Να μπει περιορισμός στα μέλη που μονο ζητάνε και δεν χαριζουν

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Να μπει περιορισμός στα μέλη που μονο ζητάνε και δεν χαριζουν

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 18 Ιουν 2017, 00:41

Καλησπέρα
Συνάντησα το εξής σε κάποιο μέλος. Έχει πάρει αρκετά, σχεδόν 20 αντικείμενα,χωρίς να έχει χαρίσει ποτέ κάτι!!Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχει ανεβάσει ούτε μία αγγελία!!!!!
Σίγουρα υπάρχουν πολλά τέτοια μέλη και δεν θέλω να εκθέσω το συγκεκριμένο
Μήπως όμως θα έπρεπε να μπει κάποιος περιορισμός;;Να μην μπορεί για παράδειγμα ένα νέο μέλος να ζητήσει αν δεν έχει πρώτα δείξει τις καλές προθέσεις του.
Να χαρίζει δηλαδή πρώτα κάποια πράγματα κι έπειτα να έχει το δικαίωμα να ζητήσει
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Να μπει περιορισμός στα μέλη που μονο ζητάνε και δεν χαριζουν

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιουν 2017, 01:56

Εχει τεθεί πολλές φορές το θέμα αυτό ήδη από την θέσπιση του 'ευχαριστώ' (διαβάστε το viewtopic.php?f=2&t=8840) και συζητήσεις σχολιασμού των παρενεργειών του
Αλλα μέλη ειπαν ότι τους ενδιαφέρει να χαρίσουν χωρίς να τους νοιάζει αν χάρισε κάτι ο αποδέκτης
Αλλοι είπαν ότι βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση και ζητάνε για να ανταπεξέλθουν χωρίς να έχουν κάτι να χαρισουν
Αλλοι ειπαν ότι η καταμέτρηση των δοσοληψιών είναι άδικο μέτρο και χάνεται η έννοια του χαρίσματος
Αλλοι είπαν να καταμετράμε την αξία των πραγμάτων που ένα μέλος παίρνει ή δίνει και οποιος παίρνει πάνω από ένα όριο σε σχέση με αυτά που έχει δώσει να μην δικαιούται να πάρει άλλο
Αλλοι χαρίζουν αδιακρίτως μόνο και μόνο για να βελτιώσουν το δικό τους ισοζύγιο
Σε κάποια στιγμή θεσπίστηκαν οι ομάδες περιορισμού και τα ειδικά άβαταρ για τα μέλη που ζητάνε υπερβολικά
Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα κάποια μέλη να δυσαρεστηθούν και να φύγουν, το καθένα για τον δικό του από τους παραπάνω λόγους

Επειδή λοιπόν κάθε μέλος έχει και διαφορετική άποψη, στο τέλος ο διαχειριστής είπε στο viewtopic.php?f=302&t=139395 ότι η καλή λειτουργία του site θα πρέπει να αφεθεί στην καλή θέληση των μελών που χαρίζουν ή ζητάνε και όχι στο κυνηγητό αυτών που παραβαίνουν το όριο. Εκτοτε δεν κυνηγάει η διαχείριση τα μέλη που υπερβαίνουν τα όρια ζήτησης αλλά θα πρέπει να κρίνει και να αποφασίζει αυτός που τους χαρίζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6804
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Να μπει περιορισμός στα μέλη που μονο ζητάνε και δεν χαριζουν

Δημοσίευση από vadaris » 19 Ιουν 2017, 09:50

Όποτε εμείς τα μέλη πρέπει να "συντονίζουμε" το site. Αν δε μας νοιάζει μόνο το ευχαριστώ να μην χαρίζουμε σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει και με ευγενικό τρόπο να τους λέμε να αρχίσουν να χαρίζουν.. Όπως τα περισσότερα από τα παλιά μέλη κανουμε. Λίγο πολύ μπορούμε να καταλάβουμε τι ρόλο παίζει το κάθε μέλος ακόμα και το νέο μετά από λίγο. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Να μπει περιορισμός στα μέλη που μονο ζητάνε και δεν χαριζουν

Δημοσίευση από Aliki1984 » 19 Ιουν 2017, 10:19

Ειναι μπερδεμενο θεμα! Ολοι υπηρξαμε νεα μελη και μπηκαμε στον πειρασμο να ζητήσουμε παραπανω! Σρην αρχη ειδικα ειναι δυσκολο να μπεις στη λογικη του τι πρεπει ή μπορεις να χαρισεις. Σιγα σιγα βρισκουμε τα βηματα μας και "ισιωνουν" τα στατιστικα. Σιγουρα δεν θα χαρισω σε καποιον που πηρε 20 και δεν εδωσε τιποτα. Αλλα μου ετυχε να χαρισω σε 2 νεα μελη που ειχαν παρει 1 και τωρα εχουν αποκλειστει γιατι εφτασαν να παρουν 50 ... και σε αλλα που εχουν μια χαρα στατιστικα μετα απο καιρο... πολλοι πραγματι εχουν πρόβλημα και χρειαζονται βοηθεια...πρεπει απλα να τους ξεχωρισουμε απο τα λαμογια...
Η κριση του καθενος πιστευω ειναι ο σωστος οδηγος
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”