Προσέχουμε πού χαρίζουμε;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Προσέχουμε πού χαρίζουμε;

Δημοσίευση από theosve » 19 Αύγ 2010, 12:43

Σημερα διαβασα στο parents τη συγκεκριμενη συζητηση:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=67430

Συγκεκριμενα σταθηκα σ'αυτο το post και ηθελα τη γνωμη σας γιατι και μενα με εχει προβληματισει.
http://www.parents.gr/forum/showpost.ph ... stcount=17

Κατα καιρους εχω πάρει αλλα και εχω δωσει πραγματα καποιας αξιας που σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να καταληξουν σε λάθος ανθρωπους.
Αυτο τι σημαινει; Οτι χαριζουμε μονο "μεταξυ μας;" Η πιστοποιηση σημαινει τελικα κατι; Να θυμησω πιστοποιημενο μελος που αφου εντυσε και στολισε ολη την οικογενεια μετακομισε αλλαχού; Απ'την άλλη οταν χαριζεις κατι σημαινει οτι πλεον δε σου χρειαζεται και ας πάει όπου θέλει. Ειναι όμως έτσι; θελω να χαρισω πολυ περισσοτερα πραγματα απ'όσα ήδη εχω χαρισει (ψηφιακη μηχανη, διαδρομο, τηλεοραση) αλλα διστάζω. Και λογω καποιων επιτηδειων, στερουνται τελικα πραγματων και καποιοι συνανθρωποι μας που πραγματικα εχουν αναγκη.
Θα ηθελα πολυ να διαβασω τις αποψεις σας για το θεμα. Συγνωμη αν σας κουρασα.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
siaaki
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1110
Εγγραφή: 22 Ιουν 2010, 01:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Δροσιάς Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τοποθεσία: ΚΟΡΔΕΛΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Την προσοχη σας!

Δημοσίευση από siaaki » 19 Αύγ 2010, 12:59

εγω πιστευω πως παντα και παντου υπαρχουν κια οι λεγομενεσ εξαιρεσεις. θα βρεθουν ανθρωποι εχουν αναγκη και ανθρωποι που απλως θα εκμεταλλευτουν την ευκαιρια που θα τουσ δωθει. δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε με απολυτη ακριβεια αν ο αλλος εχει αναγκη ή οχι. αν σου πω οτι ειμαι φοιτητρια και οι δικοι μου με χωρισμενους γονεις και οι μητερα μου δεν δουλευει θα με πιστεψεις? εγω σου λεω την αληθεια. μπορει ομως να στο πει και καποιος/α αλλη που να εχει ΤΑ λεφτα. δεν μπορεις να ξερεις. κανεις το σταυρο σου οπως λεει και η μαμα μου και παρακαλας να πανε τα πραγματα σε καποιον που τα εχει αναγκη.
καλη σου μερα!!


ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΕΛΤΑ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Την προσοχη σας!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 19 Αύγ 2010, 13:01

Εγώ πιστεύω πως το foroum μας δεν είναι απλώς μια σελίδα πάρε δώσε.Τον λίγο καιρό που είμαι εγγεγραμμένη κατάλαβα πως γνωρίζεις κόσμο,κάνεις φιλίες έστω κι εξ αποστάσεως και αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα πως η πιστοποίηση δεν γίνεται απλώς επιβεβαιώνοντας ένα τηλέφωνο,η πιστοποίηση γίνεται με τον καιρό γνωρίζοντας τα άλλα μέλη μέσα από τις συναλλαγές μας και τις συζητήσεις μας.
Ωστόσο όταν χαρίζω κάτι που δεν μου είναι πια χρήσιμο σκέφτομαι πως δεν με πειράζει και πολύ η τύχη του από εκεί κι έπειτα,κάνω το καλό και το ρίχνω στο γυαλό,ούτε με ενοχλεί αν αλλάξει και 4-5 χέρια μέχρι να φτάσει τελικά στον προορισμό του,σε κάποιον τελικά θα φανεί χρήσιμο.
Ακόμα κι αν κάποιος το πουλούσε για δικούς του λόγους πάλι θα βρεί τον προορισμό του,το κρίμα σε εκείνον που θα το πουλήσει,εμένα η πρόθεσή μου εξ αρχής ήταν να το χαρίσω κι αυτό έκανα κι έχω την συνείδησή μου ήσυχη.
Ίσως τέλος αυτό σε πολλούς ακουστεί χαζό αλλά πιστεύω πολύ στη Θεία Δίκη,ό,τι δίνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή κι αν κάνεις ένα καλό ο Θεός δεν θα σε ξεχάσει,τα καλά θα τα βρείς μπροστά σου.Εδώ είναι η Κόλαση εδώ κι ο Παράδεισος.Αλλά αυτές όπως είπα είναι οι δικές μου πεποιθήσεις και παρακαλώ πολύ να μήν κριθώ γι'αυτές :D
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39604
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Την προσοχη σας!

