Ψηφίστε για έλεγχο στοιχείων πριν την εγγραφή στο xariseto

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Να γινετε ελεγχος για νεα μελη , πριν μπουν στην ομάδα του xariseto.gr

Ναι
52
57%
Οχι
21
23%
Ναι μεν ...αλλά..
14
15%
Δεν ξέρω
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από Angela_Lar » 27 Οκτ 2010, 10:12

Eγώ θα ψηφίσω Δεν Ξέρω γιατί λόγω του οτι μένω επαρχία συνήθως στέλνω με ΕΛΤΑ,αν τύχει κάποιος να είναι συντοπίτης πάλι την πρώτη φορά που θα κάνω συναλλαγή θα επιλέξω κεντρικό δρόμο να δώσω το αντικείμενο και όχι το σπίτι μου.Το Δεν Ξέρω το γράφω επειδή ίσως αυτή η διαδικασία αποτρέψει νέα μέλη τελικά από το να εγγραφούν καθώς η πιστοποίηση απαιτεί χρόνο και αναμονή στο σταθερό,κάποιος λόγω φόρτου εργασίας και υποχρεώσεων ίσως να μην μπορεί να περάσει από αυτή τη διαδικασία,και υπάρχει βέβαια πάντα και η καχυποψία όπως ανέφεραν και άλλα μέλη της διάθεσης των προσωπικών μας στοιχείων στο διαδίκτυο και σε ανθρώπους που εμείς βέβαια γνωρίζουμε για τις αγαθές τους προθέσεις αλλά ένα νέο μέλος δεν γνωρίζει.
Κλείνοντας να πώ πως κάποιος που έχει εξαρχής κακό σκοπό και θέλει να βλάψει κόσμο μπορεί να δώσει τηλέφωνο και διεύθυνση μεν αλλά μετά από 1 μήνα μπορεί να μετακομίσει και τα στοιχεία αυτά να μην ισχύουν.Ακόμα και για το όνομα που δίνει κάποιος δεν ξέρω πώς μπορεί να πιστοποιηθεί(εκτός κι αν ζητάτε αριθμό ταυτότητας κατά την πιστοποίηση,κάτι που δεν γνωρίζω και πάω πάσο)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h


Άβαταρ μέλους
Spitha
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2860
Εγγραφή: 01 Μάιος 2009, 11:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Τοποθεσία: Σύρος
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από Spitha » 27 Οκτ 2010, 10:13

Συμφωνώ απόλυτα με την virginiabts.

mom
VIP Member
VIP Member
82 78
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: 03 Ιουν 2010, 19:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Εύοσμος ή Σταυρούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από mom » 27 Οκτ 2010, 11:04

virginiabts έγραψε:Κι εγώ ψηφίζω ναι, αν και είμαι κατά του ελέγχου και της διάθεσης προσωπικών δεδομένων στο διαδίκτυο, ωστόσο επειδή εδώ ερχόμαστε σε προσωπική επαφή με ανθρώπους και τελικά για να γίνει μια συνάντηση ή μια "συναλλαγή" πρέπει να δώσουμε το τηλέφωνό μας ή τη διεύθυνσή μας, πρέπει να υπάρχει ένας βασικός έλεγχος για δική μας προφύλαξη.
Συμφωνώ! :wink:

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12937
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από andromachi » 27 Οκτ 2010, 11:07

Εγώ ψήφισα δεν ξέρω και το εννοώ. Δεν ξέρω, άν έχει νόημα ο έλεγχος. Αν κάποιος είναι απατεώνας και μένει σε νοικιασμένο σπίτι, μπορεί σ' ένα-δυό μήνες να μετακομίσει. Αν το τηλέφωνό του είναι κινητό, μπορεί να το αλλάξει. Άρα σε τί θα ωφελήσει ο έλεγχος? Αν κάποιος θέλει, εν ολίγοις, να ξεγελάσει τους άλλους, μπορεί να το κάνει σε κάθε περίπτωση. Μπορούμε μόνο με ένστικτο και στοιχειώδη λογική, να προστατευτούμε από τέτοια άτομα. Και μπορούμε να το κάνουμε, κρατώντας το δικαίωμα επιλογής, δίνοντας ογκώδη αντικείμενα, μόνο σε ανθρώπους που εμπιστευόμαστε, παραβλέποντας τις προτεραιότητες. Επίσης, για τα μικρότερα αντικείμενα, μπορούμε να ζητούμε προκαταβολικά τα γραμματόσημα. Τελικά, λιγότερο προστατευόμαστε, όταν στέλνουμε με κούριερ σε χρέωση παραλήπτη, γιατί δεν ξέρουμε άν θα το παραλάβει, άρα στην τελική θα τα πληρώσουμε διπλά, αν το μέλος δεν παραλάβει. Φαύλος κύκλος, δηλαδή.
Τώρα, για αυτούς που χρησιμοποιούν την ίδια ip, δεν το θεωρώ τραγικό. Εγώ με το αφεντικό μου και την γυναίκα του, χρησιμοποιούμε μερικές φορές, την σύνδεση του γραφείου. Τί σημαίνει αυτό? Ότι είμαστε ένα άτομο με τρείς λογαριασμούς? Δεν ξέρω τί νόημα έχει, ν' ανοίξει κάποιος περισσότερους λογαριασμούς από έναν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andromachi την 27 Οκτ 2010, 11:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
Gielpi
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από Gielpi » 27 Οκτ 2010, 11:08

