαρεύει λίγο... Πιστεύω το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουμε οι σχετικά καινούριοι. Που δεν ξέρουμε να το χειριστούμε και χάνουμε τη ισορροπία των στατιστικών μας. Ειλικρινά ψάχνω τις αγγελίες πάνω από 20 φορές τη μέρα... Όλο ρούχα, ρούχα και ξανά ρούχα... Μετά ψάχνω το σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο να δω κάτι που μπορώ να χαρίσω που να το θέλει κάποιος για να φτιάξω τα νούμερα... Τζίφος πάλι. (ο,τι ρούχα είχα πήγαν στη Σερβία με τις πλημμύρες, σε άστεγους της Αθήνας, σε πρόσφυγες στη Μυτιλήνη κοκ.) παρόλα αυτά το ψάξιμο συνεχίζεται... Ίσως δεν έχω πιάσει τη φιλοσοφία ακόμα... Τι να πω... Απλά ήθελα να καταλήξω ότι εγώ σαν Αλίκη μπήκα σε μια σελίδα για το χόμπι μου (ή πρώτη αγγελία ήταν κοχυλια) , προσπαθώ να δίνω ο,τι έχω σε πολύ καλή κατάσταση (το ότι κάποιος δεν μπορεί να αγοράσει δεν σημαίνει ότι θα φορέσει το προπέρσινο φθαρμενο παπούτσι μου) και βλέπω ότι κάποιοι εκμεταλλευονται όλη αυτή την προσπάθεια για να βγάζουν λεφτά;;;; :evil:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από lanciateo » 06 Δεκ 2015, 08:39

echelon2011 έγραψε:
Ούτε θα ήθελα να γίνει η παρούσα ανακοίνωση πεδίο διαξιφισμών ή κριτικής προς την συντονιστική ομάδα, σε επανάληψη των ατέρμονων συζητήσεων που κατά καιρούς έχουν γίνει δημοσίως. Αναμφίβολα, ο διαχειριστής και οι συντονιστές συνδράμουν αποφασιστικά και αφιλοκερδώς με την ενασχόλησή τους στη διατήρηση της κοινότητας, και καλούνται να εφαρμόσουν τους κανόνες υπό το γενικότερο όραμα της διαχειριστικής ομάδας, είτε αυτό μας βρίσκει σύμφωνους, είτε όχι. Δυστυχώς εγώ βρίσκομαι στην πλευρά των ασυμφωνούντων :-)

Καλές γιορτές λοιπόν και στο επανειδείν!

Εικόνα
Επιτελους ημαρτον... διαβαζω τοοοσες ωρες. Φτανει. Οποιος διαβασε την ανακοινωση του μελους/φιλου echelon επρεπε να μεινει σε αυτα. Και οχι να λεει την αποψη του σε αυτο το τοπικ. Ο ανθρωπος εβγαλε μια αποφαση, και την δικαιολογει εδω. Ας μην ριχνουμε, τουλαχιστον οχι σε αυτο το τοπικ, αλλο λαδι στην φωτια.
Και εγω δεν σε γνωριζα προσωπικα και με λυπει το γεγονος της αποχωρησης. Αλλα αν αυτο σε κανει να νιωσεις καλυτερα, εννοειται πως κανε το.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από GeorgeF » 06 Δεκ 2015, 10:44

Η κουβέντα έχει ξεφύγει και καλο είναι το θέμα να κλειδωθεί γιατί οι απόψεις σε τέτοιες συγκυρίες γίνονται τοξικές.
Εγώ δεν θέλω να πω την άποψη μου,παρά μόνο να επισημάνω συμπεράσματα από τα λεχθέντα.Αν δεν αρέσουν σε μερικούς,λυπάμαι,αλλά μάλλον πρέπει να δούν το θέμα "εσωτερικά".

Οι διαχειριστές είναι εδώ για να σας βοηθήσουν.Θα μπορούσαμε να καθόμαστε εδώ και να σχολιάζουμε τους υπόλοιπους αλλά αναλάβαμε αυτές τις αρμοδιότητες ως εθελοντές προς τη σελίδα.Οι υποδείξεις από εμάς είναι νουθεσίες.Όποιος τις αντιλαμβάνεται ως διαταγές έχει θέμα με τη νεοελληνική νοοτροπία του.

Για τα ευχολόγια του τύπου "θα προσπαθήσω να διορθώσω τα στατιστικά μου".Προτιμότερο είναι να μη ζητάτε,τουλάχιστον μέχρι να έχετε κάτι για να χαρίσετε.Εκτός και αν μένει κάποιος στο δρόμο,όλοι έχουν κάτι να χαρίσουν,έστω και αν αυτό είναι 2 πακέτα μακαρόνια.

Για τις παρατηρήσεις μερικών προς την οικονομική διαχείριση του site.Ο διαχειριστής ξέρει καλύτερα από εσάς πως πρέπει να γίνει η διαχείριση και δεν χρειάζεται τη (λεκτική) βοήθεια σας,ειδικά όταν δεν έχετε μπει στον κόπο να προσφέρετε έστω και 1,5 ευρώ ως οικονομική υποστήριξη.

