Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Vassiliki
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2008, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Vassiliki » 17 Ιούλ 2010, 01:24

Καλημέρα.
Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αρμόδιος διαχειριστής σχετικά με την επίσημη θέση του xariseto.gr σε ότι αφορά το φαινόμενο ζήτησης ζώων ράτσας από διάφορα μέλη του site.
Έλειψα αρκετό καιρό και αναρωτιέμαι αν έχει γίνει κάτι γι αυτό.
Ευχαριστώ.
«Μόνο όταν το τελευταίο δέντρο έχει πεθάνει, το τελευταίο ποτάμι έχει δηλητηριαστεί και το τελευταίο ψάρι έχει πιαστεί θα καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να φάμε λεφτά». Παροιμία των Ινδιάνων Cree


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς διαχειριστές

Δημοσίευση από makis » 17 Ιούλ 2010, 01:38

:welcome:
Καλησπέρα , σαν τι να γίνει ;

Δεν μπορουμε να απαγορευσουμε σε κανεναν τι θελει ,
-αν θελει ζωο ρατσας ,
-αν θελει κινητο καποια μαρκας ,
-αν θέλει μπλουζάκια κάποια μάρκας...κ.ο.κ

Το αν αγαπάει και θελει κάποιος ενα σκυλάκι ράτσας (Μαλτεζακι) επειδή δεν εχει πολύ χώρο , δεν μπορεί κάποιος να τον υποχρεώσει να πάρει ενα μεγαλόσωμο τζομπανοσκυλο 40 κιλών !

Το θέμα είναι να το πάρει (οτι και αν είναι αυτο) σκύλος ή αντικείμενο επειδή το θέλει πραγματικά και το αγαπάει.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
Vassiliki
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2008, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: Ερώτηση προς διαχειριστές

Δημοσίευση από Vassiliki » 17 Ιούλ 2010, 01:46

Δεν αναφέρθηκα στο ΜΕΓΕΘΟΣ αλλά στη ΡΑΤΣΑ.
Εμέσως με κάλυψες. Στο οικολογικό μας site αγαπάμε τα ζώα ως αντικείμενα.
«Μόνο όταν το τελευταίο δέντρο έχει πεθάνει, το τελευταίο ποτάμι έχει δηλητηριαστεί και το τελευταίο ψάρι έχει πιαστεί θα καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να φάμε λεφτά». Παροιμία των Ινδιάνων Cree

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς διαχειριστές

Δημοσίευση από makis » 17 Ιούλ 2010, 02:06

makis έγραψε:Το θέμα είναι να το πάρει (οτι και αν είναι αυτο) σκύλος ή αντικείμενο επειδή το θέλει πραγματικά και το αγαπάει.

Δεν ειναι αντικείμενο ο σκυλος ή γατα ή το πουλι !

Γιαυτο τα διαχώρισα !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς διαχειριστές

Δημοσίευση από panos » 17 Ιούλ 2010, 02:45

Είσαι το δευτερο ατομο που κανεις αυτην την ερωτηση και εχεις το ιδιο (ΚΑΚΩΣ) σκεπτικο !

Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο , ενας που ζηταει ρατσα δεν ειναι απαραιτητα ανθρωπος ,οπως το πιστευεις εσυ,ανθρωπος κακος ,που δεν αγαπαει τα ζωα, που θελει το ζωο να το βαλει πανω σε ενα επιπλο σαν να ειναι διακοσμητικο !

Απο την στιγμη που υπαρχουν επιλογες γιατι να παρει το πρωτο αδεσποτο και οχι κατι που θα αγαπησει ?

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ φιλοζωοι γιατι με αυτο το τροπο που προσπαθειτε να περασετε τα "μηνυματα σας" τα κανετε χειροτερα !

Όλα τα ζωάκια, ράτσας και μη, αξίζουν μια θέση στον ήλιο αλλα δεν ειναι αναγκη να υποχρεωσεις καποιον για το γουστο του !
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς διαχειριστές

Δημοσίευση από panos » 17 Ιούλ 2010, 02:48

Αν θελήσω ένα σκύλο απλά για παρέα χωρίς να με ενδιαφέρει τίποτε άλλο είναι σίγουρο ότι θα επιλέξω ένα αδέσποτο.
Στην πορεία είναι σίγουρο ότι το αδέσποτο αυτό θα εμφανίσει κάποιες ικανότητες άλλες καλές άλλες κακές.
Ποτέ όμως δεν θα ξέρω από πριν ποιες θα είναι αυτές.

