ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από polvar » 18 Μάιος 2012, 12:53

Γι αυτό τα δέματα, αν δεν μπορείτε με την κούριερ, να τα στέλνετε μόνο με την υπηρεσία δεμάτων που δεν βάζουν γραμματόσημα και παίρνει μοναδικό αριθμό.
(Το ξέρω, έχω γίνει γραφικός και στο τέλος θα μου την "πει" κανείς αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει καλύτερη λύση)

Άβαταρ μέλους
ria_crazy89
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 52
Νομός κατοικίας: Ν. Ρεθύμνου
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ria_crazy89 » 18 Μάιος 2012, 16:05

Καλησπέρα κι από εμένα... διάβασα κάποιες απαντήσεις, αλλά δυστυχώς όχι όλες... θα εκφράσω κι εγώ δικές μου εμπειρίες...

Έχουν χαθεί φάκελοι που έχω στείλει (είτε γράμματα, παλαιότερα που αλληλογραφούσα) πάααρα πολλές φορές, όπως και φορές δεν μου έχουν έρθει φάκελοι - γράμματα (τα πράγματα ευτυχώς μου έρχονται όλα)! Δυστυχώς κι εγώ όσες φορές πήγα ταχυδρομείο να κάνω παράπονα μου λέγανε τα κλασικά, ότι δεν έχουν ευθύνη κι ο,τι αν ήταν συστημένο κτλ.

Πάντως εμάς είναι μονοκατοικία.. και μάλιστα πολλές φορές μας αφήνουν και φακέλους από άλλα σπίτια της γειτονιάς ή γύρω γύρω, παρόλο που τους το 'χουμε πει άπειρες φορές.. ε πλέον δεν ψάχνουμε ποιος είναι ποιος και απλά το πετάμε ή το δίνουμε την επόμενη στον ταχυδρόμο.. τώρα δεν ξέρω αν φταίει μόνο αυτό.. δηλαδή αν τα πράγματα που σας έχουν χαθεί πήγαν σε άλλα σπίτια ή και κάτι άλλο... καθώς το τελευταίο διάστημα, παρατηρήσαμε με την αδερφή μου ότι όσοι Α4 είχαν έρθει με πράγματα μέσα, ήταν σκισμένοι στο ίδιο σημείο.. σαν κάποιος να άνοιγε (από το ταχυδρομείο προφανώς) να δει τι περιέχει... πολλές φορές έκανα να πάω να τους το πω, αλλά άκρη δε βρίσκεις, οπότε δεν πήγα, αλλά αν ξαναγίνει θα πάω να τους κάνω μία συζήτηση...

Επίσης μου έχει τύχει να στείλω παπούτσια σε κοπέλα, σε άριστη κατάσταση & με τον καλύτερο δυνατό ασφαλέστερο τρόπο και να φτάσουν λές και πέρασε πάνω τους νταλίκα...

Πλέον έχω καταλήξει ότι ΝΑΙ φταίνε στα ταχυδρομεία, γιατί δε δίνουν βάση & βαριούνται.. αλλά όσο είναι ο πιο οικονομικός τρόπος, δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς... γιατί όσο να 'ναι, μπορεί η κούριες να είναι 3.5 -4 ευρώ, αλλά εμένα με βολεύει καλύτερα το 1.5 για παράδειγμα...
Λόγω προβλήματος με τον αριθμό λογαριασμού που έχω στο Ταχυσρομικό ταμιευτήριο, δεν μπορώ να κάνω συναλλαγές μέσω τράπεζας. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Λόγο περιορισμένου πλέον χρόνου & λόγο του ότι δε μπαίνω στο site συχνά ζητάω κατανόηση εάν ίσως έχω κάποια καθυστέρηση στο να στείλω πράγματα.

Δε δίνω τον αριθμό μου, μόνο εάν είναι για παράδοση χέρι με χέρι! Συνενοούμαστε μέσω π.μ.

