ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από elenikaram » 18 Μάιος 2012, 22:54

και εγω εχω θεμα με τους προπληρωμενους φακελους.
εχουμε 3 ταχυδρομεια εδω και δεν εχει κανενα προπληρωμενους φακελους. σε κανενα μεγεθος. οταν ζητησα να αγορασω μερικους, μου ειπαν οτι πρεπει να κανω μεγαλη παραγγελια 100 τεμαχια :shock: (για α4 μιλαω) και να τα πληρωσω 150 ευρω! ε, οχι, συγνωμη, αλλα δεν μου περισσευουν να δωσω τοσα! θα μου πειτε οτι θα τα δωσω ετσι και αλλιως σε γραμματοσημα, αλλα αλλιως ειναι να τα δινεις λιγα-λιγα και αλλιως να πας να σκασεις 150!
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39605
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από polvar » 18 Μάιος 2012, 23:00

Όπως είπα και πιο πάνω, μην το αφήσετε έτσι. Να διαμαρτυρηθείτε εγγράφως στο διευθυντή των ΕΛΤΑ της Αθήνας ή μέσω του http://www.elta.gr.
Κάποτε τα παράπονα όλων μας ή θα ευαισθητοποιήσουν κάποιους ή θα φθάσουν σε ευαίσθητους ανθρώπους, όπως έγραψα στο προηγούμενο post που οι άνθρωποι επιτέλους βρήκαν το δίκιο τους.

Ζούμε σε χώρα που τη βύθισε η κακή δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία. Η κρίση, ευτυχώς, μας έκανε να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας και να αποκαλυφθούν οι ευθύνες άλλων που μέχρι τώρα κάναμε σαν να μην υπήρχαν. Ευκαιρία είναι τώρα που όλοι καταλάβαμε τα λάθη μας να διορθωθούν τα κακώς κείμενα.
Καταγγελίες λοιπόν, μην τους αφήσετε σε χλωρό κλαρί. Κι αν μερικοί ακόμα αντιδρούν ή κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν, έτσι και φωνάξετε λίγο παραπάνω θα υποκύψουν γιατί ξέρουν ότι πλέον οι πολίτες με τα όσα έχουν τραβήξει, δεν χωρατεύουν.

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] συμβουλη σχετικα με παραπονο στα ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από pisicasissy » 19 Μάιος 2012, 07:23

Ελενιτσα μην το αφησεις ετσι,γραψ'τα αυτα στη σελιδα τους στα παραπονα.Ακου εκει να αγωραζεις 100 τεμαχια !!! :- Δεν ξανακουστηκε. Οπως και να ζηγηζουν τους προπληρωμενους.
Θα ελεγα οτι επειδη ο Μακης "βγαινει" προς τα εξω με την προωθηση του σαιτ θα μπορουσε να μας βοηθησει ολους μονο με μια φραση καλα τοποθετημενη σε καθε συνεντευξη,να δειξει οτι το ηπεροχο εργο αυτο βρισκει εμποδια στα Ελτα και τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ κατι θα γινει επειδη θα το κανει δημοσια.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10884
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΕΛΤΑ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ Ή ΧΑΘΗΚΑΝ

