ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ με τους "ζήτουλες"

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Άποψη αγανάκτησης όσο αναφορά την [ΖΗΤΗΣΗ]

Δημοσίευση από s-stratos » 31 Δεκ 2010, 15:04

Καλησπέρα και χρόνια πολλά :poze:
Μάριος Μπάτης έγραψε:..... Ας κοιτάξουν να χαρίζουνε και κάτι...Όπως φυσικά και μέλη τα οποία είναι ενεργά εδώ και καιρό και ενώ δεν έχουν δώσει τίποτα απολύτως ,έχουνε στο ενεργητικό τους παράλογες απαιτήσεις ζητώντας π.χ:Ηλεκτρικά,ηλεκτρονικά,μουσικά,μηχανικά είδη...
ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!!!
Εκτός το ότι εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε όλα ,<<βρωμίζουν>> τις αγγελίες και καταντάνε περίγελος.
Ας πάρουν και μία θέση οι συντονιστές ή οι διαχειριστές με το να μην επιτρέπουν τέτοιου είδους ενέργειες!!!
:thank:
Καταρχήν να διευκρινήσουμε κάτι πολύ σοβαρό.
Οι κανόνες λένε : ΚΑΝΟΝΑΣ ΣΤ : Μην ζητάτε στην πρώτη σας δημοσίευση αντικείμενα "μεγάλης αξίας", πχ (ΖΗΤΑΩ ΛΑΠΤΟΠ)
Πολλοί χρήστες το παίρνουν κυριολεκτικά αυτό και μολις τους κανουμε παρατήρηση,εχουν την απάντηση έτοιμη : Δεν εβαλα αγγελια [ΖΗΤΑΩ]
Πρέπει να πω ότι :
1) Εαν κάποιος δέν δημιουργήσει μια αγγελια [ΖΗΤΑΩ] τάδε αλλα μπαίνει σε αγγελίες που χαριζουν αλλοι και τα ζητανε , αυτό ΜΕΤΡΑΕΙ στις ζητήσεις τους !!! Και υπάρχει το οριο των 5/μήνα για τα απλά μέλη... πιο απλά δεν γινεται να το πώ :judge:
2) Επειδη ο κανονας λεει "λαπτοπ" , εαν ζητησουν κινητό,υπολογιστή σε δικια τους ή αλλων αγγελιες παλι ειναι εναντια στους κανόνες.
elen2 έγραψε:........υπάρχουν βέβαια και άτομα τα οποία παραβαίνουν τους κανόνες και δεν γίνεται καμία ενέργεια
Εδω πρέπει να πώ οτι υπάρχουν μέλη που ξεπερνανε τα όρια ζητησης ή ζητανε ακριβα αντικειμενα σε συγκριση με αυτα που χαρίζουν..
Αλλα το να λετε οτι δεν γινεται καμια ενεργεια ειναι λάθος , γιατι στέλνουμε πμ με παρατηρηση,κατι που δεν μπορει να το δει κανεις. Δημοσια δεν το γραφουμε,εκτος εξαιρετικων περιπτώσεων ή μελων που δεν λαμβάνουν υποψη τους τα πμ (και εαν φτασουμε σε τετοιο σημειο υπαρχει και απαγορευση εισοδου)
Οσον αφορα την αποψη της randy εχει δίκαιο εν μέρη ομως,διοτι οντως μπορει να υπαρχουν ατομα που εχουν εξαιρετικη αναγκη και θελουν να ζητησουν πολλά αντικειμενα αλλα εαν ειχαν διαβασει τους κανονες , και ειχαν παρει αδεια απο εμας , τοτε δεν θα ειχαν προβλημα. Αλλα δυστηχως κανενα νεο μελος δεν δινει σημασια και κανει του κεφαλιού του.
Επισης μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μας εαν παρατηρησετε καποια συμπεριφορα περιεργή διοτι ειμαστε και λιγα ατομα συντονιστες για 21.000+ μέλη :hump:
Ευχαριστούμε
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
OIK
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OIK » 31 Δεκ 2010, 15:08

