Ψηφίστε για έλεγχο στοιχείων πριν την εγγραφή στο xariseto

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Να γινετε ελεγχος για νεα μελη , πριν μπουν στην ομάδα του xariseto.gr

Ναι
52
57%
Οχι
21
23%
Ναι μεν ...αλλά..
14
15%
Δεν ξέρω
4
4%

Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
spathi
Diamond Member
Diamond Member
30 67
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από spathi » 27 Οκτ 2010, 13:22

εγώ ψήφισα ΝΑΙ
καλύτερα να γίνεται η πιστοποίηση απευθείας, να ξέρουμε τι μας γίνεται.
δεν είναι κακό, κάποιος να έχει "αρχείο" για όλους μας.
έτσι κ αλλιώς αν θες να είσαι "κατοχυρωμένος" ότι δεν θα την πατήσεις, δημοσίευε ποτε κ με ποιον θα συναντηθείς ή πάρε κ άλλο άτομο μαζί σου

αλλά έτσι κ αλλιως είτε με ΕΛΤΑ είτε όταν συναντηθούμε ή όταν ανταλλάξουμε τηλέφωνα λέμε το όνομα μας....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω με ΕΛΤΑ παντού αρκεί να μου στείλετε τα γραμματόσημα
Η μετακίνησή μου είναι δύσκολη λόγω μωρού γι αυτό και προτιμώ τα ΕΛΤΑ.
Αλλιώς με λίγη υπομονή και αρκετή συνεννόηση κατεβαίνω και κέντρο (Θεσσαλονίκη)
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 27 Οκτ 2010, 13:23

Ψηφίσα κ γω ναι .΄
Θεωρω πως έίναι πολυ κάλο να γίνεται ένας έλεγχος ισώς όπως προτείνει κ το μέλος gielpi στην άρχη να μπαινει ένα οριο στα 5 πχ αντικέίμενα, δλδ να κανει έγγραφη με τα τελειως τυπικα στοιχεια του ονοματεπωνυμο διευθυνση κ τηλ(σταθερο ή κινητο) κ όταν θα ξέπερνα τα 5 αντίκειμενα να γίνεται η πιστοποιηση (αν επιθυμει) η απλως ένα περεταιρω τσεκάρισμα με περισσοτερα στοιχεια εξηγωντας στο μέλος κ το λόγο για το οποιο γίνεται ολο αυτο.
Καταλαβαινω πως είναι δύσκολο για ένα μέλος καινουριο να εμπιστευτει το διαδικτυο κ είναι επιφυλακτικο ειδικα στην περιπτωση που δεν γνώριζει απο το διαδικτυο κ πως λειτουργουν τα πραγματα κ βάζω κ τον εάυτο μου μέσα που όταν γραφτηκα στην αρχη μου φάνηκε βουνο η διαδικασια γιατι γνώριζα έλαχιστα!
Επισης πιστευω πως είναι κάλη η ίδεα η πιστοποιηση να γίνεται κ μεσω
Μεσω sms αυτοματα (αρα επαληθευση κινητου τηλεφωνου)
αλλα με μία μίκρη χρέωση(λέπτων οπως γίνεται σε κάθε ύπηρεσια) πιστευω ότι η χρέωση ειναι κ αυτη ένα μίκρο φίλτρο για καποιους που άπλα κάνουν την πλάκα τους ισως αποτρεψει καθως μέρικοι είναι πολυ τσιγκουνηδες!
Αν κ προτίμοτερο πιστευω είναι να γίνεται τηλεφωνικα γιατι οπως κ να το κάνουμε άλλη αντιμέτωπιση έχει ο αλλος οταν μίλαει σε καποιον στο τηλ κ αλλη τελειως οταν κάτι γίνεται τελειως τυπικα!
Δεν ξέρω βέβαια κάτα πόσο είναι εφίκτο βέβαια αυτο , αλλα καλο θα ήταν να ύπαρχει αξιολογηση κ review των μέλων ουσιαστική όμως οπως γίνεται σε άλλα σιτε , αλλα αυτη να φαίνεται διπλα στο προφίλ του μέλους κ όχι σε ξέχωριστη σέλιδα που μπορει καποιος να μην δει(ειτε γιατι δεν γνώριζει οτι ύπαρχει ειτε γιατι δεν ξέρει πως!)
Ζητω σύγνωμη για το μέγαλο ποστ.
Φιλικα Ιωαννα
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)
[/color][/size]

Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
arial
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από arial » 27 Οκτ 2010, 13:31

Και εγω ναι ψηφισα. Οταν δινουμε προσωπικα στοιχεια οπως διευθυνση και διαφορα αλλα, καλο ειναι να ελεγχουμε προηγουμενως τα μελη που συναλλασομαστε.
Δειτε Ολες τις Ενεργες Αγγελιες Μου

http://tinyurl.com/33ltqpa

Άβαταρ μέλους
CHRISA32
Silver Member
Silver Member
5
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CHRISA32 » 27 Οκτ 2010, 13:39

Κι εγώ ψήφισα ''Ναι'' - αν και αύριο γιορτάζουμε το ''Οχι'' :P -για τον λόγο ότι ερχόμαστε σε επαφή με άλλους ανθρώπους,άγνωστους,που ενδεχομένως να έρθουν στο σπίτι μας να παραλάβουν κάτι βαρύ που δεν μπορούμε να τους δώσουμε έξω σε δημόσιο χώρο,και κάπως πρέπει να δούμε αν αυτοί οι άνθρωποι που θα έρθουν μπορεί να είναι και επικίνδυνοι,τόσα συμβαίνουν γύρω μας...Αλλά γενικά καλό είναι κάποιοι που μπαίνουν για άλλους σκοπούς,ασχετους με το σκοπό του site,ή άνθρωποι που θέλουν μόνο να πάρουν και να μην δώσουν ποτέ,να ξεκαθαρίζουν.

βαλεντινη
Diamond Member
Diamond Member
94 46
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από βαλεντινη » 27 Οκτ 2010, 13:59

ψηφισα ΟΧΙ και συμφωνω με τους υπολοιπους...." ΟΧΙ"!! (αφου υπαρχουν και αλλοι τροποι ελεγχου)
Επισης εχουμε εμεις ευθυνη για το ποιον θα φερουμε σπιτι μας (πχ μελη που εχουν δωσει 0 αντικειμενα) και σιγουρα ο αρχικος "ελεγχος" δε διασφαλιζει κατι για καποιον που θελει να κανει πραγματικο ΚΑΚΟ.
Και το κυριοτερο το σκεφτομαι και προσωπικα.....αν δε ξερω τι ειναι το καθε site ειμαι επιφυλακτικη και δε δινω σχεδον ποτε στοιχεια τηλεφωνου κλπ -ας μην το σκεφτομαστε τωρα που εχοντας δει περι τινος προκειται ειμαστε περισσοτερο ανετοι κ εχουμε χαλαρωσει λιγο αλλα με τα ματια ενος"πρωταρη" επισκεπτη!
Τελος νομιζω οτι τα...ζιζανια τελικως προδιδονται απο μονα τους με τις απεριρες ζητησεις , τους2πλους λογαριασμους κλπ!!!
Παραλαβές απο κεντρο Αθηνας ή σε κάποιο μετρό (με σταθμούς Δαφνη-Αγ Δημητριο πρώτους στη λίστα!) ή σε περιοχές Ηλιούπολη- Ελληνικό-Υμηττό!! Αν δεν εξυπηρετεί κάτι από τα παραπάνω αναλαμβάνω αποστολές με προπληρωμένους ή με άλλο τρόπο και τα εξοδα αποστολής δικά σας! Ευχαριστώ!

