Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Othon » 05 Απρ 2017, 01:40

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, αλλά αν ψάχνεις για απαντήσεις, θα πρέπει να απευθυνθείς σε μέλη που είτε δεν είναι πλέον ενεργά, είτε εκδιώχθηκαν κακήν κακώς από εδώ και δεν αναφέρομαι σε κατά καιρούς τυχοδιώκτες που προσπάθησαν να φτιάξουν την προίκα τους και να πάρουν τελικά τα κουβαδάκια τους για άλλες παραλίες.

Ένας polvar έμεινε να παλεύει μόνος του να διατηρήσει όρθιο έναν ατελείωτο τοίχο, έτσι και αγανακτήσει κι αυτός και τελικά αποχωρήσει δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πού θα καταλήξει αυτό το "ρημάδι"...

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Muttley Black » 05 Απρ 2017, 09:36

Othon έγραψε:
05 Απρ 2017, 01:40
Ένας polvar έμεινε να παλεύει μόνος του να διατηρήσει όρθιο έναν ατελείωτο τοίχο, έτσι και αγανακτήσει κι αυτός και τελικά αποχωρήσει δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πού θα καταλήξει αυτό το "ρημάδι"...
+1 σε αυτό. Στην ουσία το xariseto.gr είναι ο Polvar. Και για τον λόγο αυτό δεν έδωσα συνέχεια στο όλο θέμα, ασχέτως αν είμαι πλημμυρισμένος από απαντήσεις σε ερωτήματα και απόψεις που γράφτηκαν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 05 Απρ 2017, 10:17

Οχι, να γράψετε!
Αλλωστε το xariseto.gr είναι κατά βάση τα μέλη του που το κρατούν όρθιο
Και το καθένα συνεισφέρει με τον τρόπο του
Απλά τις αποφάσεις επί οικονομικών και διαδικαστικών τις παίρνει ο διαχειριστης

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Muttley Black » 05 Απρ 2017, 10:58

Λυπάμαι που το λέω, αλλά όταν ο διαχειριστής αποφασίσει να ασχοληθεί όπως πρέπει με το site, τότε αξίζει τον κόπο για κάθε προσπάθεια από τα μέλη να προτείνουν ιδέες και να μπουν στην όποια διαδικασία για την βελτίωση του site. Επειδή έχω κάνει ένα σύντομο ταξίδι σαν συντονιστής σε αυτό το site, αυτό που θυμάμαι είναι ότι ούτε στα ερωτήματα της συντονιστικής ομάδας δεν απάνταγε ο διαχειριστής. Σε ερωτήματα καίρια που όφειλε να απαντήσει, για την σωστή διεξαγωγή του site και σε προτάσεις για βελτίωση που είχαμε όλοι προτείνει.

Όταν λοιπόν αντιληφθεί, ότι για την ανάκαμψη του site πρέπει είτε να ασχοληθεί, είτε να περάσει την διαχείριση σε ένα άτομο που έχει την φρεσκάδα που είχε ο ίδιος όταν πρωτοξεκίνησε, τότε όλα θα πάνε καλύτερα.

Είναι στενάχωρο μια τόσο όμορφη ιδέα, να την βλέπουμε απλά να ρημάζει επειδή ο διαχειριστής κρατά τα "διαχειριστικά εργαλεία" στο συρτάρι του αρνούμενος να τα παραχωρήσει ή έστω να τα μοιραστεί, μένοντας και ο ίδιος Admin. Πρέπει να κατανοήσει ότι δεν είναι μόνο το "χαρισομάγαζο" που θέλει την πρέπουσα προσοχή. Εδώ υπάρχουν μέλη που έχουν συνεισφέρει οικονομικά από το υστέρημά τους και προκοπή δεν βλέπουν. Και πριν βρεθεί κανείς να με ρωτήσει, το έχω κάνει και εγώ, ασχέτως αν επέλεξα να μην πάρω το "παράσημο" της οικονομικής υποστήριξης για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους. Και είμαι διατιθέμενος να το κάνω ξανά και ξανά, όταν όμως η εθελοντική προσφορά και η ομαδική συνεργασία έχουν κάποια έννοια σε ένα site που δεν βασίζετε κατά βάση στην ατομική προσφορά του Polvar η της Aria.

Δεν είμαι αρνητικός και ίσως Polvar να θυμάσαι τον ζήλο που είχα δείξει σαν συντονιστής. Όμως η αδιαφορία του διαχειριστή με λύγισε και βρέθηκα να χάνω την πίστη μου ότι ολόκληρη η ομάδα πασχίζει για μια ιδέα.

