Χρησιμοποιημένα γραμματόσημα - γραμματόσημα με σελοτέιπ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
eleana1987
Banned member !!
Banned member !!
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από eleana1987 » 23 Νοέμ 2011, 10:31

Εγω αυτο που λες το θεωρω απάτη προς το ταχυδρομείο και όχι προς εμένα μιας κ εγω πληρωνω οτι μου αντιστοιχεί έτσι κι αλλιως. Το θεμα είναι οτι αν κάποιος υπάλληλος αντιληφθεί κάτι τέτοιο τότε είναι πολυ πιθανό το δέμα να μη φτασει ποτε στον προορισμό του (αυτο ειναι το πραγματικό προβλημα)... Αυτο που λέει ο φωτης πάντως συμβαίνει. Στα μεγαλα δεματα (τουλαχιστον εδω στα Χανια) το κάνουν πάντα αυτο με το σελοτέιπ... Καποιές φορες βάζω κ εγω σελοτέιπ πανω απ'τα γραμματόσημα οταν ειναι να τα κολλησω πάνω σε σακούλες. Δεν κολλανε πανω σε γυαλιστερές επιφάνεις. Οπότε μην είσαι τόσο αυστηρη σε αυτό το θέμα γιατι δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για την ''απάτη'' παρα μόνο αν δεις διπλή σφραγίδα στα γραμματόσημα. Δεν μπορεις να καταγγείλεις και να στιγματίσεις έτσι απλά μελη χωρις να είσαι 100% σίγουρη.
Ενα αλλο θέμα (ασχετο) είναι οτι καποιοι ζητάνε μεγάλους προπληρωμένους για κάποιο αντικειμενο και τελικα στο στέλνουν σε μικρότερο.... Αυτες οι περιπτωσεις είναι λίγες όμως και ειναι κρίμα να καθόμαστε να ασχολουμαστε με αυτα... Εδω χαρίζουμε πράγματα πολύ μεγαλύτερης αξίας...δε θα σκασουμε για μερικα λεπτα. :D
Δε συμφωνείται :lol:
Αποκλεισμένη, ίδιο μέλος με Aspasoula

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aria » 23 Νοέμ 2011, 10:42

Αυτό μου έχει συμβεί κι εμένα, παρέλαβα κάτι και το γραμματόσημο ήταν κολλημένο με σελοτέιπ και δεν είχε καθόλου σφραγίδα ταχυδρομείου.
Όπως επίσης μου συνέβει να κολλάω κι εγώ τα γραμματόσημα και αυτά να ξεκολάνε.Σε αυτήν την περίπτωση έβαλα κόλλα στικ. Τι να έκανα δλδ? Να πέταγα τα γραμματόσημα που μου είχε στείλει το μέλος και να αγόραζα άλλα?
Επίσης κάποιες φορές μου έτυχε να μου στείλουν λιγότερα γραμματόσημα αλλά επειδή εγώ δεν υπολόγισα σωστά και ζήτησα λιγότερα. Την πλήρωσα εγώ την διαφορά φυσικά δίχως να πω τπτ στον παραλήπτη.
Ένα άλλο μέλος μου έστειλε φάκελο Α4 αλλά επειδή και πάλι δεν υπολόγισα σωστά τον όγκο αυτού που θα έστελνα όταν πήγα να το βάλω μέσα τον ψιλοέσκισα και αναγκάστηκα να το βάλω μετά μέσα σε έναν άλλο φάκελο με φουσκάλες και γραμματόσημα που αγόρασα. (ενημέρωσα όμως το μέλος). Φυσικά χρησιμοποίησα τον φάκελο (τον σκισμένο) σε κάτι άλλο.
Θέλω να πω με όλα αυτά πως αυτά συμβαίνουν όταν κάνεις τέτοιες συναλλαγές όπως διαπίστωσα, και είναι κρίμα να χαλιέσαι με αυτά....
Εμένα με χαλάνε άλλα εδώ (άσχετο αλλά θα το πω)και τσαντίζομαι, τα μέλη που ζητάνε και μετά εξαφανίζονται ή στέλνουν φακέλους ή γραμματόσημα όποτε και αν το θυμηθούν!

Υ.Γ. Εμάς που είμαστε εντάξει με τις συναλλαγές μας και μένουμε Αθήνα δεν είναι λίγο άδικο μην μας προτιμάς επειδή υπάρχουν αναξιόπιστα μέλη...? :} :}

Καλημέρα σε όλους!!!

