How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 28 Ιουν 2011, 17:23

παρατήρησα ότι πολλές φορές ο τίτλος μιας αγγελίας δεν δίνει αρκετές πληροφορίες για το τι χαρίζεται-ζητιέται όπως και πολλές από τις ίδιες τις αγγελίες οπότε φτιάχνω αυτό εδώ το thread με προτάσεις για το πως μπορούμε να κάνουμε το ψάξιμο ποιό εύκολο για εμάς και την υπόλοιπη κοινότητα.

Κάθε πρόταση θα την μεταφέρω εγώ στο πρώτο post για να τα έχουμε μαζεμένα μαζί με το nikname του μέλους που την έκανε

Ξεκινάω εγώ:

ΤΙΤΛΟΣ

Παπούτσια-Ρούχα:

1) νούμερο

το ποιό συμαντικό είναι να αναγρέφεται το νούμερο στον τίτλο μια και αυτά τα αντικείμενα προορίζονται για πολύ περιορισμένο "κοινό". (Δεν χρειάζεται ένα άτομο που φοράει ΝΟ39 να ανοίξει μια αγγελία για παπούτσια ΝΟ36) -LittleSmilingMonster-

2) γυναικεία-ανδρικά-παιδικά πολλά από τα αντικείμενα (πχ πουκάμισο) μπορεί να είναι για άνδρες γυναίκες ή και παιδιά καλό είναι αυτό να αναγράφεται

3) ?....(προσθέστε την δική σας πρόταση-ιδέα εδώ)

Ηλεκτρονικά-Ηλεκτρικά:

1) λειτουργική κατάσταση

μια και τα αντικείμενα αυτά χρειάζονται για 2 λόγους κυρίως ένας είναι η χρήση και ο άλλος είναι τα ανταλλακτικά -LittleSmilingMonster-

2)?....(προσθέστε την δική σας πρόταση-ιδέα εδώ)

ΠΕΡΙΕΧΜΕΝΟ

1) καλό είναι να αναγράφεται στο πρώτο post τι έχει δοθεί τι έχει παραδοθεί και σε ποιόν αν η αγγελία έχει πολλά αντικείμενα για να μπορούμε γρήγορα με μία ματιά να βλέπουμε τι είναι διαθέσιμο. Προτείνω:
Δόθηκε LittleSmilingMonster αν έχει συμφωνηθεί να δοθεί σε κάποιον
Στάλθηκε LittleSmilingMonster αν έχει γίνει αποστολή με το ταχυδρομείο-courier
Παραδόθηκε LittleSmilingMonster αν έχει παραδοθεί
Διαθέσιμο
-LittleSmilingMonster-

2)σε περίπτωση ζήτησης ή ανταλλαγής καλό είναι να δίνεται λεπτομερής περιγραφή ή-και φωτογραφίες απο κάτι παρόμιο που μπορούν να βρεθούν μέσω του Google
-LittleSmilingMonster-

3) Στην υπογραφή
μπορεί πολύ εύκολα να μπει ένα link σε όλες τις υπόλοιπες αγγελίες μας για να μην στέλνουμε κάθε φορά ένα ένα τα αντικείμενα και χρεωνόμαστε διπλά-τριπλά μεταφορικά το tag ads βοηθάει πολύ σε αυτό. ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ αυτό που χρειάζεται να γράψετε είναι [ ads ]όνομα μέλους [ /ads ] (χωρίς τα κενά) στην υπογραφή (πίνακας ελέγχου->Προφίλ->Επεξεργασία Υπογραφής)