Συμφωνώ με την randy γιατί πολλοί από εμάς(βάζω τον εαυτό μου τουλάχιστον) ζητάμε πράγματα ίσως για κάποιους που δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά ούτε και μπορεί να φθάσει ο νους τους εκεί. Και εγώ εξοργίζομαι με το θράσος κάποιων αλλά αυτό συμβαίνει παντού γιατί να αποτελεί εξαίρεση το σάιτ?Βέβαια ούτε και ο αριθμός των πραγμάτων που χαρίζει ο καθένας είναι κριτίριο για τη χουβαρντοσίνη του γιατί ποτέ δεν θα χάριζα ένα ζευγάρι πολυμεταχειρισμένα παπούτσια ή κάτι φθαρμένο. (εννοώ λίγο πριν τα σκουπίδια γιατί μεταχειρισμένο με μεταχειρισμένο έχει διαφορά) για να προσθέσω ένα ευχαριστώ στο προφίλ μου. Βέβαια ο καθένας που χαρίζει είναι ελεύθερος να χαρίσει σε όποιον θέλει είτε ο άλλος χαρίζει πολλά είτε ειναι καινούριο μέλος είτε βρίσκεται κάτω από κάθε αγγελία συστηματικά.Βέβαια αν κάποιος χαρίσει πεντε μπλουζάκια σε πέντε διαφορετικά μέλη θα προηγείται απέναντι σε κάποιον που χάρισε ένα βρεφικό κρεβατάκι ή έναν υπολογιστή σε ένα μόνο άτομο. Γιαυτό ο καθένας έχει τα κριτίριά του και ας πορευτούμε έτσι. Καλή χρονιά.
Παρακαλώ όσοι ενδιαφέρονται για ότι χαρίζω να το δηλώνουν δημόσια και αν αποφασίσω να τους το χαρίσω να στέλνουν πμ. Εκτός από τα στοιχεία όλα τα άλλα δημόσια παρακαλώ.
Παράκληση οι ανορθόγραφοι να προσέχουν περισσότερο γιατί τα μάτια μας πονάνε.

Άβαταρ μέλους
stamatis klou
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
7 9
Νομός κατοικίας: Ν. Χίου
Δήμος - Κοινότητα: Τριγώνου Έβρου
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stamatis klou » 31 Δεκ 2010, 17:01

ΕΓΩ θα το πω (παρεξηγηθω δε παρεξηγηθω) τι σημασια εχει αυτα που λετε οταν αυτα που χαριζεται δεν τα στέλνεται (οχι ολοι) σε αλλους νομους οπως νησια και τα χαριζεται μονο στην πολη σας??? Αυτο δεν το καταλαβα και ουτε θα το καταλαβω ποτε ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να πας (ολοι εσεις που δεν τα στελνεται δεν εχετε στην πολη σας ταχυδρομειο) μεχρι το ταχυδρομειο να το στειλεις.
καλη χρονια να εχεται και οτι επιθυμειται!!!!!!!!!
Και εμεις στην επαρχια εχουμε ψυχη για δωρεες αντικειμενων οσο μπορειται να κανετε αποστολες σε ολους

edit admin! πρώην μέλος superman1979

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από s-stratos » 31 Δεκ 2010, 17:06

Αν και :offtopic: ,πρέπει να πω οτι τωρα με την συνεργασια με την κουριερ των ελτα που εχουμε κανει,εφοσον ερχονται σπιτι σας και τα παιρνουν τα αντικειμενα, θα πρέπει να εκλειψει αυτο το φαινομενο. Πλεον και παιδιά και σκυλια να εχει καποιος και δεν μπορει να φυγει απο το σπιτι του,μπορει να δωσει το πακετο στον κουριερ που θα ερθει!
χωρις παρεξήγηση :D
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
OIK
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OIK » 31 Δεκ 2010, 18:13