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vivi-cd » 23 Νοέμ 2011, 10:47

Πιστεύω ότι κανένα μέλος δεν μπορεί να εξαπατήσει με αυτόν τον τρόπο, γιατί απλά αν ρίξει σε κουτί φάκελο με σφραγισμένα γραμματόσημα το πιθανότερο είναι ότι η θα επιστραφεί ο φάκελος ή θα χαθεί...

Οπότε μην ανυσηχείς, δεν είσαι κορόιδο.

Εξάλλου αν προσέξεις λίγο τις σφραγίδες που έχουν επάνω τα γραμματόσημα θα δεις ότι αναγράφεται επάνω η ημερομηνία που σφραγίστηκαν. Συνεπώς τα σφραγισμένα γραμματόσημα που σου ήρθαν πρέπει να είναι σφραγισμένα πρόσφατα και σε συνδυασμό με την ημερομηνία που σου είπε το άλλο μέλος ότι σου έστειλε το φάκελο είναι πολύ εύκολο να το ελέγξεις. Αν τα γραμματόσημα ήταν παλιά και χρησιμοποιημένα, οι σφραγίδες θα είχαν αρκετά παλιότερες ημερομηνίες.

Πράγματι εδώ και αρκετό καιρό τα γραμματόσημα έχουν πολύ κακής ποιότητας κόλλα και δεν κολάνε. Και δεν μιλάμε για παλιά γραμματόσημα, αλλά για φρέσκα μόλις αγορασμένα από τα ΕΛΤΑ. Οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ το ξέρουν από καιρό και αφού βάλουν τις σφραγίδες κολλάνε από πάνω ζελοτέιπ γιατί διαφορετικά θα πέσουν από το φάκελο. Αν προσθέσεις και το γεγονός ότι οι φουσκωμένοι φάκελοι έχουν μια σχετική δυσκολία στο ασφαλές κόλλημα του γραμματόσημου τότε χειροτερεύει ακόμη περισσότερο.

Μάλλον και τα γραμματόσημα με την κακής ποιότητας κόλλα είναι στο πλαίσιο της κρίσης (για να μην αναφερθώ στο φαγοπότι, όπως συμβαίνει με όλες τις δημόσιες προμήθειες)

Άβαταρ μέλους
frosso
Platinum Member
Platinum Member
38 26
Δήμος - Κοινότητα: Πεντέλης Αττικής
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frosso » 23 Νοέμ 2011, 11:22

μου συνέβη και εμένα και η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή που έκανες και εσύ.

μετά όμως μου έτυχε να πάρω γραμματόσημα απο το ταχυδρομείο και όταν πήγα να τα κολλήσω δεν κολλούσαν. τότε σκέφτηκα ότι τα
ταχυδρομεία για να ρίξουν το κόστος τους σταμάτησαν να βάζουν την ειδική επίστρωση της κόλλας.

μετά σκέφτηκα ίσως η φουρνιά συγκεκριμένων γραμματοσήμων είναι ελλατωματική.

τι να πει κανείς; σε αυτόν τον κόσμου που ζούμε, όλα να τα περιμένεις :{
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος frosso την 24 Νοέμ 2011, 21:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
1sunnybird
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
48 33
Δήμος - Κοινότητα: Λιβαδίων Κιλκίς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1sunnybird » 23 Νοέμ 2011, 11:22

εχοντας διαβασει μονο το αρχικο ποστ και οχι τις απαντησεις θελω να πω το εξης. εγω εχθες εστειλα 2 δεματα με ταχυδρομειο. πηγα εκει και εδωσα τα πακετα να μου βαλουνε τα γραμματοσημα. η κοπελα τα περασε σε αυτο το σφουγκαρακι που τα υγραινει και τα εβαλε πανω στον φακελο. ομως δεν κολλησανε καλα και βγαινανε και αγου τα σφραγισε πρωτα την ακουσα να μουρμουραει κατι και τα ξανακολλησε με σελοτειπ. οποτε τα γραμμοτοσημα μου και ειχαν υγρανθει και ειχαν κολληθει με ταινια. τα μελη που θα τα λαβουνε διαβαζοντας το ποστ σου πιθανον να νομιζουν οτι τα επιασα και εγω κοροιδα ομως δεν ειναι ετσι. εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ισως αυτο που συνεβει σε εμενα μπορει να εχει συμβει και σε αλλους οποτε ας ειμαστε λιγο πιο προσεχτικοι στις κατηγοριες μας.

