Δεν θα ξανακάνω ομαδική αποστολή!

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από alkat » 10 Ιούλ 2018, 22:17

Μάχη μου όλοι την έχουμε πατήσει...Τελευταία μου ομαδική ήταν αρχές του μήνα...είχαν μαζευτεί 17 δέματα...μερικοί δεν είχαν καταθέσει...ενημέρωσα με μήνυμα για το πότε θα γίνει η αποστολή..Και καμία σημασία...έστειλα λοιπόν τα μισά δέματα τις πρώτες μέρες του Ιουλίου και περίμενα....όσες δεν έκαναν κατάθεση ενημέρωσα ότι όταν κάνουν πλέον κατάθεση θα είναι 2.60 για μεμονωμένη..έστειλα χτες τα υπόλοιπα και αν τους αρέσει....ευτυχώς είναι καλά τα κορίτσια του ταχυδρομείου και οπότε πάω με ομαδική και γκρινιάζει ο κόσμος με υποστηριζουν😁😁😁😍😍
Αυτά απ μένα .Καλό βράδυ και υπομονή...Και όποιος θέλει πλέον...Και τα 2.60 δεν είναι πολλά μπροστά σε κάτι που παίρνεις που "υποτίθεται" το έχεις ανάγκη για να το ζητάς... σωστά??Φιλάκια από μενα😘😘😘
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12945
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από andromachi » 10 Ιούλ 2018, 22:29

Φιλάκια κι από μένα!
Είναι κάπως παρηγορητικό, να υπάρχουν κι αυτοί που σε καταλαβαίνουν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 10 Ιούλ 2018, 23:47

andromachi έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 19:57
ΓΙΩΡΓΟΣ1963 έγραψε:
10 Ιούλ 2018, 18:50

Ο αποστολέας δεν έχει καμία υποχρέωση να κάνει οικονομία στον παραλήπτη , πόσο μάλλον όταν του χαρίζει και το περιεχόμενο του δέματος . Κανονικά έτσι θα έπρεπε να πληρώνουν όλοι το μέσο όρο .Άλλωστε όλοι θα τύχει κάποια στιγμή να ζητήσουν κάτι βαρύτερο.
Δηλαδή, Γιώργο, θα προτιμούσες μ' ένα δέμα 500 γραμμαρίων, να πληρώσεις τα ίδια με την άλλη, που το δέμα της είναι 2,5-3 κιλά?
Κάνε τότε κατάθεση 2,20 ευρώ, να βάλει κι εκείνη 2,20, ούτε να στεναχωριέμαι, ούτε να διαμαρτύρομαι.
Δεν ξέρω αν έχεις παρεξηγήσει τα λόγια μου κι αν με συμπεριλαμβάνεις κι εμένα στους αχάριστους, αλλά είναι μια βδομάδα που γράφω για το θέμα αυτό . Ότι δηλαδή πρέπει να γίνει κανόνας ο μέσος όρος για να μη σπάνε τα νεύρα τους όσοι κάνουν ομαδικές . Έτσι κι αλλιώς κερδισμένοι είναι οι παραλήπτες. Να ξεκαθαρίσει επιτέλους το τοπίο απο τους τσακωμούς και τη μιζέρια του δεκάλεπτου και του εικοσάλεπτου. Έχω γράψει και στο διαχειριστή σχετικά . Ναι θα προτιμούσα να καταθέτω απο 1,80 έως 2,20 απο το να σπάω τα νεύρα μου κάθε φορά , να ανταλλάσσω 10 μηνύματα με τον άλλον , και στο τέλος να μου λένε οτι χρέωσα παραπάνω. Αν είναι λοιπόν να μη στενοχωριέσαι κι εσύ σου καταθέτω τη διαφορά και μου το στέλνεις μεμονωμένο. Ευχαριστώ πάντως για το σακίδιο γιατί είναι κάτι που μου χρειαζόταν και μου κόστισε μόνο 2,60€ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12945
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από andromachi » 11 Ιούλ 2018, 00:02

