Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
adeliadi
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 19:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ολύμπου Καρπάθου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από adeliadi » 13 Αύγ 2013, 21:48

κασσιντυ ραντυ λιζουλι,ως μεχρι προτεινος ιδρυτρια και διαχειριστρια ομαδας στο facebook,για αδεσποτα συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σας.ΟΣΟΙ ζηταγαν σκυλακια ρατσας ηταν συνηθως μια αλλη κατηγορια ανθρωπων,οι επονομαζομενοι κυνοφιλοι και οχι φιλοζωοι,που εμπαιναν μια φορα μονοκαι οταν δεν εβρισκαν ανταποκριση, ποτε δεν εδιναν βοηθεια σε καποιες απο τις υπολοιπες εκκλησεις για χτυπημενα,αρρωστα αδεσποτα.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΕΝΑ ΣΑΚΙ ΞΗΡΑς ΤΡΟΦΗς ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ που θα συναντησουν.Δεν ηθελα να το πιστεψω ως κατοχος και η ιδια καθαροαιμου ποιμενικου,αλλα τελικα ισχυει.Αρχισα να αισθανομαι ενοχες που ειχα καθαροαιμο βλεποντας ολα αυτα.Μετα αρχισα να παιρνω σκυλακια απο τον δρομο και για τα οποια δεν φοβαμαι καθολου οτι θα δαγκωσουν καποιο παιδι η θα βγαλουν καποιο κακο εαυτο γιατι αυτο εξαρταται μονο απο εμενα και τι σχεση εχω μαζι τους και γελω με αυτες τις αντιληψεις.Για να προσθεσω οτι,το ποιμενικο εβγαλε πιο πολυ δαγκωτικες διαθεσεις προς ξενους και οχι το ημιαιμακι που μαζεψα.Επισης οποιο ζωο χαριζεται πρεπει να συνοδευεται απο συμβολαιο υιοθεσιας που ειναι υπευθυνη δηλωση με τις υποχρεωσεις του νεου αναδοχου,τη δεσμευση οτι θα βαλει τσιπακι και τα πληρη στοιχεια του.ως ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ θεωρω οτι δεν ειναι ασφαλεις οι υιοθεσιες μεσω σελιδων που δεν ειναι καθαρα φιλοζωικες και στις οποιες δεν υπαρχουν μαυρες λιστες οπως υπαρχουν στις φιλοζωικες σελιδες του facebook οπου αμεσα μαθαινουμε τι "φρουτο" ειναι αυτος που ζητα ζωακι,το παρελθον του και την φιλοζωικη του σταση.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟ δεν πρεπει να φιλοξενει αγγελιες που αφορουν ζωες.Επισης αυτοι που διαθετουν -αν διαθετουν -αερα πατερα δηθεν καθαροαιμα κουταβια ,συνηθως ειναι οι επονομαζομενοι παρανομοι εκτροφεις της πισω αυλης που απο οσο εχω ενημερωθει ,χαριζουν τα προβληματικα ασθενικα κουταβια καποιας γεννας.Γενικα συντηρειται ενα αθλιο συστημα.ΟΠΟΙΟΣ θελει τωρα ενα ζωακι συγκεκριμενου βαρους που ειναι και το μονο που κατανοω,ας παραπεμπεται στην φιλοζωικη της περιοχης του και ας ζητησει,σιγουρα θα βρει απο 5 μεχρι 85 κιλα και θα κανει και μια απο τις ιεροτερες πραξεις της ζωης του!Αυτα απο εμενα.Φιλικα.Α

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από makis » 14 Αύγ 2013, 12:11

adeliadi έγραψε:ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟ δεν πρεπει να φιλοξενει αγγελιες που αφορουν ζωες.
Εσυ θες αυτο
Ο αλλος θα πεις οτι δεν θελει ανοιχτα καλλυντικα
Ο αλλος θα πει οτι δεν θελει παπουτσια που μυρίζουν
κ.ο.κ

Την εχουμε ξανακανει την συζήτηση !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
adeliadi
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 19:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ολύμπου Καρπάθου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από adeliadi » 14 Αύγ 2013, 14:53

makis έγραψε:
adeliadi έγραψε:ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟ δεν πρεπει να φιλοξενει αγγελιες που αφορουν ζωες.
Εσυ θες αυτο
Ο αλλος θα πεις οτι δεν θελει ανοιχτα καλλυντικα
Ο αλλος θα πει οτι δεν θελει παπουτσια που μυρίζουν
κ.ο.κ