παντα με φιλικη διαθεση
αντζελα
στελνω με κουριερ του χαρισετο.
δεν κραταω σειρα προτεραιοτητας. προτιμω μελη που δινουν και οχι μονο ζητανε.

Άβαταρ μέλους
Queeny
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δήμος - Κοινότητα: Μαλακάσας Αττικής
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Queeny » 23 Νοέμ 2011, 12:39

εγω να πω με την σειρα μου πως μου εχει τυχει να μου στειλουν γραμματοσημα τα οποια φαινεται πως ειναι ολοκαινουργια αλλα δν κολλουσαν κ αναγκαστηκα να βαλω κολλα στιγμης απο το σπιτι!αν τα εβαζα τα γραμματοσημα στο ταχυδρομειο θα επρεπε ο υπαλληλος να τα κολλησει με καποιον τροπο αφου τα σφραγιζε και ο μονος τροπος ειναι το ζιλοτεϊπ!!
Είμαι αδελφή της Lois

Εδώ όλες οι αγγελίες μου ---> http://1gr.me/X4oQm
add me in Facebook -----> Dimiourgies Xeiros
---------------------------------------------------------
Ποτέ δεν λέω κάτι από κακία και δεν έχω ως σκοπό να πληγώσω κανέναν με τα λόγια μου!
Μόλις τελειώσει τον σκοπό της η αγγελία σας, αλλαξτε τον τίτλο της σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] και κλειδωστε την!Να ανανεώνεται τις αγγελίες σας 1 φορά τον μήνα!

Άβαταρ μέλους
arial
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από arial » 23 Νοέμ 2011, 15:40

Παντως και εγω πριν μερικες μερες που πηγα στο ταχυδρομειο να στειλω κατι δεματα, δεν κολλαγαν καλα τα γραμματοσημα και μου εκανε εντυπωση γιατι δεν μου ειχε ξανασυμβει.. αλλα δεν εδοσα σημασια γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να εφταιγα εγω, οτι μπορει να μην τα ειχα βαλει καλα στο σφουγγαρακι και γιατι βιαζομουν να φυγω.

Οτι μπορει πλεον να βαζουν λιγοτερη κολλα (λογω οικονομιας?) δεν το ειχα σκεφτει :mm:
Δειτε Ολες τις Ενεργες Αγγελιες Μου

http://tinyurl.com/33ltqpa

Άβαταρ μέλους
xrysanthi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xrysanthi » 23 Νοέμ 2011, 15:53

Ας πω κι εγω λοιπον για τις δικες μου αποστολες οτι σχεδον παντα χρησιμοποιω σελοτειπ στα γραμματοσημα (τα οποια ειναι επισης παντα καινουρια) γιατι εκνευριζομαι που δεν κολλανε. Και εχω προσεξει οτι η υπαλληλος του ταχυδρομειου βαζει μια χαρα τη σταμπα απο πανω και δε μου εχει πει ποτε τιποτα. Το να ξαναχρησιμοποιηθουν μετα τα γραμματοσημα μου φαινεται λιγο δυσκολο, γιατι λογικα δε θα ξεκολλανε μετα απο το σελοτειπ (χρησιμοποιω το φαρδυ).

Ειπα να το πω ελπιζοντας οτι δεν εχει σκεφτει κατι τετοιο μελος που του εχω στειλει κατι. :mm:
Για Θεσσαλονίκη, παραλαβή από την περιοχή μου ή από κέντρο, αφού κατεβαίνω συχνά.
Για αποστολές, προτιμώ την κούριερ του χάρισέτο, αλλά στέλνω και με Ελτα!

Άβαταρ μέλους
filliom
VIP Member
VIP Member
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filliom » 23 Νοέμ 2011, 17:45

Λυπάμαι πάρα πολύ που κάνεις παράπονα για την μορφή των δεμάτων που σου στέλνουν, ενώ τονίζεις ότι δεν στέλνεις με ελτά! Όλοι νομίζω ότι "πρακτικά μας δυσκολεύει πολύ" αλλά στέλνουμε σε όλοι την Ελλάδα!
Το λέω με παράπονο, δεν επιτίθεμαι ! :(
Μπορώ να αποστέλλω, όλα τα είδη πού χαρίζω, με απλό ταχυδρομείο. Επειδή έχω "χάσει την μπάλα" στέλνω, αφού παραλάβω τα γραμματόσημα.Ευχαριστώ για την κατανόηση!!!
(Σημ: Παρακαλώ αν σας χρωστάω γραμματόσημα ή φακέλους ,μην διστάσετε να μου το υπενθυμίσετε! Θέλω να είμαι εντάξει στις συναλλαγές μου παρ'όλα αυτά μπορεί να έχω εκκρεμότητες, άθελα μου! )