Δημοσίευση από Τάνια » 29 Ιουν 2012, 20:06

Καλησπερα σε ολους. Θελω να αγγιξω ένα θεμα που πιστευω ότι αφορα ολους μας και να κανω μια σχετικη προταση. Αφορα στην απωλεια των φακελων (δεματων) που δεν φτανουν ποτε στον προορισμο τους. Μεσα σε 9 μηνες εχουν χαθει συνολικα 3 φακελοι που εστειλα εγω για να παρω κατι από αλλα μελη και 2 φακελοι με πραγματα και ένα δεμα που εχουν σταλει σ’εμενα. Ενταξει, ενας αδειος φακελος χανετε ευκολα γιατι εχω δει με τα ιδια μου τα ματαια πως μαζευουν οι υπαλληλοι των ελτα φακελους από τα ταχυδρομικα κουτια :z οπως ειδα και ταχυδρομικα κουτια γεματα τοσο πολυ (ποιος ξερει ποσο καιρο εκαναν για να τα αδειασουν..) που εβαζες μεσα τον απλο φακελο και δεν χωρουσε, εβγαινε απ'εξω :yikes: Και πως χανεται ενα δεμα και το Α4 που εχει κατι μεσα?!?..Ποσο ευκολο είναι να παραπεσει χωρις να το αντιληφθει καποιος??? :- Τσαντιζομαι με τα ελτα που μενουν καθε φορα ατιμωριτοι και δεν εχουν καμια ευθυνη, ενω οι φακελοι και τα γραμματοσημα μας στοιχιζουν, και δεν λες και λιγα αυτα που πληρωνουμε, ειδικα στις μερες μας..
Να μη μακρυγορω ειχα σκεφτει κατι που το εφαρμοζω κ’ολας, εδω και δυο-τρεις μηνες περιπου οτι στελνω εγω σε καποιον, βγαζω φωτογραφια τους ετοιμους για αποστολη φακελους και δεματα, για να ειμαι καλυμενη τουλαχιστων στους ανθρωπους που περιμενουν κατι απο μενα(αν τυχων χαθει :z ).Σκεφτομαι λοιπον απο'δω και στο εξης να φωτογραφιζω ακομα και τους αδειους φακελους που στελνω για κατι... Μακαρι να τα κανει ο καθενας μας και εχοντας ως αποδειξη τις φωτογραφιες των επιστολων που εχουν χαθει , να μπορουμε να κανουμε μαζικη καταγγελια(επιστολη) τουλαχιστων στην διευθυνση των ελτα, για να εχουμε πιο πολλες πιθανοτητες να εισακουστουμε και μπας και γινουν πιο προσεκτικοι εκει περα με τις αποστολες..
Ευχαριστω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από pisicasissy » 29 Ιουν 2012, 20:33

Πολυ καλη ιδεα,συμφωνω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από metropontix » 29 Ιουν 2012, 20:43

πως θα αποδεικνύεις πως τον έριξες μέσα στο ταχυδρομικό κουτί όμως; Αυτό δεν μπορείς να το αποδείξεις.

Ίσως θα έπρεπε να το παραδίδουμε εντός του Ταχυδρομικού καταστήματος ώστε να πέρνουμε απόδειξη αλλά θα χρειαστεί χρόνος που δυστυχώς δεν διαθέτουμε. :ο

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39605
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από polvar » 29 Ιουν 2012, 20:52

Ξαναασχοληθήκαμε πρόσφατα με το θέμα (http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=188&t=70473). Διαβάστε το για να μην ξαναγράφουμε τα ίδια.

Απλά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι για πράγματα αξίας να προτιμάτε την courier που βγαίνει πολύ οικονομικά και δεν χάνεται τίποτα.
Αν δεν θέλετε courier τότε προτιμήστε την υπηρεσία δεμάτων των ΕΛΤΑ όπου σας δίνουν αποδεικτικό voucher. Βγαίνει σε κόστος λίγο παραπάνω από την courier.
Για την αποστολή γραμματοσήμων πίσω να τα στέλνετε με τραπεζική κατάθεση (δεν χρεώνουν πλέον προμήθεια), paypal (για μικροποσά δεν χρεώνει προμήθεια) ή χρόνο ομιλίας καρτοκινητών.

Αν δεν επιλέξετε κανέναν από τους παραπάνω τρόπους, ε τότε μην παραπονιέστε. :8

Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10884
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από Τάνια » 29 Ιουν 2012, 23:00

polvar έγραψε:Ξαναασχοληθήκαμε πρόσφατα με το θέμα (http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=188&t=70473). Διαβάστε το για να μην ξαναγράφουμε τα ίδια.

Απλά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι για πράγματα αξίας να προτιμάτε την courier που βγαίνει πολύ οικονομικά και δεν χάνεται τίποτα.
Αν δεν θέλετε courier τότε προτιμήστε την υπηρεσία δεμάτων των ΕΛΤΑ όπου σας δίνουν αποδεικτικό voucher. Βγαίνει σε κόστος λίγο παραπάνω από την courier.
Για την αποστολή γραμματοσήμων πίσω να τα στέλνετε με τραπεζική κατάθεση (δεν χρεώνουν πλέον προμήθεια), paypal (για μικροποσά δεν χρεώνει προμήθεια) ή χρόνο ομιλίας καρτοκινητών.