Μέχρι τότε, είναι δώρον άδωρων να πιπιλάω το δικό σου το κεφάλι ή των μελών, όταν ξέρω ότι μόνο ιδέες θα μείνουν, δικές μου και τον υπολοίπων και θα τις αναζητούμε μετά από καιρό χαμένες και ξεχασμένες "κάπου"στο site.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 19 Νοέμ 2017, 20:35

Έχω κάποιες προτάσεις για το site:

1. Να αλλάξει ο τρόπος βαθμολόγησης των χρηστών (viewtopic.php?f=365&t=1583). Να ανοιχτεί ένα καινούργιο θέμα όπου θα μπαίνουν μόνο 2 βαθμολογίες.
Θετική και Αρνητική. Και θα είναι με συγκεκριμένο τρόπο. Πχ θα είναι “username θετική” και “username αρνητική”. Στην 1η δημοσίευση θα εξηγεί στους χρήστες πως να ψάχνουν το θέμα για να βρίσκουν θετικές, αρνητικές ή όλες τις βαθμολογίες (αυτό να πω την μαύρη αλήθεια δεν ξέρω πως να το κάνω, αλλά λογικά πρέπει να μπορείς να βρίσκεις 2 συγκεκριμένες φράσεις, και όχι μόνο 1 φράση, σε ολόκληρο το θέμα) για έναν χρήστη. Επίσης οι χρήστες θα μπορούν προαιρετικά (με εξαίρεση τις αρνητικές βαθμολογίες) να γράφουν σχόλια για την συναλλαγή. Αν γίνεται ας αποστέλλεται σε κάθε ευχαριστώ που δίνει και δέχεται ο κάθε χρήστης ένα ΠΜ που να έχει σύνδεσμο με το θέμα και να τον παροτρύνει να αφήσει βαθμολογία. Επίσης, ίσως με αυτό τον τρόπο να είναι εύκολο με ένα scriptακι να φτιαχτεί και αρχείο με την βαθμολογία κάθε χρηστών σε τακτά χρονικά διαστήματα. Πάντως έτσι που είναι τώρα η βαθμολόγηση των χρηστών κανείς δεν ασχολείται.

2. Αν γίνεται να μπουν σε περιοχές με πολλούς χρήστες (πχ Αττική και Θεσσαλονίκη), ένα θέμα σε κάθε κατηγορία που να έχει έναν σύνδεσμο για αναζήτηση αγγελιών ζήτησης στην συγκεκριμένη κατηγορία. Πχ search.php?keywords=%5B%CE%96%CE%97%CE% ... F%83%CE%B7
Γιατί μπορεί οι νέοι χρήστες, αλλά και παλιοί που μπαίνουν περιστασιακά να μην μπαίνουν στον κόπο να ψάχνουν τις παλιές αγγελίες ζήτησης, ανάμεσα σε τόσες αγγελίες χαρίσματος.

Νομίζω ότι τα παραπάνω θα βοηθήσουν στην καλύτερη λειτουργία του site.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 19 Νοέμ 2017, 22:50

Για το Νο1 εχει προταθεί αρκετές φορές να γίνεται βαθμολογία χρηστών αλλά δεν βρέθηκε ακόμα κάποιος πρακτικός τρόπος
Για το Νο2 , όπως κάνατε εσείς αναζήτηση και βρήκατε αγγελίες ζήτησης, μπορεί να το κάνει ο καθένας περιορίζοντας την αναζήτηση σε 1 ή περισσότερες κατηγορίες χρησιμοποιώντας την ειδική αναζήτηση

Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 20 Νοέμ 2017, 19:21

Μήπως θα έπρεπε να απαγορευθεί το γρήγορο χάρισμα (εκτός αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι όπως μετακόμιση, έλλειψη χώρου λόγο του όγκου που καταλαμβάνουν τα αντικείμενα, λήξη του προϊόντος κτλ);;; Πχ να χαρίζεις σε minimum 5 μέρες ή 1 εβδομάδα (εκτός από τις εξαιρέσεις).