Εγώ πάλι, συνεχίζω να το θεωρώ άδικο και αυτούς που διαμαρτύρονται τους θεωρώ πολύ τσίπηδες.
Τα 500 γραμμάρια να πληρώσουν 1,50 και τα 3 κιλά να πληρώσουν 3,00 και πάλι κερδισμένα είναι.
Και ούτε θέλω, να μου βάλεις την διαφορά, δεν κυριολεκτούσα.
Έχω μαζέψει 5 δέματα, οπότε και κανένας άλλος να μην καταθέσει, Πέμπτη θα κάνω ομαδική.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 11 Ιούλ 2018, 00:22

andromachi έγραψε:
11 Ιούλ 2018, 00:02
Εγώ πάλι, συνεχίζω να το θεωρώ άδικο και αυτούς που διαμαρτύρονται τους θεωρώ πολύ τσίπηδες.
Τα 500 γραμμάρια να πληρώσουν 1,50 και τα 3 κιλά να πληρώσουν 3,00 και πάλι κερδισμένα είναι.
Και ούτε θέλω, να μου βάλεις την διαφορά.
Έχω μαζέψει 5 δέματα, οπότε και κανένας άλλος να μην καταθέσει, Πέμπτη θα κάνω ομαδική.
Εγώ πάλι πιστεύω οτι ένα σακίδιο που θα μου στείλεις εσύ με 2,60€ αν πήγαινα να το αγοράσω θα μου κόστιζε το λιγότερο 15-20€.
Έτσι το βλέπω και έτσι είναι. Τώρα για κάποιες κοπέλες κυρίως, άνεργες με μωρά παιδιά και που ο άντρας τους είναι πολύ χαμηλόμισθος, οι ομαδικές του 1,40€ είναι χρήσιμες . Γιατί αν είναι να λάβουν 5 δέματα , με το 1,20 χ 5 =7€ της διαφοράς ,αγοράζουν 15 γάλατα εβαπορέ για να ταΐσουν τα παιδάκια τους. Το θέμα αυτό πάντως είναι σαν την ιστορία με τις πλαστικές σακούλες , που με το που μπήκε περιβαλλοντικό τέλος 0,04 € , όλοι βγαίνουν απο το σούπερ μάρκετ με 2 κιλά φρούτα στην αγκαλιά και κυνηγάνε στο δρόμο , όσα τους πέφτουν απο τα χέρια.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12945
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από andromachi » 11 Ιούλ 2018, 09:59

Τελικά, δεν καταλαβαίνω, γιατί διαφωνούμε, αφού συμφωνούμε.
Κι εγώ έτσι σκέφτομαι: 2 κουτιά filicine στο φαρμακείο κοστίζουν 10-11 ευρώ. Ακόμα και αν δώσω 2,60 κερδισμένη είμαι. Γι' αυτό δεν είπα τίποτα, όταν η Γιώτα μοίρασε το ποσό σε όλους. Το αναφέρω τώρα, μόνο σαν παράδειγμα, γι' αυτούς που γκρινιάζουν, για τα 50 λεπτά.
Από την άλλη μεριά, απλά, προσπαθώ να είμαι πιο δίκαιη, όταν κάνω εγώ αποστολή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από VickyV » 11 Ιούλ 2018, 10:14

Το θέμα είναι ότι έχει γίνει παρανόηση του χαρισετο. Κάποιος χαρίζει και κάποιος ζητάει γιατί το έχει ανάγκη και το παίρνει σχεδόν τζάμπα. Ο χαριζων αν θέλει μπαίνει στη διαδικασία της ομαδικής! Αν δεν γίνεται κατανοητό κάτι τέτοιο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Και σε μένα αποσύρουν αν δεν κάνω ομαδική.. Την οποία δεν κάνω και γιατί δεν έχω τόσες αποστολές και γιατί το κοντινό πρακτορείο ελτα δεν κάνει ομαδικές και γιτι κυκλοφορώ με ποδήλατο και δεν μπορώ να πάω στα ελτα φορτωμένη.. Ξέρετε ποσο μειώθηκαν τα άτομα που ζητούν; αρκετά! Και επαναλαμβάνω αυτό που είπα εξ αρχής.. Απο εκεί που θα το αγοραζες το παίρνεις σχεδόν τζάμπα...
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12945
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από andromachi » 11 Ιούλ 2018, 10:26

