ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από theosve » 30 Ιουν 2012, 00:06

Και για να ειμαστε ακριβοδικαιοι με τα ΕΛΤΑ, καποιες φορες επιστολες "εξαφανιζονται" ακομα κιόταν εχουν παραδωθει...
Γι'αυτο κουριερ και παλι κουριερ. Με 3.18 αν κανεις συχνα αποστολες, δεν νομιζω οτι εχει νοημα η αποστολη με αλλο τροπο εκτος αν μιλαμε για κατι ευτελους αξιας.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6722
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από makis » 30 Ιουν 2012, 00:21

εκτος απο το θεμα κουριερ για να ειμαστε ολοι σίγουροι , σκεφτηκα και κατι αλλο !
Πχ αν ειναι να στειλω ΕΓΩ γραμματοσημα σε ενα μελος να γραφω ημερομηνία και usenname ΜΟΥ , ΠΙΣΩ απο το γραμμ/σημο.
Εννοείτε οτι ο προπληρωμενος εχει ηδη στοιχεια ΠΡΙΝ τον στειλουμε (με τα στοιχεια μας αλλα και του αποστολεα) .

Ετσι αυτα τα μελη που κλεβουν φακελους και λενε οτι "χαθηκαν" θα φανουν ευκολα !!!! Μιας και θα φανει αν τα στειλει τα χαμενα αλλου.

Θα υπαρχει και ενα ποστ που θα γραφετε εκει τα χαμενα (φακελους , δεματα , προπληρωμενους)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39738
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από polvar » 30 Ιουν 2012, 08:09

Ωραία ιδέα makis!
Μόνο που υπάρχει μια λεπτομέρεια: Για να έχει αποτελέσματα αυτό θα πρέπει ο παραλήπτης να στείλει πρώτα τα γραμματόσημα και ΑΥΤΑ να επικολλήσει ο αποστολέας.
Όμως τα περισσότερα μέλη στέλνουν το αντικείμενο και μετά ανάλογα με το πόσο κόστισε ζητούν να λάβουν τα γραμματόσημα επειδή δυσκολεύονται να κάνουν εκτίμηση κόστους από πριν. Γι αυτό και έχουν δημοφιλία οι προπληρωμένοι. Επομένως, αν τα γραμματόσημα έχουν όνομα, δεν θα μπορεί ο αποστολέας που τα έλαβε μετά την αποστολή να τα στείλει σε άλλο μέλος για να παραλάβει κάτι άλλο που θέλει, παρά μόνο να τα κολλήσει σε φάκελο άλλης αποστολής.

Τέλος πάντων, αν υπάρχει καλή θέληση όλα γίνονται, αν δεν υπάρχει όλα πάνε στραβά.
Πάντως ενημερώνω ότι, ενώ είμαι 2,5 χρόνια στο site, έχω στείλει και λάβει αντικείμενα και κενούς φακέλους/γραμματόσημα πάνω από 80 φορές, δεν έχει χαθεί κανένα αντικείμενο και κανένας φάκελος ή γραμματόσημο παρά μόνο μια φορά που δεν παρέλαβα γραμματόσημα για ένα δέμα που είχα στείλει και τελικά ζήτησα να μου τα στείλει με τραπεζική κατάθεση.

Άβαταρ μέλους
νοπη
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από νοπη » 30 Ιουν 2012, 12:44

Θύμωσα και εγω με αυτο το θέμα και πηρα τηλεφωνο στο κέντρο διαλογης στο Ωραιοκαστρο τηλεφωνο, λεγοντας τους οτι υποθετω οτι τους τσεπωνουν καποιοι υπάλληλοι. Η απαντηση ηταν οτι υπαρχουν καμερες.
Ειμαι νεο μέλος και χαθηκαν ηδη δυο φάκελοι που έστειλα.

