Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 31 Μαρ 2017, 01:40

Για το θέμα της αξιολόγησης δε συμφωνώ απόλυτα
Είναι σαν να μαζευόμαστε με τους φίλους και τους συγγενείς και συγκρίνουμε ποιος πήρε το πιο ακριβό δώρο
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.


Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Muttley Black » 31 Μαρ 2017, 09:12

polvar έγραψε:
30 Μαρ 2017, 22:16
Αμα ψαξετε παλιοτερες συζητήσεις θα δείτε ότι έχω προτείνει να υπάρχει σύστημα αξιολόγησης τυπου ebay όπου ο καθένας βάζει την αξιολογηση του λέγοντας δυο λογια και το μέλος που αξιολογείται αρνητικα μπορεί να εκφράσει τον αντιλογο του. Και μετά επαφίεται στα μέλη που θα συναλλαχθουν μαζι του στο μέλλον να ψάξουν απο τα γραφομενα ποιος ειχε δικαιο κλπ
Ετσι γινεται η κοινοτητα αυτορρυθμιζομενη
Αυτο όμως προυποθέτει άλλου είδους πλατφορμα ή προγραμματιστική δουλεια στην υπάρχουσα πλατφορμα πράγμα που δεν προσφέρεται δωρεάν (τουλάχιστον μέχρι τώρα που μιλάμε)
Παρόλα αυτά η αξιολογηση, θετική ή αρνητική, μπορεί να γινει στην εκάστοτε αγγελία, γιατί δεν το κάνετε; Και λογισμικό ebay να είχαμε, δημόσια θα γινονταν η αξιολογηση. Φυσικά εκεί σχηματίζεται αυτόματα βαθμός και με μια ματιά καταλαβαίνει κανείς με ποιον έχει να κάνει. Αλλά και εδώ, οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρει, αρκεί να τα λέει ο εκάστοτε αντισυμβαλλόμενος.

Όσο για την καταμέτρηση πώς θα γινεται η αποτιμηση του κάθε είδους; Με συμφωνία εκ των προτέρων; Και αν εκ των υστέρων το αντικείμενο αποδειχτεί κατώτερο των προσδοκιών του λαβόντα πώς θα γίνει η νέα αποτίμηση;
Επίσης κάποιοι εξέφρασαν την άποψη οτι κάτι που ειναι άχρηστο για τον έναν αρα μηδαμινης αξίας, είναι πολύτιμο για τον άλλον καθώς θα πάρει το ανταλλακτικο
Και πάλι προκύπτουν προβλήματα εφαρμογής της ιδέας καθώς το τρέχον λογισμικο δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο
Τέλος με την αποτιμηση της αξίας των αντικειμένων που χαρίζονται θα πάμε ουσιαστικα σε site ανταλλαγής με πόντους όπου όποιος έχει τους περισσότερους θα δικαιούται και να πάρει και έτσι θα χαθεί η χαριστική ιδέα.
Τα θυμάμαι και τα έχω διαβάσει όλα αυτά. Ότι χρειάζεται αλλαγή πλατφόρμας ή προγραμματιστική δουλεία. Έχουν γίνει κινήσεις όμως από τότε;
Για παράδειγμα μπορεί να υπάρχουν προγραμματιστές μέσα στην κοινότητα του xariseto.gr που να θέλουν να βοηθήσουν αφιλοκερδώς για την δημιουργία του extra κώδικα. Γιατί δεν το προσπαθούμε ζητώντας βοήθεια σε ένα νήμα, που να ανανεώνετε όμως κάθε μήνα και όχι να μένει στα αζήτητα.

Δεν υπάρχει κανένας προγραμματιστής που να θέλει να το κάνει αφιλοκερδώς... κανένα πρόβλημα. Ίσως να κάνει μια έκπτωση και να ζητήσει λιγότερα χρήματα για την εργασία του.

Δεν υπάρχουν ούτε εκπτώσεις ή προγραμματιστές μέσα στην κοινότητα; Και πάλι δεν πειράζει. Έχει γίνει όμως έρευνα αγοράς για το πόσο θα στοίχιζε μια τέτοια προσθήκη στον κώδικα ή στο φινάλε, αλλαγή πλατφόρμας; Να ανοίξουμε ένα νήμα για αυτό το σκοπό και μόνο και να βάλουμε όλοι το λιθαράκι μας μαζεύοντας χρήματα για την υλοποίηση του.