4) Προβλήματα.
Κάτι που είναι πολύ χρήσιμο είναι να γράφουμε στις αγγελίες μας τα "αρνητικά". Όλα τα άτομα της κοινότητας καταλαβαίνουν οτι τα αντικείμενα που χαρίζονται είναι χρησιμοποιημένα (και καλά κάνουν γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του site) και μπορεί να έχουν μερικά προβλήματα. Δεν παρεξηγούμε κανένα αν αυτά που χαρίζει δεν είναι πλήρως λειτουργικά αντιθέτως εκτιμούμε την ειλικρίνεια των υπολοίπων μελών μια και σκοπός είναι να δοθούν τα αντικείμενα σε κάποιον που θα τα χρησιμοποιήσει τελικά! σε αντίθετη περίπτωση ο μόνος που κερδίζει είναι τα ελτα... -pandi-

5) Υλικό.
Σε πολλά αντικείμενα πχ ρούχα καλό είναι να γράφουμε το υλικό τους στο περίπου : "μου φαίνεται συνθετικό", "τσαλακώνει", "ελαστικό" κτλ.
Αλλα και σε κοσμήματα και είδη σπιτιού πχ. "κρύσταλλο", "γερό πλαστικό" κτλπ
-Vlada-

6)?....(προσθέστε την δική σας πρόταση-ιδέα εδώ)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

1) προσπαθήστε να βγάζετε φωτογραφίες που να έχουν όλο το αντικείμενο -giotagts-

2) καλό είναι να βγαίνουν οι φωτογραφίες την ημέρα ειδικά αν δεν υπάρχει φωτογραφική με φλας -LittleSmilingMonster-

3)?....(προσθέστε την δική σας πρόταση-ιδέα εδώ)

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

[ΧΑΡΙΖΩ] ΓΟΒΑ Ν38 ΚΟΚΚΙΝΗ 10CM
[ΖΗΤΑΩ] ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ XL ΡΟΖ MAKO
[ΧΑΡΙΖΩ] ΧΑΛΙ 2,2Χ3,5 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΒΙΣΚΟΖ
[ΖΗΤΑΩ] ΚΟΥΒΕΡΤΑ 2,1Χ1,2 ΠΙΚΕ ΜΟΝΗ ΜΠΛΕ
-makis-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LittleSmilingMonster την 29 Ιουν 2011, 16:20, έχει επεξεργασθεί 7 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Άβαταρ μέλους
Vlada
VIP Member
VIP Member
84 78
Δημοσιεύσεις: 1510
Εγγραφή: 15 Απρ 2011, 18:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από Vlada » 28 Ιουν 2011, 18:36

Ναι, πολλές αγγελίες δεν είναι ιδιαίτερα ταχτοποιημένες (μερικές φορές χρειάζεται να διαβάσω μέχρι και τρις σελίδες για να μάθω αν το αντικείμενο που με ενδιαφέρει είναι διαθέσιμο) αλλά δεν μπορεί ο κάθε ένας να διαθέτει πολύ χρόνο στην ταχτοποίηση των αγγελιών...

Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 28 Ιουν 2011, 18:47

Vlada έγραψε:Ναι, πολλές αγγελίες δεν είναι ιδιαίτερα ταχτοποιημένες (μερικές φορές χρειάζεται να διαβάσω μέχρι και τρις σελίδες για να μάθω αν το αντικείμενο που με ενδιαφέρει είναι διαθέσιμο) αλλά δεν μπορεί ο κάθε ένας να διαθέτει πολύ χρόνο στην ταχτοποίηση των αγγελιών...

δεν χρειάζεται πολύς χρόνος αυτό είναι το ζήτημα!! το κατάλαβα όταν έβαλα μια αγγελία με 20 ζευγάρια παπούτσια και μου γλύτωσε πού χρόνο η απλή-σωστή τακτοποίηση....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Άβαταρ μέλους
Vlada
VIP Member
VIP Member
84 78
Δημοσιεύσεις: 1510
Εγγραφή: 15 Απρ 2011, 18:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από Vlada » 28 Ιουν 2011, 18:55

Δεν εκφράστηκα σωστά...

