Ξεχάστε το eikona.info !!!

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από nicnt » 16 Ιαν 2024, 23:29

Για μια ακόμα φορά, πολλοστή, έπεσε...
Αποτέλεσμα: Χάθηκαν για μια ακόμα φορά, πολλοστή, οι φωτο που ήταν ανεβασμένες εκεί!

Οπότε, προτείνω, μην ξανα-ανεβάσετε φωτογραφίες στο eikona.info.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από polvar » 17 Ιαν 2024, 01:11

δεν χαθηκε τίποτα γιατί οι εικονες είναι αποθηκευμένες σε server της Google
Ενας λογαριασμός πρέπει να πληρωθεί για να επανέλθει η λειτουργικότητα

vya
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 15:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από vya » 17 Ιαν 2024, 10:00

Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το imgbb.com και δεν είχα πρόβλημα ούτε μία φορά. Για το eikona.info μου έχει τύχει κάποιες φορές αυτά τα χρόνια, όχι μόνο μία φορά, να τσεκάρω μία αγγελία και να μην εμφανίζονται οι εικόνες για αυτό και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

Άβαταρ μέλους
panoulis44
Platinum Member
Platinum Member
53 36
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 15:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Παλιά Κοκκινιά
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από panoulis44 » 18 Ιαν 2024, 09:08

Καλημέρα, φίλε polvar επειδή και εγώ χρησιμοποιώ χρόνια το eikona.info με λογαριασμό χωρίς πληρωμή. Σε καμία περίπτωση δεν ενημερώθηκα για να πληρώσω συνδρομή. Μπαίνοντας στο site του eikona.info με τον λογαριασμό μου, βλέπω ότι υπάρχουν 200 φωτό αλλά μόνο σαν όνομα. Και πάλι πουθενά δε λέει κάτι για πληρωμή, επιτρέπει επεξεργασία κλπ στο "τίποτα" μιας και οι φωτογραφίες έχουν εξαφανισθεί. Πήγα και έσβησα ότι θεώρησα ότι ήταν άχρηστο κλπ. Στους όρους χρήσης αναφέρει "Οι φωτογραφίες μενουν ισοβια , σε περιπτωση πώλησης τις σελιδας ή διακοπη τις υπηρεσιας , θα γινει 1 μηνα πιο νωρις ενημερωση σε ολα τα εγγεγραμενα μελη για να μπορουν να παρουν τα αρχεια τους .". Τι εννοείς να πληρωθεί ο λογαριασμός από τη στιγμή που είναι δωρεάν υπηρεσία.
Ευχαριστώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω σε μέλη που έχουν υπερβεί πολύ το όριο ζήτησης
Αποστολές μόνο με Box Now
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΚΡΥΨΗ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από polvar » 18 Ιαν 2024, 14:13

Εσείς λαμβάνετε δωρεάν υπηρεσία αλλά φαντάζομαι να καταλαβαίνετε ότι αυτή έχει ένα κόστος, τόσο αρχικό (αγορά υπολογιστών, κατασκευή ιστοσελίδας κλπ) όσο και περιοδικό (υπηρεσίες ενοικίασης χώρου ή/και μηχανημάτων, πρόσβασης στο ιντερνετ, διακράτησης του domain name, συντήρησης των μηχανημάτων, αποκατάστασης βλαβών κλπ)
Παλιά το eikona.info φιλοξενούνταν σε ενοικιαζόμενους servers αλλά εξαιτίας των προβλημάτων που υπήρξαν λόγω αναξιοπιστίας αυτών (οπως μπορείτε να δείτε στο viewtopic.php?f=268&t=36303 και αλλού), μεταφέρθηκε σε ιδιόκτητους servers που φιλοξενούν αποκλειστικά το xariseto.gr, το eikona.info κλπ και οι οποίοι βρίσκονται σε χωρο οπου υπάρχουν οι servers της Fastpath.gr (φιλοξενία ιστοσελίδων) και τότε αποφασίστηκε η αποθήκευση των φωτογραφιών να γίνεται στην Google, ακριβώς για να μη χαθεί κάτι αν τυχόν καταρρεύσει/καταστραφεί το ιδιόκτητο σύστημα
Η Google όμως δεν παρέχει τόσο χώρο δωρεάν, θέλει κι αυτή να πληρωθεί κάθε τόσο!
Αυτός ο λογαριασμός δεν εχει εξοφληθεί πλήρως από τον ιδιοκτήτη του eikona.info (για διαδικαστικούς λόγους, από όσο με έχει πληροφορήσει και δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω)

Ετσι είναι οι "δωρεάν" υπηρεσίες που απολαμβάνουμε όλοι στο ιντερνετ, όχι μόνο του xariseto.gr ή του eikona.info
Και μας φαίνεται αυτονόητο να είναι πάντα δωρεάν και με διαθεσιμότητα 365 ημέρες/24 ώρες
Όμως δεν υπάρχει τιποτα δωρεάν γιατί ολοι θέλουν να πληρώνονται. Και αυτό το κόστος από κάπου πρέπει να βρεθεί. Είτε από διαφημίσεις είτε από συνδρομές είτε από χορηγίες
Και αν ο λογαριασμός δεν βγαίνει, τότε ή πληρώνει ο επιχειρηματίας από την τσέπη του ή κλείνει η ιστοσελίδα
Τέλος, δεν υποχρεώνουμε κανέναν να ανεβάζει σώνει και καλά στο eikona.info εξαιτίας των απωλειών φωτογραφιών που συνέβησαν στο παρελθόν. Καλό είναι να στηρίζουμε το site και τον δημιουργο του που μας εξυπηρετεί, αλλά αν δεν θέλουμε, υπάρχουν και άλλα sites φιλοξενίας. Το eikona.info εχει το πλεονέκτημα της αποθήκευσης στην Google που άλλοι δεν το έχουν, ώστε να μην χάνονται φωτογραφίες.
Το περιβόητο postimages.org εχει κι αυτό κατά καιρους παρουσιάσει θέματα, άλλα sites ζητουν συνδρομή ή περιορίζουν το μέγεθος/αριθμό φωτογραφιών που μπορεί κάποιος να ανεβάσει δωρεάν και άλλα έχουν κλείσει οπως το imageshack

Επομένως πριν πει ο καθένας "το eikona.info είναι αναξιόπιστο" ας αναλογιστεί τι έκανε/δεν έκανε εκείνος για να είναι αξιόπιστο ή τι θα έκανε εκείνος στη θέση του ιδιοκτήτη του.