Από το xariseto.gr λείπει η αξιολόγηση και είναι κάτι πολύ σημαντικό. Και δεν μιλάω για την αξιολόγηση ανάλογα με την αξία του αντικείμενου, αλλά για την κατάσταση του, την καθαρότητα του, την λειτουργικότητά του και τα σχετικά.

Μην περιμένετε το site να κλείσει για να αναρωτιέστε αργότερα γιατί έκλεισε. Ούτε τα έξοδα του server δεν θα υπάρχουν για να πληρωθούν σε λίγο.

Πρέπει να δραστηριοποιηθούμε όλοι.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από venybzz » 01 Απρ 2017, 12:57

Σιγά μη βάζουμε αστεράκια για τις συναλλαγές μας, αν είναι δυνατόν. Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο οικονομικό κέρδος για τους διαχειριστές κοκ (που αν υπάρχει καλώς), αλλά κατά τ'άλλα είναι ένα σάιτ που διευκολύνει σε κάποιες περιπτώσεις. Θες να χαρίσεις λαπτοπ, καναπέ, αμάξι; Τι σε ενδιαφέρει που είναι ακριβό; Εσύ το δίνεις γιατί δε το θες πια. Αν θεωρείς ότι είναι πολύ γαμάτο για να το δώσεις δωρεάν, ε μη το δίνεις. Θεωρείς ότι κάποιος χαρίζει φτηνοπράγματα; Ε μη τα ζητάς, μην έχεις συναλλαγές με αυτό το άτομο. Και αν κάποια άτομα έχουν μαζί του, εντάξει μη σκας. Στην τελική τι σε κόφτει; Κι εγώ έχω πάρει σκουπίδια και απλά τότε ήμουν καινούργια και δεν είπα τίποτα,απλά δε ξανακάνω συναλλαγή με αυτό το άτομο. Αν τύχει και μου στείλουν σκουπίδια, θα τους το πω και τέλος. Μη το πολυψειρίζετε το θέμα. Δεν είναι με χρήματα για να βάζουμε στη συσκευασία χαρτί περιτυλίγματος. Μια σακούλα βάζω εγώ, αλλιώς αν θέλετε και φιόγκο να στέλτετε εξτραδάκι. Γενικότερα κουλάρετε γιατί ακόμα και αυτή η κοινότητα έχει ως σκοπό το πάρε, το "αγοράζω", αλλιώς θα τα χαρίζαμε στο τοπικό κοινωνικό παντοπωλείο ή όπως λέγεται και τέλος
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από vadaris » 01 Απρ 2017, 13:46

Είναι όμως δίκαιο καποιος που έχει "ξεφορτωθεί" ένα σωρό σαβούρες χωρίς επιπληξη και με θετικό ισοζύγιο να μπορεί να ζητάει ότι θέλει ενώ κάποις που έχει χαρίσει αρκετά ακριβά ή έστω λειτουργικά αντικείμενα ή ρουχα σε σχεδόν άριστη κατασταση με αρνητικό όμως ισοζύγιο να δεχεται παρατηρήσεις όταν κάνει μια ζήτηση ακόμα και χαλασμένου αντικειμένου για ανταλλάκτικά;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 01 Απρ 2017, 14:12

Τι επίπληξη εννοείτε;
Τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης
Εσείς για παράδειγμα έχετε χαρίσει προσκλήσεις για tracker που δεν έχουν αξία και ζητάτε χαλασμένα κινητά γιατί βρίσκετε σε αυτά μια αξία (μερικά στο ebay πιάνουν αρκετές δεκάδες ευρώ) ενώ για άλλον είναι άχρηστο αντικείμενο
Να κατηγορήσουμε λοιπόν αυτόν που έδωσε το άχρηστο αντικείμενο; Αυτό θέλετε;
Αφού για κάποιον άλλον είναι χρήσιμο

Και τέλος πάντων, άμα νιώθετε ότι κάτι δεν σας συμφέρει μην το ζητάτε
Αυτό που στο τέλος καταλαβαίνω είναι ότι το υποβόσκον θέμα είναι να παίρνουμε πράγματα αξίας μεγαλύτερης από αυτά που δίνουμε.
Αν όμως όλοι το σκέφτονταν αυτό, κανείς δεν θα χάριζε!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 01 Απρ 2017, 14:25