Το λέω γιατί ένας χρήστης ψάχνει ένα πιεσόμετρο εδώ και μισό χρόνο (viewtopic.php?f=16&t=162728) και ενώ βγήκε αγγελία πριν 1 μήνα για πιεσόμετρο (viewtopic.php?f=16&t=166634), δόθηκε μετά από κάτι παραπάνω από 24 ώρες. Παρόλο που την επόμενη μέρα ακυρώθηκε από τον ενδιαφερόμενο, σε λιγότερο από ώρα δόθηκε σε άλλο χρήστη. Όλη η διαδικασία διήρκησε λιγότερο από τρία 24ωρα. Εντωμεταξύ ο άλλος χρήστης που ζητά πιεσόμετρο μπαίνει τακτικά στο xariseto.gr, αλλά μάλλον δεν πρόλαβε να προσέξει την αγγελία. Ουσιαστικά έτσι όπως είναι τώρα το xariseto ακόμη και αν σε ενδιαφέρει ένα αντικείμενο που δεν πιάνει χώρο όπως είναι το πιεσόμετρο, θα πρέπει να μπαίνεις τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα για να ελέγχεις αν έχουν μπει αγγελίες χαρίσματος σχετικά με αντικείμενα που έχεις κάνει αγγελία ζήτησης! Κανονικά ο μέγιστος minimum αριθμός φορών που χρειάζεται κάποιος να μπει στο xariseto για να ψάξει για αντικείμενα (που δεν πιάνουν χώρο) θα έπρεπε να είναι το πολύ 2 φορές την εβδομάδα. Τώρα ουσιαστικά είναι 14 φορές την εβδομάδα!!!

Έτσι όπως είναι το πράγμα θεωρώ ότι αποθαρρύνονται μέλη που θα τους ενδιέφερε να είναι ενεργά μέλη στο xariseto, εξαιτίας της ταχύτητας με την οποία φεύγουν τα αντικείμενα υψηλής ζήτησης, καθώς δεν μπορούν να μπαίνουν τόσο συχνά στο site.

Τι άποψη έχετε;;;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 20 Νοέμ 2017, 22:49

Αμα έχετε υπομονή και διάθεση διαβάστε παλιότερα θέματα προβληματισμών στο τρέχον θεματολόγιο (viewforum.php?f=264) αλλά και διενέξεων μεταξύ της διαχείρισης και των μελών (όπως στο viewtopic.php?f=2&t=138244 για την επιβολή του 24ωρου αλλά και σε άλλα θέματα) γι αυτά ακριβώς τα πράγματα
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε αστυνομία ούτε θέλουμε να κυνηγάμε την επιβολή των κανόνων με την βία. Η σωστή λειτουργία του site επαφίεται στην καλή θέληση των μελών , το site προσφέρει την πλατφόρμα και προτείνει το πλαίσιο των κανόνων

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από lizouli86 » 21 Νοέμ 2017, 01:22

Καλησπέρα
Επειδή παρακολουθώ το νημα και έγινε λόγος για την αγγελία μου.(Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν εντοπίζω την σχέση μεταξύ της αγγελίας μου και της επιλογής χαρίσματος τελικά στο μέλος olem και του εν λόγω θέματος.)Σας απάντησα προσωπικά επειδή αναφερθήκατε στην αγγελία μου με βαση το θεμα και την εμπειρια μου σαν μελος.

Mr manolis είστε μέλος μια βδομάδα , ειμαι μέλος εδώ και 7,5 έτη .

Στην αγγελία που αναφέρεστε δίνω προτεραιότητα κυρίως σε παραλαβή κάτι το οποίο αναγραφεται ευκρινώς στην υπογραφή μου και αν μη τι άλλο και εσείς που χαριζετε εχοντας σαν υποσημειωση "μόνο έξω από το σπιτι μου χερι με χερι" φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει αυτό όταν το διαβάζετε κάπου αλλού .

Ο τρόπος επιλογης στις δικες μου αγγελίες εχει καθοριστει βαση ετων εμπειρίας για να διευκολύνει την ζωή μου και τις συναλλαγές μου συμφωνα με τους κανονες του χαρισετο , για να καταλαβετε ,παλιότερα στέλναμε με γραμματόσημα κάποιες φορές εχανες ή γραμματόσημα ή και το πακέτο τελείως . Μετά υπηρξαν φακελοι προπληρωμενοι, επισης σχετικα αποτυχημενο μεσο.Έτσι μερικοί είχαμε καθιερώσει συνάντηση κάθε βδομάδα σε κεντρικά σημεία οπου υπήρξαν πολλές φορές που κουβαλούσα και κάποιοι δεν ερχόταν ποτέ να παραλάβουν.Αυτό είχε ως συνέπεια να ζητάω συναντήσεις σε περιοχές που πλέον εξυπηρετούσαν εμένα .

Μετά από λίγα χρόνια τα ελτα είπαν να βάλουν δέμα 1.5 ευρώ ως 3 κιλά και πηγαίναμε σχεδόν όλοι ωσπου πριν κατι μηνες το ελτα ακριβύνε σημαντικά πάλι στην χρεωση δεματων.

