Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από lanciateo » 07 Μαρ 2018, 11:19

Εδω ομως κανεις ενα λαθος μεγαλο φιλε Μανο. Και επειδη εισαι καινουριο μελος και δεν τα εχεις δει, τα περιστατικα που θα αναφερω, γιατι πλεον γινετε πολυ καλη δουλεια απο τους διαχειρηστες, θα δεις οτι ειναι λαθος.
Παντου και παντα υπαρχουν και οι ''μαγκες''. ΛΕΩ εγω τωρα, ειμαι φιλος σου Mr.Manolis και φιλος του ΓΙΩΡΓΟΣ1963 ... καλοοος φιλος ομως. Και πες οτι εχω και αλλους 10 τετοιους φιλους. Αν εμεις κανουμε ενα ''πηγαδακι'' και φτιαχνουμε αξιολογησεις ετσι, δεν θα εχει καμια αξια. Οπως και στην υπογραφη σου, δεν εχει καμια αξια.
Δες αν θες την δικη μου υπογραφη, πως ξεκιναει. Η καλυτερη λυση ειναι αυτη. Πολλα ειναι αυτα που εχουν σκεφτει κατα καιρους πολλοι... αλλα τιποτε δεν αλλαζει τον ανθρωπο που δεν συμορφωνεται με την κοινη λογικη. Παντα θα υπαρχουν και οι αναποδοι.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από lizouli86 » 07 Μαρ 2018, 11:35

lanciateo έγραψε:
07 Μαρ 2018, 11:19
Εδω ομως κανεις ενα λαθος μεγαλο φιλε Μανο. Και επειδη εισαι καινουριο μελος και δεν τα εχεις δει, τα περιστατικα που θα αναφερω, γιατι πλεον γινετε πολυ καλη δουλεια απο τους διαχειρηστες, θα δεις οτι ειναι λαθος.
Παντου και παντα υπαρχουν και οι ''μαγκες''. ΛΕΩ εγω τωρα, ειμαι φιλος σου Mr.Manolis και φιλος του ΓΙΩΡΓΟΣ1963 ... καλοοος φιλος ομως. Και πες οτι εχω και αλλους 10 τετοιους φιλους. Αν εμεις κανουμε ενα ''πηγαδακι'' και φτιαχνουμε αξιολογησεις ετσι, δεν θα εχει καμια αξια. Οπως και στην υπογραφη σου, δεν εχει καμια αξια.
Δες αν θες την δικη μου υπογραφη, πως ξεκιναει. Η καλυτερη λυση ειναι αυτη. Πολλα ειναι αυτα που εχουν σκεφτει κατα καιρους πολλοι... αλλα τιποτε δεν αλλαζει τον ανθρωπο που δεν συμορφωνεται με την κοινη λογικη. Παντα θα υπαρχουν και οι αναποδοι.
Σύμφωνω και επαυξάνω οτι αν καποιος γενικα στέλνει σκουπίδια δεν αλλάζει αυτο. Σου λεει 1 τσαντα ρουχα βρεφικα και τα μισα ειναι λερωμενα χωρις να το δηλώνει καπου. Σου λεει παππουτσια και παρολο που βαζεις φωτογραφιες τις φθορές σου απαντάει "καλα ενταξει και πολυ ασχολήθηκα " , λες να συμπληρώσει καταθεση γιατι κοστιζει 0.50 λεπτα επιπλεον σε γράφει... Δηλαδη εκει τι να πω; και ποσο να ασχοληθώ;
Η αξιολογηση ειναι ενα smiley δεν διευκρινίζει πουθενά αν είσαι τυπικος,αν γινει εγκαίρως η καταθεση,αν στελνεις χρηστικα αντικειμενα κ οχι για ανακυκλωση.
Πατας ενα προσθηκη στους εχθρους ωστε να μην βλεπεις δημοσιευσεις και πμ και τελειωνει το θεμα εκει.
Και δεν εννοω κακες συναλλαγες με νεα μελη αυτα που αναφέρω εχουν γινει με παλια μελη.
Ισως ετυχε, αλλα δεν παύει το γεγονος οτι καποιος πληρώνει κατι για να το χρησιμοποιήσει κ οχι να το κρατήσει σε μια ντουλάπα, χαλανε και τα στατιστικα του. Δεν ειναι τα 2.60 που σε κανεναν θεωρω δεν περισσευουν αλλα η ολη κούραση

