Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Τι να κάνουμε με τα μέλη με κόκκινο άβαταρ

Να τους στερούμε την δυνατότητα να πατάνε 'ευχαριστώ'
27
30%
Να σβήνουμε τις ζητήσεις τους ή γενικά οι δημοσιεύσεις τους να περνάνε από έγκριση
10
11%
Να τα αποβάλλουμε οριστικά
5
5%
Συνδυασμό των παραπάνω ανάλογα με το μέλος και το πως κρίνει η διαχείριση
36
40%
Τιποτα από τα παραπάνω, να συμμετέχουν ισότιμα με τα άλλα μέλη στις δοσοληψίες
12
13%
Δεν ξέρω/δεν απαντώ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από polvar » 19 Σεπ 2018, 20:11

Από τότε που θεσπίστηκε ο μηχανισμός του 'ευχαριστώ' που καταμετράει τις δοσοληψίες υπήρξαν μέλη που τα στατιστικά τους ξέφυγαν κατά πολύ γιατί ήθελαν μόνο να παίρνουν. Μερικά μέλη δεν χάρισαν απολύτως τίποτα και όταν τους έγινε παρατήρηση για τα τόσα που πήραν, εξαφανίστηκαν αφήνοντας πίσω τους οφειλές σε έξοδα αποστολής και 'ευχαριστώ' ή / και μας έβρισαν και από πάνω

Το φαινόμενο περιορίστηκε με την ένταξη στις ειδικές ομάδες "Υπέρβαση ορίου ζήτησης", "Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη"
Μέχρι πρότινος αποβάλλαμε οριστικά τα μέλη που ξέφευγαν πολύ στα στατιστικά αλλά εδώ και δύο χρόνια περίπου όπως θα έχετε αντιληφθεί, ύστερα από επιθυμία του διαχειριστή, δεν κάνουμε αποβολές

Όμως αυτήν την "καλωσύνη" την εκμεταλλεύονται ορισμένα μέλη των ομάδων αυτών και συνεχίζουν να ζητούν
Το περίεργο είναι ότι υπάρχουν άλλα μέλη που συνεχίζουν να τους χαρίζουν παρά την παραβατική τους συμπεριφορά, αγνοώντας την προσπάθεια μας να κρατήσουμε το φορουμ καθαρό από μέλη που θέλουν μονο να παίρνουν

ΟΙ εξηγήσεις που μπορούμε να δώσουμε το γιατί συνεχίζουν κάποιοι να τους χαρίζουν είναι:
1) Δεν τους ενδιαφέρουν οι κανόνες και το αν θα υπάρχει και αύριο το site γενικά, τους ενδιαφέρει απλά να ξεφορτωθούν τα αντικείμενα τους
2) Τους ενδιαφέρει μόνο να εισπράξουν το 'ευχαριστώ'

Παρά τις επανειλημμένες παραινέσεις και προς τα μέλη-ζήτουλες και προς τα μέλη που τους χαρίζουν, το πράγμα συνεχίζεται.


Στα πλαίσια αυτά, και για να μην αποβάλλουμε από την αρχή τα μελη και στεναχωριέται ο διαχειριστής, σκεφθήκαμε ότι
Α) μπορούμε να στερήσουμε την δυνατότητα πατήματος του 'ευχαριστώ' στα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη". Επομένως όποιος θα αποφασίζει να χαρίσει σε μέλη με κόκκινο άβαταρ θα ξέρει ότι δεν θα πάρει 'ευχαριστώ' και ίσως να μην πάρει ποτέ και τα μεταφορικά έξοδα, άρα προχωράει με δική του ευθύνη
Β) οι δημοσιεύσεις τους να περνάνε από έγκριση και φυσικά οι περισσότερες θα διαγράφονται ώστε να μην μπορουν να ζητάνε
Γ) να αποβάλλονται οριστικά τα μέλη αυτά αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να κάνουν και άλλον λογαριασμό όπως επανειλημμένα έχει κάνει το μέλος chris kings.

Αυτά μπορούμε να κάνουμε στην υπάρχουσα πλατφόρμα, μόνα τους ή σε συνδυασμό
Θα θέλαμε τη γνώμη σας, ψηφίστε στο δημοψήφισμα και πείτε τυχόν άλλη πρόταση διαχείρισης των μελών αυτών που σας έρχεται στο μυαλό
(Αυτό που θα βγει στο δημοψήφισμα δεν θα είναι δεσμευτικό για το site γιατί ο διαχειριστής μπορεί να έχει άλλη άποψη ή να σκεφτούμε κάτι άλλο λαμβάνοντας υπόψη και τις προτάσεις σας.)

