Μπορούν να μπουν κανόνες για τα άτομα που δεν απαντούν και στα νέα μέλη που από την αρχή μόνο ζητάνε;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από Secret Agent » 11 Μαρ 2022, 17:16

Vadari συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ έχω πάρει πράγματα που δεν θα μπορούσα να τα αγοράσω ποτέ, και πέρα από τα ποσοστά που είμαι πίσω
νιώθω πως είμαι και σε αξία πίσω απλά πλέον δεν χρειάζομαι τίποτα πέραν από 2-3 αντικείμενα που όμως σχεδόν σίγουρα δεν πρόκειται να τα βρω, ακόμα και οι αγγελίες ζήτησης που έχω σιγά σιγά θα κλείσουν.
Ελπίζω σιγά σιγά να ισοφαρίσω.
Polvar Τροποποίησα το ποστ μου. Ελπίζω να είναι εντάξει. Το μέλος που λέτε και εμένα με έχει παιδέψει για να μου απαντήσει για κάτι που ζητούσε,
απάντησε τελικά μετά το δεύτερο π.μ. και 2-3 σχόλια στην αγγελία αν θυμάμαι καλά.
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
deg
Συντονιστής
Συντονιστής
63 46
Δημοσιεύσεις: 2931
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010, 09:21
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιφώνου Καρδίτσας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα άτομα που δεν απαντούν και στα νέα μέλη που από την αρχή μόνο ζητάνε;

Δημοσίευση από deg » 11 Μαρ 2022, 21:26

Αγαπητό μέλος Secret Agent το θέμα σου διαπερνά πολλές αξίες της καθημερινότητας μας και του πολιτισμού μας. Σε κάποια έχεις δίκιο και σε κάποια έχεις άδικο (κατά την γνώμη μου πάντα). Να τα αναλύσω - χωρίς να κουράσω.

Είναι πράγματι εκνευριστικό να ζητά μέλος αντικείμενο, να το έχεις (ή να κάνεις προσπάθεια να το βρεις) και να του το προσφέρεις και στο τέλος το μέλος να μην σου απαντά. Να στέλνεις ΠΜ και πάλι να μην σου απαντά. Ή να έχεις κανονίσει συνάντηση και να σε στήσει, χωρίς να αναφέρει λόγο ή αιτία. Ή να ζητάς εσύ κάτι και αυτό που τελικά λαμβάνεις να είναι κατώτερο του αντικειμένου που περιγράφεται στην αγγελία. Ή να στείλεις αντικείμενο και μετά να περιμένεις πότε θα γίνει κατάθεση των εξόδων ΕΛΤΑ. Ή ... ή ...

Έτσι μαζεύονται πολλά από τα παραπάνω ή, η υπομονή σου εξαντλείται και γίνεσαι καχύποπτος ή μη συνεργάσιμος με όποιο μέλος προσπαθήσει να κάνει δοσοληψία μαζί σου.

Οι παραπάνω καταστάσεις είναι μικρογραφίες της καθημερινότητας μας, το παράδειγμά σου με τα καταστήματα χαλιών είναι εύστοχο. Κανένας μας δεν θέλει να δεχθεί τέτοιου είδους συμπεριφορά από συμπολίτη μας. Τι μπορούμε να κάνουμε για να το αλλάξουμε ; Ας ξεκινήσουμε από τον εαυτό μας: "Μην κάνεις στον άλλο αυτό που δεν θέλεις ο άλλος να σου κάνει" (ή αλλιώς συμπεριφέρομαι όπως θέλω να μου συμπεριφέρονται). Στην συνέχεια απλά εξηγούμε ότι αυτή η συμπεριφορά δεν είναι δεκτή και απομακρυνόμαστε ή απομονώνουμε το άτομο αυτό από τον περίγυρό μας.

Αυτά (εν συντομία) για το δίκιο σου, ας πάμε τώρα στο άδικο.