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elenikaram » 18 Μάιος 2012, 16:56

Και εγω, τον τελευταιο μηνα εχω χασει 2 φακελους που περιμενα να παραλαβω. εναν με ακουστικα κινητου και εναν με 2 μπλουζες... φακελους σκισμενους κι αν εχω λαβει.....απορρω πως δεν χαθηκαν τα αντικειμενα απο μεσα!
επισης χαθηκε φακελος που εστειλα με ρολοι και αλλη μια φορα δεν ειχα παραλαβει γραμματοσημα απο αλλο μελος που μου εστειλε και οταν μου τα ξαναστειλε δευτερη φορα, ο προπληρωμενος που ειχε βαλει μεσα τα γραμματοσημα, ηταν ανοιχτος. προφανως και την πρωτη φορα που μου εστειλε γραμματοσημα το συγκεκριμενο μελος, ανοιξε ο φακελος και βγηκαν τα γραμματοσημα. ενημερωσα το μελος για να το ξερει και να βαζει λιγο σελοτειπ.
εχτες συγκεκριμενα πηγα στα ΕΛΤΑ για να παραλαβω 2 δεματακια που ειχα 2 ειδοποιητηρια. στο ενα ειδοποιητηριο υπηρχε κολημμενο ενα αυτοκολλητο σαν μπαρκουουντ. μου βρηκε η υπαλληλος το ενα δεμα και το αλλο δεν το εβρησκε. μου ειπε να της αφησω το τηλ μου για να ψαξει και να μην περιμενω εγω εκει με το μωρο και μολις ειχε καποιο νεο θα με επερνε τηλ.
και οντως μετα απο μια ωρα μου τηλεφωνησε και μου ειπε οτι βρηκε ακομα 2 δεματακια στο ονομα μου :shock: τελικα το αυτοκολλητο που ηταν κολημμενο απανω, ειχε κολλησει καταλαθος, απο αλλο δεμα!
ποιος ξερει ποσο καιρο θα ηταν εκει και δεν τα ειχαν παρει χαμπαρι...δεν ξερω αν εχετε δει στα ΕΛΤΑ που ανηκετε, το τι γινετε μεσα με τα δεματα και τους φακελους!!! ενας χαμος! εκει χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα!
επισης, εχω μια απορια...
γιατι βαζουμε ονομα αποστολεα εξω απο τον φακελο οταν στελνουμε κατι? γιατι, σε πειρπτωση που δεν βρησκουν τον παραληπτη, η χαθει ο φακελος, τοτε να επιστρεψει στον αποστολεα...
και ρωτω εγω, αν στειλουμε εναν φακελο απλο με γραμματοσημα απ εξω και εχουμε βαλει λιγοτερα γραμματοσημα απο αυτα που πρεπει, τοτε ο φακελος δεν θα παει πισω, στον αποστολεα?
ειμαι σιγουρη πως ναι! τοτε γιατι δεν γινετε το ιδιο και με τους φακελους που περιεχουν μεσα καποια αντικειμενα? :mm:
Μην μου ζητάτε να σας χαρίσω εάν αργείτε να καταθέσετε τα έξοδα αποστολής!!!

Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Εθνική.

-Δεν κάνω ομαδικές αποστολές-

To μέλος Υδροχόα ειναι μητέρα μου

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Othon » 18 Μάιος 2012, 17:28

Μα τι στο καλό;
Ιός έχει ξεσπάσει και ξαφνικά χάνονται όλα τα δέματα;

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cactus » 18 Μάιος 2012, 17:35

Καλησπέρα και από μένα! Από τα ΕΛ.ΤΑ Ηγουμενίτσας σε γενικές γραμμές δεν έχω πολλάάά παράπονα.... :lol: ότι έχω στείλει σε άλλα μέλη (αντικείμενα), έχουν φτάσει όλα απ´ όσο θυμάμαι... :z μια φορά, έστειλα φάκελο και γραμματόσημα σε κάποιο μέλος αλλά δεν έφτασαν, οπότε ξαναέστειλα...! Όσο καιρό είμαι μέλος του site, μου έχουν χαθεί 2 αντικείμενα! Το ένα δεματάκι μάλιστα (2 σουτιέν) το περιμένω από τις 2 του μηνός και ακόμα τίποτα...... :judge: αντιθέτως από τα ΕΛ.ΤΑ Ηρακλείου (μιας και από εκεί κατάγομαι και έχω στείλει κάποιες φορές φακέλους και από εκεί) έχουν χαθεί τα 8 στα 10 ("ευτυχώς" φάκελοι και όχι αντικείμενα).

