Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από agis68 » 17 Μαρ 2022, 11:29

Καλημέρα σε όλους. Το εχω ισως ξαναπει αλλα μάλλον αγνοήθηκε η αποψη μου. Θεωρώ απαράδεκτο να χαρίζονται αντικείμενα με τον χαρακτήρα " αγνωστη λειτουργικότητα" σε αγγελίες με ευχαριστω. Συγνωμη ολοι οι υπόλοιποι που δίνουμε μονο λειτουργικά πράγματα νιώθουμε πραγματικά ηλίθιοι....
Προσωπικά ουδέποτε εχω χαρακτηρίσει κατι με αγνωστη λειτουργικότητα στις αγγελίες μου. Αν εχουν καποια αβαρία τα αντικείμενα που την προσδιορίζω κυρίως αφορά λαπτοπ που δίνω ολα τα αλλα οτι εχω δώσει ειναι αψογο λειτουργικα
Παρακαλώ τη διεύθυνση να το διορθώσει αυτό το θέμα διότι ειναι αδικία


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από GeorgeF » 17 Μαρ 2022, 11:42

Δεν αγνοήθηκε η άποψη σας, είχε γίνει θέμα από τους συντονιστές παλαιότερα και είχα εκφράσει και την αντίθεση μου και εγώ. Γι'αυτόν το λόγο έχει προστεθεί στους κανόνες ο παρακάτω όρος:

"Αντικείμενα χαλασμένα ή "άγνωστης λειτουργικότητας" που αποδεικνύονται μη λειτουργικά δεν λαμβάνουν 'ευχαριστώ' και επιστρέφονται εκτός κι αν ο παραλήπτης εν γνώσει του τα πήρε για ανταλλακτικά."

Επομένως, όποιος χαρίζει πράγματα χωρίς να τα δοκιμάζει οφείλει να είναι έτοιμος και να τα πάρει πίσω αν δεν λειτουργούν.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

maria2015
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: 23 Φεβ 2015, 13:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από maria2015 » 17 Μαρ 2022, 12:04

Χαίρετε, συμφωνώ, έχω να προσθέσω το εξής, όταν χαρίζεται αντικείμενο ως λειτουργικό, θα πρέπει να έχει ελεγθεί πρόσφατα πριν μπει στην αγγελία. Απο την εμπειρία μου συσκευές που δεν έχουν λειτουργήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να έχουν χαλάσει.

'Ετυχε να πάρω από το σάιτ ασύρματο τηλέφωνο ως λειτουργικό και δεν ήταν, το μέλος που μου το έδωσε το θυμόταν ως λειτουργικό.
Τελικά το επέστρεψα, όμως αυτές οι καταστάσεις είναι στενάχωρες και θα πρέπει να αποφεύγονται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maria2015 την 24 Μαρ 2022, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

“Η ζωή είναι μια ηχώ. Ό,τι εκπέμπεις, στο επιστρέφει”
κινέζικη παροιμία

-----------------------------------------------------------------------
Αποφεύγω να δίνω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει κάτι
και σε μέλη που τα στατιστικά τους είναι στο κόκκινο
για να μη τους τα χειροτερεύω.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από polvar » 17 Μαρ 2022, 13:44

Πολλές φορές σε αγγελίες οπου αναφέρεται πχ "χαρίζω τηλεόραση με άγνωστη λειτουργικότητα" φωνάζουμε και λέμε "βάλτε το στην πρίζα να δειτε τι κάνει και ενημερώστε την αγγελία"
Υπάρχουν όμως αντικείμενα που χρειάζεται να συνδεθούν με άλλα για να δει κανείς την λειτουργικότητα τους, για παράδειγμα τα εξαρτήματα και τα περιφερειακά υπολογιστών. Επίσης τα κινητά τηλέφωνα δεν μπορούν να λειτουργήσουν αν δεν λειτουργεί η μπαταρία τους.
Από την άλλη, και να περάσει μια μνήμη τον έλεγχο του POST και άρα να θεωρηθεί λειτουργική, μπορεί να αποδειχθεί ελαττωματική σε συνθήκες πραγματικής λειτουργίας.
Επίσης κάποια αντικείμενα χρειάζονται γνώσεις και ικανότητες για να δοκιμαστεί η λειτουργία τους, για παράδειγμα τροφοδοτικά

