Μέλη που ζητάνε και δεν παραλαμβάνουν

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κλειδωμένο
PALIATZIS
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 25 Φεβ 2009, 02:34
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου

Μέλη που ζητάνε και δεν παραλαμβάνουν

Δημοσίευση από PALIATZIS » 20 Μάιος 2009, 16:45

Γεια σας με εκνευρισμο θελω να αναφερω οτι το μελος ΤΑΝΙΑ ποσταρε στην αγγελεια μου για τα γυαλια ηλιου και απο εκει συμφωνησαμε να της τα στειλω στην κρητη με courier μετα απο τοσες μερες σημερα με πηρανε τηλεφωνο απο την courier οτι γυρισαν πισω γιατι κανεις δεν πηγε να τα παραλαβει. Ειναι σωστο εφ οσον χαρισα να πληρωσω την κουριερ πηγαιν ελα επειδη καποιοι ειναι ανευθυνοι? Παρακαλω τον μακη να επιληθφει του θεματος και αν γινεται να γινουν ποιο αυστηρα τα κρητιρια εγγραφης των μελων ουτως ωστε στο μελλον να μην την παταμε :x :x :evil: :twisted: Και επισεις το μελος με το nickname ΤΑΝΙΑ να μου απαντησει γιατι δεν φροντισε να τα παρει και δικαιολογια του τυπου δεν με ειδοποιησαν και τετοια δεν θα την δεχθω αφου οτι στοιχεια μου εδωσε σ αυτα τα εστειλα
ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΜΕΛΟΣ PALIATZIS ΑΚΟΜΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΕ ΜΕΛΟΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ !
ΜΗΝ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ !

Να διαβάζετε πάντα τους κανονες του XARISETO.GR

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕΛΩΝ

Δημοσίευση από bluemοon » 20 Μάιος 2009, 16:51

καταλαβαίνουμε όλοι τον εκνευρισμό σου, αλλά ας δώσουμε στο μέλος που τα ζήτησε την ευκαιρία να μας πει κι εκείνο τι έγινε. Στην αγγελια σου , σου ζητησε να σταλουν με ταχυδρομειο και αναλάμβανε τα εξοδα γι αυτο.
Στη μεταξύ σας συνεννόηση καταληξατε η αποστολή να γινει μεσω κουριερ;Μήπως έγινε κάποια παρανόηση; Μήπως η κούριερ δεν αφησε ειδοποιηση οτι περασε, δεν ξανατηλεφωνησε και το μέλος δεν εμαθε ποτε οτι είχε ερθει το πακετο;

Φυσικά και ειναι δυσάρεστο και ολοι μας θα πρεπει να ευχαριστουμε και να διευκολυνουμε εκεινους που μας χαριζουν κατι, αλλα να δουμε μηπως εγινε και κάποια παρεξηγηση.
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
astanapane2009
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 20:50
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Επικοινωνία:

Re: ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕΛΩΝ

Δημοσίευση από astanapane2009 » 20 Μάιος 2009, 16:59

ΘΑ ΣΗΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒLUEMOON.ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥ COURRIER ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΟ ΔΕΜΑ.ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ...
Κανόνες Δ. Συζήτησης
- ΔΕΝ ζητάμε συνεχεία ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info@xariseto.gr ή στο 2312203040
- ΔΕΝ γράφουμε με latinika ουτε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ !
- Γράφουμε οσο πιο ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ γίνετε την αγγελία μας ! ΚΑΙ αν μπορούμε με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία."

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕΛΩΝ

Δημοσίευση από makis » 29 Μάιος 2009, 22:02

καλα ειναι να μην γινετε νεο θεμα , μιας και μπορει να μην το δει το μελος απο εδω , (αυτα θα μεταφερθουν στην αναλογη αγγελια)
αλλα ΑΝ ΔΕΝ απανταει τομελος να ενημερωνετε καποιον Mod ή admin για να το δουμε !

Η αλλιως στο αναλογο θεμα που υπαρχει διπλα απο καθε αγγελια ΑΞΙΟΛΌΓΗΣΉ ΜΕΛΩΝ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Μελη που ζητανε !

