Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Τι να κάνουμε με τα μέλη με κόκκινο άβαταρ

Να τους στερούμε την δυνατότητα να πατάνε 'ευχαριστώ'
27
30%
Να σβήνουμε τις ζητήσεις τους ή γενικά οι δημοσιεύσεις τους να περνάνε από έγκριση
10
11%
Να τα αποβάλλουμε οριστικά
5
5%
Συνδυασμό των παραπάνω ανάλογα με το μέλος και το πως κρίνει η διαχείριση
36
40%
Τιποτα από τα παραπάνω, να συμμετέχουν ισότιμα με τα άλλα μέλη στις δοσοληψίες
12
13%
Δεν ξέρω/δεν απαντώ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 91

skarlet74
Diamond Member
Diamond Member
65 58
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 22 Σεπ 2014, 12:55
Νομός κατοικίας: Ν. Σερρών
Δήμος - Κοινότητα: Σιδηροκάστρου Σερρών
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από skarlet74 » 20 Σεπ 2018, 10:58

Από πόσα μέλη αποτελείται αυτή η κοινότητα; 59000 και κατι. Ειναι μια ολόκληρη πόλη. Μια μικρή κοινωνία. Οπως κάθε κοινωνία χρειάζεται κανόνες για να μπορεί να λειτουργήσει. Χρειάζεται και παιδεία ωστόσο. Η παιδεία μας είναι αυτή που μας κάνει να εφαρμόζουμε κανόνες και νόμους. Η παιδεία είναι αυτή που με κάνει όταν έχω ανάγκη από ένα, να ζητάω ένα και όχι δέκα. Οταν δεν υπάρχει αυτή στα μέλη μιας κοινότητας, τότε για την εφαρμογή των κανόνων υπάρχει η τιμωρία και η καταστολή. Άτομα της κοινότητας που δεν εφαρμόζουν τους κανόνες μπορούν να τιμωρηθούν εκατο φορές, αλλα παιδεία δεν θα αποκτήσουν. Ας αναλογιστεί λοιπόν ο καθένας από τα έντιμα μέλη αυτής της κοινότητας τι κάνει στη προσωπική του ζωή όταν πρέπει να αντιμετωπίσει τέτοια άτομα.

Χρωσταω στο μελος Βασιλικη Τσιτ 0.87 απο διαφορα στη χρεωση αποστολης
Θα στειλω σε :

Εχω paypal.


Άβαταρ μέλους
christitzav
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11341
Εγγραφή: 16 Μάιος 2012, 20:04
Νομός κατοικίας: Ν. Τρικάλων
Δήμος - Κοινότητα: Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από christitzav » 20 Σεπ 2018, 15:40

Πολύ ενδιαφέρον ο προβληματισμός....
αν το μέλλον των μελών ήταν στην κρίση μου, θα πρότεινα τα εξής:

ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ
* να ισχύει μια μικρή περίοδος προσαρμογής, με το σάιτ και τους κανόνες του (μερικές μέρες... αλλά όχι μήνα)
* να μην έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν, παρά μόνο να χαρίσουν αντικείμενα, ξεκινώντας έτσι να "κτίζουν" τα στατιστικά τους (το δικαίωμα αυτό θα τους στερείτε αφαιρώντας απο τις επιλογές τους το "ΖΗΤΑΩ" ή όταν ζητάνε σε αγγελία άλλου μέλους, να μην μπορεί να δημοσιευτεί η ζήτησή τους, αλλά αντί αυτού, να δημοσιεύεται ένα μήνυμα π.χ.
"Δεν μπορείτε να ζητήσετε κάποιο αντικείμενο λόγο στατιστικών")

ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΒΑΤΟΡ
* όταν ζητάνε σε αγγελία άλλου μέλους, να μην μπορεί να δημοσιευτεί η ζήτησή τους, αλλά αντί αυτού, να δημοσιεύεται ένα μήνυμα π.χ.
"Δεν μπορείτε να ζητήσετε κάποιο αντικείμενο λόγο στατιστικών")

ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ
* να 'χουν το νου τους, μην πάθουν ότι και οι προαναφερόμενοι... :lol:
* επίσης αν θέλουν πααρα πολύ να χαρίσουν σε κάποιο απο τα μέλη των προηγούμενων κατηγοριών, αλλά δεν είναι σίγουροι γι' αυτή τους την κίνηση, θα πρέπει να ζητήσουν και την έγκριση κάποιου διαχειριστή
(εγώ ας πούμε, χαρίζω σε κάποια παλιά μέλη με κόκκινο άβατορ, μόνο και μόνο επειδή είχα συναλλαγές στο παρελθόν μαζί τους, με απόλυτη συνέπεια & φερεγγυότητα, συνεπώς κρίνοντας οτι το μέλος δεν είναι "προβληματικό" στις συναλλαγές κτλ, επιλέγω να χαρίσω χωρίς να ρωτήσω κάποιον, με δική μου ευθύνη εννοείται!!!)

ΜΟΝΙΜΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΕΛΛΩΝ & ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ
Δικαίωμα σε αυτή την κατηγορία έχουν:
* όλα τα μέλη που τηρούν κατα γράμμα την παροιμία
...Μια του κλέφτη! ...Δυο του κλέφτη!! ...Τρεις του κλέφτη!!!
(όπου: Μια= παρατήρηση Δυο=προειδοποίηση Τρεις=αποκλεισμός)

αυτάαα...
δεν ψηφίζω, να ξέρετε!
ΖΗΤΑΩ
Φρυγανιέρα

έχω web banking την ΕΘΝΙΚΗ

Εδω υπολογισμός κόστους δεμάτων ΕΛΤΑ


μου οφείλει:
Sotos_ster 0,80€ dim-nik 0,30€

ωφείλω σε:
alikigr 3,60€ (ή κατάθεση σε Εθνική)
nesserim 2,60€ Μποτάκια No.37(ή κατάθεση σε Εθνική)
eli5avet 1,90€ + ένα πράσινο στυλό!!!


*~*~*~*~*~*~* ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ: *~*~*~*~*~*~*
ΣΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ & ΜΕΛΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12944
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από andromachi » 20 Σεπ 2018, 16:41

Εγώ ψήφισα να αφαιρεθεί το "ευχαριστώ", με την εξής λογική:
Αν κάποιος έχει πραγματική ανάγκη από ρούχα, παπούτσια, τρόφιμα, πραγματικά δεν με πειράζει να του δώσω και να μην πάρω ευχαριστώ.
Αν πάλι το μέλος με τα άσχημα στατιστικά ζητάει άχρηστα αντικείμενα, του τύπου μπιζού, γκατζετάκια, διακοσμητικά, μπορώ απλά, να μην του χαρίσω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10869
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από Τάνια » 20 Σεπ 2018, 20:34

Μου εκανε εντυπωση οτι το σαιτ εχει 59.000 μελη (! δεν ηξερα οτι ειμαστε τοσοι πολλοι) και αν δειτε ποσοι ψηφισαν μεχρι τωρα ...54 ατομα! Και το θεμα ειναι εδω από χθες το βραδυ… Τι συμπερασματα βγαζετε?..
Διαβασα προσεκτικα ολα τα παραπανω σχολια και σε καθε σχολιο βρισκω πολλα που συμμεριζομαι.
Ψήφισα το Α) να στερήσουμε την δυνατότητα πατήματος του ''ευχαριστώ'').
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12944
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από andromachi » 20 Σεπ 2018, 20:48

Το 59.000 είναι τελείως πλαστό. Είναι όλοι αυτοί, που κάποτε γράφτηκαν, ίσως και για 3 λεπτά.
Τα ενεργά μέλη, δεν πρέπει να είμαστε πάνω από 200.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
Smarty
Silver Member
Silver Member
5 5
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 22 Οκτ 2016, 00:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από Smarty » 21 Σεπ 2018, 01:08

Xαιρετε,

Δεν ειμαι το πιο ενεργο μελος στις δοσοληψιες μου, παραυτα, μου αρεσει πολυ αυτο που γινεται "εδω μεσα" και θα ηθελα να πω την αποψη μου ή το πως θεωρω οτι εχουν τα πραγματα.

