Μπορούν να μπουν κανόνες για τα άτομα που δεν απαντούν και στα νέα μέλη που από την αρχή μόνο ζητάνε;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Μπορούν να μπουν κανόνες για τα άτομα που δεν απαντούν και στα νέα μέλη που από την αρχή μόνο ζητάνε;

Δημοσίευση από Secret Agent » 10 Μαρ 2022, 20:56

Καλησπέρα, θα πρότεινα αν γίνεται να μπουν κάποιοι κανόνες για κάποιες κατηγορίες
1. Να μην μπορεί καινούργιο μέλος να ζητήσει κάτι αν δεν έχει δώσει πρώτα έναν αριθμό χαρισμάτων 5-10.
2. Να γίνει κάτι με όσους ζητάνε και στο τέλος δεν κάνουν ούτε καν τον κόπο να απαντήσουν.
Προσωπικά πρέπει να έχω απαντήσει σε +30 αγγελίες και στις 8-10 αγγελίες το μέλος δεν έκανε καν τον κόπο να μου απαντήσει.
Από προσωπική εμπειρία διαπίστωσα πως το 90% είναι γυναίκες (οι 9 από τους 10 που δεν μου απάντησαν ήταν γυναίκες,
δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση όμως!)
3. Να μπει κανόνας και να είναι η αγγελία ζήτησης ακριβής ως αυτό που ζητούν, μέγεθος, χρώμα, μάρκα, χαρακτηριστικά,
για να ξέρεις ακριβώς τι ζητάει ο άλλος, για να μην υπάρχουν διάλογοι όπως ο παρακάτω:

- Ζητάω αμάξι.
- Έχω να σου δώσω.
- Τι χρώμα;
- Κόκκινο.
- Όχι εγώ θέλω άσπρο.
- Γιατί δεν το γράφεις τότε ρε άνθρωπε; Άντε, θα στο βάψω.
- Ναι αλλά έχει θερμαινόμενο τιμόνι;
- Όχι.
- Α εγώ θέλω μόνο με θερμαινόμενο τιμόνι.
- Και γιατί δεν το γράφεις ρε άνθρωπε; Άντε, να σου βάλω και θερμαινόμενο.
- Ναι αλλά είναι κάμπριο;
- Έχεις γράψει πως ζητάς κάμπριο;
- Όχι, αλλά ​εγώ θέλω να είναι κάμπριο.
- Και γιατί δεν το γράφεις ρε άνθρωπε; Άντε, να στο κόψω.
- Ναι αλλά είναι 7θέσιο;
- 7θέσιο κάμπριο; Λιμουζίνα δηλαδή;
- Ναι.
- Και γιατί δεν το γράφεις από την αρχή ρε άνθρωπε;
- Αφού βαριέμαι, ας κάτσεις εσύ να φας μία ώρα στο ψάξιμο για να δεις αν έχεις γιατί εγώ βαριέμαι να γράψω τι θέλω.
Ας ανοίξω εγώ την αγγελία ζήτησης, τσάμπα είναι, και στο τέλος ας πετάξω και ένα "δεν με ενδιαφέρει αυτό που πόσταρες
παρότι είναι 100% αυτό που έχω ζητήσει στην αγγελία και έτσι δεν χρεώνομαι κιόλας ούτε με ευχαριστώ ούτε με τίποτα
και ανεβαίνω και στις αναρτήσεις που έχω κάνει".
Κάντε κάτι αν γίνετε σας παρακαλούμε!
:thank:

Τροποποιήθηκε μετά από απαίτηση των διαχειριστών!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Secret Agent την 11 Μαρ 2022, 17:17, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από Secret Agent » 10 Μαρ 2022, 21:24

Στις αρχές που είχα γραφτεί κανονίζουμε με γυναίκα μέλος να πάρει κρεβάτι που ζήταγε,
το ετοίμασα και στο τέλος το μέλος χάθηκε, απάντηση καμία.