Δείτε τις αγγελίες μου:
http://bit.ly/mpmBoe

Δείτε και αυτό: http://www.elta.gr/pricelist_prepaid.pdf
Και αυτό: http://www.elta.gr/pricelist_epistol_2011.pdf

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
51 66
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gly » 30 Νοέμ 2011, 23:50

gly έγραψε: Edit Admin :
Παρακαλω να ειμαστε ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΊ σε θεματα "ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΎ" !!!!!
Το να κολλάνε ζηλοτειπ και απο κατω να εχει σφραγιδα ΕΙΝΑΙ τακτική των ελτα για ασφαλεια μη χρησης ξανα αλλα και για να μην ξεκολλανε ευκολα.
Και ΔΕΝ στέκι να το ειδε ο υπαλληλος και να το ετσειλε μεταχειρισμενο !!!!
ΑΡΑ διαβαστε τους κανονες και οπως λενε να κανετε αναφορα στο μελος για να κανονισουμε αναλόγως

Τωρα απλα κανατε ενα θεμα "εντυπωσιασμού" που δειχνει μονο οτι ψαχνετε δικαιολογία για να μην στέλνετε σε αλλη πολη
Γιαυτο να ενημερωσω οτι υποαρχουν ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ φακελοι και ΚΟΥΡΙΕΡ (εκτος αν πιστευετε οτι και εκει το ξαναχρησιμοποιουν) !!!!
[/color]
Δεν εγραψα οσα εγραψα για λόγους εντυπωσιασμου, όπως λέτε. Ποιον να εντυπωσιασω και γιατι; Δεν υπαρχει λόγος. Δεν χρειαστηκε ποτε, δεν θελησα και δεν υπαρχει λόγος να προκαλεσω την προσοχη καποιου/καποιον μεσα σε αυτον τον χωρο. Αν σας εδωσα τετοια εικονα, λυπαμαι. Νομιζα οτι τόσο καιρο που επικοινωνουμε εδω μεσα με ειχατε καταλαβει καπως. Απλα εκνευριστηκα και αλλωστε οπως φανηκε απο τις απαντησεις των μελων κι άλλοι σκεφτηκαν το ίδιο.

Ουτε ψαχνω δικαιολογια για το να μην στελνω σε άλλη πολη. Εχω λόγους (οχι απλα δικαιολογιες) αρκετους και μου αρκουν, και οι λόγοι αυτοι προυπηρχαν του θεματος με τα γραμματόσημα και εξακολουθουν να υπαρχουν. Δεν εχω την υποχρεωση να εξηγησω δημοσιως τους λογους που δεν στελνω σε άλλη πόλη, ουτε ειναι υποχρεωτικό να κανω συναλλαγες με άλλες πόλεις. Αλλωστε ειναι επιλογη του καθενος με ποιους θα συναλλαγει, χωρις να χρειαζεται να δινει εξηγησεις.

Αν σας αρκει, θα πω μόνο οτι αποφευγω τις συναλλαγες οταν ο τροπος/τόπος ειναι τετοιος που θα καθυστερησει πολυ η ολοκληρωση της συναλλαγης. Τα μελη που χρειαστηκε να με περιμενουν πολυ καιρο σιγουρα δεν ενοιωσαν καλα, και θελω να το απογευγω αυτο.

Δεν στελνω συχνα κ δεν λαμβανω συχνα και γι΄αυτο δεν ηξερα οτι συνηθιζουν τα ΕΛΤΑ να χρησιμοποιουν. Ευτυχως που ειναι αυτο, γιατι σε κανεναν δεν αρεσει να τον εκμεταλλευονται. Ζητω συγνωμη απο τα μελη που ειχα στο νου μου οταν το εγραφα, και χαιρομαι που ξεκαθαρισε το θεμα.

Τελος, παρακαλω πολυ μην μου απαντατε με ειρωνία. Τον εκνευρισμό σας επειδη δεν συμφωνειτε με το θεμα που δημοσιευσα τον καταλαβαινω και τον σεβομαι, αλλα η ειρωνία δεν ταιριαζει, πιστευω. Διοτι αναγει την συζητηση σε προσωπικη επιθεση και δεν νομιζω οτι ειναι στοχος κανενος αυτο.
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”