Όταν όμως θέλω από το σκύλο μου κάτι συγκεκριμένο
και ειδικά αν έχω μικρά παιδιά όπου θέλω να ξέρω ότι ο σκύλος μου θα είναι καλός μαζί τους τότε θα επιλέξω την καταλληλότερη ράτσα.
Εγώ έχω ένα θηλυκό γερμανικό ποιμενικό και είναι μεγάλη ανακούφιση για μένα να βλέπω ότι η κόρη μου 1 ½ έτους και ο γιος μου 3 ½ μπορούν να παίζουν μαζί της και εγώ να μην είμαι στην τσίτα μήπως και συμβεί κάτι.
Άρα το σημαντικότερο πράγμα για μένα είναι πριν επιλέξουμε ένα σκύλο να ψαχτούμε λίγο και να δούμε γιατί θέλουμε ένα σκύλο. Αφού βρούμε γιατί τον θέλουμε σίγουρα θα καταλήξουμε σε κάποιες επιλογές.
Το επόμενο βήμα είναι να δούμε τι απαιτήσεις έχει η κάθε επιλογή γιατί είναι σίγουρο ότι δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε όλες. Αφού κάνουμε και αυτό τότε σίγουρα θα έχουμε καταλήξει στην καταλληλότερη επιλογή.
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν ΚΑΠΟΙΟΙ, οχι ολοι, είναι γιατί έχουν ως κριτήριο επιλογής σκύλου την εμφάνισή του.
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς διαχειριστές

Δημοσίευση από polvar » 17 Ιούλ 2010, 08:55

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει το xariseto να πάρει επίσημη θέση....

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Σκέψεις σχετικά με τις ζητήσεις ζώων ράτσας

Δημοσίευση από randy » 15 Δεκ 2010, 03:23

Υποφέρω όταν βλέπω ανθρώπους που γράφονται στη σελίδα μας μόνο και μόνο για να ζητήσουν κάποιο κουταβάκι ράτσας. Απ'οτι έχω προσέξει είναι συνήθως άνθρωποι που παραμένουν ανενεργά μέλη και πιθανώς δεν συμμερίζονται την κύρια ιδεά του site που είναι η προσφορά και η ανακύκλωση. Δυστυχώς δεν έχουμε παιδεία σχετικά με το θέμα των ζώων συντροφιάς και για αυτό ευθύνεται κυρίως το κράτος, αφού δεν προνοεί για τη μοίρα χιλιάδων αθώων πλασμάτων που παραμελούνται από δήθεν φιλόζωους. Και αν το κράτος αδιαφορεί, τουλάχιστον εμείς, ως μικρογραφία της κοινωνίας, ας αναπτύξουμε μια δεοντολογία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Πριν από λίγους μήνες ένας φίλος βρήκε ένα πληγωμένο αδέσποτο κουτάβι και αποφάσισε να το περιθάλψει έως ότου βρεθεί ανάδοχη οικογένεια, μιας και ο ίδιος λείπει συνέχεια στο εξωτερικό συν ότι έχει σώσει ήδη ένα που προσέχει η οικεγένεια του στην Αθήνα. Προσπάθησα να βοηθήσω με την αναδημοσίευση σε κάθε σελέδα που ήμουν μέλος. Η απογοήτευση ήρθε, μιας και κανένας δεν ενδιαφέρθηκε. Ευχτυχώς βρέθηκε μια οικογένεια στην Ολλανδία (...!!!), οποία είναι μια από τις πολλές που έχει φρικάρει στις διακοπές της με την κατάσταση στην χώρα μας.

Επειδή πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, υπάρχουν πολλοί ερωτευμένοι και γονείς που θα αναζητήσουν ένα κουτάβι-δώρο για το αγαπημένο τους πρόσωπο. Όσο τα σκυλάκια είναι μικρά τα χαίρονται, αλλά μόλις πλησιάζει το καλοκαίρι και το κουτάβι γίνει σκύλαρος... οι περισσότεροι θα σκέφτονται το "βάρος" στις καλοκαιρινές τους διακοπές. Όπως τέτοια περίοδο πολλοί ψάχνουν για κουτάβι, το καλοκαίρι πολλοί από αυτούς παρατάνε τα σκυλιά τους. Και τον Σεπτέμβριο πολλοί δήμοι προσπαθούν να τα "ξεφορτωθούν" ταϊζοντάς τα δηλητήρια.

