Φορολογικά θέματα με τον χρησιδανεισμό

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Φορολογικά θέματα με τον χρησιδανεισμό

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 15 Νοέμ 2017, 09:35

Καλημέρα σας. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σχολιάσω το μοντέλο χαρίσματος που εφαρμόζει το xariseto.gr.

Καλός ο χρησιδανεισμός για να διώχνουμε τους κερδοσκόπους, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν φορολογικά κολλήματα σε κάποια αντικείμενα.
Πχ με τον ΕΝΦΙΑ επιβαρύνετε ο ιδιοκτήτης. Άρα αν κάποιος χαρίσει (με χρησιδανεισμό) ένα ακίνητο οφείλει να πληρώνει ΕΝΦΙΑ, αφού από όσο γνωρίζω με τον χρησιδανεισμό παραμένει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου (και για αυτό άλλωστε δεν μπορεί να το πουλήσει ο άλλος, αφού δεν του ανήκει).
Παρόμοια κολλήματα θεωρώ ότι υπάρχουν με το ΙΧ, που ο ιδιοκτήτης πληρώνει τα τέλη κυκλοφορίας.
Άλλα αντικείμενα αξίας ίσως να έχουν θέματα και σε πόθεν έσχες (για τους δημόσιου υπαλλήλους), αλλά και στο μελλοντικό περιουσιολόγιο (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... is-eforias)

Οπότε μήπως θα πρέπει να υπάρξει αλλαγή στους κανόνες για να μην υπάρξουν μελλοντικά φορολογικά προβλήματα. Πχ να δίνονται τα εν λόγο αντικείμενα αποκλειστικά μέσω ανταλλαγής (από ότι έχω καταλάβει εκεί δεν μιλάμε για χρησιδανεισμό).

Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω. Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος καθώς δεν είμαι λογιστής ή νομικός. Απλώς είπα να το σχολιάσω για να ακούσω απόψεις.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Φορολογικά θέματα με τον χρησιδανεισμό

Δημοσίευση από polvar » 15 Νοέμ 2017, 10:56

Ο όρος "χρησιδανεισμός" χρησιμοποιήθηκε για να γίνει κατανοητό ότι όταν κάποιος χαρίζει ένα αντικείμενο στο xariseto.gr εξακολουθεί να έχει δικαίωμα σε αυτό και δεν δικαιούται ο αποδέκτης να το πουλήσει παρά μόνο να το χρησιμοποιήσει ή/και να το ξαναχαρίσει ("χρησιδανείσει")
Ο όρος όμως έχει επίσημη νομική και οικονομική σημασία οπως αναγράφεται στο https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF ... E%B9%CE%BF και σε νομικά βιβλία που είναι διαφορετική εν μέρει από αυτό που θέλει να πει ο διαχειριστής και επίσης έχει παρενέργειες όπως αυτές που αναφέρατε.

Αμα χαριστεί ακίνητο ή αυτοκίνητο ή άλλο αντικείμενο μεγάλης αξίας που έχει και φορολογική σημασία, τότε φυσικά θα γίνει κανονική μεταβίβαση/δωρεά και δεν θα μπλέξουμε με "χρησιδάνειο" και τα παρεπόμενα του.

Επομένως μην κολλάτε σε λεπτομέρειες

Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Re: Φορολογικά θέματα με τον χρησιδανεισμό

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 15 Νοέμ 2017, 12:14

Ευχαριστώ :)

:thank:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”