Την εχουμε ξανακανει την συζήτηση !
Δυστυχως μου δινεις την αφορμη να βγω εκτος θεματος.ΚΛΕΙΝΕΙΣ μια συζητηση που εμεις μπορει να θελουμε να την διατηρησουμε και εμεις θελουμε να μιλησουμε πανω σε αυτο και αλλο.Κανει κακο αυτο?ΚΑΝΕΙ κακο καποιος να διαφωνει με εσενα?
EΓΡΑΨΑ ΟΤΙ "ΘΕΩΡΩ" οχι οτι "θελω" οι λεξεις εχουν τεραστια σημασια και μην βαζεις (σου μιλω κι εγω στον ενικο μιας και το συνηθιζεις) λεξεις στο στομα μου που δεν ειπα!ΑΝ ΚΑΙ ειμαι καινουρια και διαβασα πολλα σου ποστ πριν αναρτησω για να δω την ιδιοσυγκασια σου,και επειδη ημουν πολυ προσεκτικη σε αυτα που γραφω αν θα προσεξες,και φυσικα ανεμενα να εισαι για αλλη μια φορα ειρωνικος και σε εμενα που δεν γνωριζομαστε (παπουτσια που μυριζουν!!!!αηδιαστικη εικονα,γιατι αραγε το κανεις αυτο?) οπως εισαι και σε ολο το στησιμο της σελιδας ΣΟΥ .Πχ με το γεια σας επεσα επανω στο ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΕΝ "ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ" η chat κακη χρηση διωκεται !!!!ΔΗΛ χρηση δασκαλιστικης γλωσσας επιθετικης,αργκω,στον ενικο ,απειλητικη κτλ.Το ΟΤΙ καποιοι σου εφταιξαν πιο πριν απο εμενα δεν σημαινει οτι με το που μπαινουμε πρεπει να εισπραττουμε ολη αυτη την αρνηση .Δυστυχως αυτος ο τροπος σου,υπονομευει την προσπαθεια σας.ΤΟ ΝΑ ειμαστε διαχειριστες δεν μας απαλλασει απο την υποχρεωση να μιλαμε τυπικα ευγενικα και στον πληθυντικο στον καθε εναν εδω μεσα.Η ΟΧΙ?
ΥΓ μπορει να μην εγκρινεις να αναρτησεις το παρον,αλλα μου φτανει το οτι το διαβασες!ΦΙΛΑΚΙΑ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από makis » 14 Αύγ 2013, 15:24

Αρα εχεις πολυ ΦΑΝΤΑΣΙΑ !
Γιατι αλλα λες στο fb (φυσικα και εδω)


Φυσικα και δεν εχετε δικιο !

οτι λεει στο chat (κακη χρηση διωκεται) υπαρχει λογος

Επειδη καποια μελη ενοχλουσαν πολλα μελη του δικτυου !

ΤΟ ΙΔΙΟ και για τα αλλα , που δεν θα μπω στην διαδικασια να τα αναλυσω τωρα .
Μιας και εισαι μελος τοσους μηνες και επειδη σου απαντησα κατι τωρα σου φταινε τα παντα !


Μια μεγαλη περιεργεια :
Γιατι ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 14-15 αυγουστου , μπαινει μια "φιλόζωη" και τις φταινε τα παντα ;
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από makis » 14 Αύγ 2013, 15:38

Φυσικα δεν θα μιλησω που για τα ψευτικα στοιχεια στο προφιλ σου !
Εγω ξερω οτι μονο απατεώνες βαζουν ψευτικα στοιχεια !!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Δημοσίευση από socratisv » 29 Μαρ 2014, 23:03

