Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Τι να κάνουμε με τα μέλη με κόκκινο άβαταρ

Να τους στερούμε την δυνατότητα να πατάνε 'ευχαριστώ'
27
30%
Να σβήνουμε τις ζητήσεις τους ή γενικά οι δημοσιεύσεις τους να περνάνε από έγκριση
10
11%
Να τα αποβάλλουμε οριστικά
5
5%
Συνδυασμό των παραπάνω ανάλογα με το μέλος και το πως κρίνει η διαχείριση
36
40%
Τιποτα από τα παραπάνω, να συμμετέχουν ισότιμα με τα άλλα μέλη στις δοσοληψίες
12
13%
Δεν ξέρω/δεν απαντώ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
chris kings
Diamond Member
Diamond Member
11 51
Δημοσιεύσεις: 648
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 15:41
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερέων Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από chris kings » 22 Σεπ 2018, 18:33

zakmackraken έγραψε:
22 Σεπ 2018, 17:45
Καλησπέρα σας και πάλι, όπως καταλαβαίνεται από το thread αλλά και από τις απαντήσεις και τους σχολιασμούς συγκεκριμένων μελών στις αντίστοιχες αγγελίες, το πρόβλημα δεν είναι μόνο στα στατιστικά, εδώ μηλάμε για ενα καταπληκτικό distortion field of reality και αντίληψης. Οι αριθμοί δεν λένε ποτέ ψέματα, ας πάρουμε για παράδειγμα το μέλος chris kings, έχει πάρει πενήντα, κάτσε να το ξαναγράψω ΠΕΝΤΗΝΤΑ και έχει δώσει εννιά, ΕΝΝΙΑ, λες εντάξει, έτυχε, μπορεί να έχει πραγματική ανάγκη, μπορεί το ένα μπορεί το άλλο και το καταπίνεις περιμένοντας να βελτιώσει τα στατιστικά του κάποια στιγμή.
Έχουνε περάσει 2,5 χρόνια από την εγγραφή του και τα στατιστικά είναι χάλια, όπως χάλια είνια και όλες οι απαντήσεις του κάθε φορά που έρχεται σε διένεξη για την τήριση των κανόνων, όπου αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα το θράσος να μην θέλει να ακολουθεί τους κανόνες και δεν είναι τυχαίο ότι αναφέρθηκαν πολλοί στα συγκεκριμένα μέλη.

Το xariseto πρέπει να πιστοποιήσει όλα τα μέλη του, αυτό είναι μια καλή αρχή, έτσι θα δούμε ποιός έχει διπλό λογαριασμό κτλ.

Για να σε προλάβω chris kings, και πριν ρωτήσεις γιατι ασχολούμαι μαζί σου. Κοίτα τα στατιστικά μου, και όμως δεν λένε την αλήθεια, μέσα σχεδόν στα 10 χρόνια, τα αντικείμενα που έχω δώσει δεν ειναι οδοντογλυφίδες, σαπουνάκια κτλ. τα περισσότερα ειναι ακριβά αντικείμενα, ηλεκτρονικά και προπάντων ηλεκτρονικούς υπολογιστές, που μαζί με τον υπολογιστή πάνε και οι ατελείωτες ώρες ενασχόλισης ώστε να τα καθαρίσω, να τα πλύνω, να τα συναρμολογίσω, να τα τεστάρω, να τους βάλω λειτουργικό σύστημα και να εξασφαλίσω ότι λειτουργούν.

Για να τα πάρει κάποια στιγμή, κάποιο άτομο που πραγματικά το έχει ανάγκη, πχ. ένας εφηβος/έφηβη για να κάνει τις σχολικές εργασίες, να φτιάξει ενα βιογραφικό κτλ. διότι όταν ήμουν εγώ έφηβος δεν είχα κάνεναν να με βοηθήσει. Έχω κάνει τον πάτο μου σαν γερμανικό κράνος (make that a picture in your mind) για να τρέξω σε κουβαλήματα διότι μέλη δεν είχαν καν την δυνατότα μετακίνησης να παραλάβουν την εκάστοτε γκουμούτσα υπολογιστή (βάλε βενζίνες και χρόνο) και από τα αντικείμενα που μου έχουν χαρίσει πολλά από αυτά ήταν εξαρτήματα για την συναρμολόγιση των προαναφερώμενων υπολογιστών, δηλαδή είναι και ομαδική δουλειά από μέλη γι αυτο τον σκοπό.