Την κατάσταση των φακέλων δεν τη σχολιάζω.... Έρχονται σκισμέννοι άπειρες φορές... Μια φορά είχα ζητήσει από ένα μέλος ένα καινούργιο κραγιόν για δώρο και μαζί με το φακελάκι είχα στείλει και περιτύλιγμα με φουσκαλίτσες για να το τυλίξει! Όταν το παρέλαβα το καπάκι ήταν θρύψαλλα!!! Όποτε ούτε μπορούσα να το πάω για δωρό ούτε να το χρησιμοποιήσω εγώ, γιατί δεν ήταν του στυλ μου! Απλά για να μην είμαι καχύποπτη, δεν θέλω να πιστέψω ότι τα ανοίγουν για να δουν τι έχουν μέσα...! Απλά αυτό που έχω δει με τα μάτια μου, είναι πως όταν αδειάζουν το κίτρινο κουτί, απλά πετάνε τους φακέλους μέσα σε ένα τσουβάλι και το φορτώνουν στο φορτηγό, οπότε λέω, έτσι όπως τα στέλνουν στα κέντρα διανομής λογικό να σκίζονται κάποιο φάκελοι... Τι να πω....!

Το άλλο θέμα που έχουμε εδώ στην Ηγουμενίτσα, είναι πως δεν φέρνουν Α4 προπληρωμμένους! Μόνο μικρούς και μεσαίους! Σε Α4 μέγεθος (ίσως κάποια χιλιοστά μικρότερο) φέρνουν μόνο κάτι κόκκινους με την ένδειξη bussiness express post (που υποτίθεται πως είναι express (δηλ. φτάνουν την επόμενη μέρα, αλλά δεν φτάνουν ποτέ!!! Και νομίζω είναι και συστημμένο, αλλά δεν είμαι σίγουρη...) Και μπαίνουν στο κόκκινο κουτί των ΕΛ.ΤΑ και όχι στα κίτρινα, αλλά στοιχίζουν 2,80€ και όχι 1,50€ που στοιχίζει ο απλός προπληρωμμένος! Και ενώ έχω ζητήσει άπειρες φορές να φέρουν Α4 φακέλους μιας και στέλνω συχνά δέματα και θα υπάρχει κατανάλωση, απλά με αγνοούν!!!

Δεν ξέρω αν με μια καταγγελία στα ΕΛ.ΤΑ θα φτιάξουν τα πράγματα...αν ο άλλος δεν έχει την παιδεία και κάθεται και ανοίγει φακέλους, ή τους πετάνε λες και φορτώνουν πέτρες... Σιγά μην τους αγγίξει το θέμα...!

Αυτά από μένα!

Φιλιά σε όλους και υπομονή!!! :D
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :

Περιμένω δέμα από:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 18 Μάιος 2012, 18:04

Όχι υπομονή!!!!!!!!!!!!
Καταγγελία, καταγγελία, καταγγελία, καταγγελία, καταγγελία
μέχρι να ξυπνήσουν.
Μπορεί να χρειαστούν χρόνια, αλλά αν δεν δουλέψει το "ξυπνητήρι" πώς θα ξυπνήσουν;

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cactus » 18 Μάιος 2012, 18:22

polvar έγραψε:Όχι υπομονή!!!!!!!!!!!!
Καταγγελία, καταγγελία, καταγγελία, καταγγελία, καταγγελία
μέχρι να ξυπνήσουν.
Μπορεί να χρειαστούν χρόνια, αλλά αν δεν δουλέψει το "ξυπνητήρι" πώς θα ξυπνήσουν;
Το υπομονή πήγαινε γενικά (μιας και όλοι περνάμε δύσκολα) και όχι στα ΕΛ.ΤΑ φυσικά!!! :judge: Εγώ μόλις έκανα καταγγελία στο site των ΕΛ.ΤΑ και εύχομαι μετά από τόσες καταγγελίες, να "στρώσει η γούνα τους" και να αξιωθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους! :ban:

