Πρόταση για αξιολόγηση μελών και αντικειμένων που χαρίζονται

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από theosve » 13 Νοέμ 2010, 14:19

mariatito7 έγραψε:Κι εμένα δεν με πολυνοιάζει.
Πχ. εγώ σε μια από τις αγγελίες μου, ζήτησα φόρμες γυμναστικής.
Ε, αν έχουν και καμιά τρύπα, χεράκια έχω να την μπαλώσω! ;)

Δεν πιστεύω οτι βγαίνει χαμένος κανείς από το xariseto.
Αν αναλογιστούμε πχ. οτι δίνουμε 2,50 ευρώ σε γραμματόσημα και πέρνουμε καινούρια παπούτσια (που κάποιος άλλος τα βαρέθηκε)... ε, νομίζω και μερικές γρατζουνιές να έχουν που δεν θα φαίνονται στη fotο, εμένα προσωπικά, δεν με χαλάει καθόλου! :D
Δεν εννοω σε καμια περιπτωση κατι τετοιο.
Εννοω αυτο ακριβως που περιγραφει η Mom. Αντικειμενα που με το που τα παραλαμβανεις καταληγουν στα σκουπιδια.
Ζητησα πρινα απο λιγο καιρο ενα καροτσακι που στην περιγραφη ελεγε καινουριο, μιας συγκεκριμενης μαρκας.
Τελικα η κοπελα χαριζε ενα καροτσακι σκισμενο (!!!) αλλης μαρκας (η μαρκα δε με ενδιεφερε εννοειται)
Στη στηλη "αξιολογηση μελων θετικα-αρνητικα" δε θα μπορουσα να γραψω. Ομως αυτο που αναφερει ο Κυριος Μακης νομιζω οτι μου δινει τη λυση που ηθελα και δεν ειχα σκεφτει ως τωρα.
Ευχαριστω
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από polvar » 13 Νοέμ 2010, 14:27

Ναι αλλά δεν θα έπρεπε κάπως να "συνετιστεί" το μέλος που χάρισε ή να "προστατευτούν" τα υπόλοιπα μέλη που θα έχουν συναλλαγή μαζί του ώσπου να κάνει παρατήρηση ο διαχειριστής;
Παιδιά πρέπει κάποτε να σταματήσουν οι εξυπνάκηδες να νομίζουν ότι είναι μάγκες. Καθαρά πρόσωπα, καθαρές σχέσεις, ευθείες κουβέντες. Αλλιώς συνεχώς θα γεννιούνται προβλήματα.
Ας μην αναφέρω ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που θα νομίζουν ότι αφού την "γλύτωσαν" και δεν έγινε δημόσια αναφορά του "παραπτώματός" τους θα τα καταφέρουν χρησιμοποιώντας τυχόν "πλάγια μέσα".
Οπότε προτείνω, εκεί στην ίδια αγγελία που χαρίστηκε το αντικείμενο, και πριν πατηθεί το "ευχαριστώ" και κλείσει να γίνεται αναφορά της κατάστασης του αντικειμένου και αν είναι σύμφωνο με ότι αναγγέλθηκε εξ αρχής.

saxpa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 1268
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 00:43
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από saxpa » 13 Νοέμ 2010, 14:50

polvar έγραψε: Καθαρά πρόσωπα, καθαρές σχέσεις, ευθείες κουβέντες.
έτσι ακριβώς και όχι να προπαθείς να αποδείξεις μετά οτι δεν είσαι ελέφαντας....
[google][/google]

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από randy » 13 Νοέμ 2010, 15:47

Συμφωνώ με την ιδέα να υπάρχει ένας τρόπος διαχείρισης τέτοιων ζητημάτων. Όλοι μας έχουμε υποστεί μια αντίστοιχη κατάσταση και δεν είναι καθόλου ευχάριστο.
Την αναφορά δεν την είχα σκεφτεί όταν μου έτυχε αντίστοιχο περιστατικό που με στεναχώρεσε πολύ... :roll: Πήρα μια συσκευή (έδωσα 40 στην μεταφορική γιατί αυτοκίνητο γιοκ!) που δεν λειτουργούσε και προσπάθησε το αγόρι μου να τη φτιάξει. Μια φίλη μου που έβλεπε την ταλαιπωρία μας (... ένα χρόνο κουβαλούσα άπλυτα/πλυμένα σε άλλο σπίτι...) μας έδωσε το δικό της γιατί μετακόμιζε. Έβαλα αγγελιά ότι το ξαναχαρίζω χαλασμένο και τέλος έφαγα το κράξιμο της ζωής μου γιατί έφεραν μάστορα και δεν φτιαχνόταν με τίποτα...!! :evil: Δηλαδή μπήκαν στη διαδικασία παραλαβής, μεταφοράς, χρόνου, κτλ. δυο μέλη που στο τέλος είχαν ξοδέψει χρήματα και ΨΥΧΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ, ενώ όλο αυτό θα μπορύσε να μην υπήρχε αν από την αρχή το πρώτο μέλος έλεγε την αλήθεια!!
Νομίζω το σύστημα με τις αναφορές είναι ότι πρέπει. Οι διαχειριστές να κρίνουν πόσο σοβαρό είναι (γιατί όπως είπώθηκε, άλλο μια μπλούζα με κόμπους και άλλο ένα αντικείμενο που δεν εξυπηρετεί τον σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε) και μετά από κάποιο αριθμό αναφορών το μέλος πρέπει να διαπομπεύεται δημόσια για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι τι γίνεται! ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος randy την 13 Νοέμ 2010, 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από andromachi » 13 Νοέμ 2010, 15:50

