Τι κάνετε σε μέλη που είναι ασυνεπή, ζήτουλες και κλαψούρες;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Τι κάνετε σε μέλη που είναι ασυνεπή, ζήτουλες και κλαψούρες;

Δημοσίευση από theosve » 12 Ιουν 2010, 03:11

Ήθελα τη γνώμη σας για κάποια θέματα που με προβλημάτισαν λίγο.
Το θέμα έχει να κάνει με τη συμπεριφορά κάποιων μελών και επειδή δύο μυαλά σκέφτονται πάντα καλύτερα από ένα θα ήθελα τη γνώμη σας.
Τι κάνετε λοιπόν όταν:
1) σας ζητάνε το ίδιο αντικείμενο περισσότερα του ενός άτομα;
2) σας βομβαρδίζουν πμ με ιστορίες τύπου Καϊλα;
3) σας ζητάνε αντικείμενα άτομα που δεν έχουν δώσει ποτέ;
4) κάνουν την πάπια για τα έξοδα αποστολής;
5) ζητάνε και τα ρέστα;

Στην αρχή δικαιολογείται κάποιος να μην έχει δώσει αντικείμενα. Αλλά
στην πορεία νομίζω ότι διακρίνεται το ποιόν όλων μας και ο σκοπός για τον οποίον γραφτηκαμε
στο χαρισέ το.
Νιώθω αμήχανα να δίνω σε ανθρώπους που δεν εχουν δείξει καμια διάθεση να πράξουν το ίδιο.
Νιώθω αμήχανα όταν πρέπει να επιλέξω σε ποιόν θα δώσω κάτι.
Νιώθω αμήχανα όταν ούτε λίγο όυτε πολύ δε μου αφήνουν περιθώρια για τα έξοδα αποστολής.
Αυτό ειναι ένα θεμα καθρά ψυχολογικό. Δε θα πλουτίσω αν πάρω πίσω τα γραμ/σημα ούτε θα
φαληρίσω αν τα πληρώσω απο την τσεπη μου. Γι'αυτό, ακόμα και σε αγγελίες που γραφω ότι
θα γίνει επιστροφή γραμ/σημων, τελικά δεν το δέχτηκα ποτέ. Απλά θέλω να δω από τον άλλον
να προθυμοποιείται έστω για τα μάτια του κόσμου, για να μην νιώθω αφελής και "κορόϊδο".
Καθαρά για την ψυχολογία μου.
Μου έτυχε πρόσφατα να χαρισω ενα αντικειμενο σε καποιο μέλος.
Πρώτα με ρώτησε με θράσσος ποιος θα πληρωσει την αποστολή.
Αν θυμάμαι καλά (που καλά θυμάμαι!) δεν εχω δεχτεί ποτέ πίσω γραμ/σημα
οπότε αυτό του άρεσε πολύ και του έστειλα το αντικείμενο. Όμως εν αγνοία μου το αντικειμενο
ειχε πρόβλημα και μου ζητούσε και τα ρέστα. Το ύφος των μηνυμάτων ήταν σαν να
απευθυνόταν σε κάποιον απατεώνα που του πούλησε χαλασμένο αυτοκίνητο!
Νόμιζα ότι ήξερα να χειριστώ τους ανθρώπους αρκετά καλά, αλλά να που διαψευδομαι.
Θα ήθελα να μάθω τι σκέφτεστε εσείς και πώς χειρίζεστε τα παραπάνω ερωτήματα.
Σας ευχαριστω που με ακούσατε και ζητω συγνώμη αν σας κούρασα.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Re: Τι κάνετε όταν...

Δημοσίευση από makis » 12 Ιουν 2010, 03:21

1) Ειναι στη κρίση σας , αν πιστευεται οτι το μελος θα το εκτιμηση και δεν λεει ενα ξερω "το θελω , εχεις πμ"
2) Εγω προσωπικά δεν τα δινω σημασία τα "κλαφτα" πμ , και καλα ειναι να αναφέρετε οτι ΠΜ θα στειλουν οταν αποφασίσετε εσεις το μελος.
ΤΑ ΠΜ ειναι ΜΟΝΟ για ανταλλαγή προσωπικών στοιχείων , και εχει για πειθω παραλαβής.
3) σας ζητάνε αντικείμενα άτομα που δεν έχουν δώσει ποτέ;
4) ΔΕΝ σηκωνει συζητηση ! Τα εξοδα αποστολης ειναι ΜΟΝΟ του παραληπτη Ειδικα οταν σας λεει το μελος οτι αυτο ετσι κανει , εκτος αν ΘΕΛΕΤΕ και το εχετε δει οτι οντως το κανει.
5) Το αναφέρετε , και δεν ειναι θεμα ΡΟΥΦΙΑΝΙΑΣ , απλα αν δεν το αναφερετε ολοι θα λενε "ελα σε μενα ετυχε" και το μελος θα κανει του κεφιου του !

