Ζήτηση ζώων ράτσας: σκέψεις και προβληματισμοί

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Vassiliki
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2008, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από Vassiliki » 11 Ιούλ 2009, 21:27

Προτεινω να ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ οι αγγελιες στις οποιες ζητουνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΖΩΑ.
Ειναι κατα την γνωμη μου ΤΕΛΕΙΩΣ εκτος φιλοσοφιας του site και αποτελουν προσβολη για καποιους απο εμας που τρεχουμε χιλιομετρα για να διασωθουν , να στειρωθουν και να δοθουν για υιοθεσια αδεσποτα ζωα , ανεξαρτητα αν ειναι ρατσας η οχι.
Δεν καταννοω ειλικρινα τι σχεση εχει η ανακυκλωση , η αλληλεγγυη και η σαφης θεση υπερ της ζωοφιλιας με μια οπτικη
που θεωρει τα ζωα εμπορευσιμο ειδος με ελιτιστικα χαρακτηριστικα, σφραγιδες , πιστοποιητικα κλπ κλπ . ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για οσους απο εσας θελετε να χαρισετε τα ζωακια σας και ειναι καθαροαιμα , σας προειδοποιω απο την εμπειρια μου σε ζωοφιλικα σωματεια να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΠΟΖΗΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ. Διαλεξτε με ΑΛΛΑ κριτηρια την μελλοντικη του οικογενεια.

Αυτη ειναι η αποψη μου και αν δεν την δεχεστε ως δικη μου , δεχτειτε την τουλαχιστο ως "εκπροσωπηση" του ημιαιμου σκυλου και της ημιαιμης γατας μου , που μου αποδεικνυουν καθημερινα εδω και δεκατεσσερα χρονια οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν εχουν ενοχληθει και αλλα ατομα , ας το καταγραψουμε. Και αν χρειαστει ας το βαλουμε σε ψηφοφορια για να μην υπαρχουν στο μελλον αγγελιες που θα ζητουνται αποκλειστικα καθαροαιμα.Ειναι ντροπη.
«Μόνο όταν το τελευταίο δέντρο έχει πεθάνει, το τελευταίο ποτάμι έχει δηλητηριαστεί και το τελευταίο ψάρι έχει πιαστεί θα καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να φάμε λεφτά». Παροιμία των Ινδιάνων Cree


virginiabts
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7329
Εγγραφή: 08 Ιουν 2009, 10:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Τοποθεσία: Εξάρχεια
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από virginiabts » 12 Ιούλ 2009, 16:39

Η ημίαιαμη γάτα μου και ο ημίαιμος σκύλος μου συμφωνούν και επαυξάνουν... !!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ όσους ζητούν αντικείμενα να μου στέλνουν και πμ γιατι δεν μπαίνω συχνά!!!

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 12 Ιούλ 2009, 18:29

Αν και έχεις δίκιο όπως το θέτεις το θέμα νομίζω πως δεν έχουμε το δικαίωμα να απαγορέψουμε απο καποιόν να θέλει κατοικίδιο απο σόι.Η μόνη του <<τιμωρία>>ίσως να είναι πως κανείς δεν θα του χάριζε κάτι τέτοιο και θα χρειαζόταν απλά να πάει να σκάσει ένα σωρό λεφτά για να το αποκτείσει.Και δυστυχώς το ζωάκι δεν θα μπορούσε να έχει γνώμη για το αν θα τον ήθελε για αφεντικό.Αν είχε σκοπό να υοθετήσει ένα αδέσποτο θα το είχε ήδη κάνει απο πρίν.Δεν νομίζω οτι θα αλλάξει απόψεις εδώ μέσα.Έχει δυστυχώς το δικαίωμα να έχει οποιαδίποτε αξίωση και έχουμε ευτυχώς το δικαίωμα να αδιαφορούμε για οτι δεν μας κάνει...
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από bluemοon » 12 Ιούλ 2009, 22:17

