Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Muttley Black » 30 Μαρ 2017, 11:32

Καλημέρα σας.

Παρατηρώ καιρό με τον καιρό, μια διαρκής πτώση σε online χρήστες. Όλο και λιγότερα μέλη επισκέπτονται το site ή πραγματοποιούν εγγραφή. Και το κακό είναι ότι δεν βλέπω καμία κίνηση από τον Administrator να προσπαθεί να σώσει κάπως την κατάσταση. Έχω δει άπειρα νήματα όπως "από αύριο ένα καλύτερο χάρισε το" αλλά μέχρι εκεί.

Τι θα μπορούσε να βελτιώσει πιστεύετε την εικόνα του xariseto.gr;

Πείτε καμιά ιδέα.

Για παράδειγμα κάτι που θεωρώ ότι λείπει σε αυτό το site είναι η αξιολόγηση του κάθε μέλους μετά από την συναλλαγή. Πρέπει και επιβάλετε να γίνει προσθήκη αυτής της επιλογής. Έχω παραλάβει άθλιες συσκευασίες δεμάτων, όπως και αντικείμενα που είναι μέσα στην βρώμα. Θα ήθελα να είχα την επιλογή να αξιολογήσω αρνητικά μια συναλλαγή, ασχέτως με το "ευχαριστω". Δεν είμαι χωματερή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.


elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14115
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από elenikaram » 30 Μαρ 2017, 11:59

Καλημέρα. Πτώση στους χρήστες και στις αγγελίες μελών έχω παρατηρήσει και εγώ από τις αρχές Δεκέμβρη 2016
Για αξιολογήσεις μελών υπάρχει αυτό , δεν ξέρω αν το έχεις δει
viewtopic.php?f=365&t=1583&hilit=%CE%B1 ... 9%CF%82%5C
Μην μου ζητάτε να σας χαρίσω εάν αργείτε να καταθέσετε τα έξοδα αποστολής!!!

Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Εθνική.


ΖΗΤΑΩ ΤΟ ΑΡΩΜΑ HYPNOTIC POISON

-Δεν κάνω ομαδικές αποστολές-


Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από lizouli86 » 30 Μαρ 2017, 12:32

Αξιολόγηση οφείλει και πρέπει να γίνεται όχι απλά γραπτώς στην δημοσιέυση αλλά και με κάποιο κουμπί όπως το ευχαριστω αλλά έστω ότι υπάρχει ένα σύστημα καλή κακή μετρια συναλλαγη ,ποσοι θα πατάνε κακη χωρις να εξηγούν και θα κλειδώνει?Η αντε μετα βγ'άλε ακρη στα σχολια να γραφεις σεντονι.
Το μέλος του αρχικού ποστ έχει δίκιο , δεν δύναμαι να κάνω συνεχώς δημοσιεύσεις αξιολόγησης σε ένα θέμα που είναι νεκρό καθώς αν δεις ελένη τα ποστ μετράνε 2-3 χρόνια πίσω.

Και εγώ παρέλαβα δέμα με παιδικό ρούχο που βρωμούσε σκουπιδίλα, σε άλλη συναλλαγή πλήρωσα μεταφορική 40€.
Βγήκα ότι φταίω-όντως έφταιγα γιατί πάνω στην χαρά μου για να αναπληρώσω τον καναπέ της μητέρας μου που έσπασε δεχτηκα να κάνω συναλλαγή με νέο μελος-επειδή ότι λέμε στα πμ δεν γίνονται δεκτά δημοσίως.
Το έτερο μέλος μπηκε έκανε 5 ποστ και δεν ξαναασχολήθηκε.

Μπαίνουν μέλη και παίρνουν 40 και χαρίζουν 0.
Αυτά τα 40 όμως από που τα λαμβάνουν?
Οι διαχειριστες 10 ανθρωποι είναι για χιλιάδες μέλη τι να σου κάνουν?


