Πρόταση για αξιολόγηση μελών και αντικειμένων που χαρίζονται

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Πρόταση για αξιολόγηση μελών και αντικειμένων που χαρίζονται

Δημοσίευση από theosve » 13 Νοέμ 2010, 12:31

Καλημερα σας, σκεφτομουν να κανω μια προταση αλλα δεν ξερω αν ειναι εφικτη η υλοποιηση της και αν συμφωνειται μαζι μου.
Ειμαι σιγουρη οτι ολοι δυσκολευομαστε να γραψουμε δημοσια για την ποιοτητα των αντικειμενων που μας χαριζουν. ΑΝ μπορουσε να υπαρχει μια αξιολογηση σε καθε αγγελια, που δεν την βλεπει κανεις αλλος παρα μονο οι διαχειριστες, και τελικα να βγαινει ενα τελικο σκορ αξιολογησης για το καθε μελος, θα βοηθουσε πολυ ωστε να σταματησουν καποια μελη να αποστελουν αντικειμενα διαφορετικα απο την περιγραφη τους.
Κατι αναλογο οπως ισχυει στο ebay. Λυπαμαι που σας το αναφερω, αλλα ειναι ντροπη να παραλαμβανουμε σκουπιδια και να χρεωνοματσε γραμ/σημα ή ακομα και κουριερ γι'αυτά. Το "ευχαριστω" προσωπικα μου ειναι αδιαφορο.
Προσωπικα, δημοσια, δεν μπορω να γραψω κατι, δυσκολευομαι πολυ. Νομιζω οτι αυτο ισχυει για τους περισσοτερους.
Ευτυχως αυτο που αναφερω, ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας αλλα ολοι ξερουμε οτι συμβαινει.
Για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω οτι ολα τα αντικειμενα που χαριζουμε πρεπει να ειναι επωνυμα ή σε αριστη κατασταση. Προς θεου. Κι'εγω εχω ζητησει καποια αντικειμενα με καποιο προβλημα εν γνωση μου, γιατι θα μπορουσα να τα αξιοοποιησω με καποιο τροπο. Οφειλουμε ομως να ειμαστε ειλικρινεις στην περιγραφη των αντικειμενων που χαριζουμε.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
mariamary
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από mariamary » 13 Νοέμ 2010, 12:35

καλημερα μαριαννα, ολοι μας εχουμε παρει αντικειμενα που δεν εχουν καμια σχεση με αυτο της φωτο που βλεπουμε, αυτο που θα σου προτινα εγω ειναι να το βγαλεις και να το χαρισεις ξανα, γραφοντας οτι παρελαβες απο το συγκεκριμενο μελος και πολυ απλα δεν σου κανει ;)
οτι σκεφτεσαι για μενα το ιδιο ευχομαι και εγω για σενα!!
Προτιμάτε τους φακελους ταχυδρομειου είναι πολύ οικονομικοί και χωρανε απίστευτα πράγματα μέσα!!!
ΕικόναΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ XARISETO.GR !!

saxpa
Banned member !!
Banned member !!
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από saxpa » 13 Νοέμ 2010, 12:45

είναι χαλασμένο δηλαδή ή σπασμένο και επειδή εμένα δεν μου κάνει ας το χρεωθεί κάποιος άλλος για να φύγει απλά απο μένα....μάλιστα... :{
[google][/google]

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από s-stratos » 13 Νοέμ 2010, 12:45

Υπάρχει και ανάλογο θέμα Αξιολογησεις μελών (θετικά και αρνητικα)
Μπορειτε να σχολιασετε κάτι τέτοιο,μην ντραπείτε να γράψετε (προς ολους απευθυνεται αυτό)
saxpa έγραψε:είναι χαλασμένο δηλαδή ή σπασμένο και επειδή εμένα δεν μου κάνει ας το χρεωθεί κάποιος άλλος για να φύγει απλά απο μένα....μάλιστα... :{
Δεν εννοει αυτό. Εννοει να το ξαναβαλεις για χαρισμα αναφεροντας το ελατωμά του. πχ Μπορει καποιος να μην το νοιαζει αμα δεν κλεινει καλά το σεικερ :}
Μην τα παιρνετε ολα ανάποδα ;)
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

mariatito7
Banned member !!
Banned member !!
13 12
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mariatito7 » 13 Νοέμ 2010, 13:01