Επίσης θα θέλαμε την ενεργή συμμετοχή σας για την προστασία του φόρουμ από τα κακά μέλη
-Μην χαρίζετε σε μέλη χωρίς να πάρετε τα έξοδα αποστολής πρώτα, ιδιαίτερα αν τα μέλη είναι με κακά στατιστικά ή είναι νέα και δεν έχουν αποδείξει ότι είναι αξιοπιστα
-Έχετε τον νου σας για μέλη που δηλώνουν άλλον νομό και αλλού ζητάνε να στείλετε το δέμα ή τα ταχυδρομικά στοιχεία ενός νέου μέλους σας θυμίζουν ένα παλιότερο
-Τηρείτε τους κανόνες. Χωρίς αυτούς θα ήμασταν μια ζούγκλα

Συμβάλλετε κι εσείς για ένα καλύτερο xariseto.gr όπως ζήτησε ο διαχειριστής στο viewtopic.php?f=302&t=139395


Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1243
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από zakmackraken » 19 Σεπ 2018, 20:58

Η λύση θα δωθεί από αυτούς που χαρίζουν, εαν κάποιοι θέλουν να ξεφορτωθούν πράγματα...δεν χρειάζονται το xariseto, μπορούν να τα δώσουν στο desmos.org και σε μαγαζιά όπως το Ρέτο και παράλληλα να βοηθήσουν κοινωνικά.
Αυτοί που χαρίζουν μπορούν να προσέξουν τα στατιστικά αυτών που ζητάνε και εάν βλέπουν διαφορές μεγάλες να μην δίνουν σε αυτά τα μέλη.

Υπάρχει και κάτι ακόμα που δεν έχουμε θίξει...μέλη που χαρίζουν συνθήθως μεγάλα αντικείμενα όγκου και βάρους τα οποία συνήθως είναι κακής κατάστασης ή τελικά δεν λειτουργούν και απλά από το να τους βγεί ο πάτος στο άδειασμα του σπιτιού/αποθήκης, επιλέγουν την λύση να έρθει κάποιος και να τους καθαρίσει το χώρο. Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα αντιδράσουν σε αυτό που ανέφερα, θα αισθανθούν προσβολή, ελάτε όμως πείτε την αλήθεια...μεταξύ μας τώρα..ο τσιγγάνος ο παλαιοπώλης είναι πιο ακριβός από ένα μέλος του xariseto. Στην δική μου περίπτωση μια μέρα παρέλαβα με τον αδερφό μου από σπίτι μια τεραστίων διαστάσεων οπίσθιας προβολής τηλεόρασης, η οποία 2 άτομα με το στανιό φτάσαμε στο αμάξι, και ένας θεός ξέρει πως την φορτώσαμε ενώ ήθελε αγροτικό, ευθύς από το κινητό έβαλα ευχαριστώ και ότι παρέλαβα και φύγαμε, στην διαδρομή άρχισε να βρωμάει το αμαξι. Τελικά μάθαμε γιατι βρώμαγε, η τηλεόραση πρέπει να είχε ανοιχτεί και να την χρησιμοποιούσαν για σπιτάκι γάτας έαν κρίνω από τις τρίχες και την ποσότητα κοπράνων και φυσικά ούτε λόγος για την λειτουργίας της τηλεόρασης. Δεν ανέφερα τίποτα από ευγένεια ή από τον "φόβο" να μην προσβάλω το μέλος που μου έδωσε την τηλεόραση. Απλά κατάλαβα μετά απο καιρό ότι ένας λόγος που ήθελε να την δώσει η κοπέλα ήταν η αδυναμία της να την βγάλει έξω από το σπίτι και να την πάει για ανακύκλωση ή για μπάζα.

Εγω αναρωτιέμαι εφόσον τα μέλη είναι πιστοποιημένα, νομικά κάποιους δεν μπορεί να τους τρέξιε το xariseto, μηλάμε πάντα γι αυτούς που συστηματικά κάνουν εμπόριο τα αντικείμενα που έχουν πάρει από εδώ.