να απαγορευτει κατι τετοιο ειναι σαν ζητας απο κάποιον να μην αποδεικνυει περιτρανα τη βλακεια του τη στιγμη που διατυμπανίζει τι ειναι με καθε του λεξη. Οι ανθρωποι που ζητουν αποκλειστικά καθαρόαιμα πλάσματα (χωρις να ξερουν καν τι ειναι αυτο) ειναι άτομα που στην πλειοψηφια τους δεν λαμβανουν τη δέουσα προσοχη απο τους άλλους, οποτε αντι να παρουν κανα βιβλιο και να καλλιεργησουν την προσωπικοτητα τους μπας και τους δειξει κανεις ενδιαφερον, αποφασιζουν να "παρουν", "αγορασουν", "ζητησουν", κάτι που θα τραβηξει την προσοχη.
Αυτοκινητο ακριβο, σπιτι, στερεοφωνικό που ουρλιαζει, σκύλο (οι γατες αποκλειονται καθως δεν μπορεις να τις πας βολτα και να σε προσεξουν οι άλλοι).
Το κομπλεξ ειναι πλεον δικαιωμα, το να γυρισες την πλάτη σε αυτους υποχρεωση.
Απλώς δεν τους βοηθας, τους απαντας οπως τους ταιριαζει και φροντιζεις να μη βρουν ποτε αυτο που το ανυπαρκτο μυαλο τους οριζει ως συμπληρωμα της μιζερης και ανουσιας ζωης τους..
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Vassiliki
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2008, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από Vassiliki » 13 Ιούλ 2009, 19:52

Ναι δεν εχετε κι αδικο.
Απλα μου φανηκε εξοργιστικο.
Και δεν μπορουσα να κρατηθω και να μην γραψω τιποτα.
«Μόνο όταν το τελευταίο δέντρο έχει πεθάνει, το τελευταίο ποτάμι έχει δηλητηριαστεί και το τελευταίο ψάρι έχει πιαστεί θα καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να φάμε λεφτά». Παροιμία των Ινδιάνων Cree

macblack
new member
new member
8
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 12:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από macblack » 28 Ιούλ 2009, 21:36

Το καθαροαίμο μπασταρδάκι τεριέ που βρήκα από εδώ μέσα συμφωνεί μαζί σου Vasiliki :D

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από diamond_gr » 04 Αύγ 2009, 00:02

Βλέποντάς το από την πλευρά αυτού που χαρίζει, θα χάριζα καθαρόαιμο μόνο αν υπήρχε σοβαρός λόγος. Συνήθως τις γέννες καθαρόαιμων τις κάνουν για χρήμα. Ότι βγει το πουλάνε (είναι μια πραγματικότητα). Οπότε δύσκολο να βρεθεί καθαρόαιμο, εκτός και αν απεβίωσε ο ιδιοκτήτης του (αν και θα υπάρχει και αντίκτυπος στο ζωντανό).

Άβαταρ μέλους
panos
Συντονιστής
Συντονιστής
4 1
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 17:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΝΕΑΠΟΛΗ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από panos » 14 Οκτ 2009, 01:38

εγω θα διαφωνήσω !
αν κάποιος θελει ενα π.χ μικρο , δεν μπορει καποιος να του πει οχι υπαρχει ενα αδέσποτο , "παρε αυτο" ! :!:
αν καποιος αγαπαει γατα δεν θα του πεις παρε σκυλο , γιατι εχει πιο πολλους αδέσποτους !
αν καποιος θελει τραπεζακι σαλονιου , θα τον πεις παρε τραπεζαρία επειδη εχει πολλες !!!!

ΑΝ εγω αγαπαω το ταδε δεν θα με πεισει καποιος να αγαπησω κατι αλλο !!