Η πρότασή μου έχει ως εξής: να απαγορευτούν οι ζητήσεις κουταβιών ράτσας, μιας και πρόκειται για ανθρώπους που κυρίως ενδιαφέρονται για την εμφάνιση και μόνο. Όταν δημοσιεύονται αντίστοιχα θέματα, να διαγράφονται και το μέλος να ενημερώνεται με mail ότι αν όντως ενδιαφέρεται μπορεί να επισκεφτεί τη φιλοζωική της πόλης του ή κάποιο φόρουμ όπου χαρίζονται αποκλειστικά σκυλιά. Εκεί θα βρει πολλές φατσούλες που ψάχνουν ένα ζεστό σπίτι.

Τέλος, να κλείσω με την προτροπή να ανοίξουμε τα μάτια μας και τα μυαλά μας, έτσι θα δούμε ότι γύρω μας υπάρχουν άπειρα πλάσματα που υποφέρουν εξαιτίας της δικής μας ανευθυνότητας. Ένα τέτοιο πλάσμα έχω αυτή τη στιγμή να κοιμάται δίπλα μου και μόνο στη σκέψη που ήταν και που είναι με κάνει να πλέω σε πελάγη ευτυχίας.

Άβαταρ μέλους
kasidy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1593
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσπρωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Ηγουμενίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Σκέψεις σχετικά με τις ζητήσεις κουταβιών ράτσας

Δημοσίευση από kasidy » 15 Δεκ 2010, 03:37

Συμφωνω εν μερη με την αποψη σου και χαιρομαι που καποιος αποφασισε να γραψει σχετικα με τις ζητησεις κουταβιων ρατσας!! Το xariseto.gr ειναι ενα μερος ανακυκλωσης και ανταλλαγης αγαθων και οχι εκτροφιο καθαροαιμων ζωων!!
Η αληθεια ειναι πως κι εγω εγινα μελος αναζητωντας ενα σκυλακι, μιας και μια φιλη μου μου εστειλε μια απο τις αγγελιες, τελικα πηρα κι εγω ενα αδεσποτκι και με γεμιζει και με κανει οσο χαρουμενη θα με εκαναν 10 σκυλακια ρατσας!!
Διαφωνω ομως στο να διαγραφονται οι αγγελιες που ζητανε καποιο σκυλακι γενικοτερα, μιας και υπαρχουν αρκετοι που δεν γνωριζουν και ζητανε μια ρατσα, χωρις να τους ενδιαφερει ακριβως η ρατσα αλλα καποια χαρακτηριστικα της! Ενας κυριος ζητουσε λαμπραντορ (η γκολντεν ριτριβερ?) και του εστειλα μια σελιδα με ημιαιμακια και τελικα υιοθετησε ενα απο αυτα!

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Σκέψεις σχετικά με τις ζητήσεις κουταβιών ράτσας