Ασχολούμαι μαζί σου και με τα λοιπά μέλη που έχουν χάλια στατιστικά διότι έχετε και το θράσσος να απαντάτε με στόμφο και ύφος.
Θα πρέπει να ξαναπαντήσεις σε thread και σε αγγελία όταν θα έχεις φέρει τα στατιστικά σου με θετικό πρόσημο και σου έχει βγεί η παναγία όπως μου βγήκε εμένα, μέχρι σήμερα.

FFF
Σαν πολυ viral δεν εγινα διοτι ολο μαζι μου ασχολειστε οποιος θελει ας ερθει σπιτι μου να δει και να παρει οτι θελει αφου τα πραγματα ειναι μετρημενα οτι ειχαμε και δεν χρειαζοταν το ειχαμε δωσει απο το 2007 εδω και χρονια αντιμετωπιζουμε κριση η μητερα μου περνει μια μεσεα συνταξη ο πατερας μου ανεργος η μαμα μου σπουδαζει τον αδελφο μου και εγω περασα σχολη στην περιοχη μου εαν νομιζετε οτι κοροιδευω τι να πω αφου να φανταστιτε τα ρουχα που δεν μας κανουν τα ανταλαζουμε με μια γνωστη της μητερας μου
σας παρακαλω σταματηστε να με κατηγορειτε μπορει να εχω θρασος μπορει να μην ειμαι και παναγιτσα αλλα ψεματα δεν λεω πιστεω η μητερες με παιδια που σπουδαζουν θα καταλαβουν πως ειναι να τα βγαζεις περα με μια συνταξη


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από polvar » 23 Σεπ 2018, 02:19

Θα ηθελα να σταματησει η επικεντρωση της συζητησης σε συγεκριμενο/α προσωπο/α και να συνεχισουμε κρινοντας σφαιρικα ολα τα μελη αυτων των ομαδων και τις συναλλαγες που γινονται με αυτα

Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από agis68 » 23 Σεπ 2018, 06:53

Eγώ ψήφισα το 4ο...Αν και πιστεύω μόνη της η κάθε κοινότητα βρήσκει τη λύση...προσωπικά δεν δίνω αντικείμενα σε άτομα με κόκκινο άβαταρ και δεν νομίζω κανείς να δίνει ειδικά αν ενδιαφέρονται και άλλα μέλη που έχουν καλά στατιστικά. Εμένα πιο πολύ με ενοχλει το φαινόμενο ένα μέλος να ζητά συνέχεια να του χαρισουν από επιπλα, οικοσκευές μέχρι τροχοφόρο.....απλά αγνοώ αυτές τις αγγελίες και απλά καμιά φορά τις παρακολουθώ για τα δικά μου συμπεράσματα
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
lion
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Χαριλάου Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από lion » 23 Σεπ 2018, 10:13

Ψήφισα να συμμετέχουν ισότιμα. Ο καθένας ας κρίνει αν πρέπει και θέλει να χαρίσει σε μέλος που ίσως πραγματικά έχει ανάγκη.

Άβαταρ μέλους
volkana
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: 27 Σεπ 2015, 16:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από volkana » 24 Σεπ 2018, 12:53

Καλησπέρα!