Προκύπτουν λοιπον αντικειμενικές δυσκολίες στο να πει κάποιος με σιγουριά 100% ότι δουλεύει το αντικείμενο που χαρίζει καθώς δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες/γνώσεις, εργαλεία - χώρο και χρόνο για δοκιμές. Και αντί να μπει κάποιος στη διαδικασία των δοκιμών που ίσως δεν είναι και ικανός να διεκπεραιώσει, χαρίζει το αντικείμενο ως "αγνωστης λειτουργικότητας". Αυτό είναι καλύτερο από το να ρίξει το αντικείμενο στα σκουπίδια ή την ανακύκλωση.

Βέβαια υπάρχουν και οι πονηροί οπου πίσω από το "αγνωστης λειτουργικότητας" κρύβουν ένα αντικείμενο που γνωρίζουν ότι δεν λειτουργεί και δεν αξίζει ούτε ένα cent ή τέλος πάντων έχει κάποια αξία για τα όποια ανταλλακτικά του

Κι επειδή κάποτε είχε παραγίνει αυτό με τα "αγνωστης λειτουργικότητας" θεσπίστηκε ο κανόνας που παρέθεσε ο GeorgeF παραπάνω
Από εκεί και πέρα όμως επαφίεται στα μέλη που λαμβάνουν ελαττωματικά αντικείμενα να το γράφουν στις αγγελίες και να τα επιστρέφουν ώστε και ο χαρίζων ελαττωματικά αντικείμενα να "τιμωρηθεί" αλλά και τα άλλα μέλη (και η διαχείριση) να λάβουν γνώση για το ποιόν του καθενός και οι πονηροί να απομονωθούν από την κοινότητα

Ομως μερικές φορές κάποια αντικείμενα πλησιάζουν στο τέλος της ζωής τους έτσι κι αλλιώς. Για παράδειγμα έχει τύχει σε μένα, μητρική που λειτουργούσε μέχρι χθες, μόλις άλλαξα μια κάρτα γραφικών με ισχυρότερη, να "πει το ποίημα". Θα μπορούσε λοιπον εγώ να έχω χαρίσει αυτή τη μητρική πριν την δοκιμάσω με άλλη κάρτα γραφικών, να πάει σε κάποιον και μόλις της βάλει την κάρτα του να καεί επιτόπου. Επίσης κάποια ευπαθή αντικείμενα ταλαιπωρούνται κατά την διάρκεια της αποστολής και φθάνουν μη λειτουργικά στον παραλήπτη ενώ έφυγαν λειτουργικά από τον αποστολέα. Ποιος φταίει και τι πρέπει να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Γι αυτό πολλές φορές έχω πει ότι θα πρέπει αυτός που ζητάει εξ αποστάσεως με βάση μια φωτογραφία (που πολλές φορές δεν είναι πραγματική ή δεν υπάρχει καν) να έχει υπόψη του ότι αναλαμβάνει και ένα ρίσκο
Από την άλλη αυτός που χαρίζει θα πρέπει να έχει τη διάθεση να πάρει το αντικείμενο του πίσω εφόσον αποδειχθεί μη λειτουργικό

Τέλος κάποιοι χρειάζονται τα ανταλλακτικά από ορισμένα αντικείμενα, ή τα θέλουν για συλλεκτικούς σκοπούς, ακόμα και μη λειτουργικά, κι έχουν την διάθεση και μεταφορικά να πληρώσουν και 'ευχαριστώ' να πατήσουν αρκεί να γίνει η δουλειά τους