Φιλιά σε όλους!!!!! :hapi:
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :

Περιμένω δέμα από:

pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pisicasissy » 18 Μάιος 2012, 19:27

Παιδια αφιερωστε σας παρακαλω πολυ λιγα λεπτα και καντε απο μια καταγγελια ο καθενας,σιγουρα θα ξυπνησουν.
Και στο κατω-κατω ποια λογικη ειναι αυτη οτι δεν ειναι προστατευμενες οι αποστολες με τους προπληρωμενους? Δεν τους πληρωνουμε τους φακελλους? Μηπως μας τους χαριζουν για να πουν οτι δεν εχουν και την ευθηνη? Αει στο καλο που νευριασα !!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
pinelopi_1
VIP Member
VIP Member
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pinelopi_1 » 18 Μάιος 2012, 22:14

cactus έγραψε: Το άλλο θέμα που έχουμε εδώ στην Ηγουμενίτσα, είναι πως δεν φέρνουν Α4 προπληρωμμένους! Μόνο μικρούς και μεσαίους! Σε Α4 μέγεθος (ίσως κάποια χιλιοστά μικρότερο) φέρνουν μόνο κάτι κόκκινους με την ένδειξη bussiness express post (που υποτίθεται πως είναι express (δηλ. φτάνουν την επόμενη μέρα, αλλά δεν φτάνουν ποτέ!!! Και νομίζω είναι και συστημμένο, αλλά δεν είμαι σίγουρη...) Και μπαίνουν στο κόκκινο κουτί των ΕΛ.ΤΑ και όχι στα κίτρινα, αλλά στοιχίζουν 2,80€ και όχι 1,50€ που στοιχίζει ο απλός προπληρωμμένος! Και ενώ έχω ζητήσει άπειρες φορές να φέρουν Α4 φακέλους μιας και στέλνω συχνά δέματα και θα υπάρχει κατανάλωση, απλά με αγνοούν!!!
καλησπέρα και απο εμενα! και στο ταχυδρομειο που παω εγω δεν εχουν Α4 και μου δινουν των 2,80. και μαλιστα οταν ζητησα, ο προισταμενος μου γυρισε ετσι απλα τη πλατη γιατι ειχε δουλεια. Αλλα οταν ενημερωθηκα μετα απο ωρα στα ταμεια οτι υπαρχουν των 2,80 ο προισταμενος με εξυπηρετησε μια χαρα :mm: . και πανω που λεμε για ταινιες ασφαλειας, συρραπτικα κλπ, μου εκαναν παρατηρηση να μη τα στελνω ετσι γιατι θεωρειται παραβιασμενο. επισης προχθες που ελαβα ενα πουκαμισο μου εκανε παρατηρηση ο ταχυδρομος για τα γραμματοκιβωτια, διοτι οταν τα αφηνει εξω τα δεματα ή μεσα στη πολυκατοικια (χυμα) ειναι λογικο να υπαρξει καποια στιγμη κλοπη. η αποψη του μελους polvar με βρισκει 100% συμφωνη και ευχαριστω πολυ διοτι δεν γνωριζα αυτο τον τροπο περι ταχυδρομειου. πανω σε ολα αυτα διαβασα προσφατα ενα αρθρο
http://news247.gr/eidiseis/koinonia/afh ... vice=print
Παραλαβές παρακαλώ απο Καλαμαριά. Αποστολές μόνο με προπληρωμένο φάκελο η με κατάθεση σε τράπεζα. Όποιο μέλος δηλώνει ενδιαφέρον και έπειτα δεν έρχεται σε επικοινωνία, το αντικείμενο θα χαρίζεται αλλού. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 18 Μάιος 2012, 22:34

Δείτε και τι έγινε μετά από την διαμαρτυρία αυτών που αναγράφονται στο link σας στο http://news247.gr/eidiseis/koinonia/pws ... 76435.html
Άρα αν διαμαρτυρόμαστε έχουμε ελπίδες :) :) :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”