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από lizouli86 » 19 Σεπ 2018, 21:10

Νομίζω οτι σε καθε περιπτωση ειναι εφικτό ο ζητουλας να κανει απανωτους λογαριασμούς. Για να σταματήσουν να δινουν ομως και οι παλιοι απο εδω που κοιτάνε μονο τα στατιστικά αφαιρεστε το κουμπι ευχαριστώ απο τα μελη που εχουν παρει υπερογκο αριθμο.

Μελος ειχε 200 πανω απο το οριο.
200!!!!
Ποσοι θα εδιναν νομιζετε , αν ας πουμε το κουμπι ειχε αφαιρεθει στα πρώτα 20 ευχαριστω ;

Η προταση μου ειναι να αυξηετε λιγο το οριο στα 20 τμχ ανα ατομό για κατω απο 100 χαρισματα νομιζω στην αρχη δικαιούνται μια επιείκεια .
Και αφαιρεστε το κουμπι "ευχαριστω" για πανω απο 25 ευχαριστω διαφορα.


Αν καποιος πια θελει να τα δωσει με την καλη του καρδια και δικη του ευθυνη δεν ειναι προβλημα του φορουμ.

Επισης μελή που πανω απο 10 αγγελιες ζητανε το ιδιο πραγμα ας μπαινουν σε περιορισμό.
Ποσους υπολογιστές χρειαζεται καποιος;

Και τελος γνωρίζω οτι υπαρχει μια ανεχεια προς τη ζητηση παιδικων ειδών αλλα μηπως να υπαρχει και εκει ενας έλεγχος;
Μελος που ζηταει ρουχα απο νεογέννητο ως 10 χρονων κοιταει να φτιαξει προικα οχι να καλυψει ανάγκες...
Αυτα τα λιγα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από polvar » 19 Σεπ 2018, 21:15

zakmackraken έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:58
Τελικά μάθαμε γιατι βρώμαγε, η τηλεόραση πρέπει να είχε ανοιχτεί και να την χρησιμοποιούσαν για σπιτάκι γάτας έαν κρίνω από τις τρίχες και την ποσότητα κοπράνων και φυσικά ούτε λόγος για την λειτουργίας της τηλεόρασης. Δεν ανέφερα τίποτα από ευγένεια ή από τον "φόβο" να μην προσβάλω το μέλος που μου έδωσε την τηλεόραση. Απλά κατάλαβα μετά απο καιρό ότι ένας λόγος που ήθελε να την δώσει η κοπέλα ήταν η αδυναμία της να την βγάλει έξω από το σπίτι και να την πάει για ανακύκλωση ή για μπάζα.
Εγώ στη θέση σας θα επέστρεφα αμέσως την τηλεόραση έξω από το σπίτι της και θα το έγραφα δημόσια

Άβαταρ μέλους
tzivas
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 950
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 20:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από tzivas » 19 Σεπ 2018, 21:27

Δυσκολη απαντηση σε δυσκολους καιρους. Προσωπικα νομιζω οτι οι διαχειριστες εχοντας μια "καλυτερη οπτικη γωνια" μπορουν να διακρινουν ποιοι ζητουν ειδη ρουχισμου και ειδη αναγκαια για καποια ατομα που χρειαζονται την βοηθεια μας δειχνοντας επιεικια και να φερθουν αναλογα σε αυτους που ξερουν μονο να ζητουν.
- Ακολουθούμε τους κανόνες
- Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας
---------------------------------------------------------------------------
Αν δεν στέλνετε με Ταχυδρομείο ( χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος) μην μπαίνετε στον κόπο να απαντάται σε τυχόν αγγελία μου.
---------------------------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ5

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5808
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από vayia81 » 19 Σεπ 2018, 21:34

polvar έγραψε:
19 Σεπ 2018, 21:15
zakmackraken έγραψε:
19 Σεπ 2018, 20:58
Τελικά μάθαμε γιατι βρώμαγε, η τηλεόραση πρέπει να είχε ανοιχτεί και να την χρησιμοποιούσαν για σπιτάκι γάτας έαν κρίνω από τις τρίχες και την ποσότητα κοπράνων και φυσικά ούτε λόγος για την λειτουργίας της τηλεόρασης. Δεν ανέφερα τίποτα από ευγένεια ή από τον "φόβο" να μην προσβάλω το μέλος που μου έδωσε την τηλεόραση. Απλά κατάλαβα μετά απο καιρό ότι ένας λόγος που ήθελε να την δώσει η κοπέλα ήταν η αδυναμία της να την βγάλει έξω από το σπίτι και να την πάει για ανακύκλωση ή για μπάζα.
Εγώ στη θέση σας θα επέστρεφα αμέσως την τηλεόραση έξω από το σπίτι της και θα το έγραφα δημόσια
Κι εγω αυτο θα έκανα, δε ντρέπονται λίγο να κάνουν τέτοια πράγματα; :z
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3360
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από Ederlezi » 19 Σεπ 2018, 23:18