Όσο για τον Administrator ούτε εκείνος έχει κάποιο κέρδος από εδώ και εκείνος εβαζε και φαντάζομαι βάζει πολύ κόπο και χρόνο για αυτόν τον χώρο , αλλα η νοοτροπία αφήνω τον άλλον να αλωνίζει γιατί είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να χαρίσει ή όχι δεν λειτουργεί. Σε ενα κόσμο ιδανικά πλασμένο μπορεί και να έπιανε.

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Muttley Black » 30 Μαρ 2017, 12:46

elenikaram έγραψε:
30 Μαρ 2017, 11:59
Για αξιολογήσεις μελών υπάρχει αυτό , δεν ξέρω αν το έχεις δει
viewtopic.php?f=365&t=1583&hilit=%CE%B1 ... 9%CF%82%5C
Συγνώμη, αλλά αυτό είναι για γέλια.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Demetrios
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Demetrios » 30 Μαρ 2017, 14:46

Καλησπέρα σας,

Τα θέματα που αναφέρετε παρουσιάζουν ενδιαφέρον.

Προτείνω τη δημιουργία δημοσκοπήσεων (polls) από την ομάδα διαχείρησης για όλα τα παραπάνω θέματα (και όχι μόνο), προκειμένου να εκφραστεί η γνώμη των ενεργών μελών της παρούσας κοινότητας.

Ευχαριστώ,
Demetrios
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Συλλογές: Σημειώσεις:
  • Διατηρώ αναμονή 24+ ωρών πριν απαντήσω σε αγγελία μου.

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14115
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από elenikaram » 30 Μαρ 2017, 14:58

Συμφωνώ μαζί σας lizouli86 και Muttley Black .
Το πόσταρα με την άποψη ότι μόνο αυτό υπάρχει σαν αξιολόγηση μελών και επειδή είναι ανενεργό πολύ καιρό και μπορεί καποιος να μη το έχει δει . Όχι ότι είναι καλό σαν λειτουργία.
Μην μου ζητάτε να σας χαρίσω εάν αργείτε να καταθέσετε τα έξοδα αποστολής!!!

Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Εθνική.


ΖΗΤΑΩ ΤΟ ΑΡΩΜΑ HYPNOTIC POISON

-Δεν κάνω ομαδικές αποστολές-


Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6804
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από vadaris » 30 Μαρ 2017, 17:33

Συμφωνώ το έχω πεί και γώ πάρα πολλες φορές και περά απο την αξιολόγηση να υπάρχει και κάποιο μπόνους π.χ. πόντων αναλογα με το αντικείμενο που χαρίζεται. π.χεγώ έχω χαρίσει 2 λαπτοπ. Έχουν την ίδια αξία με ένα χαλασμένο κινητο που έχω πάρει για τη συλλογή μου; Τα στατιστικά μου όμως είναι αρνητικά λόγω των αντικειμενων της συλλογης. Και σεφτείτε ότι υπάρχουν μέλη αγαπητά που μου έχουν χαρίσει κινητά και άλλα αντικειμενα χωρίς να ζητησουν ευχαριστώ.. : Ακρίβως για αυτό το λόγο. Το αρνητικό ισοζύγιο.. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Έρεια
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2015, 13:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Έρεια » 30 Μαρ 2017, 18:22

Ίσως θα έπρεπε να υπάρχουν και δεύτερα στατιστικά που να είναι μόνο για τις συλλογές.

Ίσως επίσης, θα έπρεπε η αξιολόγηση που λέμε να μην είναι δημόσια, αλλά το πως θα μάθεις αν ένας χρήστη έχει κάνει ειλικρινή αξιολόγηση είναι ένα θέμα. Πιστεύω πάντως ότι ελάχιστοι έως καθόλου θα είναι αυτοί που θα θελήσουν να κάνουν μια ψεύτικη αξιολόγηση και να επιβαρύνουν κάποιον άδικα.