Απάντηση καμία
viewtopic.php?f=175&t=193929&p=1951887#p1951887

Απάντηση καμία
viewtopic.php?f=72&t=134415&p=1949784#p1949784

Απάντηση καμία
viewtopic.php?f=212&t=191968&p=1949632#p1949632

Απάντηση καμία
viewtopic.php?f=72&t=172850&p=1949626#p1949626

Απάντηση καμία
viewtopic.php?f=72&t=134415&p=1974321#p1974321

Απάντηση καμία
viewtopic.php?f=208&t=201838&p=1974025#p1974025

Απάντηση καμία
1 αγγελία με γυναίκα που ζήταγε κόμικς

Απάντηση με τα χίλια ζόρια με γυναίκα μέλος που ζητούσε κουκλίτσες,
απάντησε αφού τις έγραψα 3 φορές και τις έστειλα και 2 π.μ. αν θυμάμαι καλά.

Κυρία ζητούσε Βιβλία παιδικά και παρότι της έγραψα τι έχω έμπαινε στην σελίδα και δεν έκανε καν τον κόπο να απαντήσει,
στο τέλος της έγραψα άκυρο από εμένα δεν τα έχω πια και τελείωσε η πλάκα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Secret Agent την 11 Μαρ 2022, 16:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
ChriKon
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
54 69
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 12 Οκτ 2020, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από ChriKon » 10 Μαρ 2022, 21:42

Δε διαφωνώ στο ότι πρεπει τα μέλη να απαντάνε κλπ και δεν είμαι "κάτι" Εδώ μέσα να "πεταχτω" Αλλά βρίσκω αγενέστατο τον τρόπο σας και προσβλητικο όταν δεν γνωρίζετε κάποιους ανθρώπους και δεν τους δίνετε καν χρόνο να πουν το λόγο αποκαλώντας τους ζώα και κατηγορώντας μάλιστα ότι είναι και γυναίκες.
Σε όλα τα μέλη έχει τυχει να μην απαντήσει κάποιος ή μπορεί για 1002 λόγους να αργήσει να το δει
Τι σημαίνει αυτό? Θα βριζόμαστε μεταξυ μας? Όλοι μπορεί να ενοχληθουν για κάτι εδώ μέσα αλλά δεν έχει κανένας δικαίωμα να βρίζει.
Και σας το λέω γιατί ένα από τα μέλη το έχω γνωρίσει και πεφτετε πολυ έξω στα λεγόμενα σας
Και όπως προειπα δεν έχετε και κανένα δικαίωμα να μιλάτε τόσο άσχημα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

1.Έχω σκυλο αν τυχόν έχετε αλλεργίες μπορεί να βρεθεί καμια τριχουλα σε ό,τι χαρίζω!!!
2. Παραλαβή από Νίκαια ή αποστολή με ΕΛΤΑ με άμεση κατάθεση γιατί παω κάθε βδομάδα
3. Να κοιτάτε και τις άλλες αγγελίες μου μήπως θέλετε κάτι άλλο να τα στέλνω μαζί.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από GeorgeF » 10 Μαρ 2022, 22:29

Κατ'αρχάς ακόμα και να έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα,ο τρόπος σου είναι λάθος.
Έχουμε κατά καιρούς συζητήσει παρόμοια ζητήματα και δεν χρειάστηκε ποτέ να καταφύγουμε σε τέτοιους χαρακτηρισμούς.
Δεδομένου ότι η συζήτηση σε ένα forum είναι ασύγχρονη,υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάποιος να μην έχει δει την απάντηση σου ή να μην μπορεί να απαντήσει εκείνη τη στιγμή.Όπως και να 'χει,κανένας δεν σε αναγκάζει να απαντήσεις σε αγγελίες ζήτησης.Αν σε στεναχωρεί να μην σου απαντάνε μπορείς απλώς να τις προσπεράσεις,αλλά το να βρίζεις αυτούς που δεν σου απαντάνε δεν επιτρέπεται ούτε από τους κανόνες,τους οποίους συμφώνησες να ακολουθείς με την εγγραφή σου.
ΟΡΟΣ 4 : Απαγορεύονται οι προσωπικές επιθέσεις και η χρήση ειρωνικών, χλευαστικών και προσβλητικών εκφράσεων και προσωπικών χαρακτηρισμών. Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής.
Επίσης απαγορεύεται η συστηματική υποβολή μηνυμάτων ή θεμάτων που ως στόχο έχουν να δημιουργήσουν έριδες, αντιδικίες, καυγάδες ή άσχημο κλίμα στη ζωή του Forum (Trolling)
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

maria2015
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 23 Φεβ 2015, 13:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από maria2015 » 10 Μαρ 2022, 22:30