Δημοσίευση από kelili » 29 Ιουν 2009, 04:55

[Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι το σωστό νήμα εδώ, ας μετακινηθεί αν πρέπει.]
Η πείρα μου από το "χάρισμα" είναι ελάχιστη ακόμα αλλά αυτό που βλέπω είναι εντελώς αντίθετο από την δική μου αντιμετώπιση του όλου θέματος του "χαρίσματος".
Εγώ ποτέ δεν θα ζητούσα κάτι αν δεν είχα τη δυνατότητα να πάω να το πάρω άμεσα, με δικό μου κόστος, θυσιάζοντας για παράδειγμα ένα απογευματινό καφέ με τους φίλους μου. Ή αν κάποιος μου έστελνε κάτι θα του έδινα τα χρήματα με κάποιο τρόπο, οπωσδήποτε.
Θεωρώ ότι όταν κάποιος μου χαρίζει κάτι που το θέλω πραγματικά είναι υποχρέωση μου να σπεύσω να πάω να το πάρω ή να πληρώσω για τη μεταφορά του. Αλλά μάλλον δεν σκέφτονται όλοι σαν κι εμένα.
Καταλαβαίνω ότι ζούμε σε μια μεγάλη πόλη που οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η σύγχρονη ζωή είναι δύσκολη και γεμάτη υποχρεώσεις.
Αλλά, το θες ή δεν το θες, άνθρωπε μου;
Δεν με έχει ταλαιπωρήσει (ακόμα) κάποιος αλλά έχω εκπλαγεί κάπως από τη στάση των "ενδιαφερόμενων".
Ένα πράγμα έχω καταφέρει να χαρίσω (μέσω άλλου σάιτ, όχι χαριστικού) και εκείνο το ταχυδρόμησα και το πλήρωσα εγώ και ο τύπος δεν μου έγραψε καν αν το έλαβε ή ένα ευχαριστώ.
Έτυχε;
Είμαι κάπως απογοητευμένη...

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Μελη που ζητανε !

Δημοσίευση από makis » 29 Ιουν 2009, 22:21

Καλησπέρα , αν και μιλάς για άλλο site και από ότι κατάλαβα δεν είχε καν σχέση με αγγελίες άλλα άπλα ήταν ένα forum , θα σου απαντήσω.

Φυσικά και έχεις δίκιο και προσπαθούμε εδώ να το αποφύγουμε !

Εννοείτε ότι τα έξοδα αποστολής τα χρεώνεται ο ΠΑΡΑΛΗΠΤΗΣ !
Εννοείτε ότι το μέλος που θέλει ζητάει πρώτα δημοσία και μετά με pm γίνεται η "ανταλλαγή" τηλεφώνου για επικοινωνία.
Και έρχεται να παραλάβει ο παραλήπτης και μετά απαντάει και ευχαριστεί δημοσιά στην αγγελία ώστε να κλειδώσει.

Προσπαθούμε όλα αυτά να τα κάνουμε όλοι μας σωστά για να μην δημιουργούνται προβλήματα , αν και πάντα σε μια ομάδα υπάρχουν και άτομα που δεν ξέρουνε και είναι στο χέρι μας να τους βάλουμε στο κλίμα και να καταλάβουν ότι ζητάνε κάτι δωρεάν και δεν μπορούν να έχουν απαιτήσεις σαν να ήταν πώληση !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

crazymouse
Gold Member
Gold Member
9 5
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2010, 19:45
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Σιταγρών Δράμας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από crazymouse » 24 Ιαν 2011, 19:47

Καλησπερα! Εστειλα ενα βιβλιο με τα ελτα στην πατρα και το δεμα κοστισε 3.30. Όμως ο παραλήπτης δεν πηγε να το παραλάβει και ετσι επιστραφηκε πισω σε μενα (στο χαρτι που μου ηρθε απο τα ΕΛΤΑ αναφερονταν και εξοδα αποθηκευσης τα οποια τα καταβαλω εγω). Ο παραληπτης μου ειπε οτι δεν το θελει πλεον... Τι γιντεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Ευχαριστω
1) Κάθε μήνυμα στείλτε μου το και σε πμ για να είναι σίγουρο ότι θα το δω!
2) Στέλνω με γραμματοσημα, με προπληρωμένους φακέλους των ΕΛΤΑ ( http://www.elta.gr/pricelist_prepaid.pdf ), free parcel post ( http://www.elta.gr/packages_eswt.pdf ) και με κουριερ ΕΛΤΑ-ΧΑΡΙΣΕΤΟ.
3) Ζητω συγνωμη για τα ορθογραφικα :D
4) Για τις υπόλοιπες αγγελίες: ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Αθηνά Σ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2476
Εγγραφή: 14 Απρ 2010, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Αθηνά Σ » 24 Ιαν 2011, 20:33