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από lanciateo » 07 Μαρ 2018, 11:57

Αυτο ακριβως εκανα και εγω. Προσθηκη στους εχθρους, και δεν μου εμφανιζεται πουθενα δημοσιευσεις του συγκεκριμενου ατομου. Ενω απο φιλους... ουουου να φαν κι κοτες (που ελεγε και η γιαγια μου). Και εχω αρκετους αλλους που εχω ξεχασει να τους βαλω.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 07 Μαρ 2018, 12:21

Το πηγαδάκι δεν σε προστατεύει από αρνητικές αξιολογήσεις συναλλαγών με άτομα εκτός ομάδας.
Το παρόν σύστημα αξιολογήσεων σε προστατεύει από αρνητικές αφού αν πάρει κάποιος σκουπίδια από ένα μέλος δεν θα ξανακάνει συναλλαγή μαζί του και άρα δεν θα βάλει αρνητική αξιολόγηση ποτέ. Και τελικά θα την πατήσουν και άλλα μέλη.
Στις αξιολογήσεις γράφεις και λόγια αν θέλεις (όπως έχουν κάνει και άλλοι).

Δεκτό αν δεν θέλετε να μπαίνουν αξιολογήσεις, αλλά μην προσπαθείτε να πείτε ότι το σύστημα αξιολογήσεων που δουλεύει εδώ και χρόνια στο διαδίκτυο δεν κάνει δουλειά. Σκεφτείτε πχ το eBay να ήταν χωρίς αξιολογήσεις. Φυσικά έχει και τα αδύναμα σημεία του, αλλά σαφέστατα είναι καλύτερο από το σύστημα του xariseto.

ΥΓ: Έχω βαρεθεί το argumentum ad hominem που χρησιμοποιείτε κάθε φορά που λέω για αξιολογήσεις (που από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να αναφέρω ξανά αυτή την λέξη). Το ότι είμαι νέο μέλος είναι άσχετο με το αν είναι καλό ή κακό το σύστημα των αξιολογήσεων. Πέρα του ότι δεν σημαίνει ότι δεν έχω κάτσει να διαβάσω παλιά μηνύματα για να ξέρω τι παίζει εδώ μέσα.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2695
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Sophia7i » 07 Μαρ 2018, 14:59

Mr.Manolis σκεφτείτε και το άλλο.
Κάποιο μέλος που μου είχε δώσει ρούχο με τρύπα, του το επέστρεψα χωρίς να του κάνω αξιολόγηση δημόσια γιατί δεν ήθελα να το φέρω σε δύσκολη θέση και
γιατί μπορεί να τύχει κι εγώ να κάνω κάποιο λάθος και να μη δω κάποια φθορά και να θέλω να μου φερθούν με ευγένεια και διακριτικότητα
Δε νομίζω ότι χρειάζεται δημόσια αντιπαράθεση αν μπορούν κάποιοι να τα βρουν μεταξύ τους.
Κάποιες φορές πιστεύουμε ότι ότι εν γνώση του ο άλλος μας έδωσε κάτι σκάρτο, ελλιπές κ.τ.λ.
Τι να κάνεις τότε? Υπάρχουν κι αυτά. Δεν νομίζω ότι αξίζει να στεναχωριέται κάποιος.
Επίσης μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα (με ebay)

Άβαταρ μέλους
Mr.Manolis
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2017, 10:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Πρωτοπαπαδάκη
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Mr.Manolis » 07 Μαρ 2018, 15:59

Μα σε τέτοια περίπτωση δεν παίζει η αρνητική. Και από μαγαζί μπορείτε να πάρετε σκάρτο πράγμα και να το χρυσοπληρώσετε. Σε όλους μας έχει συμβεί. Το μετά είναι το θέμα. Δεν είναι λίγα τα μαγαζιά που προσπαθούν να σε βγάλουν τρελό για να μην κάνουν το σωστό. Εκεί παίζει η αρνητική.