Το να στηθεί μια αγγελία σωστά εξ αρχής δεν θέλει πολύ χρόνο.
Εγώ εννοούσα τα "διαθέσιμο", "χαρίστηκε" κτλ θέλουν χρόνο.

Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 28 Ιουν 2011, 19:33

Vlada έγραψε:Δεν εκφράστηκα σωστά...

Το να στηθεί μια αγγελία σωστά εξ αρχής δεν θέλει πολύ χρόνο.
Εγώ εννοούσα τα "διαθέσιμο", "χαρίστηκε" κτλ θέλουν χρόνο.
Θα διαφωνήσω ξανά... το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει κανείς ανοιχτό σε ένα δεύτερο παράθυρο το πρώτο post του και να το διαμορφώνει ανάλογα με τα πάρε-δώσε... Ειδικά σε μια αγγελία με πολλά αντικείμενα γλυτώνει πολύ χρόνο γιατί στο τέλος χρειάζεται να ψάχνεις κι εσύ ο ίδιος τι χάρισες και σε ποιόν...

Αν η αγγελία έχει 1-2 αντικείμενα ναι δεν είναι τόσο χρήσιμο αλλά αν έχει 5? Ή 10? ειδικά αν κάποιος αποσύρει ενδιαφέρον τα πράγματα μπερδεύονται εκθετικά....

Επίσης για την αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ μιλάω για προτάσεις όχι για κανόνες δεν είναι υποχρεωτικό κάποιος να τους ακολουθήσει αλλά αν ένα μέλος (νέο ή παλιότερο) θέλει να κάνει την ζωή του και των υπολοίπων ποιο εύκολη (πχ εγώ) γιατί να μην έχει μερικές προτάσεις βγαλμένες από την εμπειρία των άλλων?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 28 Ιουν 2011, 20:09

άντε να το κάνεις αυτό συνήθεια στα μέλη που βάζουν ένα λαστιχάκι μαλλιών, ένα τσιμπιδάκι,ένα δαχτυλίδι και δύο κεριά σε 5 αγγελίες...εδώ δεν σέβονται το ότι δεν έχουμε απεριόριστο χρόνο να ελέγχουμε άπειρες αχρείαστες δημοσιέυσεις...εσύ καλά τα λες αλλά το κυνήγι του ευχαριστώ είναι χωρίς κανένα έλεος...δεν ρισκάρουν οι περισσότεροι να χάσουν ούτε ένα ευχαριστώ προκειμένου να δώσουν δύο αντικείμενα σε ένα μέλος :twisted: Μιλάμε για το πλέον χαζό...πόσες φορές έχω παρακαλέσει...ρε παιδιά όχι 1-1 μπλούζα 10 αγγελίες έλεος....το φτιάχνουν 1-2 και οι υπόλοιποι το χαβά τους και δεν έχουν καν την υπομονή να βάλουν την επόμενη μέρα...όοοοοοοχι εκεί δέκα μπλούζες,10 αγγελίες η μια κάτω απο την άλλη :wall: Και αν είναι διάφορα πράγματα βάλε διάφορα στον τίτλο...τι πειράζει που είναι άλλες κατηγορίες :roll: :roll: Και μετά μου λες γιατί δεν σου γράφω... :D :D :D
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Vlada
VIP Member
VIP Member
84 78
Δημοσιεύσεις: 1510
Εγγραφή: 15 Απρ 2011, 18:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από Vlada » 28 Ιουν 2011, 20:56

ΜΑΡΑΤΑ έγραψε:και δεν έχουν καν την υπομονή να βάλουν την επόμενη μέρα...
Τυχαίνει να βάζω πολλές αγγελίες την ίδια μέρα, πειράζει; Ή αναφέρεστε, αποκλειστικά, στις αγγελίες με τα "ένα-ένα" αντικείμενα;

Άβαταρ μέλους
giotagts
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2649
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από giotagts » 28 Ιουν 2011, 21:38