Κατ' αρχήν επέτρεψες οι παραπάνω συμπεριφορές να σε εκνευρίσουν αρκετά και να χαλάσεις την ζαχαρένια σου. Εδώ είμαστε όλοι με την θέλησή μας να χαρίζουμε αντικείμενα που δεν μας είναι πλέον απαραίτητα σε συνανθρώπους μας που θα τα χρησιμοποιήσουν. Με τον τρόπο αυτό τα αντικείμενά μας θα ξαναχρησιμοποιηθούν δίνοντάς μας την χαρά ότι βοηθήσαμε έναν (άγνωστο) συμπολίτη μας. Δηλαδή από το ΧάρισέΤο θα πρέπει να αντλούμε χαρά και όχι εκνευρισμό (... αν εκνευριζόμαστε στο ΧάρισέΤο τότε να το πούμε ΕκνεύρισέΜας - χιουμοριστικά το λέω)

Δίνουμε αντικείμενα σε όποιον/α θέλουμε, αν θέλουμε και όποτε θέλουμε. Δεν μας αναγκάζει κανένας, οι κινήσεις μας είναι οικειοθελείς. Αν μέλος (νέο ή παλιό) δεν το αντιλαμβάνεται αυτό τότε δεν αξίζει την προσοχή μας. Αν μέλος δεν σου συμπεριφέρεται με σεβασμό (να απαντήσει στην ανάρτησή σου, να εξηγήσει τι θέλει, να έχει "σωστά" στατιστικά κλπ) απλά του αναφέρεις ότι αποσύρεις το ενδιαφέρον σου (πάντα εξηγώντας τους λόγους) και του γυρνάς την πλάτη. 'Έτσι και τον εαυτό σου προστατεύεις και δίνεις μαθήματα καλής συμπεριφοράς (ταυτόχρονα βοηθάς και τα άλλα μέλη να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα για το ποιόν του "άτακτου" μέλους).

Τελειώνοντας, να αναφέρω ότι τα παραπάνω δεν μπορούν (και ούτε πρέπει) να μπουν σε κανόνες (ήδη είναι αρκετοί και πολλά - κυρίως νέα - μέλη δεν τους διαβάζουν καν), οι Άγραφοι Νόμοι Καλής Συμπεριφοράς καλύπτουν όλα τα προηγούμενα, και να σε ευχαριστήσω που διόρθωσες τις αναρτήσεις σου απαλείφοντας σκληρότερες εκφράσεις προς τα μέλη που σε εκνεύρισαν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν είναι κακό να κάνεις λάθος. Κακό είναι να αφήνεις το λάθος αδιόρθωτο.
Γιώργος ! (ΚΑΡΔΙΤΣΑ)

kathytrolldoll
VIP Member
VIP Member
69 54
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012, 11:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα άτομα που δεν απαντούν και στα νέα μέλη που από την αρχή μόνο ζητάνε;