makis έγραψε: Μια μεγαλη περιεργεια :
Γιατι ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ 14-15 αυγουστου , μπαινει μια "φιλόζωη" και τις φταινε τα παντα ;
Γιατί όσες και όσοι ασχολούνται ενεργά με το κομμάτι που λέγεται αδέσποτα Ελλάδος (Εγώ τα ονομάζω Καθαρόαιμα Ελληνικών Δρόμων), εγκαταλείψεις, κακοποιήσεις και υπεύθυνη υιοθεσία, έχουν δει και έχουν ζήσει τόσα που έχουν φτάσει στο αμήν. Ανήκω και σε αυτή την κατηγορία (Όχι, δεν είμαι " φιλόζωη", δεν πετάχτηκα τον δεκαπενταύγουστο :D και έχω αρχίσει να μισώ αυτή τη λέξη, προτιμώ το ζωόφιλος). Επειδή ακριβώς μου φταίνε πολλά και έχω φτάσει στο αμήν με αυτά που βλέπω, αυτά που ζω και αυτά που μαθαίνω καθημερινά, θα ήθελα πολύ η διαχειριστική ομάδα όχι να απαγορεύσει όλες τις αγγελίες ζώων ή να τις περιορίσει στα ημίαιμα ή να επιτρέψει είτε μόνο τα παρατημένα καθαρόαιμα είτε μόνο τις αγγελίες σωματείων , αλλά να σκεφτεί (και είμαι πρόθυμος να βοηθήσω αν μου ζητηθεί) πώς μέσα από το " χαρίζω ζώο" μπορεί έμμεσα να εκπαιδευτεί ένα κοινό που δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα, δεν τη ζει, δεν γνωρίζει τι εστί εκτροφείο μαζικής παραγωγής, τι εστί εκτροφέας της πίσω αυλής, τι εστί κυνηγός, τι εστί βοσκός, τα βαρελόσκυλα που διακοσμούν τα πιο απίθανα και δυσπρόσιτα μέρη της ελληνικής επαρχίας, τα νταχάου που ονομάζονται δημοτικά κυνοκομεία, το πόσο αυξήθηκαν οι εγκαταλείψεις τα τελευταία χρόνια λόγω οικονομικής δυσχέρειας και αναχωρήσεων στο εξωτερικό.
Παρατηρώντας απλά τις αγγελίες που αναρτούν μη μέλη του ΧαρισεΤο στο Facebook, συμπεραίνω ότι οι περισσότεροι απλά άφησαν το ζώο τους να ζευγαρώσει για κάποιο λόγο, ανούσιο για μένα (πχ: Ο κτηνίατρος τους είπε ότι πρέπει να γεννήσει τουλάχιστον μία φορά πριν τη στείρωση, θέλουν κουτάβι από το θηλυκό ή το αρσενικό που έχουν, λες και θα νιώσουν τη μητρότητα ή την πατρότητα ή θα κρατήσουν το αίμα του κατοικίδιου που έχουν για 40-50 χρόνια) ή τους ξέφυγε και γέννησε γιατί δεν έκαναν αυτό που έπρεπε.
Ανεξάρτητα με το πώς μοιάζει η ανανεωμένη έκδοση του ΧαρισεΤο, πιστεύω ότι μπορεί να "υιοθετήσει" μια έμμεση εκπαιδευτική και άκρως παιδαγωγική προσέγγιση όσον αφορά τα ζώα συντροφιάς υπό την ευρύτερη έννοια (γάτες, σκύλους, τρωκτικά, κουνέλια, πτηνά, κλπ) ή τα ζώα εργασίας (ιπποειδή). Αυτό που πρέπει να απαγορευτεί σίγουρα είναι η άγρια πανίδα (ερπετά, κάποια είδη πτηνών κλπ) και γενικά όσα ζώα είναι προστατευόμενα είδη ή περιλαμβάνονται στη σύμβαση CITES. Φυσικά, μπορώ να βοηθήσω σε αυτή την κατεύθυνση και είμαι στη διάθεσή σας όταν μου ζητηθεί.
Προσωπικά με θλίβει να βλέπω πχ μία αγγελία: χαρίζω το τάδε ζωάκι (μου το χάρισε μέλος, απέκτησα από αγορά ή δωρεά ταίρι, έκανε απογόνους, κρατάω έναν και χαρίζω τα υπόλοιπα). Πιθανώς να βρουν σπίτια από εδώ μέσα και πιθανώς οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες να κάνουν το ίδιο.
Με θλίβουν επίσης οι αγγελίες με καθαρόαιμα κουτάβια, γιατί ενισχύουν την ανεπίσημη εκτροφή (back yard breeding) όπως με θλίβει και η πώληση ζώων από πετ σοπ, διότι προέρχονται κατά κανόνα από εκτροφεία μαζικής παραγωγής με μαμάδες κουταβομηχανές, Επίσης με θλίβουν τα πωλητήρια που ξεφυτρώνουν κάθε μέρα στο διαδίκτυο γιατί τα ζώα μπορεί να προέρχονται από παράνομα εκτροφεία εσωτερικού ή εξωτερικού.
Περισσότερο απ' όλα όμως με θλίβει ο απλός κόσμος, γιατί είναι ανενημέρωτος, δεν αναρωτιέται από πού προέρχεται το πλάσμα που θα βάλει στο σπίτι του ή ψάχνει να υιοθετήσει ζώο με λάθος κριτήρια.
panos έγραψε:Αν θελήσω ένα σκύλο απλά για παρέα χωρίς να με ενδιαφέρει τίποτε άλλο είναι σίγουρο ότι θα επιλέξω ένα αδέσποτο.
Στην πορεία είναι σίγουρο ότι το αδέσποτο αυτό θα εμφανίσει κάποιες ικανότητες άλλες καλές άλλες κακές.
Ποτέ όμως δεν θα ξέρω από πριν ποιες θα είναι αυτές.
Όταν όμως θέλω από το σκύλο μου κάτι συγκεκριμένο και ειδικά αν έχω μικρά παιδιά όπου θέλω να ξέρω ότι ο σκύλος μου θα είναι καλός μαζί τους τότε θα επιλέξω την καταλληλότερη ράτσα.
Εγώ έχω ένα θηλυκό γερμανικό ποιμενικό και είναι μεγάλη ανακούφιση για μένα να βλέπω ότι η κόρη μου 1 ½ έτους και ο γιος μου 3 ½ μπορούν να παίζουν μαζί της και εγώ να μην είμαι στην τσίτα μήπως και συμβεί κάτι.
Άρα το σημαντικότερο πράγμα για μένα είναι πριν επιλέξουμε ένα σκύλο να ψαχτούμε λίγο και να δούμε γιατί θέλουμε ένα σκύλο. Αφού βρούμε γιατί τον θέλουμε σίγουρα θα καταλήξουμε σε κάποιες επιλογές.
Η συμπεριφορά ενός ζώου επηρεάζεται από τα βιώματά του και από τα βιώματα της μητέρας του, όχι από τη φυλή. Προβληματική συμπεριφορά μπορεί να παρουσιάσει και το αδέσποτο και το δεσποζόμενο. Για παράδειγμα, αν ένας σκύλος έχει κακοποιηθεί από πιτσιρίκια στο παρελθόν, ή αν τα πιτσιρίκια έπαιζαν άγαρμπα μαζί του, πιθανώς να φοβάται τα παιδιά και να παρουσιάζει προβληματική συμπεριφορά.
Εδώ λοιπόν χρειάζεται επέμβαση επαγγελματία εκπαιδευτή με γνώσεις συμπεριφοράς. Και στην Ελλάδα είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν. Ανεπιθύμητες συμπεριφορές μπορεί να παρουσιάσει και το αδέσποτο και το δεσποζόμενο, χωρίς να ξέρεις από πριν ποιες είναι αυτές. Αν ως ιδιοκτήτης δεν μπορείς να της εξαλείψεις, απευθύνεσαι σε επαγγελματία.
Οποιοδήποτε σωστά κοινονικοποιημένο σκυλί θα έχει σωστή συμπεριφορά με τα παιδιά, αλλά πάντα πρέπει να υπάρχει επίβλεψη γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να κάνει ένα παιδί μικρής ηλικίας σε ένα σκύλο και πώς θα αντιδράσει ο σκύλος ή αν ο σκύλος θα μπει στη διαδικασία να μαλώσει το παιδί ή αν πχ το παιδί στα καλά καθούμενα του ρίξει ένα παιχνίδι στο μάτι και μετά το δαγκώσει. Ανεξάρτητα από τη φυλή, δεν αφήνουμε λοιπόν τόσο μικρά παιδιά μόνα με σκύλο χωρίς επίβλεψη, γιατί αν γίνει κάτι κακό, μπορεί να την πληρώσει το παιδί, θα την πληρώσει σίγουρα ο σκύλος με τη ζωή του. Εννοείται φυσικά ότι η αντίληψη " θέλω κουτάβι για να γνωρίσει εμένα και τα παιδιά" είναι εντελώς λανθασμένη.