Τελευταίο και πιο σημαντικό,καλό είναι να μην κρίνετε κάποια μέλη αναλογικά με το τι έχουν πάρει ειδικά όταν δεν έχετε την ανάλογη προσφορά.
Όλοι στάθηκαν στο γεγονός ότι ένα μέλος έχει πάρει 1700 πράγματα αλλά κανένας δεν ανέφερε ότι έχει δώσει και κοντά 1600 σε 950 αγγελίες ΚΑΙ έχει συνεισφέρει οικονομικά.Για να το κάνω πιο λιανά,από αυτό το ένα μέλος ωφελήθηκαν τουλάχιστον 950 άτομα.Οπότε πρώτα πρέπει να αναλογιστείτε τι έχετε προσφέρει εσείς και μετά να κρίνετε.

Έχει περισσέψει η μιζέρια στις μέρες μας,μην την αυξάνουμε χωρίς λόγο.
Σημείωση: αφαίρεσα τις φωτογραφίες από τη δημοσίευση του Όθωνα.Θεωρώ ότι διαπομπεύεται μέλος χωρίς λόγο.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
Αεναος
Platinum Member
Platinum Member
34 27
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 22 Οκτ 2015, 20:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από Αεναος » 06 Δεκ 2015, 11:11

Διαβασα το νημα περιμενοντας ενα μελος για να του δωσω καποια ανταλακτικα υπολογιστη.
Εγω προσωπικα κοιταω πρωτα τις αγγελιες απο αυτους που ζητανε κατι και αν το εχω διαθεσιμο πολυ ευχαριστως.
Μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα αναρωτιεμαι...
Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να εμπαιναν περισσοτερες αγγελιες ζητησης απο τα μελη, με καποιο οριο, ωστε τα μελη που επιθυμουν να χαρισουν να επιλεγουν απ' ευθειας που θελουν να δωσουν;
Και τα ειδη μη πρωτης αναγκης (πχ διακοσμητικα) να μπαινουν σε αγγελιες ΧΑΡΙΖΩ.
Με αυτο τον τροπο, εγω που ειμαι καινουριος στην σελιδα, μπορω να εχω μια εικονα για το τι ζηταει ή και εχει παρει καποιο μελος ωστε να μην δωσω και εγω εκει αλλα σε καποιο αλλο μελος που δεν εχει παρει.
Για μενα το εδωσε τοσες φορες και πηρε τοσες φορες δεν λεει τιποτα.

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6751
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από klekat » 06 Δεκ 2015, 12:12

Το μελος echelon με τη δημοσιευση του αυτη, ανοιξε τον ασκο του Αιολου ΚΑΙ το κουτι της Πανδωρας ταυτοχρονα!!! :D
Να μας αποχαιρετησει ηθελε ο ανθρωπος...Μηπως να την κλειδωνατε σιγα σιγα;

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από GeorgeF » 06 Δεκ 2015, 12:13

Σωστά.Ας κλειδώσει μέχρι νεοτέρας.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Echelon2011: Ένα εγκάρδιο ευχαριστώ προς όλα τα μέλη

Δημοσίευση από makis » 07 Δεκ 2015, 01:45

"Μπραβο" παντως στους εξυπνους που θεωρουν οτι αν καποιος εχει χαρισει 500 η 1000 η 1500 πραγματα ειναι σιγουρα απατεώνας.

Othon έγραψε: Τέλος, θα λυθεί το μεγαλύτερο πρόβλημα όλων, θα φύγουν ή θα συμμορφωθούν οι ανεξέλεγκτοι.
Μέλη με αρνητικά ποσοστά (π.χ. πήρε 1000 - έδωσε 800) θα μάθουν ότι ήρθε η ώρα να δείξουν το πόσο σωστοί και δίκαιοι είναι.
Κανονικά κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να απουσιάζουν εντελώς από την κοινότητα, αλλά δεν είναι η ώρα να επεκταθώ εδώ.

Πραγματικά με λυπεί και με θυμώνει ταυτόχρονα να βλέπω μονίμως να αποχωρούν σωστά και τίμια μέλη και να μένει χώρος για το "αληταριό" να αλωνίζει ελεύθερα.
ΠΑΝΤΑ οποτε γραφεις κανεις θεματα χωρις κανενα λόγω, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω τι θεμα εχεις με ενα μελος που εχει χαρισει 800 ΚΑΛΑ και ακριβα πραγματα και ΠΟΤΕ κοκαλακια και σπασμενα παιχνιδια.
Ενω σε αλλο μελος που ειχε χαρισει 800+ αλλα οχι καλα πραγματα που έβρισκε απο σκουπιδια και πουλουσε τα καλα που έπαιρνε απο εδω δεν ειχες ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ.

Μην βγαζεται χολη χωρις κανενα λόγο.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”