Κι εμένα δεν με πολυνοιάζει.
Πχ. εγώ σε μια από τις αγγελίες μου, ζήτησα φόρμες γυμναστικής.
Ε, αν έχουν και καμιά τρύπα, χεράκια έχω να την μπαλώσω! ;)

Δεν πιστεύω οτι βγαίνει χαμένος κανείς από το xariseto.
Αν αναλογιστούμε πχ. οτι δίνουμε 2,50 ευρώ σε γραμματόσημα και πέρνουμε καινούρια παπούτσια (που κάποιος άλλος τα βαρέθηκε)... ε, νομίζω και μερικές γρατζουνιές να έχουν που δεν θα φαίνονται στη fotο, εμένα προσωπικά, δεν με χαλάει καθόλου! :D

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από makis » 13 Νοέμ 2010, 13:25

Για οσους δεν θελουν να γραφουν δημοσια , μπορουν να κανουν Αναφορα (ακριβως πανω απο εδω)
(αναποδο τριγωνακι με το συμβολο ! ) και οχι πμ σε συντονιστες

Ωστε αυτο το βλεπουν μονο απο την ομαδα διαχειρισης

Ετσι αν ενα μελος το ξανακανει , εκει παίρνουμε τα αναλογα μετρα.

-Φυσικα καλα ειναι να ρωταμε σε τι κατασταση ειναι (Δημοσια)
-Ζηταμε φωτο
-και αν δεν ειναι οπως εχει περιγραφή το αντικειμενο , να βγαζεται φωτο και να το ανεβαζεται δημοσια η μεσω αναφορας

Θα προσπαθησω να κανω ενα κρυφο κειμενο , αν και ειναι λιγο δυσκολο !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

mom
VIP Member
VIP Member
82 78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mom » 13 Νοέμ 2010, 13:32

mariatito7 έγραψε:Κι εμένα δεν με πολυνοιάζει.
Πχ. εγώ σε μια από τις αγγελίες μου, ζήτησα φόρμες γυμναστικής.
Ε, αν έχουν και καμιά τρύπα, χεράκια έχω να την μπαλώσω! ;)

Δεν πιστεύω οτι βγαίνει χαμένος κανείς από το xariseto.
Αν αναλογιστούμε πχ. οτι δίνουμε 2,50 ευρώ σε γραμματόσημα και πέρνουμε καινούρια παπούτσια (που κάποιος άλλος τα βαρέθηκε)... ε, νομίζω και μερικές γρατζουνιές να έχουν που δεν θα φαίνονται στη fotο, εμένα προσωπικά, δεν με χαλάει καθόλου! :D
Όλα είναι σχετικά mariatito! Δεν σε κοντράρω, απλά παίρνω τα γραφόμενα σου ώς αφορμή για να καταθέσω την άποψη μου. ;)

Και εξηγώ. Όταν ζητώ κάτι μεταχειρισμένο, έχω φυσικά πάντα υπόψη μου ότι αφού είναι μεταχειρισμένο, θα έχει κάποια φθορά. Και είναι αποδεκτό να μου έρθει ένα μπλουζάκι που είναι λίγο ξεβαμμένο απο το πλύσιμο, ή έχει κάνει κόμπους. Αλλά δεν είναι αποδεκτό, να ζητήσω π.χ. ξυριστική μηχανή -που το μέλος που την χαρίζει δεν λέει τίποτα- και να μου έρθει και να διαπιστώσω ότι δεν λειτουργεί. Αν δεν λειτουργεί, τι να την κάνω? Διακοσμητικό?

Και μερικά μέλη, χρεώνονται και κόστος courier ή αγγαρεύουν φίλους και συγγενείς ή πηγαίνουν απο τη μια άκρη της πόλης στην άλλη, αλλάζοντας το προσωπικό ή οικογενειακό τους πρόγραμμα για να πάρουν το αντικείμενο. Και να διαπιστώσουν ότι είναι για τα σκουπίδια? Φυσικό είναι να εκνευρίζονται μετά.

Πήρα ένα παιχνιδάκι απο ένα μέλος. Δεν έγραφε τίποτα για την κατάσταση του. Μου ήρθε, γρατζουνισμένο και χτυπημένο. Δεν μου κακοφάνηκε όμως, γιατί λειτουργούσε. Ήταν φυσικό να έχει φθορά αφού το είχε παίξει παιδάκι. Απο τη στιγμή όμως που έκανε αυτό για το οποίο προοριζόταν, δηλαδή να παίζει μουσική και να βγάζει φως, ήμουν ικανοποιημένη. Αν όμως αυτό το παιχνιδάκι μου ερχόταν και δεν δούλευε? Να το κάνω τι? να το βάλω απέναντι στον τοίχο να το βλέπει το μωρό μου? Εγώ το ήθελα για την κανονική του χρήση που ήταν τα νανουρίσματα όχι για να το χαζεύω.... Κατάλαβες τι εννοώ?