Στο σήμερα...
Λόγω προσωπικών ζητημάτων δεν μπορω να πηγαίνω συνεχώς ελτα, οπότε ευκαιρησει ο καθένας να καταθέσει ,για να στείλω το πακέτο του, πηγαινω ή ζητω να με εξυπηρετησουν 2 φορες μηναιως οσο μικρο η μεγαλο ειναι γιατι βαζω σχεδον 2-3 αγγελιες ανα βδομαδα κατι το οποιο συνεπαγεται συναντησεις η αποστολες με μινιμουμ 3 μελη(πριν 2 βδομαδες σε μια αγγελια χαριστηκαν παιχνιδια σε 5 διαφορετικα μελη,δηλαδη ποσες φορες επρεπε να παω στο ελτα οσο μικρα και αν ηταν τα αντικειμενα?).

Περιγραφετε μια συναλλαγή που έγινε πριν καν γινετε μέλος, με τρόπο μαλλον ακομψο γιατι έτσι όπως το λετε ειναι σαν να μην ήθελα να το δώσω στην κοπέλα που έχει ζητηση λες και μου έπιανε πολύ χώρο το αντικείμενο .

Το θέμα χώρου ειναι τελείως υποκειμενικο εμένα πχ η κόρη μου κάνει συνεχώς ζημιές θα ήθελα να δώσω κάτι πριν προλάβει να το σπάσει ποσό μάλλον ένα ευαίσθητο ηλεκτρονικό αντικείμενο που είχε αγοράστει και αρκετά ακριβά ώστε να το αξιοποιήσει κάποιος άλλος. Αν εισαι ενεργο μελος και βαζεις αγγελιες χαρισματος πολυ ανετα το μικρο πακετο με το πιεσομετρο γινεται μια μικρη γωνια στο σπιτι σου με 10 πακετα που περιμενουν να σταλουν.

Μετα απο 500 συναλλαγές στο ενεργητικό μου εγω προσωπικα περα απο τους κανονες της κοινοτητας χαριζω κάπου που με εξυπηρετεί γιατι παραλαμβανει απο την περιοχη μου ή το μέλος που το ζητάει μπορεί να μην καταθετει εγκαίρως και να έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στο παρελθόν αρα επιλεγω άλλον , ή μπορεί να εχω χαρίσει πολλά αντικείμενα στο μέλος και να θέλω να προτιμήσω κάποιο διαφορετικό ,υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοί παράγοντες τους οποίους ως καινούριο μέλος δεν τους γνωρίζετε άλλα θα τους μάθετε εν καιρώ , για αυτο κιολας δεν απορω που τετοια ζητηματα δεν τα αναφερετε καν γιατι δεν τα εχετε δει στην πραξη σαν καινουριος οπως η ιδέα σας να υπάρχει αγγελία 5 μέρες με μια βδομάδα αναπάντητη για το που θα δωθει τη θεωρώ μη ρεαλιστικη .
Δείτε τον όγκο των αγγελιών που ανεβαίνουν σε μια μέρα έχει αλλάξει η κεντρική σελίδα φανταστείτε να μπείτε μετά από μια βδομάδα.
Μπορεί να συνδεεται κάποιος μια φορά την εβδομάδα άλλα θα περνάει 5 ώρες για να απαντήσει σε αγγελίες , να ψάξει να επικοινωνήσει για αποστολές κτλ
Με βαση την δικη μου χρηση της πλατοφορμας θα πρεπει αν συνδεομαι 1 φορα την βδομαδα να διαβαζω τουλαχιστον 20 με 25 ειδοποιησεις που αφορουν σχολια σε αγγελιες μου,ποια μελη με εχουν ευχαριστησει που παρελαβαν αντικειμενο κτλ

Αυτά όλα σας τα γράφω για να μπείτε στο κλίμα.

Το χαρίσετο είναι μια κοινοτητα , διαδικτυακή μεν αλλά παραμένει κοινότητα.
Υπάρχουν μέλη που ειναι τυπικα και όλα βαινουν καλως υπαρχουν και μελη που δεν φέρονται σωστά και αποφεύγεις τις συναλλαγές.
Από την πείρα μου εδώ δεν είναι όλοι το ίδιο, σαφώς και υπάρχουν οι κανόνες που όλοι οφείλουν να σέβονται άλλα δεν θα προτιμήσω να χαρίσω κάτι σε κάποιον απλά και μόνο με αγγελία ζήτησης αν αυτό σημαινει ότι θα μου δημιουργήσει ταλαιπωρία, την οποία ειδικά αυτό το διάστημα δεν ειμαι σε θέση να διαχειριστώ.