οσο αφορα το 2 εκνευριστηκα αφανταστα απο ενα μελος που ΔΕΝ ηταν (απο τι εμαθα στην πορεια) πουθενα συνεπείς και οταν ζητησε κατι πολυ ακριβο το πηρε μεσα σε λιγη ωρα παρολο που ηταν 15 χιλιομετρα μακρυα , αλλα λογο παζαριων ακομα δεν προλαβα να το τακτοποιησω το θεμα

ΚΑΚΟΣ δεν δεχεσε γραμματοσημα , γιατι αυτα τα ατομα που απαιτούν δωρεαν , αρα δεν το εχουν αναγκη ουτε θα το εκτιμησουν και μπορει αν δεν τους κανει να το πεταξουν , χωρις δευτερη σκεψη !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από makis » 12 Ιουν 2010, 03:25

Θελω να αναφερετε περιεργες περιπτωσεις !
Με την πρωτη αναφορα , δεν θα γινει θεμα , εκτος αν ειναι σοβαρο , αλλα αν ξαναλαβουμε ιδια αναφορα για το μελος , τοτε θα πρεπει να το ξερουμε για να το κανονισουμε !

Απλα πατάτε το ανάποδο τρίγωνο με το ! μεσα , στην ανάλογη απάντηση, και το βλεπουν ΜΟΝΟ οι συντονιστές της ανάλογης πολης
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theosve » 12 Ιουν 2010, 03:31

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.
Χρειάζομαι λιγο χρονο για να τις επεξεργαστω καλά στο μυαλό μου, οπότε
θα τα ξαναπούμε αυριο. Και πάλι ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gogo » 12 Ιουν 2010, 03:36

με το συγκεκριμένο μέλος κι εγώ κάτι ανάλογο αντιμετώπισα....
στο παζάρι έγινε ένα μπέρδεμα και κάποιο άτομο κατέβασε μια τσάντα που είχα μέσα πράγματα όλων των μελών που ήταν να πάρουν απο εμένα και από άλλα μέλη που τα είχα εγώ, κι έτσι κάποιοι περαστικοί πήγαν και πήραν πράγματα από εκεί μέσα, πραγματικά νευρίασα με αυτό που έγινε και δεν ήξερα τι να πω στα μέλη που θα ερχόντουσαν, τέλος πάντων έγινε, πέρασαν μελη και τους εξήγησα τι έγινε και φυσικά κατάλαβαν ότι πάνω στο χαμό να τακτοποιήσουμε μπορεί να γίνει και μπέρδεμα, όταν ήρθε το μέλος αυτό και του είπα τι έγινε εκνευρίστηκε και μουρμούριζε του τύπου δεν είναι δυνατόν και τι είναι αυτό στην αρχή δεν έδωσα σημασία και συνέχισα να κάνω τη δουλειά μου και να ξεχωρίζω ρούχα και έφερνε ο κόσμος σκεπτόμενη εντάξει μικρή είναι αλλά όμως συνέχισε .... και φυσικά δεν κρατήθηκα ... γιατί πόση υπομονή να δείξω πια? και το άνοιξα το στόμα μου.
φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω κάτι σε αυτό το μέλος.

Τώρα για το σε ποιον να δώσω και ποιον να στεναχωρήσω είναι αναλόγως το αντικείμενο πχ κοιτάω να δίνει, μπορεί όμως να το δώσω και σε ένα νέο μέλος που θα το ζητήσει με το σκεπτικό ότι θα χαρίσει κι εκείνο κάτι, αν είναι παιδικά ρούχα θα κοιτάξω να είναι το παιδί στην ανάλογη ηλικία και όχι να τα πάρει για το μέλλον, όπως παλαιότερα μου είχε ζητήσει ένα μέλος Οκτώβρη μήνα για μωρό που ήταν ήδη 3 μηνών καλοκαιρινά ρούχα για 3 μηνών, φυσικά δεν τα έδωσα γιατί ούτε αυτή θα τα φορούσε στο μωρό αλλά και δεν ξέρω κατά πόσο θα χωνόταν σε κάποια ντουλάπα, η έχω κάνει παρατήρηση σε μέλος που θα γεννήσει Σεπτέμβριο και πήρε καλοκαιρινό καρότσι και μετά ζητούσε χειμωνιάτικο γιατί κατάλαβε ότι δεν θα τη βολέψει το καλοκαιρινό, ίσως τελικά να έχουν δίκιο μερικοί που με νομίζουν κακιά..... :oops:
επίσης έχω αρνηθεί να στείλω σε μέλος που περιμένω να μου απαντήσει σε άλλη αγγελία οτι παράλαβε από το Δεκέμβριο παρακαλώ