πρωην μελος VALART

Άβαταρ μέλους
stopouthena
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δήμος - Κοινότητα: Λαυρίου Αττικής
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stopouthena » 27 Οκτ 2010, 14:18

Ναι μεν αλλά...αν κάποιος θέλει να σου την "κάνει" θα στην κάνει οτι πιστοποίηση και αν έχει γίνει..δυστυχώς αλλά έτσι είναι.Προσωπικά δεν σκέφτομαι ποτέ το χειρότερο και πάντα συναντιέμαι με άτομα ή στο κέντρο ή κάτω από το σπιτι μου.
Πέρα από αυτό οι διπλοί λογαριασμοί γίνονται από άτομα με ψυχολογικά προβλήματα που τους αρέσει να δέχονται δώρα και να χαρίζουν στον εαυτό τους!!Ειρωνεύομαι φυσικά!Θέλουν να πέρνουν ένα εύκολο ευχαριστώ,όμως αυτά τα μέλη θέλουν πιστοποίηση iq και όχι στοιχείων!Όμως πόσα νέα μέλη έχουν μπεί και η πρώτη τους αγγελία είναι [ΖΗΤΑΩ
] λάπτοπ,[ζηταω]ποδήλατο κλπ..μην μιλήσω για τις αγγελίες που ζητάνε 20 πράγματα μαζί!!!!Αυτοί είναι καλύτερο από την πρώτη στιγμη να ενημερώνονται και αν δεν συμορφόνονται καλύτερα να διαγράφονται γιατί δεν υπάρχει κανένα νόημα να χαλάμε την ζαχαρένια μας για ηλίθια άτομα!
Τέλος να πω πως καλή η πιστοποίηση αλλά καλύτερα να προσέχουμε γενικότερα,στις συναντήσεις,στο τι χαρίζεται και στην εμπορία των αντικειμένων,κάτι επίσης σημαντικό (π.χ μέλη που ζητάνε 10 κινητά σε μία εβδομάδα!).
Όσες διαγραφές και να γίνουν κανείς δεν βάζει μυαλό και μην ξεχνάμε πως δεν απευθυνόμαστε σε ανήλικα αλλα σε ενήλικες σκεπτόμενους ανθρώπους....(λέμε τώρα!αν όντως ίσχυε αυτό δεν θα μιλάγαμε για πιστοποιήσεις τώρα).
Ευχαριστώ
Ηλιάνα
Ηallo from Athens!

Είμαι ξανά Αθήνα και μένω σε 2 φίλους, γι αυτό και περισσότερο ζητάω παρά χαρίζω!
Δεν έχω συνεχή πρόσβαση στο internet γι αυτό για καλύτερη επικοινωνία κάντε μου μία κλήση στο τηλέφωνο που σας στέλνω!(what's up)
Αν δεν έχω κλειδώσει σωστά την αγγελία είναι ΕΠΕΙΔΗ δεν μπορώ να το κάνω από το κινητό. Αντί για "συμβουλές" αφήστε την ως έχει και θα την φτιάξω όταν βρω laptop.
χΑΡΙΖΩ σε ανθρώπους που χαρίζουν..... Όχι όμως σε εκείνους που χαρίζουν ένα δεξί παπούτσι και ζητάνε λιμουζίνα!

Καλώς σας βρήκα!
Ήλι

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andromachi » 27 Οκτ 2010, 14:22

Συμφωνώ με το μέλος VALART, στο ότι τα άπληστα μέλη προδίδονται από μόνα τους, αλλά ο έλεγχος δεν μπορεί νομίζω να αποτρέψει ούτε τις πολλαπλές ζητήσεις, ούτε τους διπλούς λογαριασμούς. Οι πολλαπλές ζητήσεις, χωρίς ανάλογες δωρεές, είναι θέμα χαρακτήρα ή για κάποια μέλη θέμα πραγματικής ανάγκης, πράγμα που νομίζω δεν πρέπει ν' αγνοούμε και να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Οι διπλοί λογαριασμοί πάλι, νομίζω ότι μπορούν κάλλιστα ν' ανοιχτούν με διάφορους τρόπους: μπορεί ν' ανοίξει κάποια γυναίκα έναν λογαριασμό στ' όνομά της με την διεύθυνση του σπιτιού της κι έναν στ' όνομα του άντρα της με την διεύθυνση του γραφείου του ή στ' όνομα της αδελφής της ή του αδελφού της με ανάλογες διευθύνσεις. Μπορεί να γίνει τόσο βαθύς έλεγχος? Ακόμα κι αν πεις ότι χρησιμοποιούν την ίδια ΙΡ, θα σου απαντήσει, ότι ήταν εδώ η αδελφή μου και ζήτησε να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή. Παράλογο είναι? Τελικά και το site είναι σαν το Σύνταγμα των Ελλήνων: επαφίεται στον "πατριωτισμό" μας, εν προκειμένω στον χαρακτήρα και το ήθος μας. Τώρα, αν οι συντονιστές κρίνουν ότι κάποιος πρέπει να τιμωρηθεί ή να διαγραφεί, κάτι παραπάνω θα είδαν και θα κατάλαβαν, γιατί φαντάζομαι ότι μπορούν να παρακολουθήσουν σφαιρικότερα τις κινήσεις του καθενός από εμάς και επίσης ότι προσπαθούν να είναι δίκαιοι.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.

Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.

Αποφάσισα (και πολύ άργησα) να κρατήσω black list: kateuro, sofi1977, κρήνη

Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 27 Οκτ 2010, 15:13

arial έγραψε:Και εγω ναι ψηφισα. Οταν δινουμε προσωπικα στοιχεια οπως διευθυνση και διαφορα αλλα, καλο ειναι να ελεγχουμε προηγουμενως τα μελη που συναλλασομαστε.

ΣΥΜΦΩΝΩ
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5

Δημοσίευση από Tina » 27 Οκτ 2010, 15:19

Καλησπέρα!

Ψήφισα Ναι μεν, αλλά... διότι συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει έλεγχος, αλλά από την άλλη αυτός να μην είναι τέτοιος που να αποτρέπει νέα μέλη να γραφτούν επειδή θα φοβούνται να δώσουν προσωπικά στοιχεία.

Μου άρεσε η πρόταση του Μάκη για αποστολή κωδικού μέσω sms. Με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον είναι γνωστό το κινητό, άρα σε περίπτωση που συμβεί κάτι κακό, είναι πλέον γνωστός και ο ιδιοκτήτης του κινητού.

Από κει και πέρα ο καθένας από εμάς πρέπει να είναι προσεκτικός στις συναλλαγές του. Εξάλλου οι διαχειριστές το λένε συνεχώς να προτιμάμε κοινόχρηστους πολυσύχναστους χώρους κλπ.

Φιλικά,
Tina
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
imvaso
Platinum Member
Platinum Member
21 21
Δήμος - Κοινότητα: Κερατσινίου Πειραιά
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από imvaso » 27 Οκτ 2010, 15:59

VALART έγραψε:ψηφισα ΟΧΙ και συμφωνω με τους υπολοιπους...." ΟΧΙ"!! (αφου υπαρχουν και αλλοι τροποι ελεγχου)
Επισης εχουμε εμεις ευθυνη για το ποιον θα φερουμε σπιτι μας (πχ μελη που εχουν δωσει 0 αντικειμενα) και σιγουρα ο αρχικος "ελεγχος" δε διασφαλιζει κατι για καποιον που θελει να κανει πραγματικο ΚΑΚΟ.
Και το κυριοτερο το σκεφτομαι και προσωπικα.....αν δε ξερω τι ειναι το καθε site ειμαι επιφυλακτικη και δε δινω σχεδον ποτε στοιχεια τηλεφωνου κλπ -ας μην το σκεφτομαστε τωρα που εχοντας δει περι τινος προκειται ειμαστε περισσοτερο ανετοι κ εχουμε χαλαρωσει λιγο αλλα με τα ματια ενος"πρωταρη" επισκεπτη!
Τελος νομιζω οτι τα...ζιζανια τελικως προδιδονται απο μονα τους με τις απεριρες ζητησεις , τους2πλους λογαριασμους κλπ!!!
Συμφωνώ με το μέλος Valart! :up:
http://imvaso.blogspot.gr/ My Blog ;)

Παρακαλώ όσοι παραλαμβάνετε, να μν ξεχνατε να πατάτε το "ευχαριστω" !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”