Όπως είπε και ο polvar αυτά έχουν αναλυθεί ξανά και ξανά και ξανά.

Σαν φιλική συμβολή καλωσορισματος είναι να παρακολουθήστε λίγο περισσότερο πως λειτουργούν τα πράγματα , να έχετε περισσότερες συναλλαγές με διάφορα μέλη και αφού δείτε και την άλλη πλευρά, αυτη των δυσκολιών θα χαρώ πολυ και εγω μαζί με τους συντονιστές και ολα τα υπόλοιπα μέλη ,να διαβασω προτάσεις που βασίζονται στην πείρα σας εντός χαρίσετο .

Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 21 Νοέμ 2017, 12:34

polvar έγραψε:
20 Νοέμ 2017, 22:49
Αμα έχετε υπομονή και διάθεση διαβάστε παλιότερα θέματα προβληματισμών στο τρέχον θεματολόγιο (viewforum.php?f=264) αλλά και διενέξεων μεταξύ της διαχείρισης και των μελών (όπως στο viewtopic.php?f=2&t=138244 για την επιβολή του 24ωρου αλλά και σε άλλα θέματα) γι αυτά ακριβώς τα πράγματα
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε αστυνομία ούτε θέλουμε να κυνηγάμε την επιβολή των κανόνων με την βία. Η σωστή λειτουργία του site επαφίεται στην καλή θέληση των μελών , το site προσφέρει την πλατφόρμα και προτείνει το πλαίσιο των κανόνων
Το θέμα που μου παραθέσατε(viewtopic.php?f=2&t=138244), δεν το είχα προσέξει γιατί ήταν στις κατηγορίες των κανόνων και όχι στην κατηγορία “σχολιασμός και ιδέες”. Ουσιαστικά ενίσχυσε την άποψη μου ότι το xariseto είναι ένα site που απευθύνεται κυρίως στα χαμηλά στρώματα της μεσαίας τάξης και όπου τα μέλη του θέλουν να ενισχυθούν οικονομικά λαμβάνοντας αντικείμενα που θέλουν και δίνοντας αντικείμενα που δεν θέλουν με χαμηλό κόστος (κόστος λόγω αποστολών, επισκευών κτλ).



Προσωπική εμπειρία και συμπεράσματα που ίσως να βοηθήσουν στην κατανόηση των προβλημάτων του xariseto, με σκοπό την βελτίωσή του:
Το xariseto το βρήκα αφού έψαχνα τι να κάνω κάποιες ταινίες που δεν ήθελα. Παλιά είχα δώσει βιβλία σε φτωχούς για να τα πουλήσουν και να βγάλουν χρήματα. Είπα να δω στο internet μήπως παίζει τίποτα άλλο. Έτσι βρήκα το xariseto. Υπήρχαν και site ανταλλαγών ή ένα άλλο που έπαιρνες πόντους αντί για χρήματα κτλ, αλλά έβλεπα ότι το xariseto ήταν καλύτερο για αυτό που ήθελα. Το xariseto είναι ένα site που βοηθάει και τα φτωχότερα μέλη αφού ναι μεν πρέπει να δίνεις με βάσει αυτά που παίρνεις, αλλά δεν ήταν βάση την αξία των αντικειμένων. Πχ ένας μπορεί να δώσει 100 αντικείμενα συνολικής αξίας 500 ευρώ και να πάρει 120 αντικείμενα συνολικής αξίας 5000 ευρώ. Το πρόβλημα είναι όμως πως θα γίνει η διανομή δίκαια ώστε τα φτωχότερα μέλη να βγαίνουν κερδισμένα και τα πλουσιότερα χαμένα, πάντα με βάση την αξία των προϊόντων. Δυστυχώς μπόλικα μέλη θέλουν να βγουν κερδισμένοι χρηματικά και υπάρχουν προβλήματα στο site. Φυσικά ακόμη και να μην έβγαιναν κερδισμένοι από άποψη χρημάτων, θα έβγαιναν γενικά κερδισμένοι καθώς θα έδιναν πράγματα που δεν χρησιμοποιούσαν για να πάρουν πράγματα που θα χρησιμοποιούσαν (όπως είναι και η φιλοσοφία του xariseto).