θα ηθελα να αναφερθω για αρχη στο ονομα του site, το οποιο ονομαστηκε πολυ ευστοχα <<xariseto>> και οχι <<αντάλλαξε-το>>. Δεν ανταλλασουμε-πουλαμε πραγματα με νομισμα το (+1) "ευχαριστω" , αλλα χαριζουμε πραγματα που δεν τα θελουμε ή τα εχουμε διπλα-τριπλα και μπορει να φανουν χρησιμα σε καποιον. Δεν ειμαι εναντιον της ισοροποιας και των στατιστικων που προσφερει το ευχαριστω. Καλα κανει και υπαρχει διοτι προσφερει μια εικονα με τον ποιον εχεις απεναντι σου οταν χαριζεις ή σου χαριζουν.

Σε οτι αφορα τις επιλογες που βαλατε στο Poll-δημοψηφισμα.

1). Να τους στερούμε την δυνατότητα να πατάνε 'ευχαριστώ'
Οχι, γιατι η λυση αυτη τιμωρει αυτον που προσφερει και οχι αυτον που εκμεταλλεύεται καταστασεις. Το πιο πιθανο ειναι να δουμε αγγελιες που με μια απαντηση ζητησης απο ατομο με μεγάλη υπέρβαση ζήτησης να παραμενουν ανοιχτες.
δηλ.
Χαριζεται κατι , σας το ζηταει καποιος με στατιστικα 0-50 και εσεις δε του το δινεται, για τον παραπανω λογο.


2). Να σβήνουμε τις ζητήσεις τους ή γενικά οι δημοσιεύσεις τους να περνάνε από έγκριση.
Νομιζω κατι τετοιο δε θα εχει καποιο ουσιαστικο οφελος. Περισσοτερη δουλεια για τους mod's - διαχειριστές. Κατι τετοιο παντα κατα την αποψη μου, εναντιώνεται στο πνευμα του site και τελος θα φτιαξουν καινουργια acc. λογαριασμους.


3). Να τα αποβάλλουμε οριστικά
Ισχει οτι και στο 2*. Καινουργια acc.


4). Συνδυασμό των παραπάνω ανάλογα με το μέλος και το πως κρίνει η διαχείριση
Συνδυασμος ολων των παραπανω "προβληματων".


5). Τιποτα από τα παραπάνω, να συμμετέχουν ισότιμα με τα άλλα μέλη στις δοσοληψίες
Ειναι αυτο που επιλεγω και θα ψηφισω. αλλα με καποιες τροποποιήσεις. (βεβαια δεν γνωριζω αν μπορει να γινει εφικτο και αυτοματοποιημενα)
Τα μελη με Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης θα μπορουν να ζητανε πραγματα μονο σε 4 κατηγοριες-υποφορουμ. Τα θεωρω ειδη πρωτης αναγκης και δεν θα ηθελα να αποκλεισω καποιον απο αυτα, ακομα ειναι νομιζω ευτελη αντικειμενα και δεν θα εχουν αξια σε πωληση. Οποτε :
Αντρικά ρούχα & υποδήματα
Γυναικεία ρούχα & υποδήματα
Παιδικά ρούχα & υποδήματα
τρόφιμα (ειναι σε γενικο υποφορουμ)


...
Τελος, μια προταση. Ο αριθμος κινητου τηλεφωνου ειναι κατι που χρησιμοποιείται νομιζω απ'ολα τα μελη στις δοσοληψιες τους. Ισως θα ηταν καλη ιδεα να ηταν προαπαιτουμενο στην δημιουργία καινουργιων λογαρισμων στο site. Καποιο sms, τηλ. καποιο ειδος εξακριβωσης.