Καλησπέρα, κι εμένα μου έχει τύχει κάποιες φορές να μην απαντήσει κάποιο μέλος, στις περιπτώσεις αυτές το εκλαμβάνω ότι δεν ενδιαφέρεται, αυτό μου δείχνει έμπρακτα κι ας μην το γράφει.

Δεν με ενοχλεί, ο κάθε άνθρωπος είναι ιδιαίτερος και εκφράζεται διαφορετικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maria2015 την 11 Μαρ 2022, 20:03, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

“Η ζωή είναι μια ηχώ. Ό,τι εκπέμπεις, στο επιστρέφει”
κινέζικη παροιμία

-----------------------------------------------------------------------
Αποφεύγω να δίνω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει κάτι
και σε μέλη που τα στατιστικά τους είναι στο κόκκινο
για να μη τους τα χειροτερεύω.

Άβαταρ μέλους
mariamat
Diamond Member
Diamond Member
34 30
Δημοσιεύσεις: 600
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 14:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από mariamat » 10 Μαρ 2022, 23:19

Αρχικά θεωρώ πολύ αγενή τον τρόπο σας.
Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι για να αντιμετωπίσουμε κάποια προβλήματα του site πρέπει να κάνουμε προτάσεις για συνεχή βελτίωση αυτού (πχ σύγχρονη συνομιλία), για να γίνουν όμως αυτά ίσως πρέπει να σκεφτούμε και καμία δωρεά προς το xariseto.
Με τιμωρίες και κυρώσεις δεν λύνονται όλα. ούτε αποφεύγονται. Σκοπός είναι να κάνουμε το site πιο ελκυστικό και πιο εύχρηστο ώστε να βοηθηθούν περισσότεροι άνθρωποι και να πεταχτούν λιγότερα χρήσιμα αντικείμενα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται καν να μετράμε τα "πάρε-δώσε" του καθένα. Γιατί δυστυχώς υπάρχουν παρα πολλοί άνθρωποι στις μέρες μας που δεν έχουν να δώσουν αλλά χρειάζονται πράγματα (βέβαια είναι ο βασικός κανόνας του xariseto και φυσικά θα τον σέβομαι όσο είμαι μέλος).
Με αγάπη για ένα καλύτερο xariseto!

ΥΓ: Ας είμαστε ευγενικοί γενικά στη ζωή μας, όχι μόνο μέσα στο site <3

Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από Secret Agent » 11 Μαρ 2022, 00:42

Χαίρομαι που κάποιοι συμφωνείτε. Αυτό πρέπει να μείνει μήπως οι Αντμίν κάνουν κάτι για να βοηθήσουν!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Secret Agent την 11 Μαρ 2022, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6811
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από vadaris » 11 Μαρ 2022, 10:02