Δυστυχώς ορθή αναδιανομή δεν γίνεται. Και για αυτό τελικά 200 ταινίες και βιβλία (δικές μου και του πατέρα μου) που αποφασίσαμε να δώσουμε, πήγαν σε φτωχούς για να τα πουλήσουν. Έκανα όμως λογαριασμό για να δώσω ένα προβληματικό cartridge αντί να κάτσω να προσπαθήσω να το επιδιορθώσω (είχα δει και video στο youtube για το άνοιγμα του cartridge) στο άτομο που θα έπαιρνε ένα προβληματικό εκτυπωτή 10ετίας. Το έκανα για να δει αν δουλεύει και να μην πήγαινε να δώσει 10 ευρώ για να ξαναγεμίσει το μελάνι ή ακόμη χειρότερα 25 ευρώ για να πάρει άλλο cartridge. Χρήματα που μπορεί να μην του περίσσευαν, ενώ εγώ από την άλλη έχω και άλλα cartridge. Και δεν σταμάτησα εκεί. Στην συνέχεια αποφάσισα να δώσω και μια ίσως μη λειτουργική κάρτα τηλεόρασης, 1 προβληματικό κινητό του πατέρα μου που θα πήγαινε για ανακύκλωση, 2 βιβλία για κάποιον που ενδιαφέρετε να μάθει γαλλικά και 2 “νεανικά λογοτεχνικά βιβλία” για κάνα νέο. Δλδ έβαλα σε αγγελίες αντικείμενα που έκρινα ότι θα χρησίμευαν αρκετά και σε έναν φτωχό στο xariseto, αντί να τα δώσω σε κάποιον φτωχό να τα πουλήσει. Θα μου πεις τώρα, γιατί δεν έδινες και τα άλλα. Δεν τα έδωσα γιατί έκρινα ότι θα χρησίμευαν περισσότερο στον φτωχό που θα τα πουλούσε αντί σε ένα μέλος του xariseto που πιθανότατα θα είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση. Πχ όποιος θέλει να ψυχαγωγηθεί δωρεάν μπορεί να το κάνει μέσω διαδικτύου. Από την άλλη ένας φτωχός που θέλει να ζήσει, τα λεφτά που θα πάρει από τα εν λόγω αντικείμενα θα τον βοηθήσουν περισσότερο. Αν υπήρχε σωστή αναδιανομή τότε δεν θα είχα θέμα να χάριζα μπόλικα από τα 200 αντικείμενα εδώ, τα οποία προφανώς στην συνέχεια θα τα ξαναχάριζε αλλού για να επωφεληθούν και άλλα μέλη (καθώς μιλάμε για ψυχαγωγικού περιεχομένου αντικείμενα). Δυστυχώς από αυτά που διάβαζα (και διαβάζω) θεώρησα ότι κάτι τέτοιο δεν έπαιζε.

lizouli86 έγραψε:
21 Νοέμ 2017, 01:22
Spoiler:
Καλησπέρα
Επειδή παρακολουθώ το νημα και έγινε λόγος για την αγγελία μου.(Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν εντοπίζω την σχέση μεταξύ της αγγελίας μου και της επιλογής χαρίσματος τελικά στο μέλος olem και του εν λόγω θέματος.)Σας απάντησα προσωπικά επειδή αναφερθήκατε στην αγγελία μου με βαση το θεμα και την εμπειρια μου σαν μελος.

Mr manolis είστε μέλος μια βδομάδα , ειμαι μέλος εδώ και 7,5 έτη .

Στην αγγελία που αναφέρεστε δίνω προτεραιότητα κυρίως σε παραλαβή κάτι το οποίο αναγραφεται ευκρινώς στην υπογραφή μου και αν μη τι άλλο και εσείς που χαριζετε εχοντας σαν υποσημειωση "μόνο έξω από το σπιτι μου χερι με χερι" φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει αυτό όταν το διαβάζετε κάπου αλλού .

Ο τρόπος επιλογης στις δικες μου αγγελίες εχει καθοριστει βαση ετων εμπειρίας για να διευκολύνει την ζωή μου και τις συναλλαγές μου συμφωνα με τους κανονες του χαρισετο , για να καταλαβετε ,παλιότερα στέλναμε με γραμματόσημα κάποιες φορές εχανες ή γραμματόσημα ή και το πακέτο τελείως . Μετά υπηρξαν φακελοι προπληρωμενοι, επισης σχετικα αποτυχημενο μεσο.Έτσι μερικοί είχαμε καθιερώσει συνάντηση κάθε βδομάδα σε κεντρικά σημεία οπου υπήρξαν πολλές φορές που κουβαλούσα και κάποιοι δεν ερχόταν ποτέ να παραλάβουν.Αυτό είχε ως συνέπεια να ζητάω συναντήσεις σε περιοχές που πλέον εξυπηρετούσαν εμένα .

