Πρόταση για αξιολόγηση μελών και αντικειμένων που χαρίζονται

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12943
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από andromachi » 13 Νοέμ 2010, 16:53

Αν ήταν μόνο τα λάστιχα, με 10 ή το πολύ 20 €, θα είχαν αλλαχτεί. Μάλλον είχε μεγαλύτερη φθορά απ' αυτό. Αλλά δεν εννοούσα το συγκεκριμένο πλυντήριο, παράδειγμα έφερα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια


randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από randy » 13 Νοέμ 2010, 17:03

Τώρα ντρέπομαι... :oops: Δεν είναι μόνο αυτό το ένα παράδειγμα (στο οποίο δεν ήθελα να δωθεί τόση σημασία :z ), αλλά αρκετά άλλα. Δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλα μέλη και σίγουρα σε κάποιον που δραστηριοποιείται πιο πολύ έχουν τύχει περισσότερα και χειρότερα. Σημασία όμως έχει να λέμε την ΑΛΗΘΕΙΑ!

Μπορεί η λέξη "διαπόμπευση" που χρησιμοποίησα να ήταν βαριά, αυτό που εννούσα ήταν να γίνεται δημοσίως γνωστό. Ιδίως εφόσον γίνεται μόνιμα από κάποιο μέλος.

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12943
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από andromachi » 13 Νοέμ 2010, 17:05

Κοριτσάκι, μάλλον ο αρχικός δωρητής πρέπει να ντρέπεται. Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γιατί και σε μένα έχουν τύχει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 14:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: περαια
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 13 Νοέμ 2010, 17:27

randy έγραψε: Πήρα μια συσκευή (έδωσα 40 στην μεταφορική γιατί αυτοκίνητο γιοκ!) μετακόμιζε. Έβαλα αγγελιά ότι το ξαναχαρίζω χαλασμένο και τέλος έφαγα το κράξιμο της ζωής μου γιατί έφεραν μάστορα και δεν φτιαχνόταν με τίποτα...!! :evil: Δηλαδή μπήκαν στη διαδικασία παραλαβής, μεταφοράς, χρόνου, κτλ. δυο μέλη που στο τέλος είχαν ξοδέψει χρήματα και ΨΥΧΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ, ενώ όλο αυτό θα μπορύσε να μην υπήρχε αν από την αρχή το πρώτο μέλος έλεγε την αλήθεια!!
Νομίζω το σύστημα με τις αναφορές είναι ότι πρέπει. Οι διαχειριστές να κρίνουν πόσο σοβαρό είναι (γιατί όπως είπώθηκε, άλλο μια μπλούζα με κόμπους και άλλο ένα αντικείμενο που δεν εξυπηρετεί τον σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε) και μετά από κάποιο αριθμό αναφορών το μέλος πρέπει να διαπομπεύεται δημόσια για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι τι γίνεται! ;)
καλησπέρα randy, αυτό που γράφεις εδώ δεν έχει καμία σχέση με ένα ελαττωματικό παιχνίδι που πήραμε, η μια μπλούζα με μια φθορά ;) είναι τελείως διαφορετικό.........και το θεωρό απαράδεκτο από το μέλος που το χάρισε την ΠΡΩΤΗ φορά, γιατί έπρεπε να σε είχε ενημερώσει για την ακριβή κατάσταση και όχι μόνο, αν ήταν ειλικρινής απέναντι σας θα γλίτωναν δυο μέλη τα χρήματα τους, αλλα και όλα αυτά που αναφέρεις πιο επάνω !!!!!
οσο για την φθορά που σου είπε το μέλος για τα λάστιχα όπως αναφέρετε πιο πάνω, δεν ισχύει πραγματικά γιατί ήταν κατεστραμμένο τελείως, όπως αποδείχτηκε πραγματικά, μια που και το δεύτερο μέλος που παρέλαβε μπήκε στην διαδικασία να το φτιάξει…………..θα σε παρακαλούσα να γράψεις δημόσια η μέσω πμ για πιο μέλος πρόκειται, και να δούμε με τους εποπτες τι απόφαση θα πάρουμε.
Φιλικά Γιάννης :D

mariatito7
Banned member !!
Banned member !!
13 12
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 21:07
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από mariatito7 » 13 Νοέμ 2010, 17:51

Μόλις διάβασα όλα τα post και ψιλοπροβληματίστηκα.

Είμαι πολύ καινούρια στο xariseto, μόλις κάτι μέρες, και δεν έχω παραλάβει ακόμη αυτά που μου χαρίζουν (μέχρι να φτάσουν τα γραμματόσημά μου στα εκάστωτε μέλη), αλλά κι εγώ δεν έχω στείλει τα δικά μου (μέχρι να παραλάβω τα γραματόσημα από τα μέλη), οπότε δεν μου έχει συμβεί να με "κοροϊδέψουν" γι' αυτό είπα οτι δεν με χαλάει μια γρατζουνιά ή ένα ξηλωματάκι.
Αν όμως με κοροιδέψουν, ναι, θα νευριάσω και πιθανόν να πετάξω το "χαλασμένο" αντικείμενο που θα μου χαρίσουν -εν αγνοία μου.
Και θα στενοχωρηθώ και για τα 1.50-2.50 ευρώ που θα δώσω για γραμματόσημα, γιατί αν το καλοσκεφτείτε, 1.50-2.50 ευρώ είναι ένα μπουκάλι φρέσκο γάλα από το s/m...