tougia2 έγραψε:καλησπερα. :} νομιζω οτι για εμας που ειμαστε απο μακρια,ειναι ακομα ποιο δυσκολο αφου ποτε δεν μπορουμε να δουμε αν αυτο που χαριζετε ειναι σε καλη κατασταση,η ειναι στα μετρα μας αν ειναι ρουχο η παπουτσι.
ολοι νομιζω εχουμε παρει,καποια στιγμη κατι απο καποιο μελος που δεν ειναι ανταξιο των προσδοκιων μας.προσωπικα εχω παρει πραγματα τα οποια ηταν οχι ξεθωριασμενα,λιγο ξηλωμενα , αλλα πραγματικα δεν θα μπορουσα καν να τα ξαναβγαλω σε αγγελια, η να τα δωσω σε ανθρωπους που εχουν ποιο μεγαλη αναγκη.απλα τα πεταξα.
δεν θα το ελεγα ομως ποτε δημοσια.δεν θα μπορουσα να θιξω καποιον απο ενα μονο μεμονωμενο γεγονος, εξαλλου
οι προσδοκιες ολων μας διαφερουν.δεν περιμενω αυτα που χαριζονται να ειναι παντα καινουρια η στην καλυτερη κατασταση, αλλα καποιοι αλλοι ισως αυτο θελουν.
σε σχεση με αυτο που αναφερατε, να ρωταμε αν αυτο που θελουμε, ειναι σε καλη κατασταση,ειναι καποιες φορες ακατορθωτο,αφου πολλα μελη, απαντανε βιαστικα, και μονολεκτικα.
τελος αποψη μου ειναι οτι τα '' καλα '' που παιρνουμε (απο ολες τις αποψεις) απο αυτο το σαιτ ,ειναι περισσοτερα,οποτε.. ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ.. :) :) :) :) :P :P
Διαφωνώ μαζί σου στα εξής: Εφόσον πήρες πράγματα, που ντρεπόσουν να τα δώσεις σε κάποιον με πραγματική ανάγκη, σημαίνει ότι οι αναφορές του δωρητή ήταν παραπλανητικές και από τη στιγμή που δεν το αναφέρεις ονομαστικά, δίνεις την ευκαιρία σε κάποια άτομα, να εκμεταλλεύονται και να κοροϊδεύουν τα υπόλοιπα μέλη. Ενώ, αν γίνει αναφορά στις συγκεκριμένες αγγελίες και στα συγκεκριμένα μέλη και όχι αόριστα, όπως τώρα, προστατεύεις και τους υπόλοιπους από τέτοιες καταστάσεις. Επίσης, όταν κάποιο μέλος κάνει το "βαρύ πεπόνι" και απαντά μονολεκτικά ή καθόλου και απλά ζητάει γραμματόσημα και διεύθυνση, μην συναλλάσσεστε μαζί του, εκτός πια και αν "καίγεστε" για το προσφερόμενο αντικείμενο.
Συμφωνώ μαζί σου, ότι τα "καλά" του site, είναι περισσότερα από τα "κακά", αλλά αν μπορούμε όλοι μαζί προσέχοντας να μεγαλώσουμε την ψαλίδα προς όφελος των "καλών", γιατί να μην το κάνουμε?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
tougia2
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3043
Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 00:36
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από tougia2 » 13 Νοέμ 2010, 16:10

καλησπερα :} ,μπορει να εχεις και δικιο,αλλα εγω δεν θα το εκανα ποτε, οπως γραφτηκε λιγο ποιο πανω να ''διαπομπευσω'' καποιο μελος απο μεμονωμενα περιστατικα.
αν αγοραζα κατι,ναι θα το ηθελα αρτιο, αλλα οταν τα πραγματα αυτα χαριζονται και ειναι μεταχειρισμενα,νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε λιγο ελαστικοι..
τωρα βεβαια αν μου στελνανε κατι με κουριερ και πληρωνα πολλα χρηματα, θα νευριαζα αλλα παλι θεμα δεν θα το εκανα, ουτε δημοσια ουτε με πμ σε διαχειριστες (θα το ελεγα στο ιδιο το μελος και μεχρι εκει).:}ευχαριστω και γραπτα και με το κουμπι και ολα καλα..
σκεφτητε ομως, τα κριτηρια δηλαδη ποια θα μπορουσαν να ηταν, περα απο τα σκισμενα ρουχα-παπουτσια, και τις χααλασμενες συσκευες.και αν φταναμε ετσι στο αλλο ακρο,οπου καποιοι αν π.χ.ενα ρουχο ειχε ενα ξηλωματακι, το κανανε ολοκληρο θεμα στο αλλο μελος (το οποιο αντε και να βρει το δικιο του φυσικα) και ''διαπομπευτει''?
Φιλικά πάντα και ο καθενας βεβαια με τις απόψεις του :}

