Χρησιμοποιημένα γραμματόσημα - γραμματόσημα με σελοτέιπ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από vivi-cd » 01 Δεκ 2011, 11:33

gly έγραψε: Δεν εχω την υποχρεωση να εξηγησω δημοσιως τους λογους που δεν στελνω σε άλλη πόλη, ουτε ειναι υποχρεωτικό να κανω συναλλαγες με άλλες πόλεις. Αλλωστε ειναι επιλογη του καθενος με ποιους θα συναλλαγει, χωρις να χρειαζεται να δινει εξηγησεις.
Συγνώμη που θα επέμβω, απλά αυτό που λες ότι δεν στέλνεις σε άλλη πόλη είναι η αφορμή για να πω κάτι που θέλω και που δεν αφορά μόνο εσένα, αλλά αφορά όλα τα μέλη που δηλώνουν ότι δεν στέλνουν ταχυδρομικά ή με την κούριερ...

Είναι μεγάλη αδικία (μπορώ να χρησιμοποιήσω και τη λέξη εκμετάλλευση) να μη στέλνετε σε άλλα μέλη με τους παραπάνω τρόπους και από την άλλη να επιθυμείτε να σας στέλνουν οι άλλοι.

Και άντε με το ταχυδρομείο το καταλαβαίνω... ουρές, αναμονή, ταλαιπωρία κτλ κτλ, τα γνωστά, αλλά με την κούριερ; Γιατί να μη στέλνετε με την κούριερ; Δεν χρειάζεται να κουνηθείτε από το σπίτι σας. Έρχεται ο υπάλληλος και τα παραλαμβάνει. Και εκτός από αυτό, υπάρχει και η σιγουριά ότι δεν θα χαθούν και το κυριότερο είναι η αμεσότητα της κούριερ. Πιστεύω ότι με την κούριερ τα πράγματα παραδίδονται πολύ πιο γρήγορα από ότι χέρι με χέρι. (το αναφέρω αυτό επειδή παραπάνω στην απάντησή σας είπατε ότι αποφεύγετε να στέλνετε λόγω της καθυστέρησης των συναλλαγών).

Προτείνω λοιπόν προς τους διαχειριστές και ενόψει του νέου χαρισέτο, να φαίνεται ευδιάκριτα σε κάθε αγγελία δίπλα στα στοιχεία του μέλους αν στέλνουν ή όχι (και όχι μόνο στην υπογραφή), γιατί τις περισσότερες φορές δεν κοιτάμε άμεσα την υπογραφή. Έτσι θα ξέρουμε εύκολα ποιά μέλη στέλνουν και ποιά όχι και ανάλογα θα χαρίζουμε ή όχι.

Πάντως εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό, και πιστεύω ότι ενοχλεί και πάρα πολλούς ακόμη (δηλαδή το ότι μερικά μέλη δεν στέλνουν, αλλά παραδίδουν μόνο χέρι με χέρι)


pan-ki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 10 Απρ 2009, 21:48
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από pan-ki » 01 Δεκ 2011, 13:47

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω μέλος , είναι πολύ άσχημο κάποια μέλη να παραλαμβάνουν αντικείμενα αλλά να δηλώνουν ότι δεν στέλνουν για διάφορους λόγους.Νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσουν να αναθεωρούν λίγο τις απόψεις τους γιατί όλοι όσοι προσπαθούν εδω μέσα αφιερώνουν πολύ χρόνο γι' αυτό , χωρίς καμμία υποχρέωση.