εγω νομίζω ότι εξαρτάται και από το τί ζητάει κάποιος που έχει υπερβεί το όριο.Πάντως ποτέ δεν έχω δει να δοθεί προτεραιότητα σε αγγελία με πολύ ζήτηση,σε μέλος που δεν έχει καλά στατιστικά.Συνήθως θα δωθεί αντικείμενο μόνο αν δεν έχει ζητηθεί από κάποιον άλλον.Οπότε αντικείμενα αξίας το βρίσκω λιγάκι δύσκολο έως ακατόρθωτο να δίνονται σε άτομα με ανεβασμένο όριο άρα σχεδόν αποκλείουμε και το να τα πουλάει κάπου.Σε όσους έτυχε να χαρίσω και να έχουν ανεβασμένα στατιστικά,ήταν ρούχα ή μικροαντικείμενα που δεν είχαν ζητηθεί από άλλα μέλη και προσωπικά προτιμώ να τα δώσω σε έναν άνθρωπο από το να τα στείλω εν τέλει ανακύκλωση απλά και μόνο επειδή είχε υπερβεί το όριο.Δεν θα κρίνω τον κόσμο από τα στατιστικά του αλλά από τη συνολική συμπεριφορά του μέσα στη σελίδα.Εχω υπάρξει κι εγώ στα περιορισμένα μέλη κι όμως επανήλθα και διευθέτησα τις εκκρεμμότητες που είχα αφήσει.Θέλω να δίνω ευκαιρίες στους ανθρώπους και το να έχει κάποιος ανεβασμένα στατιστικά δεν τον κάνει απαραίτητα ζήτουλα.Ισως να είναι απλά πιο φτωχός απο εμένα και όντως να πρέπει να καλύψει ανάγκες και να μην έχει πράγματα να του περισσεύουν.Ξέρετε σε πόσο κόσμο έχω αναφέρει τη σελίδα και μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι να χαρίσουν οπότε πώς να ασχοληθούν?Γνωρίζω ότι η σελίδα δεν είναι φιλανθρωπικό σωματείο αλλά θεωρώ ότι οι περισσότεροι απο εμάς εδώ έχουμε ανθρωπιά και φιλότιμο.και κάτι σε σχέση με το σχόλιο της Ελίζας για τα παιδικά.Πως να υπάρξει έλεγχος για το τι παιρνει ο καθένας από παιδικά και για ποιες ηλικιες?κάποιος μπορεί να έχει όντως παιδιά από νεογέννητο μέχρι 10 ετών.Θα δίνουμε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης?Υπάρχουν επίσης μέλη που δεν ζητάνε μόνο για τα παιδιά τους αλλά και για τα ανίψια τους και για παιδιά της γειτόνισσας κλπ.δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει έλεγχος στη συγκεκριμένη κατηγορία.φιλικά πάντα.Εύη.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από lizouli86 » 20 Σεπ 2018, 00:02

Ευη μου εσυ σκεφτεσαι πολυ σωστα αλλα εδω Αττική τουλαχιστον, λιγο εως πολυ γνωριζόμαστε σχεδον ολοι μεταξυ μας μεσω των συναντησεων. Οσοι ειδικα εχουμε παιδακια εχουμε και συχνες συναντησεις γιατι καποιος δεν χρειάζεται κατι,το χρειαζεσαι εσυ μετα το ξαναχαριζεις να το παρει καποιος αλλος κτλ
Ξερω μελος που τοτε ηταν με το μωρακι στην κοιλια και τωρα κοντευει στα μισα του δημοτικου το τοτε μωρο.

Αναφερομαι σε κατι πολυ συγκεκριμενο.

Εδω και 2 χρονια εχει συζητηθει πολλες φορες αναμεταξυ μας για μια περίπτωση που μας εβαλε ολους οσους χαριζαμε παιδικα ρουχα κ παππουτσια σε υποψιες και βαση αυτου μιλαω γιατι εχω γνωριστει προσωπικα αλλα απο οτι βλεπω ειμαι η μόνη που το λεει δημοσια.