Το ξέρω, βρε Βίκυ μου.
Τις μισές φορές γράφουν "ενδιαφέρομαι, μόνο αν κάνετε ομαδική".
Και για μένα, που είμαι συνταξιούχος και χαρίζω αρκετά, δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.
Όταν όμως φτάσουμε στην ομαδική, θεωρούν όλοι, ότι πρέπει να δώσουν ή 1,40 ή 1,90.
Στην αρχή ντρεπόμουν και δεν ζητούσα τις μικροδιαφορές, ουσιαστικά, επιδοτώντας μόνη μου την ομαδική.
Τώρα δεν θα ξανακάνω και θα τελειώνουμε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από lizouli86 » 11 Ιούλ 2018, 10:33

VickyV έγραψε:
11 Ιούλ 2018, 10:14
Το θέμα είναι ότι έχει γίνει παρανόηση του χαρισετο. Κάποιος χαρίζει και κάποιος ζητάει γιατί το έχει ανάγκη και το παίρνει σχεδόν τζάμπα. Ο χαριζων αν θέλει μπαίνει στη διαδικασία της ομαδικής! Αν δεν γίνεται κατανοητό κάτι τέτοιο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Και σε μένα αποσύρουν αν δεν κάνω ομαδική.. Την οποία δεν κάνω και γιατί δεν έχω τόσες αποστολές και γιατί το κοντινό πρακτορείο ελτα δεν κάνει ομαδικές και γιτι κυκλοφορώ με ποδήλατο και δεν μπορώ να πάω στα ελτα φορτωμένη.. Ξέρετε ποσο μειώθηκαν τα άτομα που ζητούν; αρκετά! Και επαναλαμβάνω αυτό που είπα εξ αρχής.. Απο εκεί που θα το αγοραζες το παίρνεις σχεδόν τζάμπα...
Ποσο συμφωνώ, νομιζω καλυφθηκα.
Χθες εβαλα οτι χαριζω εξοπλισμο καταστηματος επειδη τα αφεντικα μου αλλαζουν χωρο καποιο εμπόρευμα στοκ πιθανως θα μεινει πισω.
Ειπα οτι συγκεκριμενες μερες αφου γινει το ξεκαθαρισμα μπορουν οσοι θελουν με μια λογικη ζητηση 10 ανικειμενων περιπου να παραλαβουν,εξοπλισμος που μεχρι πρότινος πουλιοταν στο καταστημα.. ε ρε παιδια ποσα πμ ελαβα

Γιατι μπορω να παραλαβω μονο τοτε
Γιατι να μην ερθω νωριτερα
Γιατι μονο 10 αντικείμενα
Γιατι δεν θα το κανω αποστολή

Πανω απο 10 πμ απο ατομα τα οποια δεν καταλαβαίνω που δυσαρεστηθηκαν . Οτι θα παρουν εναν εξοπλισμο απο μαγαζι που μεχρι πρισφατα αυτα τα πραγματα τα πουλουσε; Οτι ο χωρος δεν ειναι δικος μου να κανω οτι θελω; Οτι μπορω να δωσω συγκεκριμενα πραγματα; ΜΑλλον κακως την εβαλα την αγγελία τελικά αυτο βλέπω εγώ.
Γτ τελικα το θεμα εδω μπορει να είναι οι αποστολες αλλα το συμπερασμα ειναι ιδιο. Η αχαριστια που διακατεχει ορισμενους και το χαρισε το γινεται αρπαξε το.
Καλη συνέχεια

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία ομαδική αποστολή από andromachi

Δημοσίευση από GeorgeF » 11 Ιούλ 2018, 10:48

lizouli86 έγραψε:
11 Ιούλ 2018, 10:33
ε ρε παιδια ποσα πμ ελαβα

Γιατι μπορω να παραλαβω μονο τοτε
Γιατι να μην ερθω νωριτερα
Γιατι μονο 10 αντικείμενα
Γιατι δεν θα το κανω αποστολή
Από αυτούς που σας εστείλαν πμ είναι κάποιος που σας ζήτησε χωρίς να εκδηλώσει ενδιαφέρον στην αγγελία;
Αν ναι να το αναφέρετε γιατί αντιβαίνει στους κανονισμούς.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”