Αν έχετε να στείλετε ή να πάρετε και από Tougia2 μπορούμε να παραλάβουμε μαζί για μεγαλύτερη οικονομία
ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK: Cindi Greek
ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έστειλα φακέλους: siful,kouklakis,djdaisy90 (8/5)
Έστειλα πράγματα:andromahi tsav. (2/4), pupeta,kriari,chrisel (9/5)
Έστειλα γραμματόσημα: olympia (17/4) , Eleny (17/4) ,mariagkl (17/4)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από polvar » 01 Δεκ 2011, 14:06

Πάντως από την στιγμή που το site δεν προσφέρει την δυνατότητα να φαίνεται στο προφίλ ότι δεν στέλνει κάποιο μέλος με το ταχυδρομείο, και μόνο που το γράφει στην υπογραφή του το μέλος είναι καλυμμένο.
Γι αυτό υπάρχει η υπογραφή, για να μπαίνει αυτόματα σε κάθε δημοσίευση ώστε να την διαβάζουν όσοι διαβάζουν την δημοσίευση και μάλιστα επαναλαμβάνεται σε κάθε δημοσίευση για να γίνει αντιληπτή. Δεν έχει διακοσμητικό ρόλο.
Από κει και πέρα, το αν θα συνδιαλλαγεί ή όχι οποιοσδήποτε με το μέλος που το γράφει αυτό, έγκειται αποκλειστικά στην δική του επιλογή.

Άβαταρ μέλους
ria_crazy89
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 52
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 01:52
Νομός κατοικίας: Ν. Ρεθύμνου
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από ria_crazy89 » 01 Δεκ 2011, 15:27

Αν θέλετε και τη δική μου άποψη σε αυτό που συζητάτε, έχω να πω ότι είναι καθαρά στους όρους, αν θυμάμαι καλά, ότι είναι δικαίωμα του κάθε μέλους να δίνει όπως θέλει και σε όποιον κρίνει ο ίδιος σωστός. Εξάλλου τα πράγματα χαρίζονται, οπότε δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις πολλές. Κι εμένα έχει τύχει να θέλω κάτι (να μου αρέσει πολύ) και να μην ταχυδρομεί το μέλος. Δε μπορείς όμως να πεις κάτι.

όσον αφορά αυτή τη καταγγελία, επειδή μου έτυχε πρόσφατα, μέλος (από άλλο παρόμοιο site) να μου στείλει φάκελο, που είχε κολλήσει ήδη τα γραμματόσημα, τα οποία ήταν (για μένα) σίγουρα χρησιμοποιημένα, διότι δεν τα είχε μόνο τυλίξει καλά καλά με ζιλοτέιπ, αλλά φαινόταν ότι τα είχε κόψει και από κάποιον προηγούμενο φάκελο προφανώς, αφού φαίνονταν τα απολύματα από πίσω. Θεώρησα σωστό να ενημερώσω το μέλος αρχικά, καθώς μου έκανε εντύπωση, αλλά δε με νευρίασε. Μου είπε βέβαια να μου στείλει άλλα (χωρίς πολλά πολλά, άρα ήταν ξανά χρησιμοποιημένο), αλλά εγώ το είχα ήδη ρίξει στο ταχυδρομείο, με την προοπτική, ότι αν κάτι δεν πάει καλά, θα μου επιστραφεί ή θα σταλθεί κάποια ειδοποίηση. Δε με πειράζει αν κάποιος δεν έχει χρήματα να πάρει γραμματόσημα και οτιδήποτε άλλο κάνει (εξάλλου εμένα πολλές φορές με κλέβουν στο ταχυδρομείο), αρκεί να μην υπάρξει πρόβλημα με το ταχυδρομείο και δεν πάει στον προορισμό του (τότε που πάει, δε ξέρω κι αν το ψάξεις δε θα το βρεις ποτέ).