ΜΑΡΑΤΑ έγραψε:Αν και έχεις δίκιο όπως το θέτεις το θέμα νομίζω πως δεν έχουμε το δικαίωμα να απαγορέψουμε απο καποιόν να θέλει κατοικίδιο απο σόι.Η μόνη του <<τιμωρία>>ίσως να είναι πως κανείς δεν θα του χάριζε κάτι τέτοιο και θα χρειαζόταν απλά να πάει να σκάσει ένα σωρό λεφτά για να το αποκτείσει.
Υπάρχουν δύο κατηγορίες καθαρόαιμων που χαρίζονται: Αυτά που προέρχονται από ιδιωτικές γέννες, το οποίο δηλώνει ανευθυνότητα και όλα τα υπόλοιπα (μετακόμιση στο εξωτερικό, λόγοι υγείας, παρατημένα ή αδέσποτα, αγγελίες σωματείων).
Υπάρχουν δύο κατηγορίες καθαρόαιμων που πωλούνται: Αυτά που προέρχονται από εκτροφεία μαζικής παραγωγής (puppy mils) ή παράνομα εκτροφεία εσωτερικού (πχ Αλεποχώρι, Μέγαρα) και αυτά που προέρχονται από σοβαρά και σωστά εκτροφεία που τηρούν όλες τις προϋποθέσεις ευζωίας των γονιών και των κουταβιών. Σοβαρά εκτροφεία εντός Ελλάδας δεν υπάρχουν κατά τη γνώμη μου.
Απλά δίνω τροφή για σκέψη. Δεν είναι ανάγκη να εκθέσω το τι συμβαίνει στα παράνομα ή μαζικά εκτροφεία και πώς λειτουργούν τα νόμιμα εκτροφεία.
panos έγραψε:εγω θα διαφωνήσω !
αν κάποιος θελει ενα π.χ μικρο , δεν μπορει καποιος να του πει οχι υπαρχει ενα αδέσποτο , "παρε αυτο" ! :!:
αν καποιος αγαπαει γατα δεν θα του πεις παρε σκυλο , γιατι εχει πιο πολλους αδέσποτους !
αν καποιος θελει τραπεζακι σαλονιου , θα τον πεις παρε τραπεζαρία επειδη εχει πολλες !!!!