Δημοσίευση από lizouli86 » 15 Δεκ 2010, 07:38

Απλα για να προσθεσω και εγω το δικο μου λιθαρακι,μπορει καποιος να εχει ακουστα μια ρατσα οπως λενε και οι δυο φιλες ανωθεν αλλα αποκλειεται να μην γνωριζει οτι ενα κουταβι ρατσας κοστιζει απο μερικες εκατονταδες ευρω μεχρι μερικες χιλιαδες..
Αναλογα με την ρατσα,τους προγονους,αν ειναι πιστοποιημενος εκτροφεας κτλ
Εξαλλου σιγουρα πιστευω οποιος μπει στην διαδικασια να παρει σκυλο,αν η αναζητηση του δεν ειναι ''επιφανειακη'' θα ξερει οτι μπορει να υιοθετησει σκυλακι απο pet shop καθοτι υπαρχουν παρα πολλοι που πανε και τα αφηνουν εκει και δεν μιλαω για ρατσα αλλα για ημιαιμακια.
Ή επισης απο καποιο καταφυγιο που εννοειται οτι υπαρχουν και σκυλια ρατσας απο μερικων μηνων μεχρι καποιων ετων.
Σαφως καταλαβαινω τον προβληματισμο ορισμενων ειδικα για τα σκυλια μεγαλυτερης ηλικιας
-''να παρω ενα σκυλι 7-8 ετων και σε 5 χρονια να μου εχει πεθανει''
αλλα για μενα οπουδηποτε και να δω αγγελια ζητω να μου χαρισουν ρατσα κουταβι πειτε με αν θελετε καχυποπτη η υπερβολικη αλλα θεωρω οτι ειναι κατι αντιστοιχο του ζητω να μου χαρισουν υπολογιστη,στερεοφωνικο,playstation3,αμαξι,μηχανακι κτλ κτλ
Ενα κουταβι ρατσας ειδικα στα Pet shop η στους εγκεκριμενους εκτροφεις για καποιον ο οποιος γνωριζει και αγαπαει την συγκεκριμενη ρατσα,το φθηνοτερο κουταβακι θα ξεκιναει απο 300 ευρω..
Δεν μιλαω για οποιον εχει ενα αρσενικο και ενα θυληκο της ιδιας ρατσας και τα αφηνει να γεννοβολανε ολον τον χρονο και να τα εχει σε κλουβια και να αποκαλειται εκτροφεας ή φυσικα για οποιον ιδιώτη έχει ζευγάρι ράτσας και θεωρεί οτι με τις γέννες μπορει να δώσει ενα κουταβι 50-100 ευρώ (ειδικα στις μεγαλοσωμες ρατσες που γεννανε πολλα μικρα) για να βγάλει εξτρα εισόδημα..
Οποτε εδω συμφωνω με την randy όχι μόνο γιατί λατρεύω τα σκυλια και πάντα απο μικρη εχω μεγαλώσει με καποιο σκυλακι,αλλα γιατι για μενα τα σκυλια και οποιοδηποτε ζωο που λογω μοδας η εορτων θέλουμε να βαλουμε στο σπιτι μας πρεπει να ξερουμε οτι θα βαλουμε ενα πλασμα με τα χαρακτηριστικα ενος μωρου.
Θα εξαρταται απο εμας ολοτελα για ολη του την ζωη αντιθετα απο τα μωρα που μεγαλωνουν καποια στιγμη.
Αν καποιος θελει μια συντροφια ας ζητησει ενα σκυλακι μικροσωμο η μεγαλοσωμο αναλογα με τον χωρο και την φροντιδα που μπορει να του διαθεσει οχι ζηταω ταδε ρατσα..

Οπότε θεωρώ πολυ σωστο τον προβληματισμο της randy γιατι σαφως δεν μπορεις σε ενα site που εχει μελη απο ολη την Ελλαδα και αφορα οτι ζητησεις μπορεις να φανταστεις να προβλεψεις κατι τετοιο,αλλα εφοσον εχουν προκυψει ζητησεις με αντικειμενο αυτο ,τοτε ναι καλο θα ειναι να μην επιτρεπονται.
Να ζητησεις ενα κουταβακι να δειξεις την καλη σου θεληση οχι ενα λυκοσκυλο η ενα λαμπραντορ.Και εγω ειχα τρελα με τα λαμπραντορ αλλα παντα σε ολη μου την ζωη τα ζωακια που ειχαμε σπιτι ηταν ολα ημιαιμακια και δεν νοιωθω εξαπατημενη επειδη μια ρατσα θεωρειται καλυτερη..Τα αγαπησα ολα παρα πολυ και μου προσφεραν ολα τους πολυ αγαπη.
Για μενα ειναι σαν λες ζηταω ρουχα αλλα μονο dolce&gabbana ,dior και chanel..δηλαδη τα ρουχα απο το zara δεν θα σε εξυπηρετησουν το ιδιο?
Εξαλλου ποιος μπορει να διαβεβαιωσει οτι καποιος πχ που ζηταει ενα κουταβι λαμπραντορ που εχει 700 ευρω οτι δεν θα επωφεληθει να το πουλησει αφου θα το παρει δωρεαν?Και μετα τι θα κανεις?Η τι θα κανει το μελος δωρητης που ετυχε να εχει κουταβια αυτης της ρατσας και να εδειξε καλη θεληση να τα χαρισει?Θα παρακολουθει το μελος που το πηρε για κανα χρονο?Θα ζηταει επισκεψεις με το κουταβι να βεβαιωθει οτι το εχει ακομα?
Αυτο που προτεινει η randy ειναι προς προστασια των ζωων και θεωρω οτι η σκεψη της εκφραζει και την δικη μου και καλο θα ηταν τετοιου ειδους αγγελιες να απαγορευονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”