Γνωμη μου είναι να μπάινει το νέο μέλος ελεύθερα στην αρχή χωρίς την ανάγκη πιστοποίησης - γιατί όλοι είμαστε επιφυλάκτικοι στην αρχή στο να δώσουμε πλήρη πρoσωπικά στοιχεία μεχρι να καταλάβουμε τι γίνεται- αλλά με όριο τα 5 αντικείμενα.
Απο εκει και πέρα θα πρεπει να κάνει πιστοποίηση για να μπορεί να κάνει άλλη συναλαγή.
Αυτό θα πρεπει να ρυθμιστεί ετσι ωστε να γινεται αυτόματα απο το site στα 5 ευχαριστω που δίνει το συγκεκριμένο μέλος να του βγάζει υποχρεωτικη πιστοποίηση για να συνεχίσει το πάρε δωσε του.

Σαφώς και δεν το συζητώ για τις διπλες διευθυνσεις, θα πρεπει απο την αρχή να κόβονται, εκτός αν υπάρχει πιστοποίηση και επικοινωνία με τους admin. ;)
"Γι' αυτό σας λέω, όλα όσα ζητάτε όταν προσεύχεστε, να πιστεύετε ότι τα λαβαίνετε, και θα σας δοθούνε."

"Κατα Μαρκον ιά, 24"


http://nikigiannatou.blogspot.com/


Άβαταρ μέλους
Αθηνά Σ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2477
Εγγραφή: 14 Απρ 2010, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από Αθηνά Σ » 27 Οκτ 2010, 11:46

Το θεωρώ αρκετά δύσκολο να γίνεται έλεγχος ανά πάσα στιγμή θέλει κάποιος να γραφτεί στο σάιτ,θα απαιτεί υπερδιπλάσιο χρόνο από τους ίδιους τους διαχειριστές και νέα μέλη που θέλουν να μπούν και πιθανόν δεν έχουν την εμπειρία του ιστοχώρου το πιό πιθανό είναι να παραιτηθούν από την προσπάθεια να Χαρίσουν ή να Ζητήσουν κάτι από εδω.
Εμείς οι συντονιστές αλλά και πολλά παλιά μέλη είμαστε εδώ για να βοηθάμε στον εντοπισμό μελών που συμπεριφέροντε περίεργα με οποιοδήποτε τρόπο και τελικά είναι δικαίωμα διαχειρηστή η διαγραφή τους ή ο αποκλεισμός τους. :z
Επειδή θεωρώ ανέφικτο το συνεχή ελεγχο,την άμεση πιστοποίηση κτλ ψηφίζω Οχι.
Ο τρόπος που δίνεις,έχει περισσότερη αξία απ' το ίδιο το δώρο!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

leykh
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 20 Απρ 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγία Τριάδα Θερμαϊκός
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από leykh » 27 Οκτ 2010, 12:14

Ψήφισα ΝΑΙ γιατί θέλω να ξέρω ποιός μπαίνει σπίτι μου, με ποιόν βρίσκομαι έξω, οι καιροί είναι επικίνδυνοι και κακά τα ψέματα οι περισσότερες είμαστε μόνες μας στο σπίτι περιμένοντας κάποιον να έρθει να παραλάβει.
Προσωρινή απενεργοποίηση λογαριασμού
[/color]
[googleads][/googleads]

Άβαταρ μέλους
xristina13
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5580
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Αν. Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από xristina13 » 27 Οκτ 2010, 12:14