Κι έτσι δεν μπορεί να θεσπιστεί ενιαίος κανόνας περι μη λειτουργικών και αγνωστης λειτουργικότητας αντικειμένων πέραν αυτού που ήδη υπάρχει
Αν έχει κάποιος κάτι στο μυαλό του που μπορεί να λειτουργήσει με απλό τρόπο, ας το πει

Οσον αφορά την ισοδυναμία του 'ευχαριστώ' ενός αντικειμένου άγνωστης λειτουργικότητας ή ελαττωματικού με ένα αντικείμενο απόλυτα λειτουργικό και ελεγμένο, είναι αντίστοιχη με την ισοδυναμία ενός Stikeez του lidl με ένα κρεβάτι διπλό που και τα δύο έχουν χαριστεί εδώ μέσα και έλαβαν από ένα 'ευχαριστώ'. Για το θέμα αυτό έχουν γίνει πολλές συζητήσεις τις οποίες μπορείτε να βρείτε σε αντίστοιχα θέματα του "Σχολιασμός και ιδέες" οπου έχουμε καταλήξει στο ότι το 'ευχαριστώ' απλά καταμετράει τις δοσοληψίες και η αξία του προσδιορίζεται υποκειμενικά από αυτόν που λαμβάνει ανάλογα με την ανάγκη που έχει για το αντικείμενο αυτό

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από Sotos_ster » 17 Μαρ 2022, 16:47

Συμφωνώ με τον αγη. Πρόσφατα πήρα μια σακούλα με μικροσυσκευές και εκτός από το ότι όλα ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση βρώμικα και δεν λειτουργούσε τίποτα, δεν μπορούσες να χρησιμοποησεις και τίποτα ούτε καν για ανταλλακτικά,με αποτέλεσμα να τα πετάξω κατευθείαν στα σκουπίδια. Κοινως σε τετοιες αγγελίες δεν πρέπει να μπαινει ευχαριστώ καθώς θεωρώ ότι βγάζουμε και τον άλλον από την αγγαρεία να πάει να τα πεταξει που πάμε και τα παίρνουμε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από agis68 » 18 Μαρ 2022, 00:57

Σε οτι αφορα την απαντηση απο τους mod ok. Σε οτι αφορα ενα ποστ που λεει οτι πρεπει να συνδεθουν με αλλα κλπ εννοείται οτι εκει υπάρχει δυσκολία
Εννοειται οτι οπου περιγραφεται ως ανταλλακτικο ή για ανταλλακτικα οκ συμφωνω οτι προκειται για ανταλλακτισ
Το ολο θεμα μου πρόοέκυψε απο μελος που χαρίζει ρετρο μικρόφωο με αγνωστη λειτοθργικότητα...συγνώμη ποσο δυσκολο ειναι να το συνδεσεις στον υπολογιστή ή στο στερεοφωνικο να δεις οτι δουλεύει...τεσπα απο εκει πήρα το έναυσμα και εγραψα το αρχικο μου ποστ....κανείς δεν θέλει σκουπίδια ακομη και ως ανταλλακτικα...λιγο πρσοχη απο τα μέλη...
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από polvar » 18 Μαρ 2022, 13:19

Sotos_ster έγραψε:
17 Μαρ 2022, 16:47
Συμφωνώ με τον αγη. Πρόσφατα πήρα μια σακούλα με μικροσυσκευές και εκτός από το ότι όλα ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση βρώμικα και δεν λειτουργούσε τίποτα, δεν μπορούσες να χρησιμοποησεις και τίποτα ούτε καν για ανταλλακτικά,με αποτέλεσμα να τα πετάξω κατευθείαν στα σκουπίδια. Κοινως σε τετοιες αγγελίες δεν πρέπει να μπαινει ευχαριστώ καθώς θεωρώ ότι βγάζουμε και τον άλλον από την αγγαρεία να πάει να τα πεταξει που πάμε και τα παίρνουμε.
Πιο πάνω είπα
polvar έγραψε:Από εκεί και πέρα όμως επαφίεται στα μέλη που λαμβάνουν ελαττωματικά αντικείμενα να το γράφουν στις αγγελίες και να τα επιστρέφουν ώστε και ο χαρίζων ελαττωματικά αντικείμενα να "τιμωρηθεί" αλλά και τα άλλα μέλη (και η διαχείριση) να λάβουν γνώση για το ποιόν του καθενός και οι πονηροί να απομονωθούν από την κοινότητα