ΑΝ εγω αγαπαω το ταδε δεν θα με πεισει καποιος να αγαπησω κατι αλλο !!

πιστευω καλα ειναι να διαγραφη αυτο το θεμα γιατι πιστευω δημιουργει ρατσισμο στο τι ζηταει καποιος !
Δεν μπορείς να επιβάλεις σε κανέναν το μικρόσωμο (πολύ στη μόδα τελευταία, λες και χωράει πιο εύκολα σε ένα διαμέρισμα το μίνι τρίκιλο ή η γάτα από το δεκαπεντόκιλο ή το γιγαντόσωμο σκύλο) ούτε το είδος του ζώου συντροφιάς ούτε το καθαρόαιμο ούτε το ημίαιμο.
Το θέμα απλά έπρεπε να τεθεί με λίγο διαφορετική προβληματική, γιατί όσοι συμμετέχουν έστω και λίγο εδώ μέσα, θέλω να πιστεύω ότι ξεφεύγουν από την πεπατημένη. και ότι έχουν κάποιες ευαισθησίες, διαφορετικές ο καθένας, όσον αφορά το περιβάλλον, τον άνθρωπο, την άγρια ή την αστική πανίδα, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την κοινωνία κλπ. Πόσοι από τα 50.000 μέλη που αποτελούν τη ζήτηση γνωρίζουν όλα αυτά που ειπώθηκαν και ανέφερα επιγραμματικά σχετικά με την εκτροφή ή τη συμπεριφορά ή την υπάρχουσα κατάσταση;
Μπορεί το ΧαρισεΤο, αποκλείοντας μόνο τις αγγελίες που οφείλουν να αποκλειστούν βάσει ης ισχύουσας νομοθεσίας (αγγελίες χωρίς μικροτσίπ, ζώα κάτω από 7 εβδομάδες, προστατευόμενα είδη ή άγρια ζώα ή ζώα CITES) να συμβάλλει στη σωστή ενημέρωση και στην παιδεία 50 000 δυνητικών αναγνωστών και μελλοντικών κηδεμόνων ζώου συντροφιάς; Αυτή είναι η ουσία.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
kararizoo
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2431
Εγγραφή: 14 Φεβ 2013, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ

Δημοσίευση από kararizoo » 12 Απρ 2014, 22:18

Καλησπερα σε ολα τα μελοι

Θα ηθελα να παρακαλεσω για μια χαρη απο τους δημιουργους ,τους υποστηρικτες αλλα και τους συντονιστες τους site

Κατα καιρους βλεπω αγγελιες ζητησεις απο διαφορα μελοι που ζητουν σκυλακια 'ρατσας'

Η παρακληση μου λοιπον εχει να κανει στο οτι εφοσον εχουμε δημιουρησει μια τοσο καλη ομαδα με τοσο καλη συναισθηματικη διαθεση να προσθερουμε σαν μελοι ο ενας στον αλλο να μη δεχομαστε αγγελιες για αναζητηση ζωων ρατσας καθως αυτο