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theosve » 12 Ιουν 2010, 09:41

Αρα Γωγω δεν "έτυχε" μονο σε μενα! Διαβαζα επισης οτι και η Mengre κατι αναλογο ειχε αντιμετωπισει.
Τυχαίοοοο; Δε νομίζωωωωω! :lol: :lol: :lol: (για να ελαφρυνουμε και λίγο το κλίμα!)
Μακη, σκεφτηκα αυτα που ειπες και τελικα συμφωνω μαζι σου σε όλα. Ενα προς ενα, έχεις δίκιο.
Σας ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nexia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nexia » 12 Ιουν 2010, 10:54

κοιτα τη βρηκα http://www.elta.gr/pricelist1.pdf ειναι ο τιμοκαταλογος των ελτα για δεματακια μικροτερα των 2 κιλων,,, οποιος θελει του λες ποσο ζυγιζει το δεματακι αρα και ποσο θα κοστισει και σου στελνει ακριβως τα γραμματοσημα και ουτε μπερδεματα με αυτο το κομματι τουλαχιστο ουτε τιποτα πολυ πιο απλα..και μετα στελνεις εσυ το δεματακι....
ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΟ (δεν ερχεται σπιτι μου )

για καποιο χρονικο διαστημα δε θα μπορω να κανω αποστολες -παραλαβες .... νομιζω οτι εχω κλεισει οποιοες εκρεμμοτητες ειχα....ευχαριστω....

ολες οι ενεργες αγγελειες μου εδω ...http://bit.ly/frUNm1

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 12 Ιουν 2010, 12:02

Kαλησπέρα σας,
Λοιπόν κ γω αντιμέτωπιζω πολλες δίλλημα σε ποιον να δώσω ένα αντίκειμένο ειδικά όταν το ζήτανε πόλλα άτομα, κ πράγματικά δεν ξέρω τι να κάνω κ συνήθως το δίνω σε αυτόν που έπικοινωνησε πρώτος (αν κ λέω ότι δεν τήρω σείρα προτεριαοτητας).

Προσπάθω έννοειται να δίνω άναλογως με την άναγκη του κάθενος άλλα δεν μπορέι να είμαι μάντης κ να ξέρω ποιος έχει τι άναγκη,επίσης δεν με ένδιαφέρει πχ όπως κάνουν άλλα μέλη να χώριζω πράγματα απο άγγέλια κ να λέω θα δοθουν χωρίστα δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω,(αν κ έτυχε να το κάνω πιο πολύ έπειδη ήταν κάτι που έκανες συλλόγη κ το ζήτησαν αρκέτα άτομα και απ την στιγμή που έιχα δυο είπα να τα μοιραστουν τα μέλη).

Δεν γνώριζω πως γινονται οι συννάλαγες με το έλτα προχτες μέτα απο πολλά χρονια έστειλα ένα γράμμα σε μέλος άλλα κ αυτο τα γράμματοσημα τα πήρα απο το βιβλιοπωλειο κ το γράμμα το έβαλα σε κίτρινο κουτι στο ταχυδρομείο δεν έχω πάει έδω κ άρκετα χρόνια κύριως έπειδη έργάζομαι τα πρωίνα κ γιατι δεν έχω κ λόγο άλλωστε , γι αυτο κ γράφω ότι δεν μπορώ να στελνώ με τον Ελτα !Προτιμώ να στέλνω με το κουρίερ μόνο κύριως γιατι έρχονται κ το παιρνουν απο το σπιτι μου , απ ότι γνωρίζω γίνεται μονο με άντικαταβολη η αποστολή (Μακη διορθωστε με αν κάνω λάθος).