Muttley Black έγραψε:
31 Μαρ 2017, 09:12
Τα θυμάμαι και τα έχω διαβάσει όλα αυτά. Ότι χρειάζεται αλλαγή πλατφόρμας ή προγραμματιστική δουλεία. Έχουν γίνει κινήσεις όμως από τότε;
Για παράδειγμα μπορεί να υπάρχουν προγραμματιστές μέσα στην κοινότητα του xariseto.gr που να θέλουν να βοηθήσουν αφιλοκερδώς για την δημιουργία του extra κώδικα. Γιατί δεν το προσπαθούμε ζητώντας βοήθεια σε ένα νήμα, που να ανανεώνετε όμως κάθε μήνα και όχι να μένει στα αζήτητα.

Δεν υπάρχει κανένας προγραμματιστής που να θέλει να το κάνει αφιλοκερδώς... κανένα πρόβλημα. Ίσως να κάνει μια έκπτωση και να ζητήσει λιγότερα χρήματα για την εργασία του.

Δεν υπάρχουν ούτε εκπτώσεις ή προγραμματιστές μέσα στην κοινότητα; Και πάλι δεν πειράζει. Έχει γίνει όμως έρευνα αγοράς για το πόσο θα στοίχιζε μια τέτοια προσθήκη στον κώδικα ή στο φινάλε, αλλαγή πλατφόρμας; Να ανοίξουμε ένα νήμα για αυτό το σκοπό και μόνο και να βάλουμε όλοι το λιθαράκι μας μαζεύοντας χρήματα για την υλοποίηση του.

Από το xariseto.gr λείπει η αξιολόγηση και είναι κάτι πολύ σημαντικό. Και δεν μιλάω για την αξιολόγηση ανάλογα με την αξία του αντικείμενου, αλλά για την κατάσταση του, την καθαρότητα του, την λειτουργικότητά του και τα σχετικά.

Μην περιμένετε το site να κλείσει για να αναρωτιέστε αργότερα γιατί έκλεισε. Ούτε τα έξοδα του server δεν θα υπάρχουν για να πληρωθούν σε λίγο.

Πρέπει να δραστηριοποιηθούμε όλοι.

Έχουν γίνει κινήσεις ναι
Εχει βρεθεί λογισμικό δωρεάν αλλά τόσο πολύπλοκο που δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί παρά τις προσπάθειες μερικών συντονιστών, του διαχειριστή και κάποιων προγραμματιστών που προσφέρθηκαν αφιλοκερδως
Εκτοτε οι προσπάθειες περιορίστηκαν στην ενημέρωση και προσαρμογή του τρέχοντος λογισμικού ώστε να κρατιέται το site ασφαλές από επιθέσεις
Το νήμα για την εθελοντική προσφορά βοήθειας δεν δέχεται απαντήσεις εδώ και χρόνια, πιστεύετε ότι αμα ανανεωνόταν θα είχε αποτέλεσμα;
Οσο για το ότι μπορεί να μαζευτεί ποσό της τάξης των 3000-4000€ (γιατί τόσα ζητιούνται για ένα custom web site και παραπάνω λόγω του αριθμού των εγγεγραμμένων χρηστών) είναι αμφίβολο - δεν λέω όμως αδύνατο.

Την ίδια ώρα όμως κερδίζουν έδαφος ανάλογες σελίδες χαρίσματος και ανταλλαγών του facebook, με την δύναμη που κατέχει το μέσο αυτό και το οποίο επεκτεινε τελευταία το λογισμικο του ώστε να υποστηρίζει ομάδες πωλήσεων. Εκεί ο καθένας μπορεί να φτιάξει πανεύκολα μια ομάδα ανταλλαγών/χαρίσματος και/ή να πάρει χωρίς όριο, χωρίς έλεγχο, με πολλαπλούς λογαριασμούς κλπ
Εμείς εδώ προσπαθούμε να κρατούμε το φορουμ καθαρό, αλλά φαίνεται ότι η προσπάθεια αυτη δεν επιβραβεύεται.
Κι εμείς αντιληφθήκαμε αυτή τη μείωση της επισκεψιμοτητας που λέτε.
Ο διαχειριστής θεώρησε ότι ευθύνεται η πολυπλοκοτητα των κανονων και η αυστηροτητα της ομάδας συντονισμου προς τα μέλη που παραβαινουν τους κανονες και έτσι επέβαλε μια χαλάρωση στις παρατηρήσεις και την επιβολή ποινών και χαλαρωσε καποιους κανονες πχ για το οριο ζητησης. Πιστεύετε ότι προσθέτοντας επιπλέον την αξιολόγηση ώστε να απομονωθούν τα "κακά" μέλη, πέρα από το μη αμελητέο κόστος, τελικά θα είχαμε αύξηση της επισκεψιμότητας όταν απέναντι είναι το facebook;