Το άλλο θέμα είναι τι θα γίνεται μετά την αξιολόγηση; Θα υπάρχει κάποια ποινή ή κάποιος βαθμός για τα μέλη;
Με το μέλος CHEERS@ είμαστε συγγενείς και γειτόνισσες. Πολλές φορές βολευόμαστε με κοινές αποστολές και παραλαβές!
Ζητάω βελόνες πλεξίματος 15 mm.
Χρωστάω 0,30€ σε: marstav, elenikaram, Sophia7i, mamaka35, GeorgeF, agg75, MarylinThess, lia88, kriari213, mitsipr, ΒΙΚΥ300, andromachi (0,80)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 30 Μαρ 2017, 22:16

Αμα ψαξετε παλιοτερες συζητήσεις θα δείτε ότι έχω προτείνει να υπάρχει σύστημα αξιολόγησης τυπου ebay όπου ο καθένας βάζει την αξιολογηση του λέγοντας δυο λογια και το μέλος που αξιολογείται αρνητικα μπορεί να εκφράσει τον αντιλογο του. Και μετά επαφίεται στα μέλη που θα συναλλαχθουν μαζι του στο μέλλον να ψάξουν απο τα γραφομενα ποιος ειχε δικαιο κλπ
Ετσι γινεται η κοινοτητα αυτορρυθμιζομενη
Αυτο όμως προυποθέτει άλλου είδους πλατφορμα ή προγραμματιστική δουλεια στην υπάρχουσα πλατφορμα πράγμα που δεν προσφέρεται δωρεάν (τουλάχιστον μέχρι τώρα που μιλάμε)
Παρόλα αυτά η αξιολογηση, θετική ή αρνητική, μπορεί να γινει στην εκάστοτε αγγελία, γιατί δεν το κάνετε; Και λογισμικό ebay να είχαμε, δημόσια θα γινονταν η αξιολογηση. Φυσικά εκεί σχηματίζεται αυτόματα βαθμός και με μια ματιά καταλαβαίνει κανείς με ποιον έχει να κάνει. Αλλά και εδώ, οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρει, αρκεί να τα λέει ο εκάστοτε αντισυμβαλλόμενος.

Όσο για την καταμέτρηση, πώς θα γινεται η αποτιμηση του κάθε είδους; Με συμφωνία εκ των προτέρων; Και αν εκ των υστέρων το αντικείμενο αποδειχτεί κατώτερο των προσδοκιών του λαβόντα πώς θα γίνει η νέα αποτίμηση;
Επίσης κάποιοι εξέφρασαν την άποψη οτι κάτι που ειναι άχρηστο για τον έναν αρα μηδαμινης αξίας, είναι πολύτιμο για τον άλλον καθώς θα πάρει το ανταλλακτικο
Και πάλι προκύπτουν προβλήματα εφαρμογής της ιδέας καθώς το τρέχον λογισμικο δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο
Τέλος με την αποτιμηση της αξίας των αντικειμένων που χαρίζονται θα πάμε ουσιαστικα σε site ανταλλαγής με πόντους όπου όποιος έχει τους περισσότερους θα δικαιούται και να πάρει και έτσι θα χαθεί η χαριστική ιδέα.

Άβαταρ μέλους
Έρεια
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2015, 13:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώσεις για ένα καλύτερο xariseto.gr

Δημοσίευση από Έρεια » 30 Μαρ 2017, 23:31

Συμφωνώ ότι κάτι που είναι ασήμαντο για τον έναν είναι σημαντικό για τον άλλον. Άλλωστε, ο καθένας ό,τι έχει προσφέρει.
Με το μέλος CHEERS@ είμαστε συγγενείς και γειτόνισσες. Πολλές φορές βολευόμαστε με κοινές αποστολές και παραλαβές!
Ζητάω βελόνες πλεξίματος 15 mm.
Χρωστάω 0,30€ σε: marstav, elenikaram, Sophia7i, mamaka35, GeorgeF, agg75, MarylinThess, lia88, kriari213, mitsipr, ΒΙΚΥ300, andromachi (0,80)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”