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από randy » 13 Νοέμ 2010, 16:20

tougia2 έγραψε:καλησπερα :} ,μπορει να εχεις και δικιο,αλλα εγω δεν θα το εκανα ποτε, οπως γραφτηκε λιγο ποιο πανω να ''διαπομπευσω'' καποιο μελος απο μεμονωμενα περιστατικα.
αν αγοραζα κατι,ναι θα το ηθελα αρτιο, αλλα οταν τα πραγματα αυτα χαριζονται και ειναι μεταχειρισμενα,νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε λιγο ελαστικοι..
τωρα βεβαια αν μου στελνανε κατι με κουριερ και πληρωνα πολλα χρηματα, θα νευριαζα αλλα παλι θεμα δεν θα το εκανα, ουτε δημοσια ουτε με πμ σε διαχειριστες :}ευχαριστω και γραπτα και με το κουμπι και ολα καλα..
σκεφτητε ομως, τα κριτηρια δηλαδη ποια θα μπορουσαν να ηταν, περα απο τα σκισμενα ρουχα-παπουτσια, και τις χααλασμενες συσκευες.και αν φταναμε ετσι στο αλλο ακρο,οπου καποιοι αν π.χ.ενα ρουχο ειχε ενα ξηλωματακι, το κανανε ολοκληρο θεμα στο αλλο μελος (το οποιο αντε και να βρει το δικιο του φυσικα) και ''διαπομπευτει''?
Φιλικά πάντα και ο καθενας βεβαια με τις απόψεις του :}
Νομίζω πως αυτό που μας πειράζει (όσους μας πειράζει) είναι το να μην αναφέρονται ελλατωματα. Δεν είπαμε να μην χαρίζονται μεταχερισμένα ή χαλασμένα πράγματα, γιατί δεν έχουμε πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα και είναι πολλοί που θέλουν χαλασμένα για ανταλλακτικά. Άλλωστε αυτό είναι και η ίδια ιδέα που δημιούργησε το ΧαρισέΤο, η ανακύκλωση Απλά ο καθένας μας οφείλει να μην αποκρύπτει την αλήθεια σχετικά με αυτά που χαρίζει ώστε να μην μπλέκουμε σε δυσάρεστες καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
tougia2
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3043
Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 00:36
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από tougia2 » 13 Νοέμ 2010, 16:24

δεν διαφωνω με αυτο, διαφωνω με την δημοσια ''διαπομπευση'' μελων σε μεμονωμενα περιστατικα..εξαλλου οπως ειπα και πριν, τα κριτηρια του καθενος για το τι ειναι καλο και ομορφο ειναι διαφορετικα :}

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από andromachi » 13 Νοέμ 2010, 16:26

Νομίζω tougia, ότι έχεις χάσει το νόημα που έπιασε η randy. Δεν αποθαρρύνουμε κανέναν, που είναι ειλικρινής. Μπορείς να χαρίσεις ένα χαλασμένο πλυντήριο, αρκεί να το γράψεις και ο άλλος να κάνει το λογαριασμό του: το θέλω, μήπως το φτιάξω ή δεν θέλω να μπω σε τέτοια φασαρία? Αν όμως ισχυριστείς ότι δουλεύει, τότε είσαι απατεώνας! Και ο απατεώνας πρέπει να καταδεικνύεται, για να προστατεύονται οι υπόλοιποι!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
tougia2
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3043
Εγγραφή: 21 Απρ 2009, 00:36
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από tougia2 » 13 Νοέμ 2010, 16:42

andromachi έγραψε:Νομίζω tougia, ότι έχεις χάσει το νόημα που έπιασε η randy. Δεν αποθαρρύνουμε κανέναν, που είναι ειλικρινής. Μπορείς να χαρίσεις ένα χαλασμένο πλυντήριο, αρκεί να το γράψεις και ο άλλος να κάνει το λογαριασμό του: το θέλω, μήπως το φτιάξω ή δεν θέλω να μπω σε τέτοια φασαρία? Αν όμως ισχυριστείς ότι δουλεύει, τότε είσαι απατεώνας! Και ο απατεώνας πρέπει να καταδεικνύεται, για να προστατεύονται οι υπόλοιποι!
επειδη, (και μονο γι αυτο), αναφερεστε στο παραδειγμα του χαλασμενου πλυντηριου, διαβασα τις αγγελιες που αναφερονται σε αυτο ,και στις δυο αγγελιες ,αναφερεται οτι τα λαστιχα του μπορει να ηταν χαλασμενα..
κατα τα αλλα συμφωνω :}

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”