Το παιδικο ρούχο φθείρεται γιατι παιδια ειναι και θα λερωθει και θα σκιστει και δεν ειναι πάντα ευκολο να το ξαναχαρισεις εδω.
Επειδη ομως αναφερομαι σε συγκεκριμένη περιπτωση δεν γινεται να έχεις ενα παιδακι, να μην χαριζεις, να εχεις στατιστικα πολυ πανω απο το οριο, να χαριζεις ενα μανο η ενα τάπερ και παραλληλα σε αγγελια ρουχων να ζητας 30plus τεμαχια. επανειλημμένως
Οκ και εγω εχω παρει ρουχα η παππουτσια για το παιδι μου και καποιες φορες για την ξαδερφη της και σε 3-4 αγγελιες ζητησα για τον βαφτιστηρα μου ΑΛΛΑ χαριζω πισω και οτι εχει μεινει σε καλη κατασταση το ξαναβαζω εδω για χαρισμα.
Αδυνατώ να πιστέψω μετα απο 9 χρονια που εχω δει τοσα και τοσα περιστατικά εδω μεσα ,οτι εχεις ενα παιδακι ζητας ρουχα κ παππουτσια για 5 παιδια και δεν βαζεις πισω σε αγγελια τπτ εδω και χρονια παρα μονο συνεχιζεις να ζητας.
Ολα αυτα τα ρουχα και τα παπούτσια εξαφανιστηκαν;
Φθαρθηκαν τοσο πολυ που απο ολα τα εκατονταδες πραγματα δεν εμεινε πισω για δειγμα ενα να ξαναχαρισεις;

Στο fb ειμαι σε ομάδες πωλησεων και πιστεψε εχει τυχει πολλες φορες να σκεφτω αυτο που αναφερει ο Ζαχαριας. Οτι ποιος πουλαει τι και που. Γιατι οταν παιρνεις (μονο απο δικιες μου αγγελιες) 60 τεμαχια ρουχα μεσα σε 3 βδομαδες και ποτε ξανα δεν τα ξαναβλέπω να τα χαριζεις ε κατι παιζει.
Μπες και εσυ σε αντιστοιχες ομαδες και δες οτι πουλανε ρουχα με το κομματι 2-3-4-5 ευρω και κανε τις πραξεις οταν ενα ευχαριστώ ειναι και 20-30 τεμαχια ρουχα ανα αγγελια-μιλαω παντα για συγκεκριμενο ατομο-οχι για όλους. Και μετα πες μου πως να μην αμφιβαλλω για τις ανάγκες του.

Τις υποψιες μου τις εχω αναφερει στον polvar πριν κανα χρόνο αλλα οσοι το κανουν δεν ειναι χαζοί να βαλουν ιδιο ονομα εδω ιδιο ονομα και στις ομαδες πωλησεων.

Και τελος η αληθεια ειναι οτι οταν εχεις αναγκη ζητας τα απαραίτητα δεν κοιτας να μαζεψεις ρουχα για του χρονου,10 ζευγαρια παππουτσια για εξω αλλα 10 καθημερινα για το παιδι,το ανηψι σου η το γειτονακι.

Να εχεις και λιγο φιλοτιμο οτι και εδω υπαρχουν ανθρώποι που εχουν αναγκη με παιδακια στην ιδια ηλικια και εσυ το παιρνεις να το κρατησεις ενα χρονο σε μια ντουλαπα η να το δωσεις καπου εξω. Γιατι η αληθεια ειναι οτι αν και εσενα δεν καλύπτονται οι αναγκες σου εδω τι ρολο εχεις να παραμεινεις στο φορουμ;


Αν ειναι ετσι χαριζειςσε ενα ίδρυμα τα περισσευουμενα σου και δεν μπλέκεις κιολας με συννενοησεις,συναντησεις και ελτα.

Νομιζω οτι το χαρισετο για να παραμεινει ζωντανο θελει να δινει "κινητρο" στα μελη του.