εγώ ψηφίζω ναι μεν αλλά……. Γιατί ναι ερχόμαστε σε πρωσοπική επαφή και καλό είναι να υπάρχει ένας ''έλεγχος'' με ποιόν συναντιόμαστε και ναι επίσης γιατί γίνονται πολλά και διαφορά που δησφιμούν το site από κάποια λίγα ευτυχώς άτομα, γιατί? Επειδή κρύβονται πίσω από τον υπολογιστή τους και εκμεταλλευομένη την ανωνυμία τους συμπεριφέροντε άπρεπος. όμως είμαι της γνώμης αυτό να γίνει με μια συγκεκριμένη φόρμουλα π.χ. να μπαίνουν να βλέπουν το site να μπορούν να πραγματοποιήσουν και 1 συναλλαγή και από εκεί και πέρα να ελέγχονται τα στοιχειά τους ή να πρέπει να γίνουν πιστοποιημένα μέλη προκειμένου να μπορούν να είναι ενεργά μέλη και να πραγματοποιούν συναλλαγές, αυτό το λέω γιατί όλοι μας αρχικά είμαστε φοβισμένοι με το δυαδίκτιο μ' όλα αυτά που ακούγονται ότι μπορεί να γίνουν με τα προσωπικά μας στοιχειά, όμως είμαι σίγουρη πως με το που γνωρίσουν το site και καταλάβουν τη έργο γίνετε, τότε κατευθείαν αν όχι όλοι οι 99% θα δίνουν τα στοιχειά τους και θα συμπεριφέροντε και ανάλογα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έστειλα προπληρωμένους:
Έστειλα γραμ/μα:
Έστειλα πράγματα:
Περιμένω φάκελο-γραμ/σημα:
Συνάντηση:

admin1
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από admin1 » 27 Οκτ 2010, 12:26

Καταρχην δεν θελουμε να μπουμε σε διαδικασια να ζηταμε πχ ταυτοτητα για πολλους λογους.

Οταν μιλαμε για στοιχεια λεμε τα κλασικα που θα δωσει με την πρωτη συνναλαγη σε καποιο αλλο μελος
Ονομα , σταθερο , κινητο, οδο , περιοχη)

Το καλο ειναι οτι πλεων το κινητο ειναι δηλωμενο αρα και να το αλλαξει σε ενα μηνα , παλι φαινεται σε ποιον ανήκει πραγματικα.

Καποιους απο τους ευκολους τροπους για να μην μπαινουμε σε διαδικασια οπως την κανονικη πιστοποιηση , που σε αλλα site αγγελιων ειναι υποχρεωτικη η ταυτοτητα με ολα τα στοιχεια καθως και το λιγοτερο 20€ χρεωσει , αρα πιθανοι ευκολοι τροποι ειναι :

-Μεσω sms αυτοματα (αρα επαληθευση κινητου τηλεφωνου)
-Μεσω αυτοματοποιημενου τηλεφωνικου κεντρου (αρα επαληθευση σταθερου τηλεφωνου)
-Μεσω ταχυδρόμησης κωδικου (εχει μια μικρη διαδικασια) (αρα επαληθευση ταχυδρομικης οδου)


Για να "κοβει" το συστημα καποιον οταν ζηταει πανω απο καποιο οριο (μετα απο την περιοδο χάριτος) , θα πρεπει πρωτα να γινει αναβάθμιση του site και ειναι εξισου ενας καλος τροπος διασφαλισεις

Το βασικο μας ενδιαφέρει η διασφάλιση μελων σε συναλλαγές , μετα την αποφυγη "εμπορων" και μελων που ζητανε συνεχεια.

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από utero » 27 Οκτ 2010, 13:15

Ψηφισα ΟΧΙ
kasidy έγραψε:Εδωσα οχι σαν απαντηση... Μου φαινεται λιγακι παραξενο, το να ελεγχεται ενα μελος που μολις εκανε λογαριασμο! Αφου φαινονται οι λογαριασμοι απο το ιδιο pc...και για να κρυβονται και να προσπαθουν να δικαιολογιθουν γνωριζουν τους κανονες! Ακομη, ποσες συναλλαγες θα μπορουν να εχουν αυτα τα μελη μεταξυ τους?? Απλα πιστευω πως οι διπλοι λογαριασμοι και τα μελη που κανουν αυτες τις παραξενες συναλλαγες θα πρεπει να τρωνε μονιμο :ban:



Συμφωνω απολυτα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος utero την 27 Οκτ 2010, 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”