crazymouse έγραψε:Καλησπερα! Εστειλα ενα βιβλιο με τα ελτα στην πατρα και το δεμα κοστισε 3.30. Όμως ο παραλήπτης δεν πηγε να το παραλάβει και ετσι επιστραφηκε πισω σε μενα (στο χαρτι που μου ηρθε απο τα ΕΛΤΑ αναφερονταν και εξοδα αποθηκευσης τα οποια τα καταβαλω εγω). Ο παραληπτης μου ειπε οτι δεν το θελει πλεον... Τι γιντεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Ευχαριστω
Αναφέρετε πιο μέλος ήταν αυτό,εδώ http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=1583
και το πιο πιθανό είναι να αποκλειστεί κάποιο διάστημα για αυτή την κίνηση. :mm:
Ο τρόπος που δίνεις,έχει περισσότερη αξία απ' το ίδιο το δώρο!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από makis » 24 Ιαν 2011, 22:04

crazymouse έγραψε:Καλησπερα! Εστειλα ενα βιβλιο με τα ελτα στην πατρα και το δεμα κοστισε 3.30. Όμως ο παραλήπτης δεν πηγε να το παραλάβει και ετσι επιστραφηκε πισω σε μενα (στο χαρτι που μου ηρθε απο τα ΕΛΤΑ αναφερονταν και εξοδα αποθηκευσης τα οποια τα καταβαλω εγω). Ο παραληπτης μου ειπε οτι δεν το θελει πλεον... Τι γιντεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Ευχαριστω
Γιατι χρησιμοποιείτε τα απλα ΕΛΤΑ ?

1.Μπαινετε σε αυτην την διαδικασια !
2.Υπαρχει κίνδυνος να χαθει
3.Ειναι ακριβοτερα , μιας και εκτος τα 3,30 θα επρεπε το μελος να πληρωσει και αλλα 0,70€ για να σας στειλει τα γραμματοσημα.

Ενω με 3,5€ με την κουριερ δεν θα ειχατε ολα αυτα , Γιατι θα τα πληρωνε το μελος !

Τωρα μπορει οντως να μην το αποδέχτηκε η μπορει να μην πηρε ειδοποιηση !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

georgia970
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1573
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 11:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από georgia970 » 25 Ιαν 2011, 12:29

crazymouse έγραψε:Καλησπερα! Εστειλα ενα βιβλιο με τα ελτα στην πατρα και το δεμα κοστισε 3.30. Όμως ο παραλήπτης δεν πηγε να το παραλάβει και ετσι επιστραφηκε πισω σε μενα (στο χαρτι που μου ηρθε απο τα ΕΛΤΑ αναφερονταν και εξοδα αποθηκευσης τα οποια τα καταβαλω εγω). Ο παραληπτης μου ειπε οτι δεν το θελει πλεον... Τι γιντεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Ευχαριστω
Πάντως αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον courier των ΕΛΤΑ που συνεργάζεται το xariseto (στη συγκεκριμένη περίπτωση πραγματι ήταν πιο συμφέρον από τη λύση του ταχυδρομείου), η συμβουλή μου είναι να ζητάς να σου στέλνει το άλλο μέλος πρώτα τα γραμματόσημα ή προπληρωμένο φάκελο πριν ταχυδρομήσεις αυτό που θέλεις να στείλεις και όχι να περιμένεις μετά να στα στείλει.

Και κάτι άλλο, Μάκη εκτός από την υπενθύμιση για τον courier των ΕΛΤΑ που συνεργάζεται το xariseto, μήπως σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να γίνει και κάποια παρατήρηση στο μέλος που δεν παρέλαβε (μπορεί κάπου να αναφέρθηκε και να μην το είδα αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστή αυτή η συμπεριφορά).

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”