Εγώ προσωπικά, θα ντρεπόμουν πολύ να χαρίσω κάτι "χαλασμένο". Δεν θα το δείτε από εμένα αυτό. Μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από polvar » 13 Νοέμ 2010, 18:28

Καλές οι σκέψεις και ο προβληματισμός όλων, αλλά εδώ γράφουμε προσπαθώντας να απαντήσουμε στην theosve αλλά και για να επιλύσουμε το πρόβλημα.
Προτάσεις λοιπόν περιμένω να διαβάσω.
Εγώ έκανα τις δικές μου. Ας τις αιτιολογήσω:
Όσο πληθαίνουν τα μέλη στο xariseto, επόμενο είναι ότι θα πληθαίνουν αριθμητικά και αυτά τα φαινόμενα. Ιστοσελίδες τεραστίου μεγέθους, όπως το ebay, με εκατομμύρια μέλη και χιλιάδες συναλλαγές καθημερινά, επίλυσαν το πρόβλημα αυτό με την αξιολόγηση μέλους στο τέλος κάθε συναλλαγής.
Έτσι δεν χρειάζονται κάποιον διαχειριστή (ή συντονιστή)-χωροφύλακα που καλείται να νουθετήσει ή να επιβάλλει ποινές. Μπορεί να είναι πιο κόσμιο και πιο ευγενικό αυτό, αλλά θα πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι επιβαρύνει το έργο των διαχειριστών, οι οποίοι καλούνται να παίξουν τον ρόλο δικαστή, και μάλιστα χωρίς πχ να μπορούν να δουν το αντικείμενο, βασιζόμενοι μόνο στην αντίληψή τους ή στα δεδομένα που θέτει κάθε παραπονούμενος.
Επειδή προς το παρόν, το site βασίζεται σε λογισμικό forum (συζητήσεων δηλαδή) τέτοιο τεχνικό πλεονέκτημα βαθμολογίας είναι δύσκολο έως αδύνατο να εφαρμοστεί. Επομένως θα πρέπει εμείς να κάνουμε κάτι που να συνεπάγεται "αυτορρύθμιση", κάτι δηλαδή ανάλογο με το ebay.
Ας καθήσουμε να σκεφτούμε και να υποβάλλουμε προτάσεις.
Εγώ τις δικές μου τις είπα σε προηγούμενο post.

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από randy » 13 Νοέμ 2010, 18:34

GIANNIS14 έγραψε:καλησπέρα randy, αυτό που γράφεις εδώ δεν έχει καμία σχέση με ένα ελαττωματικό παιχνίδι που πήραμε, η μια μπλούζα με μια φθορά ;) είναι τελείως διαφορετικό.........και το θεωρό απαράδεκτο από το μέλος που το χάρισε την ΠΡΩΤΗ φορά, γιατί έπρεπε να σε είχε ενημερώσει για την ακριβή κατάσταση και όχι μόνο, αν ήταν ειλικρινής απέναντι σας θα γλίτωναν δυο μέλη τα χρήματα τους, αλλα και όλα αυτά που αναφέρεις πιο επάνω !!!!!
οσο για την φθορά που σου είπε το μέλος για τα λάστιχα όπως αναφέρετε πιο πάνω, δεν ισχύει πραγματικά γιατί ήταν κατεστραμμένο τελείως, όπως αποδείχτηκε πραγματικά, μια που και το δεύτερο μέλος που παρέλαβε μπήκε στην διαδικασία να το φτιάξει…………..θα σε παρακαλούσα να γράψεις δημόσια η μέσω πμ για πιο μέλος πρόκειται, και να δούμε με τους εποπτες τι απόφαση θα πάρουμε.
Φιλικά Γιάννης :D
Πραγματικά αισθάνομαι αμήχανα που το θέμα έχει κολλήσει στην περίπτωσή μου. Πετάχτηκα αυθόρμητα και μέσα σε λίγα λεπτά το μετάνιωσα. Το ξανασκέφτηκα και δεν χρειάζεται να μετανιώνω για τίποτα. Και αφού τάχθηκα υπέρ της διαπόμπευσης θα κάνω και την αρχή να αναφέρω δημόσια το συγκεριμένο περιστατικό (μιας και το θέμα ήδη έχει γίνει δημόσιο).
Εδώ είναι η πρώτη παραλαβή http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=212&t=9687
Και εδώ η δεύτερη http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=212&t=10775
(αν και υποστηρίζω πως αυτή η δημοσιότητα έπρεπε να δωθεί μόνο αν παρουσιάζονται αντίστοιχα παραπάνω από μια φορές από το ίδιο μέλος)

Όταν είχε γίνει όλο αυτό δεν πίστευα πως το μέλος που το χάρισε αρχικά μπορεί να το έκανε όλο αυτό επίτηδες. Και δεν ήθελα να κρίνω γιατί απλούστατα δεν ξέρω προσωπικά το άτομο. Να το πω άγνοια εκ μέρους του? Δεν ξέρω πως να το πω... αυτό όμως είναι ευθύνη των διαχειριστών να κρίνουν με βάση τα περιστατικά που έχουν τύχει από το ίδιο μέλος.