Άλλη φορά πήρα ένα αντικείμενο που δεν είχε κανένα σχόλιο για την κατάσταση του. Η φωτογραφία ήταν απο κινητό και θολή. Όταν το αντικείμενο ήρθε, διαπίστωσα ότι δεν ήταν σε καμία περίπτωση σε κατάσταση για να φορεθεί. Ήταν άθλιο. Και το πέταξα κατευθείαν. Και ναι, απογοητεύτηκα, εκνευρίστηκα και μου κακοφάνηκαν ακόμα και τα 2,5ευρώ που είχα ξοδέψει γι'αυτό. ;)
:poze:

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από makis » 13 Νοέμ 2010, 13:43

Γιαυτο αν αυτός που χαρίζει, δεν εχει σχόλια καλα ειναι (ειδικά οταν είναι για αποστολή) να ρωτάμε δημόσια , λεπτομέρειες που μπορεί αυτος που χαρίζει να τα θεωρεί δεδομένα !

Και σιγουρα δεν ειμαι μονο για τα 2,5€ αλλα ειναι και για την διαδικασια : συσκευασιας , αποστολης , μεταφορας, και ολα αυτα !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 13 Νοέμ 2010, 13:50

Πάντως εγώ δεν συμφωνώ με τα κρυφά κείμενα ή τις κρυφές αξιολογήσεις αλλά με την δημόσια αναφορά ώστε να υπάρχει ευκαιρία και στον "κατηγορούμενο" να απολογηθεί αλλά και τυχόν να φανεί και το επίπεδο (ή τυχόν η πονηριά) του καθένα.
Άλλωστε ακόμα και αν μπορέσει να εφαρμοστεί η βαθμολογία τύπου e-bay οφείλει κανείς να την αιτιολογήσει όπως γίνεται κι εκεί.

Απλά, η πρόταση της theosve, είναι μια ευκαιρία να είμαστε όλοι εντάξει στις περιγραφές ή αν δεν μπορούμε να δοκιμάσουμε αυτό που χαρίζουμε να το ξεκαθαρίσουμε από την αρχή, ώστε να ξέρει τι τον περιμένει ο παραλήπτης

Άβαταρ μέλους
tougia2
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tougia2 » 13 Νοέμ 2010, 14:09

καλησπερα. :} νομιζω οτι για εμας που ειμαστε απο μακρια,ειναι ακομα ποιο δυσκολο αφου ποτε δεν μπορουμε να δουμε αν αυτο που χαριζετε ειναι σε καλη κατασταση,η ειναι στα μετρα μας αν ειναι ρουχο η παπουτσι.
ολοι νομιζω εχουμε παρει,καποια στιγμη κατι απο καποιο μελος που δεν ειναι ανταξιο των προσδοκιων μας.προσωπικα εχω παρει πραγματα τα οποια ηταν οχι ξεθωριασμενα,λιγο ξηλωμενα , αλλα πραγματικα δεν θα μπορουσα καν να τα ξαναβγαλω σε αγγελια, η να τα δωσω σε ανθρωπους που εχουν ποιο μεγαλη αναγκη.απλα τα πεταξα.
δεν θα το ελεγα ομως ποτε δημοσια.δεν θα μπορουσα να θιξω καποιον απο ενα μονο μεμονωμενο γεγονος, εξαλλου
οι προσδοκιες ολων μας διαφερουν.δεν περιμενω αυτα που χαριζονται να ειναι παντα καινουρια η στην καλυτερη κατασταση, αλλα καποιοι αλλοι ισως αυτο θελουν.
σε σχεση με αυτο που αναφερατε, να ρωταμε αν αυτο που θελουμε, ειναι σε καλη κατασταση,ειναι καποιες φορες ακατορθωτο,αφου πολλα μελη, απαντανε βιαστικα, και μονολεκτικα.
τελος αποψη μου ειναι οτι τα '' καλα '' που παιρνουμε (απο ολες τις αποψεις) απο αυτο το σαιτ ,ειναι περισσοτερα,οποτε.. ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ.. :) :) :) :) :P :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”