Αν δεν επιλέξετε κανέναν από τους παραπάνω τρόπους, ε τότε μην παραπονιέστε. :8
Διαβασα προσεκτικα ολα τα σχολια στο προσφατο θεμα. Παρηγορει το γεγονος οτι δεν ειμαι μονη που ζηταει δικαιοσυνη και θελει να μην μεινει το θεμα στο ''δεν πειραζει, ετσι λειτουργει το συστημα και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα''. Κραταω και υιοθετω το σχολιο της Αθηνας Σ.
(''Θα συμπληρώσω εδω οτι καλό είναι να γίνεται και μια " αναφορά" μέσα από το σάιτ των ΕΛΤΑ. Δηλαδή πάτε στο σημείο που λέει το Προσωπικό σας ταχυδρομείο,πατάτε "Επικοινωνίστε μαζί μας" και αφού συμπληρώσετε τη φόρμα με το θέμα που έχετε τη στέλνετε στο τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών ή και στη Διοίκηση. Αυτοί μετά θα επικοινωνήσουν μαζί σας τηλεφωνικά για λεπτομέρειες και θα κάνουν τον απαραίτητο έλεγχο''), οπως και ολων που εχουν κανει καταγγελια. Θα ειμαι η επομενη στη λιστα με παραπονα στο σαιτ των ελτα :} Απλα η σκεψη μου ηταν οτι μεμονωμενα θα μας ''γραψουν'' κανονικα ενω σαν ομαδα ''να μπορουμε να κανουμε μαζικη καταγγελια(επιστολη) τουλαχιστων στην διευθυνση των ελτα, για να εχουμε πιο πολλες πιθανοτητες να εισακουστουμε και μπας και γινουν πιο προσεκτικοι εκει περα με τις αποστολες..''
Ευχαριστω και respect σε ολους που δεν μενουν μονο στα παραπονα ''μεταξυ μας''...

p.s. προς τον συντονιστη: εφοσων υπαρχει ηδη το ιδιο θεμα, μηπως καλυτερα να μεταφερουμε οσα γραφτηκαν εδω σ'εκεινο το θεμα?.. Ευχαριστω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10884
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από Τάνια » 29 Ιουν 2012, 23:24

metropontix έγραψε:πως θα αποδεικνύεις πως τον έριξες μέσα στο ταχυδρομικό κουτί όμως; Αυτό δεν μπορείς να το αποδείξεις.

Ίσως θα έπρεπε να το παραδίδουμε εντός του Ταχυδρομικού καταστήματος ώστε να πέρνουμε απόδειξη αλλά θα χρειαστεί χρόνος που δυστυχώς δεν διαθέτουμε. :ο
Οπωσδηποτε μια φωτογραφια του ετοιμου φακελου που φαινεται ότι κατι περιεχει μεσα και εχει αποστολεα και παραληπτη(και άλλες φορες και κολλημενα γραμματοσημα) δεν ειναι η απολυτη αποδειξη, αλλα δεν παμε και δικαστηριο, απλα κανουμε μια καταγγελια με ότι στοιχεια εχουμε. Και αν σκεφτει κανεις, ενας φυσιολογικος ανθρωπος δεν κανει μια καταγγελια οταν ολα λειτουργουν ρολοι στα ελτα και αυτος επειδη δεν εχει κατι άλλο καλυτερο να κανει παει και γραφει παραπονα..ετσι δεν ειναι?..
Οσων αφορα τη λυση το να παραδιδουμε εντος καταστηματος, νομιζω οτι ο σκοπος των προπληρωμενων φακελων ειναι αυτο που λες-για αυτους που δεν διαθετουν χρονο να καθονται στις ουρες των ελτα..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
ifigeniakaf
VIP Member
VIP Member
37 74
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 23:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Δήμος - Κοινότητα: Ξάνθης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από ifigeniakaf » 29 Ιουν 2012, 23:41

αν στειλεις εμα προπληρωμενο φακελο με απλο τροπο κ εντος ταχυδρομειου παλι δεν σου δινουν αποδειξη μονο για συστημενο
θα προτιμησω εαν υπαρξει ενδιαφερον απο ατομα απο ξανθη για να αποφυγω την ταλαιπωρια του ταχυδρομειου,σε περιπτωση αποστολης με ελτα θα γινεται καθε 15μερες

περιμενω ευχαριστω απο XRISLA gogo7

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”