Καλό σας βράδυ! :up:

ΥΓ: Η καλύτερη πρόταση είναι το κουμπάκι με την αναφορά. Δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα, γιατί η σελίδα είναι λειτουργικότατη και ευχτυχώς τέτοιες περιπτώσεις είναι η μειοψηφία.

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 14:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: περαια
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 13 Νοέμ 2010, 19:51

randy έχουν ενημερωθεί οι επόπτες ;)

Άβαταρ μέλους
litsa-akis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 01 Ιουν 2009, 12:14
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγιος Παυλος θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από litsa-akis » 14 Νοέμ 2010, 11:28

Eπειδη αναφέρεστε στο όνομα μου θα ηθελα να πω οτι το πλυντηριο πριν ενα χρονο οπου ηταν ενοικιαστες στο σπιτι ,λειτουργουσε κανονικοτατα και το ειπα στο μέλος.Γι αυτο και μπηκα στην διαδικασια να το χαρισω.Δεν μου περισευε χρονος ασκοπα να δωσω δυο φορες ραντεβου μακρια απο το σπιτι μου[γιατι βρισκοταν σε πατρικο μας] για να το δειξω και να το χαρισω!Το εκανα για να το χαρισω και να χρησιμοποιηθει,διαφορετικά θα το κατεβαζα στα σκουπιδια ή θα το εδινα στον παλιατζή,που ήταν πιο ευκολο.Ρωτησα και μου ειπαν οτι αφου έκατσε ενα χρονο το πολύ να θελει λάστιχα που εχουν ξεραθει το οποιο και εγραψα στην αγγελια μου.Το πλυντηριο δουλευε κανονικοτητατα το ξαναλέω γιαυτο και ηθελα να το χαρισω.Γιατι το μελος να πληρωσει μεταφορικά και επισκευαστικά για κάτι που δεν γινεται;Δεν γνωριζα οτι δεν γινοταν ;και γιατι;αυτο μπορει να συνβει στον καθενα.Δεν ειμαι μέσα,καλό ηθελα να κάνω και το ξαναλέω μου ηταν πιο ευκολο να το πεταξω.Και το περιστατικο το γνωριζει απο τοτε ο διαχειριστης μας και την προθεση μου πριν ακομη το βαλω σε αγγελία.
Παρακαλω πρώτα δηλωστε το ενδιαφέρον σας δημόσια και μετα επικοινωνήστε με πμ για την παραλαβή των αντικειμένων.
Δεν τηρώ σειρά πρoτεραιότητας ,προτιμούνται τα μέλη που χαρίζουν και τηρούν τους κανόνες.
Αποστολές εκτός γίνονται με γραμματόσημα απο το μέλος που ενδιαφέρεται.
edit Admin: Πρώην μέλος litsaki οπού έγινε litsa-aκιs

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση

Δημοσίευση από makis » 14 Νοέμ 2010, 11:42

litsa-akis έγραψε:Δεν γνωριζα οτι δεν γινοταν ;και γιατι;αυτο μπορει να συνβει στον καθενα.Δεν ειμαι μέσα,καλό ηθελα να κάνω και το ξαναλέω μου ηταν πιο ευκολο να το πεταξω.Και το περιστατικο το γνωριζει απο τοτε ο διαχειριστης μας και την προθεση μου πριν ακομη το βαλω σε αγγελία.
Αλλο γνωριζα οτι θα βαλεις αγγελια και αλλο οτι το πλυντήριο ΔΟΥΛΕΥΕΙ η ΟΧΙ !!! δεν εμενα μαζι με το ενοικιαστή να ξερω !

Εγω δεν γνωρισα αμα δουλευει η οχι , (μια και απο τι λες δεν γνωριζες ουτε εσυ) οι εκφρασεις που αφορούν τέτοιες λεπτομέρειες να ειναι προσεχτικές ,
15 μερες ban , αφου πρωτα απαντήσεις

Παντα το λεω οτι συσκευη (ακομα και αμαξι) που καθετε πανω απο 6 μηνες , σιγουρα χρειαζονται αλλαγμα ολα τα κολαρα και και τα λαστιχα.

Απο εκει και περα αυτο το πληντηριο , εκτος τα κολαρα που πηρε με 30€ το πρωτο μελος , ειχε προβλημα στο καδο (που δεν γινετε απο μονο του οταν απλα καθετε) και στον επιλογεα - διακοπτη που το ειπε ο τεχνικος του δευτερου μελους.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”