Άβαταρ μέλους
panoulis44
Platinum Member
Platinum Member
53 36
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 15:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Παλιά Κοκκινιά
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από panoulis44 » 18 Ιαν 2024, 17:13

Καλησπέρα, ίσως γινόμαστε λίγο κουραστικοί. Αυτονόητο είναι ότι όλα αυτά έχουν κόστη κλπ. κλπ. Όμως δεν έχω καταλάβει σε ποιο σημείο του site του eikona.info υπάρχει το παραμικρό για συνδρομή. Αυτή είναι η απορία μου βασικά. Ποτέ δεν μου ζητήθηκε να επιλέξω το δωρεάν με το συνδρομή.
Και φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον/τους ιδιοκτήτες του site. Προφανώς την υπηρεσία που προσφέρει κάποιος ανιδιοτελώς, να την πληρώνει και από την τσέπη του, θα ήταν παράλογο από ένα σημείο και μετά.
Ευχαριστώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω σε μέλη που έχουν υπερβεί πολύ το όριο ζήτησης
Αποστολές μόνο με Box Now
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΚΡΥΨΗ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από polvar » 18 Ιαν 2024, 20:09

Εγώ απλώς είπα
polvar έγραψε:
17 Ιαν 2024, 01:11
Ενας λογαριασμός πρέπει να πληρωθεί για να επανέλθει η λειτουργικότητα
αλλά δεν ενοούσα από κάποιο μέλος αλλά τον ιδιοκτήτη της σελίδας, σύμφωνα με όσα μου ειπε και εξήγησα παραπάνω
Ζητώ συγνώμη αν εκλήφθηκε με διαφορετικό νόημα

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από makis » 23 Ιαν 2024, 01:25

Καλησπέρα και καλή χρονιά

Το eikona.info επανήλθε κανονικά , δεν έχει χαθεί καμία φωτό με εξαίρεση φωτογραφίες παιδικής πορνογραφίας που διαγράφτηκαν κατόπιν αιτήματος από την αρμόδια αρχή.

Λόγω ότι κάποιος (εκτός Ελλάδας) είχε ανεβάσει φωτογραφίες παράνομες η google διέκοψε την υπηρεσία, ενώ νομίζαμε ότι φταίει η κάρτα πληρωμών.

Ακόμα και αν δεν γίνει η πληρωμή υπηρεσίας οι φωτό δεν θα χαθούν.

Η πληρωμή δεν γίνετε από τα μέλη μιας και είναι δωρεάν υπηρεσία ,η μόνη λύση ίσως είναι η υποχρεωτική εγγραφή για να αποφύγουμε επισκέπτες που ανεβάζουν (πουλιά η ακόμα χειρότερα παιδικές πορνογραφικες φωτό)

Η διαδικασία τράβηξε πολύ για να είμαστε σίγουροι από νομικής πλευράς ότι δεν έχουν σχέση με μέλος του xariseto, αλλά ξένης χώρας επισκέπτες.

Φυσικά ακόμα έχουμε να διαγράψουμε πολλά "πουλιά" αλλά αυτό δεν απαγορεύεται από την νομοθεσία άρα θα γίνει σε δευτερη φάση.


Συγνώμη για την ταλαιπωρία

Αν κάποιο μέλος έχασε κάποια φωτό ας ενημερώσει για να δούμε μήπως ο "επισκέπτης" ανέβασε μέσω λογαριασμου κάποιου μέλους.

Γιατί διαγραφαμε φωτό μέσω ip και όχι μια μία επειδή ήταν ανεβασμένες σε διάφορους χρόνους.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
panoulis44
Platinum Member
Platinum Member
53 36
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 15:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Παλιά Κοκκινιά
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από panoulis44 » 23 Ιαν 2024, 19:48

Φίλε makis ευχαριστούμε για την ενημέρωση, όντως οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει είναι στη θέση τους.
Να είσαι καλά!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω σε μέλη που έχουν υπερβεί πολύ το όριο ζήτησης
Αποστολές μόνο με Box Now
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΚΡΥΨΗ

Μιχάλης 04
Diamond Member
Diamond Member
38 19
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 28 Ιουν 2021, 08:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ξεχάστε το eikona.info !!!

Δημοσίευση από Μιχάλης 04 » 15 Απρ 2024, 10:43

Καλημέρα κι από μένα. Προσωπικά από την αρχή χρησιμοποιώ το https://postimages.org/, βολεύει αρκετά και τόσα χρόνια δεν υπήρχε ανάλογο πρόβλημα...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Για αντικείμενα μεγάλου όγκου/βάρους προτιμώ συνάντηση από κοντά, ανατολική Θεσσαλονίκη, περιοχή Μαρτίου.

Για μικρά αντικείμενα και με ελάχιστο βάρος, μπορεί να γίνει και αποστολή με ΕΛΤΑ ή Βοχnow με έξοδα παραλήπτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”