Στο eBay δίνουμε/παίρνουμε χρήματα για να πάρουμε/δώσουμε προϊόντα ενώ εδώ αντί για χρήματα δίνουμε/παίρνουμε ευχαριστώ. Και στα 2 site έχουμε συναλλαγές και πρέπει να γνωρίζουμε αν ο χρήστης με τον οποίο θέλουμε να κάνουμε συναλλαγή είναι αξιόπιστος.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2695
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Sophia7i » 07 Μαρ 2018, 16:31

Δε νομίζω να μπορεί να γίνει αξιολόγηση τύπου ebay, αλλά ο καθένας μπορεί να κάνει αξιολόγηση στην αγγελία από την οποία έχει παραλάβει.
Βέβαια δε μιλάμε για κάποιο βαθμό που θα του βάλει ή ένα προσωπάκι.
Θα πρέπει να πει για την κατάσταση του αντικειμένου, τη συνέπεια αν γίνει συνάντηση κ.α.
Π.χ. όταν αρχίσετε να παραλαμβάνεται κάτι εσείς μπορούμε να δούμε τις δικιές σας αξιολογήσεις για να δούμε στη πράξη τι εννοείται. Και βέβαια πιο ενδιαφέρον θα ' χει να δούμε μια αρνητική αξιολόγηση.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από lanciateo » 07 Μαρ 2018, 17:07

Mr.Manolis έγραψε:
07 Μαρ 2018, 12:21

ΥΓ: Έχω βαρεθεί το argumentum ad hominem που χρησιμοποιείτε κάθε φορά που λέω για αξιολογήσεις (που από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να αναφέρω ξανά αυτή την λέξη). Το ότι είμαι νέο μέλος είναι άσχετο με το αν είναι καλό ή κακό το σύστημα των αξιολογήσεων. Πέρα του ότι δεν σημαίνει ότι δεν έχω κάτσει να διαβάσω παλιά μηνύματα για να ξέρω τι παίζει εδώ μέσα.
Το οτι εισαι νεο μελος ειναι ασχετο, ως προς το θεμα αξιολογησης. Ως προς τις συναλλαγες που ετυχαν κατα καιρους, ειναι σχετικο. Και αυτο το λεω, γιατι! Γιατι προσωπικα, θα σου μιλησω, οτι οταν εβλεπα να γινονται τετοιες ''παρεξηγησεις'', επεφταν τα τηλ επι τοπου για να δουμε τί παιζει με την ολη κατασταση. Το να διαβασεις κατι, σε σχεση με το να το ''ζεις'' εκεινη την στιγμη ειναι διαφορετικο, θελω να πιστευω.
Mr.Manolis έγραψε:
07 Μαρ 2018, 15:59