Οι περισσότεροι και γενικά πιστέυω τα παλαιότερα μέλη συμφωνούμε μαζί σου αλλά όπως είπε και ο GeorgeF ο τρόπος σου είναι άκομψος. Μπορώ να σε καταλάβω γιατί πιστέυω έχεις αγανακτήσει και έκανες πολύ υπομονή μεχρι να "εκραγείς". :)
Δυστυχώς όμως τα τελευταία χρόνια (2 νομίζω ίσως και παραπάνω) τα πράγματα στο site έχουν υπερχαλαρώσει με εντολή του διαχειριστή και την ανοχή των συντονιστών. Ούτε κανόνες τηρούνται ούτε ban ούτε τίποτα. Με αποτέλεσμα νέα μέλη διάτοντες αστέρες που ζητάνε από ολες τις αγγελίες μαζέυουν ότι μπορούν και εξαφανίζονται. Ούτε ξέρουμε τί τα κανουν ουτε τους ξαναβλέπουμε... Φταίνε και κάποιοι απο εμας βέβαια που για το ευχαριστώ ή για να ξεφορτωθουμε τα πραγματα συνεχίζουμε να χαριζουμε σε μέλη που έχουν πάρει 20 και δεν εχουν δωσει κανενα. Προσωπικά είμαι επιφυλακτικός με νεα μέλη και περιμένω λίγο καιρό ή όπως έχει κάνει και ο GeorgeF πολλάκις τους παρακινώ να χαρίσουν πρώτα κατι και μετα να ζητούν.
Οτι και να λέμε όμως εμεις που εχουμε ζησει το site και αλλιως αν δεν δωθεί εντολή από ψηλά έτσι θα πορευόμαστε. Και ίσως θα έπρεπε να γίνει και κάποιος διαχωρισμός όπως εχουμε πει παλιοτερα να μην βλέπουμε μόνο τα στατιστικά γιατί είναι απλώς αριθμοί που δεν δειχνουν τί είδους αντικείμενα εχουν χαριστεί και παρθεί αλλά μόνο ποσοστά.( Δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης μεταξύ ενός laptop και μιας χαρτοπετσέτας.. :) )
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από polvar » 11 Μαρ 2022, 11:10

Πολλά άτομα όταν ανακαλύπτουν το xariseto.gr θεωρούν ότι βρήκαν θησαυρό και πως ό,τι χρειάζονται υπάρχουν κάποιοι που θα τους το χαρίσουν
Κι έτσι εγγράφονται χωρίς να διαβάσουν τους κανόνες και αρχίζουν και ζητούν
Στην πορεία ανακαλύπτουν ότι δεν ήταν τα πράγματα όπως τα φαντάζονταν, ότι υπάρχουν κανόνες, ότι υπάρχει καταμέτρηση των δοσοληψιών και άρα κάποιο όριο στο πόσα μπορεί να πάρουν, υπάρχει υποχρέωση να καταβάλουν τα μεταφορικά, γεννάται υποχρέωση στο να δίνουν αντίστοιχα κλπ
Και τότε φεύγει ο αρχικός "ενθουσιασμός"

Επίσης να γνωρίζετε ότι κάποια μέλη δεν έχουν καταλάβει ακόμα πώς λειτουργεί το site, ή δεν τα πάνε καλά με την τεχνολογία ή μπαίνουν από κινητές συσκευές που δεν προβάλλουν το site όπως πρέπει και έτσι υπάρχει πχ το μέλος kathytrolldoll που ποτέ σχεδόν δεν απαντά στις αγγελίες της ούτε καν στις ερωτήσεις των συντονιστών για ενημέρωση και στο τέλος έγραψε στην υπογραφή της ότι βλέπει μόνο τα πμ και πολύ σπάνια τις απαντήσεις στις αγγελίες

Φυσικά αυτό δεν αναιρεί την υποχρέωση όλων ότι θα πρέπει στοιχειωδώς να απαντάνε σε μέλη που έγραψαν στην αγγελία τους και κακώς δεν απαντάνε. Αλλά δεν γίνεται να επιβληθεί ban και για τέτοια πράγματα. Ούτε και να υποχρεωθούν να πάρουν σώνει και καλά το αντικείμενο που προσφέρθηκε. Αν το κάναμε στο τέλος θα μέναμε εδώ 30 μέλη όλα και όλα.
Το xariseto.gr εχει ως σκοπό την αλληλοβοήθεια και την επαναχρησιμοποίηση των αντικειμένων. Δεν είναι εδώ για να υπάρχει απλά αλλά χωρίς μέλη και πολύ περισσότερο για να τιμωρεί
Οι δε κανόνες δεν γίνεται να γίνουν κι άλλο πολύπλοκοι, ήδη στο επίπεδο που είναι δεν διαβάζονται από τους περισσότερους (αλλά από την άλλη αν χαλαρώσουν θα πάμε σε μπάχαλο)