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από vadaris » 01 Απρ 2017, 14:31

polvar έγραψε:
01 Απρ 2017, 14:12
Τι επίπληξη εννοείτε;
Τα πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης
Εσείς για παράδειγμα έχετε χαρίσει προσκλήσεις για tracker που δεν έχουν αξία και ζητάτε χαλασμένα κινητά γιατί βρίσκετε σε αυτά μια αξία (μερικά στο ebay πιάνουν αρκετές δεκάδες ευρώ) ενώ για άλλον είναι άχρηστο αντικείμενο
Να κατηγορήσουμε λοιπον αυτόν που έδωσε το άχρηστο αντικείμενο; Αυτό θέλετε;
Αφού για κάποιον άλλον είναι χρήσιμο

Και τέλος πάντων, άμα νιώθετε ότι κάτι δεν σας συμφέρει μην το ζητάτε
Αυτό που στο τέλος καταλαβαίνω είναι ότι το υποβόσκον θέμα είναι να παίρνουμε πράγματα αξίας μεγαλύτερης από αυτά που δίνουμε.
Αν όμως όλοι το σκέφτονταν αυτό, κανείς δεν θα χάριζε!
Οχι Πολυχρόνη δεν κατάλαβες καλά. Το θέμα δεν είναι να παιρνουμε μεγαλύτερης αξίας πράγματα.. Το θέμα είναι το αντικειμενικό ισοζύγιο και η σωστή αξιολόγηση.. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από lizouli86 » 01 Απρ 2017, 17:19

Βασικά πιο πάνω το έθεσε κάποιος σωστά . Αν τύχει άσχημη συναλλαγη ενημερώνεις και τέλος δεν ξανά ασχολείσαι, και εγώ πήρα κάτι σε κατάσταση που περιγράφεται ως άριστη και ηρθε με και εγώ δεν ξέρω τι άλλο πανω ξεκαθαρα οχι σε αριστη κατασταση και όταν έβγαλα φωτογραφία πήρα απάντηση να επισκεφθώ οφθαλμίατρο. Τι να πεις? Η αγένεια είναι που σε τσαντίζει όχι η τρέλα που πουλάει ο άλλος και αρνείται τα προφανή . Εγώ σαφέστατα και δεν θα ξανά έχω συναλλαγη με το συγκεκριμένο μέλος αλλά όσο να ναι όταν δίνεις κάτι οκ για σένα είναι άχρηστο ο άλλος το ζητάει γιατί το εχει ανάγκη. Να είσαι ειλικρινής τι χαρίζεις . Εγώ βγάζω πάντα συμπληρώματικη φωτο και το λέω αν κάτι χρήζει επισκευης η είναι προς ανταλλακτικά γιατί ο άλλος που δίνει κάτι σε άσχημη κατάσταση η τέλος πάντων ως μη αποδεκτή από αυτό που περιγράφει να μην έχει κάποια ποινή ? Το ότι το χρειάζομαι δεν σημαίνει ότι θα το πάρω ένα βήμα πριν τα σκουπίδια και επειδη μου χαρίστηκε και και δεν το πλήρωσα δεν έχω δίκιο .