κατα την αποψη μου ενισχυει την παρανομη εκτροφη ζωων ρατσας αλλα και στερει το διακιωμα απο ενα αδεσποτο ζωακι να βρει συντροφια και μονιμο σπιτι

Ας γινουμαι ολα τα μελοι υποστηρικτες θετικης διαθεσης να προσφερουμε για καλο σκοπο απο την καρδια μας με ολη την αγαπη

και η αγαπη μοιραζεται σε ολα τα πλασματα

Ευχαριστω για την προσοχη σας

Υ.Γ Για τους ενδιαφερομενουν ρατσων (που δεν θελουν να βαλουν το χερι στην τσεπη) αλλα ψευτικα διαφημιζουν τα συναισθηματα τους προς τα ζωα εχω να πω οτι υπαρχουν και τα pet shop!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εντός Θεσσαλονίκης παραλαβή μόνο από την εργασία μου στην περιοχή Βούλγαρη εντός 10ημέρου. Μετά τις 10 ημέρες τα πράγματα θα είναι ξανα για χαρισμα
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Με εκτίμηση

Υ.Γ Καινουργια μελη που δεν εχουν χαρισει θα εξυπηρετουνται τελευταια και ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΤΗΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΟΥΝ!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ

Δημοσίευση από makis » 13 Απρ 2014, 00:13

Και φυσικα εχουμε πει πολες φορες οτι ΕΤΣΙ και αλλιως ΔΕΝ θα παρουν αυτο που ζητανε (οπως οι ζητουλες tablet, iphone κ.α)

Φυσικα και δεν μπορουμε να κανουμε κανονες για τα παντα !

Ουτε αυτος που ζηταει iphone Θα το παρει, ουτε αυτος που ζηταει ρατσα, ουτε αυτος που ζηταει 10.000€

Αρα το πιο πιθανο ειναι να βγαλω κανονα για αυτους που καθε 1-2 μηνες κανουν θεμα για τα σκυλια ρατσας !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ

Δημοσίευση από socratisv » 16 Απρ 2014, 17:25

makis έγραψε:Και φυσικα εχουμε πει πολες φορες οτι ΕΤΣΙ και αλλιως ΔΕΝ θα παρουν αυτο που ζητανε (οπως οι ζητουλες tablet, iphone κ.α)

Φυσικα και δεν μπορουμε να κανουμε κανονες για τα παντα !

Ουτε αυτος που ζηταει iphone Θα το παρει, ουτε αυτος που ζηταει ρατσα, ουτε αυτος που ζηταει 10.000€

Αρα το πιο πιθανο ειναι να βγαλω κανονα για αυτους που καθε 1-2 μηνες κανουν θεμα για τα σκυλια ρατσας !
Έχεις δίκιο, γιατί πρακτικά δεν θα βρουν αυτό που ζήτησαν.
Για πολλούς λόγους δεν μπορείς να απαγορεύσεις τις αγγελίες για ζώα ράτσας. Ο βασικότερος, αποτελεί διακριτική μεταχείριση μελών. άρα αντιβαίνει στην αρχή της ισότητας.
Αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε από πλευράς διαχείρισης και συντονισμού είναι είτε η διαγραφή αγγελιών προς υιοθεσία, ανεξαρτήτως φυλής, που δεν τηρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις (Αναφορά μικροτσίπ. Η απαγόρευση διάθεσης ζώων κάτω από 8 εβδομάδες ισχύει βάσει νόμου για την πώληση, όχι τη δωρεά, οπότε τυχόν απαγόρευση διάθεσης ζώων κάτω των 8 εβδομάδων είναι στην κρίση σας και αν το αποφασίσετε, ανεξάρτητα για το αν πρόκειται για ιδιωτική γέννα ή για αδέσποτα που βρέθηκαν χωρίς μαμά, θα είναι για ηθικούς καθαρά λόγους), είτε η προϋπόθεση προηγούμενης έγκρισης από συντονιστή δημοσιεύσεων α) στις ενότητες Ζώα και Κατοικίδια που υπάρχουν στις αγγελίες κάθε νομού, β) βάσει λέξεων - κλειδιών στον τίτλο της αγγελίας (σκύλος, σκυλάκι, κουτάβι, κουτάβια, κουταβάκι, κουταβάκια, γάτα, γατάκι, γάτος, γατάκι, κοκ). Γνωριζω ότι το ζήτημα είναι πρακτικό και συνεπάγεται έξτρα δουλειά για τους συντονιστές.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”