Επίσης, έχει τύχει να χαθούν πράγματα και στο ταχυδρομείο προφανώς δεν αναλαμβάνουν ευθύνη, σου λένε "δε ξέρουμε και άντε ψάχνε που μπορεί να είναι". Απαράδεκτο! Επίσης, έχει τύχει να στείλω μια χαρά πράγματα και να φτάσουν στον προορισμό τους λες και έχει περάσει από πάνω τους νταλίκα και αμέσως αμέσως ο άλλος υποψιάζεται εμένα και όχι το ταχυδρομείο! Επίσης, μόλις προχθές πήγα και ζήτησα γραμματόσημα 60 λεπτών που χρειάστηκα και δεν κολλούσαν, αναγκαστικά τα κόλλησα με κόλα!! Αυτά συμβαίνουν.. και σίγουρα δεν ευθύνονται τα μέλη.

Ας λογικευτούμε λίγο, γτ στα ταχυδρομεία πολλά γίνονται, κι αν κάποιος μια φορά δεν είχε λεφτά να πάρει γραμματόσημα ή αφού μπορούσε και χρησιμοποίησε ξανά κάποια, δε πειράζει. Τουλάχιστον εμένα. Αρκεί να μπορούν να πάνε στον προορισμό τους. :z
Λόγω προβλήματος με τον αριθμό λογαριασμού που έχω στο Ταχυσρομικό ταμιευτήριο, δεν μπορώ να κάνω συναλλαγές μέσω τράπεζας. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Δε δίνω τον αριθμό μου, μόνο εάν είναι για παράδοση χέρι με χέρι! Συνενοούμαστε μέσω π.μ.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Το μέλος Maria__ είναι αδελφή μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από polvar » 01 Δεκ 2011, 19:23

Θα έρθει τώρα ο makis και θα πει γιατί δεν χρησιμοποιείτε την courier που δεν έχει τέτοια προβλήματα- και θα έχει και δίκαιο, τουλάχιστον για ό,τι αφορά τα κάπως βαριά αντικείμενα.
Άλλωστε όλη η προσπάθειά του να πετύχει χαμηλή τιμή στην courier σε αυτό αποσκοπούσε, στην απάλειψη των δυσκολιών και των ερίδων σχετικά με την ταχυδρομική αποστολή, και συνάμα προσιτή τιμή.

Αλλά η courier χρειάζεται στήριξη για να παραμείνει σε αυτήν την τιμή. Οπότε αποφύγετε αποστολές μεγάλων τουλάχιστον αντικειμένων με το απλό ταχυδρομείο.
Οπότε:
ή προπληρωμένοι φάκελοι που αποστέλλονται από τον παραλήπτη για αντικείμενα μικρού βάρους και μικρής αξίας (για να μην μπλέκετε με γραμματόσημα)
ή υπηρεσία δεμάτων των ΕΛΤΑ όπου δίνουν αριθμό στο αντικείμενο ώστε να μην μπορεί να χαθεί και αποστολή από τον παραλήπτη της αξίας του δέματος με τραπεζική κατάθεση για την αποφυγή απώλειας στην διαδρομή και προστριβών όπως οι παραπάνω (ο τιμοκατάλογος των δεμάτων ανάλογα με το βάρος είναι στο http://www.elta.gr/pricelist_de_es_ex.pdf, αλλού συμφέρει και αλλού όχι)
ή courier για να έχετε (πολύ πολύ πιο) ήσυχο το κεφάλι σας.

Η λύση του απλού ταχυδρομείου τελικά είναι η χειρότερη από όλες τις λύσεις αποστολής για τους λόγους που είπαν όλα τα μέλη πιο πάνω.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από vivi-cd » 02 Δεκ 2011, 08:37

ria_crazy89 έγραψε:Αν θέλετε και τη δική μου άποψη σε αυτό που συζητάτε, έχω να πω ότι είναι καθαρά στους όρους, αν θυμάμαι καλά, ότι είναι δικαίωμα του κάθε μέλους να δίνει όπως θέλει και σε όποιον κρίνει ο ίδιος σωστός. Εξάλλου τα πράγματα χαρίζονται, οπότε δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις πολλές. Κι εμένα έχει τύχει να θέλω κάτι (να μου αρέσει πολύ) και να μην ταχυδρομεί το μέλος. Δε μπορείς όμως να πεις κάτι.
Συγνώμη, ίσως δεν κατάλαβες.... δεν κατηγορούμε τα μέλη που δεν θέλουν να έχουν πάρε-δώσε με τα ταχυδρομεία. Κατηγορούμε τα μέλη που δεν θέλουν να στέλνουν με οποιοδήποτε τρόπο αλλά παράλληλα θέλουν να παραλαμβάνουν από τα άλλα μέλη είτε με ταχυδρομείο είτε με την κούριερ.