Superman πάλι δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε κάποιον να σταθεί με τις ώρες στο ταχ. Υπάρχει όμως και το κούριερ. Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι πολλοί ζητάνε από άλλες πόλεις αλλά δεν στέλνουν. Τα πάντα θέλουν μέτρο, υπομονή και καλή καρδιά. Οσοι την έχουν καλώς για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε. Να τονίσω ότι έχω σταθεί ώρες στο ταχ. φορτωμένη δέματα αλλά σχεδόν όλες τις φορές οι παραλήπτες έδειξαν το ευχαριστώ τους μέσα από την καρδιά τους. :offtopic: κύριοι συντονιστές αλλά μέρα που είναι ας πούμε μια κουβέντα παραπάνω.Ας θυμηθούμε τι έκανε ο Αγιος Βασίλειος από την Καισάρεια.
Παρακαλώ όσοι ενδιαφέρονται για ότι χαρίζω να το δηλώνουν δημόσια και αν αποφασίσω να τους το χαρίσω να στέλνουν πμ. Εκτός από τα στοιχεία όλα τα άλλα δημόσια παρακαλώ.
Παράκληση οι ανορθόγραφοι να προσέχουν περισσότερο γιατί τα μάτια μας πονάνε.

Άβαταρ μέλους
stamatis klou
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
7 9
Νομός κατοικίας: Ν. Χίου
Δήμος - Κοινότητα: Τριγώνου Έβρου
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stamatis klou » 31 Δεκ 2010, 18:24

δεν διαφωνω και εγω εχω στειλει λιγα αλλα για να τα στειλω περιμενα στην ουρα απλως το ειπα για αυτους που λενε οτι δινουν μονο και αποκλειστικα στην περιοχη τους το καλο ειναι οτι με το πορτα-πορτα τωρα αυτο μπορει να εξαληφθει αλλα οταν χαριζουμε κατι και ενδιαφερθουν και μελη απο αλλες πολεις εκτος την δικια μας που ξερεις μπορει να υπαρχει λογος να το χρειαζονται.
Οταν καποιοι παραβαινουν τους κανονες ζητησης να τρωνε ban και να βαζουν μυαλο αλλα να ισχυει για ολους!!!!!!!!!
Και εμεις στην επαρχια εχουμε ψυχη για δωρεες αντικειμενων οσο μπορειται να κανετε αποστολες σε ολους

edit admin! πρώην μέλος superman1979

Άβαταρ μέλους
geotsax
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geotsax » 31 Δεκ 2010, 21:06

Ας μην κάνουμε το σφάλμα της υπεργενίκευσης και να τους παίρνει όλους η μπάλα. Superman μακάρι να θελήσεις κάτι από αυτά που έχω στην κατοχή μου και ευχαρίστως να στο στείλω εφόσον συσκευάζεται!!!! :D Οι ταχυμεταφορές ελτα κάνουν θαύματα!!! :D

Τα μέλη-ζήτουλες δεν είναι σε όλους γνωστά. Μακάρι με κάποιον τρόπο να μπορούσαν να προφυλαχθούν και τα μέλη που είναι ανυποψίαστα. Είχα δει ότι υπήρχε ένα θέμα για αξιολόγηση άλλων μελών. Εκεί δε θα μπορούσαμε να ενημερώνουμε για "κακές" συμπεριφορές;;;

Όσο για νέα μέλη που μπαίνουν και ζητάνε πράγματα δεν το βρίσκω αναγκαστικά κακό. Αρκεί να μη γίνει συνήθεια μόνο να ζητάνε. Κι εγώ το ψυγείο το έδωσα σε νέο μέλος και κατά πάσα πιθανότητα δε θα ξαναμπεί η κοπέλα... :} Αλλά το είχε ΑΝΑΓΚΗ. Αυτό δεν είναι το νόημα;;; Το θέμα είναι πως θα αξιολογήσουμε εμείς την ανάγκη και την πρόθεση του καθενός;;;;
Υπάρχουν ωραιότατα μαγαζιά μεταχειρισμένων ρούχων κ.α. που κάλλιστα θα μπορούσεο ιδιοκτήτης να βάλει 5 φίλους να τον εξυπηρετούν. Δεν υπάρχει λύση. Εμείς τα δίνουμε με καλή πρόθεση. Ας βαρύνει τις συνειδήσεις τους. Αν πάλι πέσει κάτι ύποπτο στην αντίληψή μας είναι ορθό να ενημερώνουμε και τα υπόλοιπα μέλη.