Επομένως δεν πρέπει να γινόμαστε κακοί γιατί κάποιοι δεν είναι σαν και εμάς ή δεν είναι αυτό που περιμένουμε ή τέλος πάντων σκέφτονται διαφορετικα
Απο εκεί και πέρα απομένει ο καθένας να επιλέγει το αν και σε ποιον θα απαντήσει κρίνοντας από την γενική συμπεριφορά και υπόσταση του άλλου μέλους. Και αμα τυχει να πέσει σε "Ζονκ" τότε απλά αποσύρει το ενδιαφέρον του.
Κι έτσι στο τέλος τα μη τυπικά μέλη σιγά σιγά δεν θα λάβουν αυτά που θέλουν και θα απομακρυνθούν.
Αλλωστε κάτι αντίστοιχο κάνουμε και στην πραγματική ζωή: Όταν κάποιος δεν επικοινωνεί σωστά μαζί μας στο τέλος δεν του μιλάμε και τον απομακρύνουμε ή απομακρύνεται μόνος του. Δεν φωνάζουμε την αστυνομία να τον συνετίσει, δεν δικαιούται άλλωστε παρα μόνο αν γίνει αξιοποινη πράξη

Τέλος, επειδή όπως έχει ήδη ειπωθεί, το κείμενο του αρχικού post προσβάλλει νέα και παλιά μέλη και ξεφεύγει από το γενικό ύφος του site, παρακαλώ να τροποποιηθεί προς το ευγενικότερο για να συνεχίσει να υπάρχει

Ευχαριστώ για την κατανοηση

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Μπορούν να μπουν κανόνες για τα ζωντόβολα και τους ζήτουλες;

Δημοσίευση από Daffodil » 11 Μαρ 2022, 15:07

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι, ενώ είμαι υπέρ της καλής και τακτικής επικοινωνίας μεταξύ μελών όταν έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον, και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις αρνητικές απαντήσεις σε όσους προσφέρουν αλλά ο πιθανός λήπτης δεν θέλει το αντικείμενο τους, σίγουρα δεν μπορούν κανονισμοί να υποχρεώσουν κανέναν να δεχτεί αντικείμενο με τη δικαιολογία ότι το αντικείμενο πληροί όλες τις προδιαγραφές για να το θέλει ο λήπτης σύμφωνα με τα υποκειμενικά κριτήρια του δότη. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για να δεχτεί ένα αντικείμενο, και δεν μπορούμε όλοι να δεχτούμε αυτά κάποιου άλλου, κι επίσης αν κάποιος αποφάσισε να ξοδέψει ώρες στην αποθήκη του για να βρει το αντικείμενο προς χάρισμα, το έκανε με δική του θέληση και δεν τον υποχρέωσε ο λήπτης για να του είναι υπόχρεος στο να λάβει το αντικείμενο πριν καν εκδηλώσει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο.
Πέρα από το ηθικό κομμάτι, αυτό που ζητάτε δεν μπορεί να έχει πρακτική εφαρμογή: Αν πρέπει να καταβληθούν έξοδα αποστολής, είναι δυνατόν ο λήπτης να υποχρεωθεί να τα πληρώσει, ενώ δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το αντικείμενο; Κι εφόσον θα το υπαγόρευαν κανονισμοί, μήπως θα ήταν πιο σωστό να τα πληρώσει το site (γελάω); Επίσης, αν έχουν ταυτόχρονα σκοτωθεί να ψάχνουν δύο δότες, και κατά τα λεγόμενά τους, τα αντικείμενά που προσφέρουν πληρούν τις προδιαγραφές που θέλει ο λήπτης, ποιου το αντικείμενο υποχρεούται να παραλάβει τελικά; Το site δεν μπορεί να αστυνομεύει σε τέτοιο βαθμό τα μέλη - το μόνο που θα έβγαινε θα ήταν να αρχίσουν να αποχωρούν μέλη από το χάρισέτο γιατί θα θεωρούν ότι το site τους αδικεί.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”