Το μόνο που με ένοχλει άφαντα είναι η άσυνεπειά , δλδ δηλωνει κάποιος ότι ενδιάφερεται κ μέτα ούτε φωνή ούτε άκροαση η λεει θα σε πάρω τηλ κ κάνει πόσες μέρες να παρει η δεν παιρνει κ κάθολου ή το άλλο που μου έχει τύχει , θα σε παρω τηλ σήμερα άυριο να κάνονισουμε να το πάρω κ τπτ μέτα , αυτο το βρισκω άγενεια τουλάχιστον μπες στο κόπο ή να αποσυρεις το ένδιαφέρον σου η να έπικοινωνησεις κ να πεις ότι κοιτα για τους χ,ψ λογους δεν θέλω να το παρω δεν μου κάνει βρε άδερφε!
Εντάξει μπορώ να κάταλαβω ξεχαστηκε κάποιος (έγω κ αν ξεχνιεμαι σύνεχεια κ ποσες φορές εχω κάνει λάθη σε άγγελιες)άλλα δεν πίστευω ότι είναι μόνο αύτο απλα δεν ένδιαφέρονται.

Τα κρήτιρια επιλόγης μου είναι, το πόσο εύγενικό είναι το μέλος το πως εκφράζει το ένδιαφέρον του κ κάτα ποσο διατεθειμένος είναι για την πάραλαβη του(γιατι δεν μπορω να ξέρω τι άναγκες ε΄χει ο κάθενας) μέτα κοιτάω αν έχει χάρισει κ αυτός κάτι(αυτο τώρα τελευταια άρχισα να το κάνω) αυτα κύριως για άτομα που δεν γνωρίζω αν κ τα μέλη που γνωρίζω είναι έλαχιστα!

Φιλικα Ιωάννα
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)
[/color][/size]

Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andromachi » 12 Ιουν 2010, 13:14

Εγώ, παιδιά, έχω αντιμετωπίσει διάφορα σ' αυτόν τον χρόνο, που είμαι μέλος στο χάρισέ το. Απλά, μερικά μέλη, που με τα δικά μου ή με αντικειμενικά κριτήρια είχαν "ανάρμοστη" συμπεριφορά, αποφάσισα να μην τα ξαναδώσω τίποτε. Αλλά, πάντα μετρώ όλες τις παραμέτρους: την ηλικία, τον τρόπο που ζητούν κάτι ή που απαντούν, αν σου τηλεφωνούν ή κάνουν αναπάντητες για να τους πάρεις, αν κλείνουν την αγγελία ή πρέπει να τους κυνηγάς και φυσικά την περίπτωση, να τύχει οτιδήποτε "ξαφνικό" στον καθένα από μας οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Πολύ πιθανόν, με τα κριτήρια των άλλων, να έχω απογοητεύσει κι εγώ με τη σειρά μου κάποια μέλη και αν έχει συμβεί αυτό, ζητώ συγγνώμη.
Επίσης, άσχετο, θέλω να πω στο μέλος nexia, που παρέβαλε στην αγγελία της τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ, ότι, προφανώς δεν πρόσεξε την επικεφαλίδα, που γράφει "Τιμοκατάλογος Επιστολικού Ταχυδρομείου", δηλαδή μόνο για επιστολές, πλακέ φακέλλους, μεγάλους ή μικρούς. Σπάνια μέσα στην σελίδα στέλνουμε πράγματα, που έχουν την μορφή επιστολής. Γι' αυτό το μικρότερο αντικείμενο βγαίνει στα 2 €. Ας ψάξει να βρεί κατάλογο για μικροδέματα ή ακανόνιστα και ας μας τον κοινοποιήσει. Ευχαριστώ!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.

Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.

Αποφάσισα (και πολύ άργησα) να κρατήσω black list: kateuro, sofi1977, κρήνη

Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Χρωστάω 0,50 σε paletta.

Άβαταρ μέλους
nexia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nexia » 12 Ιουν 2010, 14:33

αν παρατηρησεις καλυτερα λιγο πιο κατω στον τιμοκαταλογο εχει τα ακανονιστα....γι αυτο και το ανεφερα....δηλαδη στις επιστολες υπαρχουν 3 κατηγοριες μικρα μεγαλα και ακανονιστα εκει ειμαστε εμεις.....ειναι στα αριστερα της σελιδας με πλαγια γραμματα....
ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΟ (δεν ερχεται σπιτι μου )

για καποιο χρονικο διαστημα δε θα μπορω να κανω αποστολες -παραλαβες .... νομιζω οτι εχω κλεισει οποιοες εκρεμμοτητες ειχα....ευχαριστω....

ολες οι ενεργες αγγελειες μου εδω ...http://bit.ly/frUNm1

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”