Μετά από λίγα χρόνια τα ελτα είπαν να βάλουν δέμα 1.5 ευρώ ως 3 κιλά και πηγαίναμε σχεδόν όλοι ωσπου πριν κατι μηνες το ελτα ακριβύνε σημαντικά πάλι στην χρεωση δεματων.

Στο σήμερα...
Λόγω προσωπικών ζητημάτων δεν μπορω να πηγαίνω συνεχώς ελτα, οπότε ευκαιρησει ο καθένας να καταθέσει ,για να στείλω το πακέτο του, πηγαινω ή ζητω να με εξυπηρετησουν 2 φορες μηναιως οσο μικρο η μεγαλο ειναι γιατι βαζω σχεδον 2-3 αγγελιες ανα βδομαδα κατι το οποιο συνεπαγεται συναντησεις η αποστολες με μινιμουμ 3 μελη(πριν 2 βδομαδες σε μια αγγελια χαριστηκαν παιχνιδια σε 5 διαφορετικα μελη,δηλαδη ποσες φορες επρεπε να παω στο ελτα οσο μικρα και αν ηταν τα αντικειμενα?).

Περιγραφετε μια συναλλαγή που έγινε πριν καν γινετε μέλος, με τρόπο μαλλον ακομψο γιατι έτσι όπως το λετε ειναι σαν να μην ήθελα να το δώσω στην κοπέλα που έχει ζητηση λες και μου έπιανε πολύ χώρο το αντικείμενο .

Το θέμα χώρου ειναι τελείως υποκειμενικο εμένα πχ η κόρη μου κάνει συνεχώς ζημιές θα ήθελα να δώσω κάτι πριν προλάβει να το σπάσει ποσό μάλλον ένα ευαίσθητο ηλεκτρονικό αντικείμενο που είχε αγοράστει και αρκετά ακριβά ώστε να το αξιοποιήσει κάποιος άλλος. Αν εισαι ενεργο μελος και βαζεις αγγελιες χαρισματος πολυ ανετα το μικρο πακετο με το πιεσομετρο γινεται μια μικρη γωνια στο σπιτι σου με 10 πακετα που περιμενουν να σταλουν.

Μετα απο 500 συναλλαγές στο ενεργητικό μου εγω προσωπικα περα απο τους κανονες της κοινοτητας χαριζω κάπου που με εξυπηρετεί γιατι παραλαμβανει απο την περιοχη μου ή το μέλος που το ζητάει μπορεί να μην καταθετει εγκαίρως και να έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα στο παρελθόν αρα επιλεγω άλλον , ή μπορεί να εχω χαρίσει πολλά αντικείμενα στο μέλος και να θέλω να προτιμήσω κάποιο διαφορετικό ,υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοί παράγοντες τους οποίους ως καινούριο μέλος δεν τους γνωρίζετε άλλα θα τους μάθετε εν καιρώ , για αυτο κιολας δεν απορω που τετοια ζητηματα δεν τα αναφερετε καν γιατι δεν τα εχετε δει στην πραξη σαν καινουριος οπως η ιδέα σας να υπάρχει αγγελία 5 μέρες με μια βδομάδα αναπάντητη για το που θα δωθει τη θεωρώ μη ρεαλιστικη .
Δείτε τον όγκο των αγγελιών που ανεβαίνουν σε μια μέρα έχει αλλάξει η κεντρική σελίδα φανταστείτε να μπείτε μετά από μια βδομάδα.
Μπορεί να συνδεεται κάποιος μια φορά την εβδομάδα άλλα θα περνάει 5 ώρες για να απαντήσει σε αγγελίες , να ψάξει να επικοινωνήσει για αποστολές κτλ
Με βαση την δικη μου χρηση της πλατοφορμας θα πρεπει αν συνδεομαι 1 φορα την βδομαδα να διαβαζω τουλαχιστον 20 με 25 ειδοποιησεις που αφορουν σχολια σε αγγελιες μου,ποια μελη με εχουν ευχαριστησει που παρελαβαν αντικειμενο κτλ

Αυτά όλα σας τα γράφω για να μπείτε στο κλίμα.