Εύχομαι σε όλους να έχετε πάντα πράγματα να δίνετε στο σπίτι σας και κυρίως να έχουμε περίσσευμα καρδιάς το 2011!!! :poze:

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: "ζήτουλας"

Δημοσίευση από Othon » 02 Ιαν 2011, 03:35

Μάριος Μπάτης έγραψε:ΦΥΣΙΚΑ διακωμωδώ,πέραν του σχεδόν σοβαρού της καταστάσεως,τους κατά καιρούς χρήστες που ΖΗΤΑΝΕ,ενώ δεν έχουν δώσει απολύτως τίποτα!!!Μηδέν εις το πηλίκον για είδη που έχετε δώσει.
Σίγουρα όλοι έχουμε ανάγκη και χρειαζόμαστε πράγματα και αυτός είναι και ο σκοπός της σελίδας (ο εναλλακτικός και ο αλληλέγγυος) ΑΛΛΑ προσπαθήστε εκτός από τον σκοπό να <μπείτε> και στο τρόπο σκέψης...
ΔΕΝ μπορεί όλο και κάτι θα έχετε να χαρίσετε!!!
Άρα όλοι εμείς που χαρίζουμε δεν το κάνουμε από καρδιάς, αλλά μόνο και μόνο περιμένοντας στη γωνία για την ανταπόδωση, έτσι φίλε Μάριε;
Οκ, το δέχομαι.
Εγώ έχω χαρίσει ένα κάρο πράγματα, πολλά περισσότερα απ' όσα φαίνονται στο μετρητή μου.
Θέλεις να μου πεις γιατί όποτε ανοίγω μια αγγελία ζήτησης, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ κανείς δεν μου το προσφέρει;
Ορίστε, αυτό το διάστημα ζητάω μια μνήμη Ram για να ξεκινήσω έναν υπολογιστή που με πολύ κόπο έφτιαξα κομμάτι-κομμάτι.
Ακολουθώντας το σκεπτικό σου, θα πρέπει κι εγώ να πω "Τόσες χιλιάδες μέλη, δε μπορεί, όλο και κάποιος έχει και δεν μου δίνει!!!"
Το βρίσκεις σωστό;

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
55 35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BaCh » 11 Ιαν 2011, 14:44

Μάριος Μπάτης έγραψε:Όπως αναφέρει και ο τίτλος.
(...)
Το ενδεχόμενο να υπάρχουν άνθρωποι που απλώς δεν έχουν τίποτα, το λαμβάνεις υπ όψη σου;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
Μάριος Μπάτης
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
38 4
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Μάριος Μπάτης » 12 Ιαν 2011, 01:16

Επειδή το λαμβάνω γι' αυτό άνοιξα και το θέμα...
Και προσπαθήστε να είστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι...Δεν μιλάω ούτε για τους άπορους,ούτε για τους μη έχοντες και ούτε για αυτούς που έχουνε πραγματική ανάγκη...
Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκουμε δικαιολογίες σε όλα.Εκτός αν λανθασμένα ,από δική μου διατύπωση ξαναλέω ,λανθασμένα,αυτό σας δημιούργησε η άποψη αγανάκτησής μου...
Μιλάω και αναφέρομαι στους ...<Ζήτουλες>.Και κανένας δεν είναι τόσο χαζός ή αφελής για να μην καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται!!!
:thank:
*Παραλαβή αποκλειστικά από περιοχή ΜΑΡΤΙΟΥ & ΚΕΝΤΡΟ κατόπιν +ενοήσεως

*Σε περίπτωση μη 24ωρης επικοινωνίας μαζί μου,διατηρώ κάθε δικαίωμα να δώσω το αντικείμενο στον επόμενο ενδιαφερόμενο,καθώς θέλω να φεύγουν το συντομότερο

*Για λόγους προσωπικούς,κοινωνικούς και περιβαλλοντικούς δεν κάνω αποστολές εκτός Θεσσαλονίκης [εκτός αν τίθεται θέμα ανάγκης]

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”