Φιλικα.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6805
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από vadaris » 21 Σεπ 2018, 08:07

Τα εχει πει όλα ο Polvar. Ειναι απλα τα πραγματα εφ ' οσον το θελουμε. Δε χαριζουμε σε μελη που δεν εχουν χαρισει και εχουν 30 παρει και 0 δωσει. Αφου πλεον δεν υπαρχει "τιμωρία". ;) Αν δεν μπορουμε εμεις οι ιδιοι να το τηρησουμε ας αφαιρεθει η δυνατοτητα του "ευχαριστώ". Αφου καποια μέλη το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να λαμβανουν ευχαριστω. Ετσι ισως μειωθει η αλογιστη ζητηση ή το αλογιστο χαρισμα. Οπως θελετε πειτε το.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

kathytrolldoll
VIP Member
VIP Member
69 54
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012, 11:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από kathytrolldoll » 21 Σεπ 2018, 09:14

Το να ενδιαφέρεται ένα μέλος να βελτιώσει τα στατιστικά του χαρίζοντας για το ευχαριστω δεν μου φαίνεται αθέμιτο η παράλογο απο τη στιγμή που η σελίδα λειτουργεί με αυτόν τον μετρητή ας πουμε, οποτε δεν θα αρνηθώ οτι με ενδιαφερει και αυτο το κομμάτι .Προσπαθώ για να είμαι εντάξει να έχω θετικό ισοζύγιο, κατι που δεν θα κατάφερνα αν δεν μου ζήταγαν πραγματα. Αντίστοιχα κι εγω ζητώντας και πατώντας ευχαριστω ενισχύω το ισοζύγιο ευχαριστω κάποιου άλλου. Πιστεύω το κουμπί ευχαριστω αποτελεί κίνητρο για αρκετούς να χαρίσουν κατι (που ειναι σε καλη καταςταςη) που θα πέταγαν. Αν εφαρμοστούν περιορισμοί ίσως επηρεαστεί η λειτουργία της κοινότητας και ίσως αποθαρρυνθούν πολλα ,έλη απο το ν ανεβάσουν κατι, γιατι όταν πχ δεν θα παίρνουν ευχαριστω απο καποια μέλη, θα επηρεάζεται και το δικό τους ισοζύγιο. Πχ μια περίοδο είχα ζητήσει καποια πραγματα και ενώ είχα ανεβάσει καποια αλλα δικά μου, δεν τα ζητησε κάποιος οποτε τα στατιστικά μου ήταν μια η άλλη, με αποτέλεσμα ενώ ήθελα καποια πραγματα να μην τα ζητάω για να μην είμαι σε αρνητικό ισοζύγιο και έτσι έμεναν τα πραγματα ....
Αυτο που πρότεινε μέλος παραπάνω, να υπάρχει περίοδος προσαρμογής για νέα ,έλη μου ακούγεται πιο ενδιαφέρον. Επισης αυτο με την καταχώριση κάποιου τηλεφώνου αν και δεν ειναι ιδανικό, ειναι μια λύση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
**
Ψάχνω Cookie Monster (μπλε μπισκοτοτέρας από Sesame Street), Βραδυποδες, πράγματα 80ς-90ς
**
Μυνηματα διαβάζω στα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ,σπάνια μπαίνω να δω σχόλια στις αγγελίες άρα αν θέλετε να ρωτήσετε η ζητήσετε θα στέλνετε ΠΜ.Το γράφω χρονια κ εξακολουθούν άνθρωποι να μου κάνουν γκρίνιες και μανουρα που δν τους απάντησα ενώ γράφω ξεκάθαρα ότι βλέπω κυρίως INBOX κ οχι τα σχόλια. :oops:
**
Έχω άλφα,PayPal, στο πειπαλ δέχομαι πληρωμή μέσω "αποστολή χρημάτων σε φίλο" γτ η "αποστολή χρημάτων για αγαθά" έχει κράτηση προμηθειας από την PayPal.Οποίος προτιμά αγαθά θα επωμίζεται ο ίδιος την προμήθεια γιατί δεν μπορω να επιβαρύνομαι έξοδα,είμαι άνεργη.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12944
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από andromachi » 21 Σεπ 2018, 09:54

