Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από agis68 » 22 Μαρ 2022, 10:40

Η λογική του φορουμ μου θυμιζει λογικη κυβέρνησης για το θεμα του ιου, δηλαδή πετάτε το μπαλλακι στον συναλλασόμενο. Οκ
Πείτε απο την αρχή οτι δεν θέλετε να εξελιχθεί το φορουμ σε καλύτερο και τελειώσαμε....
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από GeorgeF » 22 Μαρ 2022, 11:16

Όπως και στην περίπτωση του ιού, έτσι και στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει και ένα μερίδιο ατομικής ευθύνης.
Δεν γίνεται να μην λαμβάνεις κανένα μέτρο προστασίας και μετά αν αρρωστήσεις βαριά να περιμένεις το κράτος να σε σώσει.
Ανάλογα ισχύει και με τις συναλλαγές. Δεν γίνεται να ζητάς ότι αντικείμενο βρεις μπροστά σου χωρίς να ζητάς καμία πληροφορία και μετά να παραπονιέσαι στη διαχείριση ότι πήρες κάτι που δεν λειτουργεί. Αν έχεις αμφιβολίες ή δεν λάβεις επαρκείς εξηγήσεις, δεν το ζητάς.
Αν ακολουθούσαν όλοι αυτήν τη λογική τότε τα "άγνωστης λειτουργικότητας" αντικείμενα θα έμεναν στα αζήτητα και αυτοί που τα χαρίζουν θα αναγκάζονταν να κάνουν τουλάχιστον έναν τυπικό έλεγχο.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

dora123
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5310
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από dora123 » 22 Μαρ 2022, 19:43

Αν αναφέρεται σε δίκη μου αγγελία το αγνωμον μελος, πρώτον οι ποσότητες ήταν τεράστιες και κλήθηκαν να ψάχουλεψουν με δική τους ευθύνη, δεύτερον πολλά κομμάτια ήταν λειτουργικά και τρίτον ανάμεσά τους συγκαταλεγόταν ολόκληρες συσκευές, πχ στερεοφωνικό συγκρότημα, το οποίο μετά το μέλος που το πήρε χάρισε σε άλλη αγγελία. Πήρε πράγματα από μένα χωρίς ουσιαστικά ευχαριστώ και καλά έκανε, κανένα πρόβλημα από μένα. Εγώ είμαι ξεκάθαρη, η αχαριστία και η αγένεια όμως με τρελαίνουν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πηγαινοέρχομαι και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από agis68 » 23 Μαρ 2022, 11:51

GeorgeF έγραψε:
22 Μαρ 2022, 11:16
Όπως και στην περίπτωση του ιού, έτσι και στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει και ένα μερίδιο ατομικής ευθύνης.
Δεν γίνεται να μην λαμβάνεις κανένα μέτρο προστασίας και μετά αν αρρωστήσεις βαριά να περιμένεις το κράτος να σε σώσει.
Ανάλογα ισχύει και με τις συναλλαγές. Δεν γίνεται να ζητάς ότι αντικείμενο βρεις μπροστά σου χωρίς να ζητάς καμία πληροφορία και μετά να παραπονιέσαι στη διαχείριση ότι πήρες κάτι που δεν λειτουργεί. Αν έχεις αμφιβολίες ή δεν λάβεις επαρκείς εξηγήσεις, δεν το ζητάς.
Αν ακολουθούσαν όλοι αυτήν τη λογική τότε τα "άγνωστης λειτουργικότητας" αντικείμενα θα έμεναν στα αζήτητα και αυτοί που τα χαρίζουν θα αναγκάζονταν να κάνουν τουλάχιστον έναν τυπικό έλεγχο.
Ολα αυτά συμφωνοι ομως εγώ δεν μιλαω για την ατομική υπευθυνότητα αλλά γιατί το φόρουν αφήνει αγγελίες με αγνωστης λειτουργικότητας αντικείμενα να μπαίνουν σε αγγελίες με ευχαριστώ....ακομη περιμένω μια ικανοποιητική απάντηση
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

wave
Diamond Member
Diamond Member
71 66
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 18 Οκτ 2017, 13:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από wave » 23 Μαρ 2022, 12:08

Κανενός το δικηγόρο δε θέλω να κάνω, αλλά οι συμφορουμίτες polvar (με ένα αναλυτικό τεραστιο ποστ) και και GeorgeF ανέφεραν διάφορα επιχειρήματα με παραδείγματα που απαντάνε στο γιατί δεν είναι πάντα εφικτό να είναι υποχρετικός ο έλεγχος λειτουργικής κατάστασης πριν βαλουμε κάτι για χάρισμα.

Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να γραφτεί πάνω σε αυτό για να πειστείτε

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από GeorgeF » 23 Μαρ 2022, 14:49

wave έγραψε:
23 Μαρ 2022, 12:08
γιατί δεν είναι πάντα εφικτό να είναι υποχρετικός ο έλεγχος λειτουργικής κατάστασης πριν βαλουμε κάτι για χάρισμα.
Να μην παρεξηγηθούμε όμως: Ο έλεγχος μπορεί να μην είναι υποχρεωτικός αλλά ο χαρίζων οφείλει να τον κάνει αν ζητηθεί από τον ενδιαφερόμενο.
Αν ο χαρίζων βαρεθεί να εκτελέσει τον έλεγχο,δώσει το αντικείμενο ελαφρά τη καρδία "έλα μωρέ,αφού το δοκίμασα πριν από 2 χρόνια θα δουλεύει" και μετά ο παραλήπτης ζητάει να το επιστρέψει επειδή αποδείχτηκε πως δεν λειτουργεί, τότε είναι υποχρεωμένος να το πάρει πίσω.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

dora123
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5310
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από dora123 » 24 Μαρ 2022, 18:24

Σ' όλα αυτά ισχύει ο νόμος της αγοράς. Aναλογα με τη συμπεριφορά κάποιου και την ποιότητα των αγαθών που προσφέρει τον επιλέγουμε για επόμενες συνεργασίες.
Εάν δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω κάτι χαλασμένο, δεν επιλέγω αγγελίες όπου ο δωρητής για τους δικούς του λόγους δεν μπορεί να εγγυηθεί την λειτουργικότητα τους. Aν με ενδιαφέρουν τόσο που αξίζει να το ρισκάρω, το κάνω. Άλλωστε, είναι σημαντικό να δοκιμάζουμε να μειώνουμε τον όγκο των αντικειμένων που καταλήγουν στα σκουπίδια και να προσπαθούμε να επαναχρησιμοποιουνται
Η ανειλικρινεια, η ατιμία και η αχαριστία είναι για μένα πιο σημαντικα προβλήματα. Υπάρχει πραγματικά μεγάλη γαϊδουριά, εγώ απλά επιλέγω να μην ξανασυνεργαστεί με αυτά τα μέλη, αλλά καλό θα ήταν να προειδοποιούνται τα υπόλοιπα μέλη και να μην χάνουν το χρόνο τους μαζί τους. Επίσης πραγματικά κάποιοι φέρονται λες και το ευχαριστώ έχει ισοτιμία 1000ευρω. Εγώ προτιμώ να μην είμαι αγενής προς κάποιους που μου χάρισαν κάτι που δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου, αρκεί αυτοί να ήταν ειλικρινείς. Αντίθετα, υπάρχουν μέλη που δαγκώνουν το χέρι που τους έχει επανειλημμένα χαρίσει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πηγαινοέρχομαι και Θεσσαλονίκη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”