Ψηφίστε για έλεγχο στοιχείων πριν την εγγραφή στο xariseto

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Να γινετε ελεγχος για νεα μελη , πριν μπουν στην ομάδα του xariseto.gr

Ναι
52
57%
Οχι
21
23%
Ναι μεν ...αλλά..
14
15%
Δεν ξέρω
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
annaprincess
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 22:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βριλησσίων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από annaprincess » 27 Οκτ 2010, 16:23

ψήφισα ναι μεν αλλά...γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να γραφόμουνα στο site αυτό αν μου ζητούσαν περισσότερα στοιχεία!!! άλλα τωρα που το γνωρισα δεν θα ειχα κανενα προβλημα...αν μου ζητουσαν τωρα! απο την αλλη τελευταια με προβληματισε το γεγονός οτι στελνω πραγματα σε καποιους που δεν ξερω καν ποιοι ειναι και βλεπουν τα στοιχεια μου πανω στον φακελο. οποτε αποφασισα σε καποιους που στελνω πρωτη φορα και ειναι μικροπραγματα να μην ζηταω πισω γραμματοσημα ετσι ωστε να μην ξερουν καθολου τα στοιχεια μου.
οποτε πιστευω οτι η πιστοποιηση αυτη πρεπει να γινεται στην πορεια και οχι απο την εγγραφη! ;)
Χρωστάω 0,40 στη ΓΙΩΤΑ Μ.,
0,80 στην κουκουτσάκι,
1,50 στην kriari !!!


natasa_X
Platinum Member
Platinum Member
15 18
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010, 00:31
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μενηίδος Πέλλας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από natasa_X » 27 Οκτ 2010, 16:32

Η δική μου απάντηση είναι ΟΧΙ. Το μέλος VALART με κάλυψε ως προς την αιτιολόγηση της απάντησης. Ίσως μία μορφή πιστοποίησης θα ήταν ουσιαστική αφού το μέλος αρχίσει να κάνει συναλλαγές στο site αλλά όχι από την αρχή. Κι εγώ όταν έκανα εγραφή δεν θα ήθελα να δώσω το κινητό και τη διεύθυνση μου σε ένα χώρο που δε γνωρίζω πως λειτουργει.
Αντίσταση Αλληλεγγύη Αξιοπρέπεια

ΧΑΡΑ_Μ
Diamond Member
Diamond Member
59 27
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από ΧΑΡΑ_Μ » 27 Οκτ 2010, 16:37

Συμφωνώ με τη VALART, αλλά θα ήθελα να προσθέσω πως καλό θα ήταν, όταν κάποιο μέλος παρουσιάζει οποιαδήποτε "περίεργη" συμπεριφορά, αυτή να γίνεται γνωστή σε όλους, για προστασία των μελών.

nandia
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 10 Οκτ 2010, 09:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από nandia » 27 Οκτ 2010, 16:58

Ψήφισα ΟΧΙ διότι ζητώντας περισσότερα στοιχεία κ έλεγχο αποτρέπει τον καθένα να γίνει μέλος. Και εγώ δεν θα γινόμουν μέλος αν άρχιζε έλεγχος σε προσωπικά δεδομένα κ τέτοια. Εξάλλου όποιος δεν τηρεί τους κανόνες ελέγχεται από τους συντονιστές...έτσι δεν είναι???
ΟΠΟΤΕ αφήστε τον κόσμο ελεύθερα κ δημοκρατικά να δώσει αυτά που του περισσεύουν. ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Άβαταρ μέλους
sunborn
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
10 5
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 11 Ιαν 2009, 11:09
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αγριάς Μαγνησίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Άνω Γατζέα Μαγνησίας
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από sunborn » 27 Οκτ 2010, 17:20

Ξερό οχι !
Να γινεται μονο επαληθευση e-mail.
Ομως θα συμφωνουσα να υπαρχει καποιος περιορισμος σε οσους δεν θελουν να γινουν πιστοποιημενα μελη.
Στις αγγελίες μου τον πρώτο λόγο θα έχουν αυτοί
που μπορούν να έρθουν από την περιοχή μου να παραλάβουν.
Σε μεγάλη ανάγκη μόνο, θα γίνεται μέσω ΕΛΤΑ με δικά σας έξοδα.
Μπορώ να παραδώσω προσωπικά το είδος, ΜΟΝΟ αν κατεβαίνω
προς την πόλη και για άλλες δουλειές, πράγμα που συμβαίνει σπάνια...
Τέλος, δεν θέλω συναλλαγές με τύπους που ΔΕΝ δίνουν στοιχεία
η μου προτείνουν πιεστικά τις δικές τους λύσεις...
ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39420
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από polvar » 27 Οκτ 2010, 17:46