Και για να μην παρεξηγηθω εχει τυχει πολλακις να ζητησω 2-3 αντικείμενα σε αγγελια ρουχων και να χαριζω πισω σακκουλες νομιζω πολλα μελη μπορουν να το επιβεβαιωσουν αυτο.
Δεν κυνηγαω το ευχαριστω, θα δεις σε πολλες αγγελιες μου οτι απανταω αρνητικα σε ατομα που ειναι πολυ πανω απο το οριο.
Αλλα η κοροιδια με ενοχλει πολυ,οτι πονταρεις πανω στην ευκολοπιστια η την καλοσυνη του αλλου.
Σαφως και δεν θα δινεις πιστοποιητικό οικ.καταστασης αλλα οταν φτανει σε σημείο να εγειρονται υποψιες απο διαφορετικά ατομα γυρω απο το ονομα σου κατι κανεις λαθος.
Αυτα περι εξήγησης για τα παιδικα ρουχα και την προικα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lizouli86 την 20 Σεπ 2018, 00:35, έχει επεξεργασθεί 8 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
chris kings
Diamond Member
Diamond Member
11 51
Δημοσιεύσεις: 648
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 15:41
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερέων Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από chris kings » 20 Σεπ 2018, 00:25

Εγω πιστευω πως με καποια μελη θα πρεπει να ειστε λιγο ελαστικη γιατι καποιοι πραγματικα δεν εχουν τοσα πολα για παραδειγμα εγω μπορει να εχω παρει παρα πολα μπορει να μαλωσα με τα μελη και ζηταω συγγνωμη παιδια καποιοι δεν εχουμε τοσα πολλα εγω πιστευω πως οι διαχειριστες πρεπει να ζητανε απο αυτα τα μελη καποια εγγραφα οπως καρτα ανεργειας καποια φορολογικη δηλωση για να ξερουν οι διαχειριστες οτι αυτα τα μελη δεν τους κοροιδευουν και οτι λενε αληθεια ετσι ωστε να μην μππρουν να το κανουν ολοι αυτο διοτι θα υπαρξουν και ατομα που θα το εκμεταλευτουν το ξερω οτι ακομα και τωρα που ζητησα κατι δεν με αφησατε να το παρω μακαρι να τελειωσω την σχολη μου και αυριο μεθαυριο να βγαζω και εγω λεφτα και να μπορω να χαριζω πραγματα :up:

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από melomakarono » 20 Σεπ 2018, 01:30

Εγώ ψήφισα να μην έχουν τη δυνατότητα να βάλουν ευχαριστώ, ίσως να είναι ένα καλο κίνητρο για να μην τους δίνονται πράγματα..
Βέβαια, σε κάποιες κραυγαλέες περιπτώσεις πραγματικα η αποβολή είναι αναγκαία μεν άχρηστη δε, διότι την ίδια στιγμή αν θελει κάνει νέο λογαριασμό..

Κάποιοι ίσως θέλουν και καμιά κλωτσιά συμπληρωματικά για να μάθουν τρόπους.. Αλλα αυτό δεν μπαίνει σαν επιλογή στο δημοψήφισμα φαντάζομαι......

Κάτι που πέραν της πλάκας θα μπορούσε να γίνει ίσως, είναι αντί να γράφει μόνο "περιορισμένο μέλος" να αναφέρεται κατω από το όνομα του ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να του χαρίζουν αντικείμενα..
Έτσι θα ήταν και πιο ξεκάθαρο, ακόμα και για τα νέα μέλη που μπορεί με καλή διάθεση να θέλουν να ξεκινήσουν σωστά την συμμετοχή τους στο χάρισε το, χωρίς να αντιλαμβανονται 100% πως αυτό λειτουργεί..

Υγ. Έχω χαρίσει πολλές φορές σε μέλη με υπέρβαση ορίου, όμως ποτέ δεν θα δώσω πλέον κάτι σε μέλος με μεγάλη ή τεράστια ή πελώρια υπέρβαση ορίου.. Κάπου καταντάει γελοίο..

Και κάτι άλλο, εγώ που μπαίνω από το κινητό, σε μια πρώτη ματιά μέσα στις αγγελίες, δεν βλέπω δίπλα στο όνομα του μέλους το ΠΟΣΑ αντικείμενα πήρε και έδωσε.. Πρέπει να πάω συγκεκριμένα στο κάθε προφίλ κλπ.. Και μπορεί ένας να έχει υπέρβαση με 10 αντικείμενα, αλλά ένας άλλος με 150... Δεν θεωρώ ότι αυτοί οι δύο είναι στο ίδιο "τσουβάλι"..
Ίσως αν φαινόταν με τη μία να βοηθαγε λιγακι?..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”