Στο eBay δίνουμε/παίρνουμε χρήματα για να πάρουμε/δώσουμε προϊόντα ενώ εδώ αντί για χρήματα δίνουμε/παίρνουμε ευχαριστώ. Και στα 2 site έχουμε συναλλαγές και πρέπει να γνωρίζουμε αν ο χρήστης με τον οποίο θέλουμε να κάνουμε συναλλαγή είναι αξιόπιστος.
Στο μπεϊ κανεις χρηματικες/εμπορικες συναλαγες. Εδω θα δεις (και θα το ζησεις καποια στιγμη θελω να πιστευω), οτι δινεις πραγματα τα οποια, κατα κυριο λόγο ειναι αχρηστα σε σενα. Και οπως εχω βαρεθει να αναφερω και εγω, το ρητο '' Τα δικα σου σκουπιδια, ειναι ο δικος μου θησαυρος'' (οχι προσωπικα τα δικα σου ομως), δινουμε κατα εναν και μονο, κυριο λόγο, για να κανουμε ενα καλο σε εναν συνανθρωπο μας. Το fχαριστω (που γραφει και ο φιλος μας Τελης) μπορεις και να μην το ζητησεις. Ειναι στο χερι και στο μυαλο του καθενος. Και υπαρχουν τετοιοι (ευτυχως πολλοι) ανθρωποι, εδω μεσα που εχουν δωσει, ή παρειχαν υπηρεσιες, χωρις ευχαριστω ή ακομη ακομη και τα εξοδα αποστολης.
Για αυτο τον λογο, πιστευω, και η πλειοψηφεια, οτι οταν μπηκαμε μεσα στην κοινοτητα του Χαρισε το, ξεκινησαμε χαριζοντας. Και παντα καλα και υπευθυνα. Στην πορεια βρεθηκαν οι εξυπνοι και χαλασαν την ''μπουγαδα'' μας.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από Aliki1984 » 07 Μαρ 2018, 17:39

Aria έγραψε:
07 Μαρ 2018, 10:00
Από την στιγμή που δεν γράφετε (και μιλάω για όλους όσους έχουν παράπονα) απευθείας στην αγγελία όταν παραλαμβάνετε την κατάσταση των αντικειμένων και απλά πατάτε το ευχαριστώ, δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση αυτή.
Όσον αφορά τα παζλ, τα κουτιά γράφουν απ έξω πόσα κομμάτια είναι. Θα μπορούσατε να τα είχατε μετρήσει πριν βάλετε το ευχαριστώ.

Τα μετρησα μολις τα πηρα γιατι ηταν αρχη. Το 1 ειχε 1001 και ενα αλλο 999. Λεω καπου μπλεχτηκαν και απο το 1 κουτι πηγε στο αλλο.

Απλά το υποθέσατε και δεν είπατε τίποτα στην αγγελία που χαρίζονταν. Θα έπρεπε να το είχατε αναφέρει και να λέγατε στο μέλος πως όταν τα φτιάξετε και δεν είναι σωστά, τότε θα επανέλθετε ( γιατί δεν είναι εύκολο και γρήγορο ώστε να φτιαχτούν) για να αφαιρέσετε το ευχαριστώ και να σας επιστραφούν τα έξοδα.


Οι αξιολογήσεις αφορούν γενικά ένα μέλος και όχι επιλεκτικά σε αγγελίες. Γράφει από μόνος του κάποιος (αν θέλει) όταν κρίνει πως το μέλος που κάνει συνέχεια συναλλαγές είναι άψογο.
Δεν ηξερα οτι αυτο μπορουσε να γινει. Αυτο που φτιαχνω τωρα πχ το εχω κανα 2 χρονια. Μου φανηκε "ακυρο" να πω σε καποιο μελος " μετα απο κανα 2 χρονια που θα βρω χρονο να φτιαξω το παζλ σου θα επανελθω. Γιατί θα μπορουσα καλλιστα να το ειχα χασει εγώ κάπου. Δεν θα μπορουσα να αποδειξω οτι ετσι παρελαβα.
Καποια επισης τα παρελαβα και έμειναν ετσι μεχρι να ερθει η ωρα να τα ανοιξω. (Το ιδιο εγινε και με προιοντα που αγορασα απο αλλου, λογω ελλειψης χρονου).
Ενα παραπονο και μια παρακληση εγραψα. Και κατα τη γνωμη μου, αυτο εχει παντα νοημα σε μια κοινωμια
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Προβληματικα αντικειμενα χαρίζονται