Φυσικά και είναι επιλογή το καθενός να θέλει συναλλαγές μόνο χέρι με χέρι. Όμως όταν έχει απαίτηση να του στέλνουν τα άλλα μέλη πράγματα είτε με ταχυδρομείο είτε με άλλο τρόπο, αλλά να μη θέλει να στέλνει σε κανένα... αυτό είναι πολύ άσχημο και κατακριτέο...

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από vivi-cd » 02 Δεκ 2011, 08:40

polvar έγραψε: Γι αυτό υπάρχει η υπογραφή, για να μπαίνει αυτόματα σε κάθε δημοσίευση ώστε να την διαβάζουν όσοι διαβάζουν την δημοσίευση και μάλιστα επαναλαμβάνεται σε κάθε δημοσίευση για να γίνει αντιληπτή. Δεν έχει διακοσμητικό ρόλο.
Από κει και πέρα, το αν θα συνδιαλλαγεί ή όχι οποιοσδήποτε με το μέλος που το γράφει αυτό, έγκειται αποκλειστικά στην δική του επιλογή.
Τα περισσότερα μέλη στην υπογραφή τους γράφουν άσχετα πράγματα.... Ειδικά τώρα τελευταία έχει γίνει μόδα τα μέλη να χρησιμοποιούν την υπογραφή τους για ημερολόγιο αποστολών, ώστε να μην ξεχνάνε.

Οπότε λογικό είναι να μη διαβάζουμε κάποιες μακροσκελείς υπογραφές, γιατί ούτε χρόνος υπάρχει, ούτε διάθεση να διαβάζουμε το ημερολόγιο αποστολών του κάθε μέλους....

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ: Αποστολη δεματων και γραμματόσημα

Δημοσίευση από gly » 05 Δεκ 2011, 12:26

vivi-cd έγραψε:
gly έγραψε: Δεν εχω την υποχρεωση να εξηγησω δημοσιως τους λογους που δεν στελνω σε άλλη πόλη, ουτε ειναι υποχρεωτικό να κανω συναλλαγες με άλλες πόλεις. Αλλωστε ειναι επιλογη του καθενος με ποιους θα συναλλαγει, χωρις να χρειαζεται να δινει εξηγησεις.
Συγνώμη που θα επέμβω, απλά αυτό που λες ότι δεν στέλνεις σε άλλη πόλη είναι η αφορμή για να πω κάτι που θέλω και που δεν αφορά μόνο εσένα, αλλά αφορά όλα τα μέλη που δηλώνουν ότι δεν στέλνουν ταχυδρομικά ή με την κούριερ...

Είναι μεγάλη αδικία (μπορώ να χρησιμοποιήσω και τη λέξη εκμετάλλευση) να μη στέλνετε σε άλλα μέλη με τους παραπάνω τρόπους και από την άλλη να επιθυμείτε να σας στέλνουν οι άλλοι.