Δημοσίευση από kathytrolldoll » 11 Μαρ 2022, 23:50

Καλησπέρα. Έτυχε λοιπόν να μπω στην ανάρτηση και να δω τα σχόλια, έχεις δίκιο σε αρκετά σημεία,στα περισσότερα θα έλεγα, όμως δε θεωρώ ότι το φύλο των ατόμων εχει καποια σημασία και γίνεται μια γενίκευση δίχως λόγο.
Σε πιο προσωπικό επιπεδο,μιας και με κατονόμασε και ο Polvar και αναφέρθηκες και εσύ, όντως, σε σχόλια κάτω από αναρτήσεις μου δυστυχώς Αργώ ν απαντήσω με βασικό αίτιο ότι μπαίνω από κινητό και δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να γνωρίζω αν έχει σχολιαστεί κάποιο σχόλιο που έκανα εγώ. Το γράφω καθαρά και με σαφήνεια ότι τα εισερχόμενα μηνύματα λόγω του ότι έχουν ένδειξη στην αρχική σελίδα τα βλέπω πιο εύκολα και άμεσα καθώς όντως μπαίνω απο συσκευη και αρκετά συχνά χρησιμοποιώ δεδομένα οπότε.το ίντερνετ δεν είναι απεριόριστο για να μπαίνω σε μια μια αγγελία που στην τελική μπορεί να μην απαντούν κανένα εμένα αλλά να έχει σχολιάσει κάποιος μετα από εμένα. Έκανα μια προσαρμογή της υπογραφής μου για να δώσω στον κάθε ενδιαφερόμενο να καταλάβει ότι δεν βλέπω τα σχόλια γιατί πρέπει να ψάχνω μια μια τις αναρτήσεις και ότι αν απλά στείλουν ένα πμ θα το δω άμεσα και θ απαντησω. Το "άμεσα" μπορεί να σημαίνει και σε 1 η 2 μερες καθώς δεν είμαι με μια συσκευή στο χέρι ( δεν κρίνω όσους είναι,μακάρι να ήμουν,δεν προλαβαίνω) . Επίσης, όταν μπαινω σε αναρτήσεις και σχόλια, μπαίνω με σκοπό να δω και ν απαντήσω και όταν μετά από κάθε απάντηση μου πρεπει να περιμένω 5.λεπτα γιατί δεν μου επιτρέπεται να στείλω με πιο γρήγορο Ρυθμό απαντήσεις είναι λογικό να αφήσω το κινητό. Anyways, αναγνωρίζω αυτή τη συμπεριφορά γιναυτο και εξηγώ το λόγο στην υπογραφή μου ώστε να ξέρει ο άλλος ότι δεν το κάνω από καπρίτσιο, λέω ξεκάθαρα να μου στείλει πμ και από τα πρώτα πμ δίνω και στοιχεία επικοινωνίας για να επικοινωνώ πιο άμεσα,η αλλαγή στην υπογραφή μάλιστα έγινεε αφορμή μια κοπέλα που ήθελε κάτι από αγγελία κ σχολίασε από κάτω,δεν το είδα κ επειδή είχε στοιχεία μου μου έστειλε στο προσωπικό αριθμό, και πολύ καλά έκανε μεν, όμως έδειξε ιδιαίτερα ενοχλημένη όταν της είπα ότι πρέπει να ψάξω για το αντικείμενο γιατί δεν θυμόμουν που το είχα αποθηκεύσει,κάτι που ενόχλησε και εμένα καθώς δεν της το είχα τάξει για να θεωρηθεί υποχρέωση μου να το έχω ετοιμοπαραδοτο μετά από πόσες βδομάδες που το ΧΑ ανεβάσει. Είπα πολλά, ένιωσα λίγο υπόδικος όταν ο Πολβαρ με κατονόμασε και αναφέρθηκες κ εσύ, καθώς προσπαθώ να είμαι εντάξει με τα στατιστικά μου, είμαι εντάξει στα ραντεβού μου και στα ευχαριστώ μου και σε όλα. Το μόνο που ζητάω είναι ένα πμ να τα βλέπω πιο εύκολα, κάτι που δεν είναι κόπος για κανένα να το στείλει,εντούτοις πολλοί επιμένουν ν αγνοούν την υπογραφή μου και μετά να ενοχλούνται κιόλας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
**
Ψάχνω Cookie Monster (μπλε μπισκοτοτέρας από Sesame Street), Βραδυποδες, πράγματα 80ς-90ς
**
Μυνηματα διαβάζω στα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ,σπάνια μπαίνω να δω σχόλια στις αγγελίες άρα αν θέλετε να ρωτήσετε η ζητήσετε θα στέλνετε ΠΜ.Το γράφω χρονια κ εξακολουθούν άνθρωποι να μου κάνουν γκρίνιες και μανουρα που δν τους απάντησα ενώ γράφω ξεκάθαρα ότι βλέπω κυρίως INBOX κ οχι τα σχόλια. :oops:
**
Έχω άλφα,PayPal, στο πειπαλ δέχομαι πληρωμή μέσω "αποστολή χρημάτων σε φίλο" γτ η "αποστολή χρημάτων για αγαθά" έχει κράτηση προμηθειας από την PayPal.Οποίος προτιμά αγαθά θα επωμίζεται ο ίδιος την προμήθεια γιατί δεν μπορω να επιβαρύνομαι έξοδα,είμαι άνεργη.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2700
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα άτομα που δεν απαντούν και στα νέα μέλη που από την αρχή μόνο ζητάνε;

Δημοσίευση από Sophia7i » 12 Μαρ 2022, 17:44

Γι' αυτούς που δεν απαντάνε αμέσως, θα έλεγα υπομονή γιατί κάποιοι δε βιάζονται.
Σπάνια κάποιος δεν απαντάει σε προσωπικό μήνυμα (ίσως κάποια νέα μέλη). Στα post όταν δεν υπάρχει απάντηση σημαίνει δεν ενδιαφέρεται, ή μπορεί να θέλει χρόνο να το σκεφτεί.
Στα νέα μέλη, δε βλέπω το λόγο ν' αλλάξει κάτι. Αν κάποιος δε θέλει να δώσει κάτι σε κάποιον που όλο ζητάει είναι επιλογή του.
Νομίζω όμως τις περισσότερες φορές στα νέα μέλη δίνονται πράγματα που δεν έχουν ζήτηση, οπότε ποιο το πρόβλημα;
Συμβουλή: σε συναντήσεις, κανονίζεις απ' το τηλέφωνο, και πριν φύγεις απ' το σπίτι επιβεβαιώνεις απ' το τηλέφωνο το ραντεβού.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”