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 07 Μαρ 2018, 20:50

(
Mr.Manolis έγραψε:
06 Μαρ 2018, 20:57
Εγώ δεν μίλησα για το ευχαριστώ. Εγώ μίλησα για την αξιολόγηση.
Και ούτε μίλησα για αξιολόγηση με κουμπί που να μετράει στα στατιστικά. Αυτό θέλει χρόνο και κόπο.
Το παρέλαβα το γράφουν γιατί το αναφέρουν οι κανόνες ώστε να γνωρίζουμε την κατάσταση της αγγελίας. Αυτό όμως δεν είναι αξιολόγηση και για αυτό δεν βοηθάει καθόλου.
Δεν μιλάτε λέτε για το ευχαριστώ ,αλλά αυτό είναι το θέμα .Μόλις μπει το ευχαριστώ δεν περιμένει ο άλλος να σας έρθει η διάθεση για πάζλ , η για να δοκιμάσετε αφου πλύνετε πρώτα ένα ρούχο , παρά κλείνει την αγγελία και πάπαλα . Μετά πρέπει να διαμαρτυρηθείτε στον διαχειριστή ,και να ανοίξει ένας διάλογος ανευ λόγου αιτίας και ουσίας . Όλοι έχουν παρεξηγήσει νομίζω την λειτουργία του ΧΑΡΙΣΕΤΟ ως κοινωνικό δίκτυο , επανάχρησης αντικειμένων που διαφορετικά θα πεταγόταν στα σκουπίδια . Αυτή τουλάχιστον απ' οσο ξέρω ήταν η αρχική ιδεολογική τοποθέτηση. Κι αντί τώρα μετά δέκα χρόνια να έχει γιγαντωθεί και να έχει γίνει πυλώνας ανακύκλωσης , έχει καταντήσει πασσαλάκι στο οποίο κρεμάμε σαβούρες . Η διαχείριση οφείλει να δει σοβαρά το θέμα φίλε makis , γιατί το ΧΑΡΙΣΕΤΟ που ξεκίνησε με όραμα κι αφού πέρασαν πολλές χιλιάδες μέλη απο τη memberlist του , κατάντησε ένα χαζολόγημα για να περνάει η ωρα μερικών στο ίντερνετ , ή ένας τρόπος να κρατάνε απασχολημένο το μυαλό τους μερικοί καταθλιπτικοί ( σημειωτέον οτι δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω) , η τέλος τρόπος να προμηθεύονται κάποιοι αντικείμενα , με αντάλλαγμα σκουπίδια που έχουν βρει στους κάδους ( σσ.εδω δεν αναφέρομαι στα μέλη που γράφουν που τα βρήκαν και τα οποία μέλη πρώτα τα διορθώνουν και καθαρίζουν (κυρίως) και μετά τα προσφέρουν με όλη τους την καρδιά . Η πονηριά μερικών εδω μέσα δεν περιγράφεται . Ούτε υπάρχει λόγος ν' ανοίξει κανείς διάλογο μαζί τους . Έγραψα και πιό πάνω οτι πιέζουν κιόλας να μπει γρήγορα το ευχαριστώ . Μου έχει τύχει αυτό που έγραψα , ότι δηλαδή παρέλαβα απο ΕΛΤΑ στο απογευματινό ωράριο , πέρασα από το σπίτι φίλων να πω ένα γειά και κατέληξα σπίτι τρείς ώρες μετά , όπου με περίμενε το μήνυμα " αφού παραλάβατε γιατί δεν βάζετε και το ευχαριστώ για να κλείσει η εκκρεμότητα ;'' . Αλλος , αφου παρέλαβα ένα κινητό , είπα να το φορτίσω και να το δοκιμάσω πρώτα . Τι τόθελα ; Μήνυμα '' κι ύστερα περιμένετε να σας ξαναχαρίσουν απο τη στιγμή που συμπεριφέρεστε έτσι;" .