kathytrolldoll έγραψε:
21 Σεπ 2018, 09:14
Το να ενδιαφέρεται ένα μέλος να βελτιώσει τα στατιστικά του χαρίζοντας για το ευχαριστω δεν μου φαίνεται αθέμιτο η παράλογο απο τη στιγμή που η σελίδα λειτουργεί με αυτόν τον μετρητή ας πουμε, οποτε δεν θα αρνηθώ οτι με ενδιαφερει και αυτο το κομμάτι .Προσπαθώ για να είμαι εντάξει να έχω θετικό ισοζύγιο, κατι που δεν θα κατάφερνα αν δεν μου ζήταγαν πραγματα. Αντίστοιχα κι εγω ζητώντας και πατώντας ευχαριστω ενισχύω το ισοζύγιο ευχαριστω κάποιου άλλου. Πιστεύω το κουμπί ευχαριστω αποτελεί κίνητρο για αρκετούς να χαρίσουν κατι (που ειναι σε καλη καταςταςη) που θα πέταγαν. Αν εφαρμοστούν περιορισμοί ίσως επηρεαστεί η λειτουργία της κοινότητας και ίσως αποθαρρυνθούν πολλα ,έλη απο το ν ανεβάσουν κατι, γιατι όταν πχ δεν θα παίρνουν ευχαριστω απο καποια μέλη, θα επηρεάζεται και το δικό τους ισοζύγιο. Πχ μια περίοδο είχα ζητήσει καποια πραγματα και ενώ είχα ανεβάσει καποια αλλα δικά μου, δεν τα ζητησε κάποιος οποτε τα στατιστικά μου ήταν μια η άλλη, με αποτέλεσμα ενώ ήθελα καποια πραγματα να μην τα ζητάω για να μην είμαι σε αρνητικό ισοζύγιο και έτσι έμεναν τα πραγματα ....
Αυτο που πρότεινε μέλος παραπάνω, να υπάρχει περίοδος προσαρμογής για νέα ,έλη μου ακούγεται πιο ενδιαφέρον. Επισης αυτο με την καταχώριση κάποιου τηλεφώνου αν και δεν ειναι ιδανικό, ειναι μια λύση.
Νομίζω πως έχετε μπερδευτεί λίγο: αν χρειάζεστε κάποια πράγματα, φυσικά, θα τα ζητήσετε, ακόμα κι αν δεν είναι ιδανικά τα στατιστικά σας.
Αυτό είναι και το νόημα της σελίδας, να πάρετε, επειδή το χρειάζεστε, κάτι που σε άλλον δεν χρησιμεύει πλέον.
Το πρόβλημα δεν είναι τα μέλη που έχουν μια διαφορά των 10 ευχαριστώ στα στατιστικά τους.
Το πρόβλημα είναι κάποια μέλη, που κατ' εξακολούθηση χτυπούν, ότι βρεθεί μπροστά τους.
Καταλαβαίνω, ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν τα αναγκαία, αλλά, όταν αντί για τα αναγκαία που τους λείπουν, σαρώνουν μπιχλιμπίδια και σαχλαμάρες, τείνω να πιστέψω, ότι απλά μας δουλεύουν.
Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία της σελίδας, απλά, όποιος θέλει να χαρίσει κάτι, θα μετράει που αξίζει να το δώσει.
Αν θέλει οπωσδήποτε το ευχαριστώ για ανταμοιβή, θα αποκλείει τα προβληματικά μέλη.
Αν πάλι μετράει περισσότερο να το ξεφορτωθεί, θα το δίνει και χωρίς ανταμοιβή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andromachi την 22 Σεπ 2018, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

kathytrolldoll
VIP Member
VIP Member
69 54
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012, 11:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από kathytrolldoll » 21 Σεπ 2018, 10:13