πιστευω καλα ειναι να διαγραφη αυτο το θεμα γιατι πιστευω δημιουργει ρατσισμο στο τι ζηταει καποιος !
Μερικοί ΚΑΝΟΝΕΣ
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και με pm ΜΟΝΟ τηλέφωνό ΑΝ τελικα το πάρετε εσείς !
-Παρακαλώ τα μηνύματα να τα γράφετε με μικρά ελληνικά και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή greeklish.
-Να είστε ευγενικοί , αναλυτική στην δημοσίευση, συνεπής στα ραντεβού , να ελέγχετε της απαντήσεις στις αγγελίες σας και ΜΗΝ ζητάτε ΣΥΝΕΧΕΙΑ !
- Ξεκινάμε τον τίτλο με [ΧΑΡΙΖΩ] ΤΑΔΕ ή [ΖΗΤΑΩ] ΤΑΔΕ ,μαζί με της αγκύλες !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους !

ΜΗΝ στέλνετε pm για απορίες ! Υπάρχει ανάλογο ΘΕΜΑ ! Ωστε να μαθαίνουν και άλλοι !

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από bluemοon » 14 Οκτ 2009, 07:57

ρατσισμος Φιλε Πανο, ειναι να πιστευεις σε ρατσες ανθρωπινες και μη.
αν κάποιος ζηταει κατι, ο,τι κι αν ειναι αυτο, το ζηταει απο εμας, οποτε θα δεχτει και τα σχολια μας.
Αν εσυ θεωρεις ενα σκυλι διακοσμητικό στοιχειο (εξου και η συγκιρση με την τραπεζαρια) που ομορφαινει αναλογα με τα γουστα του καθενος το σπιτι του, εμεις πιστευουμε διαφορετικά και κανεις δεν προκειται να φιμωσει τη φωνη μας επειδη δεν του αρεσουνε αυτα που ακουει.
Αν δεν του αρεσουνε, ας αλλαξει τροπο, αλλιως ας μην ασχοληθει.
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: καθαροαιμα που ζητουνται στο xariseto

Δημοσίευση από bluemοon » 14 Οκτ 2009, 08:09

panos έγραψε:εγω θα διαφωνήσω !
αν κάποιος θελει ενα π.χ μικρο , δεν μπορει καποιος να του πει οχι υπαρχει ενα αδέσποτο , "παρε αυτο" ! :!:

υπαρχουνε και αδεσποτα μικροσωμα σκυλάκια φιλε Πανο , κι ας μην ξεχνας οτι τα αδεσποτα στην πλειοψηφια τους ητανε καποτε παρεα μεσα σε σπιτι.
αν καποιος αγαπαει γατα δεν θα του πεις παρε σκυλο , γιατι εχει πιο πολλους αδέσποτους !Ποιος μιλησε για επιβολη πλάσματος;Και μεταξυ μας οι αδεσποτες γατες ειναι περισσοτερες
αν καποιος θελει τραπεζακι σαλονιου , θα τον πεις παρε τραπεζαρία επειδη εχει πολλες !!!!ανευ σχολιών..

Παρερμηνευσες τα οσα γραψαμε.Αν εσυ επιθυμεις καποιο συγκεκριμενο σκυλάκι, γατακι κτλ, μπορεις να βαλεις κανονικά την ανακοίνωσή σου, όπως ειδες κανεις δεν το απαγορευει.Ισα ισα μπορουμε να σε κατευθυνουμε σε κεντρα που δε θα χρειαστει να πληρωσεις και να χρηματοδοτησεις τη βιομηχανια παραγωγης πλασματων. (Δεν εχω δει ποτε Pet shop να σε παιρνει τηλεφωνο και να θελει να δει τι κανει η γατουλα ή ο σκυλάκος που "αγορασες", αν το κακοποιεις, πού το εχεις κτλ..Τα ανθρωπινα αισθηματα τους σταματουνε εκει που ανοιγει το πορτοφολι σου.
Και ειναι αδικια να χρεωνεις τη ζωη του μελλοντικού σου φίλου κατα πώς επιθυμεις τη στιγμη που τη δικη σου την εκτιμας ανυπολογιστη.
Φιλικά παντα τα σχόλια
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”