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2694
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Sophia7i » 01 Απρ 2017, 17:41

Συμφωνώ με την venybzz και προσθέτω
Αν κάποιος δίνει κάτι που δε λειτουργεί ή παρέλειψε να γράψει στην αγγελία για κάποια φθορά ή γενικά κρίνει ότι παρέλαβε αντικείμενο που δεν αξίζει το ευχαριστώ, τότε στην ιδια αγγελία θα πρέπει να τα βρούνε.
Το να υπάρχει μία γενική αξιολόγηση για κάθε μέλος θα ήταν δυσάρεστο με αποτέλεσμα ή να φοβάται να δώσει αντικείμενα μη τυχόν και κάποιοι τον εκθέσουν δημόσια ή στην τελική και να αποχωρήσει απ' το site.
Το πιθανότερο είναι ότι κανείς δε θα ήθελε να κάνει κακή κριτική δημόσια και γιατί δε θα ήθελε κι αυτός να δεχθεί κριτική, και γιατί "κλείνει πόρτες" όχι μόνο μ' αυτούς που κριτίκαρε αρνητικά αλλά και με αυτούς που τον βλέπουν σα κάποιον "δύσκολο".
Γνώμη μου είναι ότι με διαφήμιση έρχονται καινούργια μέλη και για μέλη που αποχωρούν υπάρχουν διάφοροι λόγοι όπως ότι δεν έχουν πολύ ανάγκη να πάρουν πράγματα, δεν έχουν να δώσουν, δεν έχουν internet πια κ.α.
Ίσως για τους λόγους που αποχωρούν θα μπορούσε να υπάρχει κάτι σα ερώτηση σε ενότητα όχι αναγκαστικά δημόσια, για λόγους στατιστικής και βελτίωσης του site

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από venybzz » 02 Απρ 2017, 15:21

vadaris έγραψε:
01 Απρ 2017, 13:46
Είναι όμως δίκαιο καποιος που έχει "ξεφορτωθεί" ένα σωρό σαβούρες χωρίς επιπληξη και με θετικό ισοζύγιο να μπορεί να ζητάει ότι θέλει ενώ κάποις που έχει χαρίσει αρκετά ακριβά ή έστω λειτουργικά αντικείμενα ή ρουχα σε σχεδόν άριστη κατασταση με αρνητικό όμως ισοζύγιο να δεχεται παρατηρήσεις όταν κάνει μια ζήτηση ακόμα και χαλασμένου αντικειμένου για ανταλλάκτικά;
Φυσικά και δεν είναι δίκαιο απλά δεν έχει σημασία. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να έχεις αρνητικό ισοζύγιο. Όπως επίσης δύσκολο είναι να έχεις μεγάλο αριθμό συναλλαγών σε ένα μικρό χρονικό διάστημα. Υποτίθεται ότι όλο αυτό το πάρε δώσε γίνεται για πράγματα που έχουμε και δεν έχουμε ανάγκη. Και κάποιοι έχουν καταλήξει να "ψωνίζουν" κάθε βδομάδα πράγματα. Τόσο που πραγματικά απορώ δε βαριούνται να βγάλουν φώτο; Να τυλίξουν τα πράγματα; Να πάνε στα ΕΛΤΑ;

Εννοώ ότι εγώ προσωπικά δεν τα χαρίζω όλα εδώ. Βάζω αυτά που είναι σε αρκετά καλή κατάσταση (αυτά που λυπάμαι να πάνε στον κάδο). Τώρα αν κάποιος το έχει βρει σα χόμπυ όλο αυτό, χαρά στο κουράγιο του. Αλλά δε θα τα ζητήσω. Και όποιος ζητήσει τα σκουπίδια του, κακό για αυτόν.

Για να κλείσω, θεωρώ ότι όλο αυτό πρέπει να είναι αυτοδιαχειριζόμενο. Και τα ευχαριστώ είναι υπέραρκετά. Φαντάζομαι, ότι έχεις αντιληφθεί συγκεκριμένα άτομα που χαρίζουν "σκουπίδια". Ε, όσοι είμαστε μέλη καιρό εδώ σίγουρα έχουμεμ κάποιους που "αντιπαθούμε" εδώ λόγω κίνησης στο φόρουμ αλλά μέχρι εκεί.

Και τέλος, σχετικά με την κίνηση του χάρισέ το, νομίζω πως πολλοί απλά βαριούνται τη διαδικασία αποστολής, που πλέον είναι πολύ πιο εύκολη σε σχέση με παλιά που στέλναμε γραμματόσημα ή χρήματα ή προπληρωμένους. Το θέμα είναι να έχει τόση κίνηση ώστε να βγαίνουν τα έξοδα, γιατί πλούσιος από σάιτ δύσκολα γίνεσαι
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”