Και άντε με το ταχυδρομείο το καταλαβαίνω... ουρές, αναμονή, ταλαιπωρία κτλ κτλ, τα γνωστά, αλλά με την κούριερ; Γιατί να μη στέλνετε με την κούριερ; Δεν χρειάζεται να κουνηθείτε από το σπίτι σας. Έρχεται ο υπάλληλος και τα παραλαμβάνει. Και εκτός από αυτό, υπάρχει και η σιγουριά ότι δεν θα χαθούν και το κυριότερο είναι η αμεσότητα της κούριερ. Πιστεύω ότι με την κούριερ τα πράγματα παραδίδονται πολύ πιο γρήγορα από ότι χέρι με χέρι. (το αναφέρω αυτό επειδή παραπάνω στην απάντησή σας είπατε ότι αποφεύγετε να στέλνετε λόγω της καθυστέρησης των συναλλαγών). ...
Πάντως εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό, και πιστεύω ότι ενοχλεί και πάρα πολλούς ακόμη (δηλαδή το ότι μερικά μέλη δεν στέλνουν, αλλά παραδίδουν μόνο χέρι με χέρι)
Και κοιτα να δεις που βρεθηκα στην θεση του κατηγορουμενου..

Οσο και αν δυσκολευει καποιους να το καταλαβουν, καποιες οικογενειες εχουν ρυθμους πολυ πιο εντονους, ισως και τελειως απροβλεπτους. Λυπαμαι, αλλα δεν θελω δημοσιως να αναφερθω σε λεπτομεριες.

Αν ενοχλει τοσο το οτι αποφευγω τις αλλες πόλεις, ας αναφερω οτι πολλες φορες εχω ακυρωσει συναλλαγες λογω της τοποθεσιας παραδοσης ακομη και μεσα στη Θεσσαλονικη. Ενω τις αγγελιες απο αλλες πόλεις αποφευγω να τις κοιταζω, εκτος αν υπαρχει σοβαρος λόγος.

Οσο για οσα εχω παραλαβει απο αλλες πόλεις, αυτα τα μελη μπορουν να σας πουν πόσο περιμεναν καθε φορα. Οπως και μπορουν να σας πουν αν και πόσο τους "εκμεταλευτηκα" ως προς τον τρόπο αποστολης.

Και σχετικα με το κουριερ, που μπορεις να το περιμενεις στο σπιτι σου χωρις να κουνηθεις, ποιος σου λεει οτι ειμαστε στο σπιτι μας;

Για να οριοθετει καποιο μελος τις συναλλαγες του με την υπογραφη του (δηλαδη δημοσια, εκ των προτερων και ξεκαθαρα) σημαινει οτι υπαρχουν λογοι και οτι γνωριζει πως με αυτον τον τροπο θα αποφευχθουν οι περεξηγησεις. αν παλι αυτο δημιουργει άλλες παρεξηγησεις τί να πω;

Επιμενω στην υπογραφη μου.

Οσο για το αρχικο θεμα των γραμματοσημων, απο το οποιο ξεφυγαμε επιμενω: Αν αυτο ειναι τακτικη των ΕΛΤΑ, να με συγχωρουν τα μελη που σκεφτηκα οταν εγραφα το αρχικο θεμα. Και ειναι απολυτα σεβαστο αν καποιος δεν εχει να πληρωσει για το ταχυδρομειο, αλλα ας μου το πει απο την αρχη, να κανονισουμε με άλλον τρόπο με δικα μου εξοδα. Απο εκει και περα, αν τελικα καποιος χρησιμοποιει επαναχρησιμοποιημενα γραμματόσημα, ας μην ζηταει απο τον παραληπτη το αντιτιμο.
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

mariaeva
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 22:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μούδρου Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Χρησιμοποιημένα γραμματόσημα - γραμματόσημα με σελοτέιπ

Δημοσίευση από mariaeva » 19 Δεκ 2012, 15:35

Μου έτυχε κ εμένα μία φορά να μ στείλει χρησιμοποιημένο προπληρωμένο φάκελο(!!) όπου είχε βάλει πάνω στα στοιχεία blanco! δεν έστειλα το αντικείμενο ενημερώνοντας φυσικά το μέλος (μ είπε ότι το έχει ξανακάνει κ ότι στα ελτά της περιοχής της την ξέρουν κ δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!!!!!)
happily ever after...!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”