Δημοσίευση από polvar » 19 Αύγ 2010, 13:07

Διαβάστε και τα άρθρα αυτά
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=10185
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=9977
ολόκληρα όμως μέχρι το τέλος καθώς αναφέρονται σκέψεις όλων μας παρόμοιες με τις δικές σας (πριν γραφτείτε) και όπου θα δείτε ότι έχουμε παρόμοιες ανησυχίες αλλά και καταλήξαμε σε κάποια συμπεράσματα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
domeniclie
Platinum Member
Platinum Member
32 15
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2010, 20:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Την προσοχη σας!

Δημοσίευση από domeniclie » 19 Αύγ 2010, 13:10

Καλημερα..
Αν και νεο μελος θα ηθελα να σου πω την αποψη μου..Εψαξα και το βρηκα μονη μου το σαιτ γιατι ενιωθα την αναγκη να δωσω καποια πραγματα.Ανα καιρους πηγαινα στον δημο η στην εκκλησια η οπου ηξερα οτι δεχονται πραγματα αλλα επειδη με τον καιρο γινομαι πιο δυσπιστη και δεν ηξερα που καταληγουν τελικα ολα αυτα προτιμω να να το κανω μεσω του χαρισε το..
Ειναι εις γνωση μου οτι καποια απο αυτα μπορει να πανε και καπου που δεν εχουν τοσο αναγκη..Αλλα ποιος μπορει να προσδιορισει την αναγκη?>??Στο μυαλο μου ακομα και καποιος που καθεται ολη τη μερα πανω απο τη σελιδα για να παρει 2-3 αντικειμενα δεν το κανει απο χομπι..Τωρα αν ηταν να δωσω κατι που να εχει μεγαλη αξια μαλλον θα κοιταγα ολες τις δημοσιευσεις των ενδιαφερομενων και θα κατεληγα ενστικτωδως στο ποιος το χρειαζεται πιο πολυ..
Σχετικα με τα πιστοποιημενα μελη..ειναι μια καλη κινηση των παιδιων....αλλα οπως ειπες δεν σου εξασφαλιζει τιποτε...Συν του οτι ισως υπαρχουν ατομα(βαζω και τον εαυτο μου μεσα ) που δεν μπορουμε να προσδιορισουμε ακριβη ωρα που θα ειμαστε πανω απο το σταθερο και συνεπως δεν μπορουμε να γινουμε πιστοποιημενα μελη...
Στο τελος τελος ας το παμε ολοι κατα την παροιμια...κανε το καλο και ριξτο στο γιαλο...νομιζω ολοι μπορουμε να κρινουμε λιγο πολυ τι συμβαινει γυρω μας...Αν εχουμε να επιλεξουμε μεταξυ πολλων ατομων που θελουν ενα αντικειμενο μπορουμε να δουμε που θα ηταν καλυτερα να παει..Αν παλι κατι το ζηταει ενα μονο ατομο εεε ας το παρει κι ας το πουλησει στην τελικη....εξαλλου ειναι κατι που εμεις δεν το θελουμε πια...:-)
Παραλαβή απο ΜΕΤΡΟ Στάση Πευκάκια ή σε κοντινες περιοχές ή αποστολη με κουριερ.
OI ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Την προσοχη σας!

Δημοσίευση από gogo » 19 Αύγ 2010, 14:23

οπως εχω πει οτι ο καθενας κανει τις επιλογες του, πιστευω οτι τα περισσοτερα μελη βλεπουν τις κινησεις των υπολοιπων και οπως εχω δει 2,5 χρονια τωρα καποια μελη "περιεργα" αποβαλονται μονοι τους απο τη σελιδα. κι εγω εχω μετανοιωσει που εδωσα πραγματα σε 2 ατομα αλλα οπως ειπαν και τα κοριτσια πιο πανω εγω ηθελα να τα ξεφορτωθω δεν με ενοιαζε ποιος θα τα επαιρνε. Προσπαθουμε να βλεπουμε αν καποιο μελος παιρνει απο εδω και πουλαει αλλου, και εχουμε βρει 2-3 ατομα που εχουν παρει ban για παντα, βεβαια αυτο μπορει να μη σημαινει και τιποτα γιατι κανει ενα restart το ρουτερ κανεις και ενα αλλο email και ξαναμπαινεις.
εχω πει αρκετες φορες οτι δινω ευκαιρια σε νεα μελη να παρουν πραγματα μου με την ελπιδα οτι θα παρουν ενα εναυσμα να χαρισουν κι εκεινοι κατι και προσπαθω να εχω μια αποψη για το καθε μελος, δηλαδη να μη σου δωσω κατι και περιμενω ενα μηνα να μπεις να γραψεις οτι παρελαβες, βλεπω αν ειναι παλιο μελος να δινει κιολας να μη ζηταει μονο, δεν μπορει ολοι εχουμε κατι που δεν το χρειαζομαστε πλεον.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”