Ψήφισα το 4 (Συνδυασμό των παραπάνω ανάλογα με το μέλος και το πως κρίνει η διαχείριση).
Ο λόγος είναι ότι μπορεί ένα μέλος να ζητάει διάφορα γιατί πραγματικά τα έχει ανάγκη. Και ανάλογα το είδος δεν με νοιάζει αν έχει κόκκινο άβαταρ. Όταν όμως ένα μέλος βρίσκεται σε όλες σχεδόν τις αγγελίες και ζητάει τα πάντα όλα υπάρχει θέμα. Επίσης σημασία έχει και ΤΙ ζητάει το κάθε μέλος. Άλλο να ζητάς κραγίον και άλλο είδη πρώτης ανάγκης. Ευχαρίστως να χάριζα παιδικά ρουχαλάκια, παιχνίδια, τρόφιμα κτλ σε άτομα με κακά στατιστικά, αλλά όταν άτομο με κακά στατιστικά μου ζητάει στρινγκ, κραγιόν, γόβες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, δεν θα του χαρίσω. Θα προτιμήσω μέλος με καλύτερα στατιστικά κυρίως γιατί έχει αποδείξει μέσω του σαιτ ποιος είναι.
Επίσης η συμπεριφορά. Ο τρόπος που συμπεριφέρεται μέσα στο σαιτ. Την αχαριστία και την αγένεια δεν την συγχωρώ και δεν την ανέχομαι. :judge: Και κάτι άλλο... Κάποιος που πραγματικά έχει ανάγκη κοιτάει συνέχεια αν του έχει χαριστεί αυτό που ζήτησε. Όχι να του χαρίζω να μην απαντάει, να στέλνω πμ να μην απαντάει. Άρα δεν νοιάζεται. Και δεν είναι ότι δεν έμπαιναν στο σαιτ... έμπαιναν και ζητούσαν σε άλλες 10 αγγελίες. Επίσης συμφωνώ ότι πρέπει για νέα μέλη να υπάρχει μια μικρή περίοδος προσαρμογής. Να τους δοθεί λίγος χρόνος αφού πήραν ΚΑΠΟΙΑ πράγματα να χαρίσουν και κάποια άλλα. Εγώ πχ μπήκα στο σαιτ όχι γιατί είχα ανάγκη να πάρω, αλλά να δώσω, γιατί είχα ένα κάρο πράγματα σπίτι και δεν ήθελα να τα πετάξω. Άλλα μέλη όμως μπορεί να μπαίνουν γιατί έχουν ανάγκη από κάτι. Να δωθεί μια μικρή ελαστικότητα σε αυτούς να πάρουν αυτό που χρειάζονται αλλά να δώσουν επίσης.
Για όλα τα παραπάνω χρειαζόμαστε την βοήθεια της διαχείρισης. Δεν μπορούμε να "σκαλίζουμε" ο καθένας μας το κάθε μέλος πριν χαρίσουμε. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω τόσο χρόνο. Αυτά...

Καλή συνέχεια :D
Έχω κάποιες αγγελίες πώλησης σε γνωστό site αγοραπωλησιών για αντικείμενα άσχετα με το xariseto
Δεν χαρίζω σε μέλη που μόνο ζητάνε κ δεν χαρίζουν τίποτα παρά μόνο αν είναι είδη πρώτης ανάγκης ή βρεφικά...
Στέλνω με BOX NOW

Εδώ οι ενεργές αγγελίες μου

Η συλλογή μου Παιχνίδια δεκαετίας 80s

Η συλλογή μου Ξένα και Ελληνικά Νομίσματα-Χαρτονομίσματα

Άβαταρ μέλους
Leventias
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3228
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009, 23:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από Leventias » 30 Σεπ 2018, 11:12

Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
Θεωρώ πως η πρώτη επιλογή είναι η καλύτερη.
Και όσα μέλη έχουν πραγματική ανάγκη κάποιο αντικείμενο δεν θα το στερηθούν και οι "Καραμουρτζούνηδες" = παντελεήμονες θα ικανοποιηθούν
χαρίζοντας χωρίς υστεροβουλία και κυνήγι του "ευχαριστώ".
Προσωπικά θεωρώ πως η αχαριστία ακολουθείται από την αδιαντροπιά. Τα λέω άλλωστε και στην υπογραφή μου.
ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καί ἐπί τά ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκυδίδης
(οι πιο πολλοί άνθρωποι δεν κοπιάζουν για να βρούν την αλήθεια, και μάλλον στρέφονται σε ό,τι τους προσφέρεται έτοιμο)

δωρεὰν ἐλάβετε, δωρεὰν δότε
(δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε) κατά Ματθαίον 10,8

Αιτήματα μελών που δεν έχουν χαρίσει κάτι ή μελών που έχουν αρνητικά στατιστικά,
τα παραβλέπω.«ἕπεσθαι δὲ δοκεῖ τῇ ἀχαριστίᾳ ἡ ἀναισχυντία». Ξεν. Κ.Παιδ. 1.2.7


Λείπω συχνά εκτός έδρας. Ζητώ κατανόηση, αν καθυστερώ να απαντήσω.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
chrismother
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2706
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 22:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 52
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από chrismother » 30 Σεπ 2018, 11:27