Εγώ ψήφισα "ναι μεν... αλλά...". Γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει να αποβληθούν από το ίντερνετ και την κοινωνία γενικότερα οι συμπεριφορές τύπου "εξυπνάκηδων" που νομίζουν ότι είναι πιο μάγκες από τους άλλους ή μπορούν να κρύβονται.
Το "αλλά" όμως το επικεντρώνω στο ότι θα πρέπει η όποια προσπάθεια επικύρωσης στοιχείων να είναι τέτοια ώστε να μην αποτρέπει τον υποψήφιο από το να γραφτεί αλλά να εξηγείται γιατί γίνεται. Ήδη διάβασα τους κανόνες του xariseto που επιδεικνύονται σε όποιον προσπαθεί να γραφτεί και οι οποίοι είναι πολύ καλύτεροι από αυτούς που διάβασα όταν γράφτηκα. Επομένως αρκεί μια επιπλέον διασάφηση στο γιατί ζητείται το προσωπικό στοιχείο και πού ωφελεί.
Επίσης ήθελα να πω ότι η διαδικασία επικύρωσης καλό θα είναι να είναι κάπως αυτοματοποιημένη για να μην επιβαρύνεται το ανθρώπινο δυναμικό του xariseto.
Και τέλος, επειδή δεν έχουμε εδώ αστυνομία, πιστεύω ότι θα πρέπει όλα τα μέλη να είναι πιο ευαισθητοποιημένα ώστε να επιλέγουν σε ποιον δίνουν κοιτάζοντας λίγο το παρελθόν του και τυχόν περίεργες συμπεριφορές να τις αναφέρουν νωρίς πριν λάβουν μεγάλες διαστάσεις. Στο πλαίσιο αυτό θα βοηθούσε ένα σύστημα αξιολόγησης με 5 βαθμούς, όπως είναι στο e-bay για παράδειγμα, στο πλαίσιο πάντα των τεχνικών δυνατοτήτων του site
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
ladeildi
Diamond Member
Diamond Member
40 50
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 10:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από ladeildi » 27 Οκτ 2010, 18:04

Εγώ πάλι ψήφισα ''ναι'' για έναν και μόνο λόγο.
Πρέπει να ξέρουμε ότι όσα μέλη βρίσκονται εδωμέσα είναι αληθινά,δεν έχουν σκοπό να κοροιδέψουν άλλα μέλη,οι αγγελίες που θα βάλουν θα είναι αληθινές και κυρίως πρέπει να ξέρουμε ότι τα μέλη αυτά είναι ελεγμένα με οποιοδήποτε τρόπο από τους δημιουργούς που σημαίνει ότι είναι αξιόπιστα!
Και το λέω εγώ που είμαι και νέο μέλος!
Αποστολές γίνονται μέσω ΕΛΤΑ ύστερα από κατάθεση στον λογαριασμό της Τράπεζας Πειραιώς που διαθέτω ή με Paypal

Να δηλώνετε το ενδιαφέρον σας πρώτα δημόσια και ύστερα με πμ.
Μη Ξεχνάτε Το Ευχαριστώ

_________________________
Χρωστάω σε:

pitheia: 1.50 ευρώ

Άβαταρ μέλους
_evoulini_
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 27 Ιαν 2010, 10:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από _evoulini_ » 27 Οκτ 2010, 19:33

Gielpi έγραψε:Γνωμη μου είναι να μπάινει το νέο μέλος ελεύθερα στην αρχή χωρίς την ανάγκη πιστοποίησης - γιατί όλοι είμαστε επιφυλάκτικοι στην αρχή στο να δώσουμε πλήρη πρoσωπικά στοιχεία μεχρι να καταλάβουμε τι γίνεται- αλλά με όριο τα 5 αντικείμενα.
Απο εκει και πέρα θα πρεπει να κάνει πιστοποίηση για να μπορεί να κάνει άλλη συναλαγή.
Αυτό θα πρεπει να ρυθμιστεί ετσι ωστε να γινεται αυτόματα απο το site στα 5 ευχαριστω που δίνει το συγκεκριμένο μέλος να του βγάζει υποχρεωτικη πιστοποίηση για να συνεχίσει το πάρε δωσε του.

Σαφώς και δεν το συζητώ για τις διπλες διευθυνσεις, θα πρεπει απο την αρχή να κόβονται, εκτός αν υπάρχει πιστοποίηση και επικοινωνία με τους admin. ;)
Συμφωνω
Ψηφισα ναι

Βανεσσα
Platinum Member
Platinum Member
56 25
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 10 Σεπ 2010, 21:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηφισιάς Αττικής
Τοποθεσία: Πειραιας
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από Βανεσσα » 27 Οκτ 2010, 20:10

Συμφωνω με την πραγματοποιηση ελεγχου-μολονοτι, αν καποιος ειναι να κανει την 'μαμουνια', θα την κανει!!!
Ωστοσο, ισως το σκεφτει διπλα, πριν δωσει τα πραγματικα του στοιχεια!!!
Για εκτος, στελνω με κουριερ του χαρισε το η με προπληρωμενους φακελους
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
mengre
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6267
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010, 13:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Ψηφιστε για το xariseto.gr ΟΛΟΙ !

Δημοσίευση από mengre » 27 Οκτ 2010, 20:29

Βανεσσα έγραψε:Συμφωνω με την πραγματοποιηση ελεγχου-μολονοτι, αν καποιος ειναι να κανει την 'μαμουνια', θα την κανει!!!
Ωστοσο, ισως το σκεφτει διπλα, πριν δωσει τα πραγματικα του στοιχεια!!!
ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ...φυσικα πρεπει να ξερουμε ποιος ειναι τι...αλλα αν θελει να σου την κανει...παειι στην εκανε!
Πιθανον να αργω στις παραλαβες λογω μωρου και λογω κλεισιματος των ελτα της περιοχης μου πουμε γινοταν η επιδοση των δεματων με αποτελεσμα να τα στελνουν αλλου μακρια..

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Προσφορά για ιδιαίτερα μαθήματα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”