Το χαρίσετο είναι μια κοινοτητα , διαδικτυακή μεν αλλά παραμένει κοινότητα.
Υπάρχουν μέλη που ειναι τυπικα και όλα βαινουν καλως υπαρχουν και μελη που δεν φέρονται σωστά και αποφεύγεις τις συναλλαγές.
Από την πείρα μου εδώ δεν είναι όλοι το ίδιο, σαφώς και υπάρχουν οι κανόνες που όλοι οφείλουν να σέβονται άλλα δεν θα προτιμήσω να χαρίσω κάτι σε κάποιον απλά και μόνο με αγγελία ζήτησης αν αυτό σημαινει ότι θα μου δημιουργήσει ταλαιπωρία, την οποία ειδικά αυτό το διάστημα δεν ειμαι σε θέση να διαχειριστώ.

Όπως είπε και ο polvar αυτά έχουν αναλυθεί ξανά και ξανά και ξανά.

Σαν φιλική συμβολή καλωσορισματος είναι να παρακολουθήστε λίγο περισσότερο πως λειτουργούν τα πράγματα , να έχετε περισσότερες συναλλαγές με διάφορα μέλη και αφού δείτε και την άλλη πλευρά, αυτη των δυσκολιών θα χαρώ πολυ και εγω μαζί με τους συντονιστές και ολα τα υπόλοιπα μέλη ,να διαβασω προτάσεις που βασίζονται στην πείρα σας εντός χαρίσετο .

Καλή συνέχεια.
Καλημέρα σας. :)
Σε κανένα σημείο δεν έκανα υπόνοια ότι δεν θέλατε να δώσει το αντικείμενο σας στον χρήστη της άλλης αγγελίας. Θεωρώ ότι ήταν αυτονόητο ότι απλώς δεν είδατε την αγγελία ζήτησης. Εξάλλου στην προηγούμενη δημοσίευση μου εδώ (viewtopic.php?p=1660148&sid=c91846de849 ... 8#p1659664), αναφέρω ότι θα πρέπει να δημιουργηθεί θέμα που να βοηθάει τους χρήστες να κάνουν αναζήτηση αγγελιών ζήτησης γιατί μπορεί να θέλουν να δώσουν κάτι που ζητάει κάποιος αλλά να μην το δουν. Θεωρώ αυτονόητο ότι απλώς δεν εκμεταλλευτήκατε την δυνατότητα αναζήτησης του site και για αυτό δεν προσέξατε την αγγελία ζήτησης.
Επίσης σε κανένα σημείο δεν είπα να αποστείλετε το αντικείμενο στον χρήστη με την αγγελία αντί να το δώσετε χέρι με χέρι. Εξάλλου στην αρχική μου δημοσίευση γράφω “Εντωμεταξύ ο άλλος χρήστης που ζητά πιεσόμετρο μπαίνει τακτικά στο xariseto.gr, αλλά μάλλον δεν πρόλαβε να προσέξει την αγγελία.” Το μάλλον το έβαλα γιατί όντως μπορεί να την πρόσεξε αλλά να μην ενδιαφέρθηκε (πχ λόγο της υπογραφής που γράφει ότι προτεραιότητα θα δοθεί στο χέρι με χέρι). Παρόλα αυτά λόγο του ότι και οι 2 μένουν Αθήνα-Πειραιά θεώρησα ότι μάλλον δεν την πρόσεξε. Ανεξάρτητα του τι πραγματικά συνέβη, ισχύει αυτό που λέω για το ότι πρέπει να είσαι 2 φορές την ημέρα στο xariseto για να πάρεις αντικείμενα με ζήτηση, καθώς δίνονται πολύ γρήγορα. Απλώς οι εν λόγω αγγελίες δόθηκαν ως παράδειγμα και ήταν η αφορμή να κάνω την παραπάνω δημοσίευση μου.
Οπότε θεωρώ ότι απλώς διαβάσατε την δημοσίευσή μου βιαστικά και για αυτό βγάλατε λανθασμένα συμπεράσματα. Επίσης αδύνατό να καταλάβω πως θιχτήκατε έτσι ώστε να μου απαντάτε μεταμεσονύχτιες ώρες με ένα μακροσκελές κείμενο σε κάτι που αφορούσε την βελτίωση των κανόνων και όχι σε εσάς προσωπικά. :oups:


ΥΓ: Αν οι χρήστες (όχι όλοι) δεν θέλουν να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας (που από ότι κατάλαβα αυτό συμβαίνει), ΟΚ από εμένα. Απλώς θα χαθούν χρήστες και αντικείμενα λόγο του ότι θα αποθαρρύνονται να μένουν ή και να εγγράφονται άνθρωποι, και άλλοι που είναι ήδη εγγεγραμμένοι θα αποθαρρύνονται να δίνουν αντικείμενα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”