Να σβήνουμε τις ζητήσεις τους ή γενικά οι δημοσιεύσεις τους να περνάνε από έγκριση μέχρι να αλλάξουν τα στατιστικά τους...Είναι κρίμα!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Έκανα τέστ υπομονής και βγήκε αρνητικό.https://postimg.cc/BjgsZm1D

Άβαταρ μέλους
mary_84
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1179
Εγγραφή: 20 Ιουν 2011, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιγάλεω Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από mary_84 » 01 Οκτ 2018, 13:17

Δεν συμφωνώ καθόλου με το να τους στερούμε τη δυνατότητα να βάλουν ευχαριστώ.
Αυτό ζημιώνει τους άλλους που θέλουν να προσφέρουν. Δεν έχει κανένα νόημα και το βρίσκω αντικρουόμενο στο κοινό συμφέρον.
Τα μέλη αυτά και θα έχουν άσχημα στατιστικά και θα παίρνουν χωρίς ευχαριστώ, οπότε δεν θα υπάρχει ακριβής εικόνα των στατιστικών τους.
Αν όλα τα μέλη εδωμέσα έδιναν πολύ περισσότερα από όσα έπαιρναν, πολλά πράγματα θα έμεναν στα αζήτητα (όπως άλλωστε ισχύει).
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα, που έχουν μόνο αγγελίες ζήτησης και με μηδέν στατιστικά.
Έχω PayPal

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από polvar » 01 Νοέμ 2018, 12:26

Σε πρώτη φάση δημιουργήθηκε ομάδα "Δημοσίευση μετά από έγκριση"

Τα μέλη που ζητάνε ασύστολα θα μπαίνουν στην ομάδα αυτή και οι δημοσιεύσεις τους θα περνούν από έγκριση
Θα εγκρίνονται χωρίς συζήτηση οι δημοσιεύσεις χαρίσματος και από ζητήσεις θα εγκρίνονται μόνο όσες αφορούν αντικείμενα πρώτης ανάγκης (πχ τρόφιμα, παιδικά ρούχα), αντικείμενα αζήτητα ή/και αντικείμενα που δεν έχουν ξαναπάρει (πχ δεν θα επιτρέπεται να παίρνουν συνέχεια ρούχα), πάντα κατά την κρίση της ομάδας διαχείρισης

Άβαταρ μέλους
chryssa77
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 4466
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 17:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι να κάνουμε με τα μέλη των ομάδων "Μεγάλη υπέρβαση ζήτησης" και "Περιορισμένα μέλη";

Δημοσίευση από chryssa77 » 02 Νοέμ 2018, 10:50

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση.Δεν ξέρω αν έπρεπε να δημοσιεύσω εδώ,αλλά έχω το εξής θέμα.Από χθες είδα πως άλλαξε και το χρώμα στην γραμματοσειρά με την οποία είναι γραμμένα τα nick names των μελών με κίτρινα και κόκκινα άβαταρ.Με υπέρβαση ορίου ζήτησης δηλαδή.Είμαι κι εγώ ένα από αυτά τα μέλη,αλλά το πρόβλημα είναι στην όραση! ειδικά το κίτρινο χρώμα είναι ιδιαίτερα κουραστικό για τα μάτια.Προσωπικά δυσκολεύομαι πάρα πολύ να διαβάσω.Θεωρώ περιττό αυτό που έγινε καθώς υπάρχει ούτως ή άλλως το άβαταρ που αναφέρει την ομάδα που βρίσκεται το κάθε μέλος.Παρακαλώ επαναφέρετε τις γραμματοσειρές στην αρχική τους κατάσταση.Δεν υπάρχει λόγος να δυσκολεύουμε την ζωή μας.Ευχαριστώ.


Μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας επέστρεψα.Είχα πολλά σοβαρά οικογενειακά θέματα.Επανέρχομαι από σήμερα σιγά σιγά με πολλές αγγελίες, προς βελτίωση των στατιστικών μου,όμως παράλληλα έχω αρκετές ανάγκες να καλύψω κι εγώ,καθότι μονογονέας με δύο ανήλικα αγόρια.Παρακαλώ την κατανόησή σας.Ευχαριστώ θερμά!

Στην Αθήνα ΔΕΝ στέλνω με ΕΛΤΑ. Παραδίδω στο μετρό Σεπόλια.
Αποστολές ΜΟΝΟ εκτός Αττικής
.Αποστολές σε βαριά και ογκώδη αντικείμενα,δεν κάνω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”