Έγραψα νωρίτερα ότι πρέπει να μπεί ένα σύστημα αξιολόγησης αυτόματο και απρόσωπο με μορφή ερωταπαντήσεων με τσεκάρισμα επιλογών , που να μετράει στην γενική εικόνα του μέλους . Ο λόγος είναι ότι αφού γίνει η επιλογή που θα δοθεί το αντικείμενο , ή αν δεν μας ενδιαφέρει καθόλου αυτό και κυρίως σε περίπτωση που από τον τίτλο διαπιστώσουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει ,δεν μπαίνουμε στον κόπο να διαβάσουμε τα υπόλοιπα , π.χ. Εφυγε , τάδε αριθμός , σου έστειλα πμ , μου έστειλες πμ , παρέλαβα τέλειο το κυλωτάκι , καλοφόρετο κ.λ.π. . Αν είναι δύσκολο να γίνει το σύστημα αυτό η μόνη λύση είναι η το ξεκατίνιασμα η αυτό που θα κάνω εγω απο δω και πέρα . Ανοιγμα θέματος στον σχολιασμό με τίτλο: Τάδε Αξιολόγηση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963
Επίσης φίλε Μάκη , και όλοι οι υπόλοιποι φίλοι , μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο που διέπει το χάρισέτο , πρέπει να ξαναδούμε λίγο την κοινωνική προσφορά του ΧΑΡΙΣΕΤΟ γιατί περνάμε δύσκολα σαν λαός . Από τη δική μου μεριά έχω έχω ένα παράδειγμα για να καταλάβουν όλοι τι εννοώ . Έγραψα τις προάλλες στο "Εδώ βοήθεια" , για να δώσω πάσα (ποδοσφαιρικός όρος) για συζήτηση " Μπορεί κάποιος διαχειριστής να μου πει αν επιτρέπεται να ζητήσω αντικείμενα , που θα πωληθουν σε BAZZAR προς 1 η 2 ευρώ για ενίσχυση φιλοζωικού σωματείου ,με σκοπό την συγκέντρωση χρημάτων για εμβολιασμό κτηνιατρική φροντίδα και στείρωση αδέσποτων ζώων ? Και που να μπει η αγγελία στη Ζήτηση η στην κοινωνική δράση ?" , για να λάβω την απάντηση : "Δεν επιτρέπεται η πώληση αντικειμένων του xariseto.gr" , ΝΟΜΟΣ , και τον χαρακτηρισμό του ζήτουλα : "Επιπλέον, τα αντικείμενα που θα πάρετε θα επιβαρύνουν το ήδη επιβαρυμένο ισοζύγιο σας στα 'ευχαριστώ' " , και ακολούθως την συμβουλή - απειλή : " Επομένως καλύτερα να μην ξεκινήσετε καν αυτό που είχατε στο μυαλό σας " . Και είπα μέσα μου : "Αυτός λοιπόν είναι ο κοινωνικός χαρακτήρας του ΧΑΡΙΣΕΤΟ ; Κάντο γαργάρα Γιωργάκη . Αν σ'αρέσει . Αν δεν σ'αρέσει να φύγεις να πας αλλού".
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : 1ο) To XARISETO είναι κοινωνικό δίκτυο αλληλεγγύης και επανάχρησης αντικειμένων και οχι σκουπιδιών.
2o) Ούτε ρουφιάνοι είμαστε , ούτε κρυφοπουτ@nitses . Ολα η αυτόματα , η φανερά.
3ο) Δεν ισχύει από το 1ο) η λέξη κοινωνικό και διαγράφεται ως μη αρμόζουσα.
4ο) Κανένας δεν βρίσκεται εδώ για να προσβάλει τους άλλους
5ο) Συντονισμός δεν σημαίνει σχολιασμός , ούτε δασκάλεμα , αλλά ούτε και διαμάχη
6ο) Ο κανόνας του ευχαριστώ για συγκέντρωση πόντων it suck's που λένε και οι Εγγλέζοι
7ο) Αν δεν υπήρχαν τα μέλη με χάλια στατιστικά , κάποιοι άλλοι δεν θα είχαν θετικό πρόσημο.
8ο) Πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά τα προηγούμενα εφτά .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”