andromachi έγραψε:
21 Σεπ 2018, 09:54
Νομίζω πως έχετε μπερδευτεί λίγο: αν χρειάζεστε κάποια πράγματα, φυσικά, θα τα ζητήσετε, ακόμα κι αν δεν είναι ιδανικά τα στατιστικά σας.
Αυτό είναι και το νόημα της σελίδας, να πάρετε, επειδή το χρειάζεστε, κάτι που σε άλλον δεν χρησιμεύει πλέον.
Το πρόβλημα δεν είναι τα μέλη που έχουν μια διαφορά των 10 ευχαριστώ στα στατιστικά τους.
Το πρόβλημα είναι τα μέλη τύπου Godessofbeuty ή Chriskings, που κατ' εξακολούθηση χτυπούν, ότι βρεθεί μπροστά τους.
Καταλαβαίνω, ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν τα αναγκαία, αλλά, όταν αντί για τα αναγκαία που τους λείπουν, σαρώνουν μπιχλιμπίδια και σαχλαμάρες, τείνω να πιστέψω, ότι απλά μας δουλεύουν.
Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία της σελίδας, απλά, όποιος θέλει να χαρίσει κάτι, θα μετράει που αξίζει να το δώσει.
Αν θέλει οπωσδήποτε το ευχαριστώ για ανταμοιβή, θα αποκλείει τα προβληματικά μέλη.
Αν πάλι μετράει περισσότερο να το ξεφορτωθεί, θα το δίνει και χωρίς ανταμοιβή.
Κατάλαβα τι εννοείτε, απλα θελω να είμαι τυπική όσο μπορω και γίνεται σε καποια πραγματα, εξάλλου τα πραγματα που ζητάω ομολογώ πως κυρίως τα θελω η τα χρειάζομαι αλλα δεν ειναι ζωτικής σημασίας πχ ρούχα η φαγητό. Όπως και να χει το κουμπί ευχαριστω έχει μια κατα κάποιον τροπο πιστοληπτική αξία, καθώς κάποιος με θετικά στατιστικά δίνει μια πιο καλη εικονα και εμπνέει περισσότερο να του χαρίσουν κατι.

Παρατηρώ όμως πως σαν άνθρωποι έχουμε την τάση να χρειαζόμαστε λιγότερα και να πρεπει να διώξουμε περισσότερα, όσον αφορά ρούχα κ αντικείμενα, γιατι τα χρόνια περνάνε, αγοράσουμε αλλα κι αλλα, μας φέρνουν δώρα κλπ., οποτε θα πρεπει ο άλλος να ειναι τελείως μίνι αλ για να μην έχει ούτε ένα βάζο η κατι που δεν θελει για χάρισμα ... Γι αυτο ίσως αποδώσει το σύστημα του να μην ζητάς στην αρχή της εγγραφής αλλα μονο να χαρίζεις. Ειναι κ ένα κίνητρο για εκκαθάριση!
Κατι επισης που ίσως πρεπει να συζητηθεί ειναι κατα πόσον κάποιος με αρνητικά στατιστικά ανεβάζει αγγελίες χαρίσματος και το τι χαρίζει κανεις, γιατι βλεπω απο καποια μέλη οτι δέχονται πραγματα και για τυπικούς λόγους ανεβάζουν αναρτήσεις με πχ ένα στύλο. Εκει ειναι λογικό να μην το ζητήσει κανένας άρα να έχει αμρητικο ισοζύγιο. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που μια αγγελια με διαφορά πραγματα για τον οποιοδήποτε λόγο δεν κινεί το ενδιαφέρον και αυτά μένουν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
**
Ψάχνω Cookie Monster (μπλε μπισκοτοτέρας από Sesame Street), Βραδυποδες, πράγματα 80ς-90ς
**
Μυνηματα διαβάζω στα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ,σπάνια μπαίνω να δω σχόλια στις αγγελίες άρα αν θέλετε να ρωτήσετε η ζητήσετε θα στέλνετε ΠΜ.Το γράφω χρονια κ εξακολουθούν άνθρωποι να μου κάνουν γκρίνιες και μανουρα που δν τους απάντησα ενώ γράφω ξεκάθαρα ότι βλέπω κυρίως INBOX κ οχι τα σχόλια. :oops:
**
Έχω άλφα,PayPal, στο πειπαλ δέχομαι πληρωμή μέσω "αποστολή χρημάτων σε φίλο" γτ η "αποστολή χρημάτων για αγαθά" έχει κράτηση προμηθειας από την PayPal.Οποίος προτιμά αγαθά θα επωμίζεται ο ίδιος την προμήθεια γιατί δεν μπορω να επιβαρύνομαι έξοδα,είμαι άνεργη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”