καλα κι εμενα ωρες ωρες με τρελαινει αυτο.. βλεπω ενα κατεβατο αγγελιες στην αρχικη απο ενα ατομο και μεσα σε καθε αγγελια εχει ενα πραγμα και ειδικα οταν ειναι του ιδιας κατηγοριας λεω ελεος.. :wall: στην τελικη αμα δεν θες να χασεις κανενα ευχαριστω γραψε θα δωθουν ξεχωριστα οπως κανουν πολλα μελη..
ειναι πολυ σπαστικο αυτο... και σε μας που απλα ψαχνουμε κατι, ποσο μαλλον για σας (ΜΑΡΑΤΑ) που πρεπει να τις ελεγχετε μια μια....
Παρακαλω, μεσα στους φακελους να αναγραφετε το username και τι εχετε ζητησει!!
δεν εχω ιντερνετ συγγνωμη οταν μπορεσω θα σας ενημερωσω...

People were created to be loved.Things were created to be used.The reason why the world is in chaos is because things are being loved and people are being used.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από makis » 28 Ιουν 2011, 23:28

Ο τιτλος ειναι η "βιτρινα" τις αγγελιας μας !
Το κακο ειναι οτι μετρημενα ατομα βαζουν σωστους τιτλους

Το κλασικο φαινομενο ειναι οταν πας στην κατηγορια ΕΝΔΥΣΗ να δουμε κατεβατο με τιτλο [ΧΑΡΙΖΩ] ΡΟΥΧΑ ή [ΧΑΡΙΖΩ] ΜΠΟΥΖΕΣ

Ο σωστος τιτλος πρεπει να ειναι καπως ετσι :
[ΧΑΡΙΖΩ] ΓΟΒΑ Ν38 ΚΟΚΚΙΝΗ 10CM
[ΖΗΤΑΩ] ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ XL ΡΟΖ MAKO
[ΧΑΡΙΖΩ] ΧΑΛΙ 2,2Χ3,5 ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΒΙΣΚΟΖ
[ΖΗΤΑΩ] ΚΟΥΒΕΡΤΑ 2,1Χ1,2 ΠΙΚΕ ΜΟΝΗ ΜΠΛΕ


Γενικα οσο ποιο πολλα βασικα χαρακτιριστικα

Φυσικα οχι :
[ΧΑΡΙΖΩ] ΜΠΛΟΥΖΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΝΙΚΗ

Λογο χρονου θα απαντησω μετα στο θεμα , για να δω και τις απαντησεις σας
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: How-To για ευανάγνωστες αγγελίες

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 29 Ιουν 2011, 02:00

οπότε έχουμε μια ακόμα πρόταση:

ομοειδή αντικείμενα σε μία αγγελία

πχ αν θέλουμε να χαρίσουμε 3 μπλούζες 4 παντελόνια 3 ποτήρια και 4 κουτάλια καλό θα ήταν να κάνουμε 3 αγγελίες
[ΧΑΡΙΖΩ] Γυναικείες καλοκαιρινές μπλούζες 2 S 1 M
[ΧΑΡΙΖΩ] 3 Αντρικά παντελόνια λινά νο L
[ΧΑΡΙΖΩ] 3 ποτήρια νερού και 4 κουτάλια

δεν είναι καλό σαν παράδειγμα? Αυτό προσπαθούσατε να πείτε? γιατί μέσα από τον δικαιολογημένο εκνευρισμό σας δεν κατάλαβα απόλυτα ποιά ήταν η πρόταση...

Κανείς δεν είπε βέβαια ότι όποιος κάνει μια αγγελία με ρούχα και μετά από μια βδομάδα βρει κι άλλα ρούχα πρέπει να υπερφορτώσει την ήδη υπάρχουσα απλά όταν πρόκειται να φτιάξουμε αγγελίες για πράγματα μαζεμένα καλό είναι να τα βάζουμε και μαζεμένα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”