Αρα να πείτε για ποια αγγελία πρόκειται, να την ανοίξουμε και να γράψετε εκεί

Αν και υποψιάζομαι ότι πρόκειται για την αγγελία viewtopic.php?f=15&t=200993 στην οποία δεν υπήρχαν φωτογραφίες των αντικειμένων από την αρχή, δεν ζητήσατε φωτογραφίες στην πορεία, δεν αρνηθήκατε να παραλάβετε όταν είδατε σε τι κατάσταση ήταν τα αντικείμενα, δεν γράψατε κάτι στην αγγελία, πατήσατε το 'ευχαριστώ' και μετά από 2,5 μήνες βγαίνετε παραπονούμενος. Ετσι όμως το περισσότερο φταίξιμο το έχετε εσείς

Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από agis68 » 18 Μαρ 2022, 15:34

εγω προσωπικα μιλάω για αυτη

viewtopic.php?f=15&t=202022&p=1975369&h ... F#p1975369
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

wave
Diamond Member
Diamond Member
71 66
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: 18 Οκτ 2017, 13:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από wave » 21 Μαρ 2022, 22:34

agis68 έγραψε:
18 Μαρ 2022, 00:57
Σε οτι αφορα την απαντηση απο τους mod ok. Σε οτι αφορα ενα ποστ που λεει οτι πρεπει να συνδεθουν με αλλα κλπ εννοείται οτι εκει υπάρχει δυσκολία
Εννοειται οτι οπου περιγραφεται ως ανταλλακτικο ή για ανταλλακτικα οκ συμφωνω οτι προκειται για ανταλλακτισ
Το ολο θεμα μου πρόοέκυψε απο μελος που χαρίζει ρετρο μικρόφωο με αγνωστη λειτοθργικότητα...συγνώμη ποσο δυσκολο ειναι να το συνδεσεις στον υπολογιστή ή στο στερεοφωνικο να δεις οτι δουλεύει...τεσπα απο εκει πήρα το έναυσμα και εγραψα το αρχικο μου ποστ....κανείς δεν θέλει σκουπίδια ακομη και ως ανταλλακτικα...λιγο πρσοχη απο τα μέλη...
Για το συγκεκριμένο μικρόφωνο πάντως, επείδή είδα τη φωτογραφία, πολλοί θα πλήρωναν για να το πάρουν για τη ρετρο συλλογή τους ακόμα και τελείως χαλασμένο, μόνο και μόνο για την εμφάνιση του που σε ταξιδεύει σε μια άλλη εποχή.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά με αγνωστη λειτουργικότητα

Δημοσίευση από GeorgeF » 21 Μαρ 2022, 22:56

Πάντως, όσον αφορά την αγγελία της dora123 : viewtopic.php?f=15&t=200993
Αν και είναι προφανές πως τα πράγματα έτσι όπως περιγράφονται στην αγγελία είναι χαλασμένα:
dora123 έγραψε:
28 Δεκ 2021, 18:48
για μέλος που θέλει να παίξει ή ασχολείται με την ανακύκλωση
όποιος φτάσει στο σημείο να πάει και να παραλάβει αυτοπροσώπως πράγματα "άγνωστης λειτουργικότητας" χωρίς πρώτα να ζητήσει φωτογραφίες και εξηγήσεις θεωρείται ότι τα πήρε εν γνώσει του και δεν έχει δικαίωμα να ζητάει τα ρέστα εκ των υστέρων.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”