Άβαταρ μέλους
Cardy
Diamond Member
Diamond Member
97 85
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 11 Απρ 2010, 19:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καντάνου Χανίων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από Cardy » 30 Ιουν 2012, 16:24

polvar έγραψε:Ωραία ιδέα makis!
Μόνο που υπάρχει μια λεπτομέρεια: Για να έχει αποτελέσματα αυτό θα πρέπει ο παραλήπτης να στείλει πρώτα τα γραμματόσημα και ΑΥΤΑ να επικολλήσει ο αποστολέας.
Όμως τα περισσότερα μέλη στέλνουν το αντικείμενο και μετά ανάλογα με το πόσο κόστισε ζητούν να λάβουν τα γραμματόσημα επειδή δυσκολεύονται να κάνουν εκτίμηση κόστους από πριν. Γι αυτό και έχουν δημοφιλία οι προπληρωμένοι. Επομένως, αν τα γραμματόσημα έχουν όνομα, δεν θα μπορεί ο αποστολέας που τα έλαβε μετά την αποστολή να τα στείλει σε άλλο μέλος για να παραλάβει κάτι άλλο που θέλει, παρά μόνο να τα κολλήσει σε φάκελο άλλης αποστολής.

Τέλος πάντων, αν υπάρχει καλή θέληση όλα γίνονται, αν δεν υπάρχει όλα πάνε στραβά.
Πάντως ενημερώνω ότι, ενώ είμαι 2,5 χρόνια στο site, έχω στείλει και λάβει αντικείμενα και κενούς φακέλους/γραμματόσημα πάνω από 80 φορές, δεν έχει χαθεί κανένα αντικείμενο και κανένας φάκελος ή γραμματόσημο παρά μόνο μια φορά που δεν παρέλαβα γραμματόσημα για ένα δέμα που είχα στείλει και τελικά ζήτησα να μου τα στείλει με τραπεζική κατάθεση.
Όντας άτομο που προτιμώ να κανω αποστολες με γραμ/μα αντι των φακέλων για μικροπράγματα ( με κοιτανε με μισο ματι καθε φορα που τους αφηνω προπληρωμενο με αντικειμενο μεσα και οχι χαρτια..), βρίσκω πολύ καλή την ιδεα πίσω απο τα γραμ/μα να γράφουμε ημ/νια και username. Έτσι τα γραμ/μα πάνε σε αυτόν που προορίζονται κ δεν "χανονται". Πέραν τούτου θέλω να επαναλάβω το γεγονός οτι είναι σαφώς προτιμητέο , πρώτα να γίνεται η παραλαβή γραμ/μων και φακέλων και έπειτα η αποστολή. Τουλάχιστον για τα νεότερα μέλη ή μέλη που συνεργαζόμαστε για πρώτη φορα. Για στατιτικους λόγους προσωπικά δεν έχω χάσει κάτι που να περιμένω, ενώ αν θυμάμαι καλά 1 φορά που έστειλα ενα αντικείμενο δεν παραλήφθηκε.

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 01 Ιούλ 2012, 00:55

Δυστυχώς είμαι παθών. Το Ταχυδρομείο Αμπελοκήπων είναι από τα χειρότερα καταστήματα (βλέπε http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=246&t=47533). Το θέμα είναι ότι προωθούν το κούριερ τους - και κατά τη γνώμη μου καλά κάνουν - και αδιαφορούν για όλα τα υπόλοιπα. Κατάστημα με 8 ταμεία, καθημερινή με τουλάχιστον 150 άτομα αναμονή έχει ανοιχτό 1 ή το πολύ 2 ταμεία... αυτό τα λέει όλα...
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10895
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από Τάνια » 01 Ιούλ 2012, 09:02

Ειμαι κ'εγω στους Αμελοκηπους, αλλα στο μικρο ταχ/μειο (κοντα μετρο Αμ/πων) και εδω αντιθετως με το δικο σας οι υπαλληλοι ειναι πολυ ενταξει και εχω αποκλεισει οτι σε κατι μπορει να φταινε αυτοι (γιατι και ο ταχ/μος οταν φερνει πραγματα ποτε δεν τα αφινει εξω και οταν ειναι κατι πιο μεγαλο απο τους απλους φακελους, παραδειγμα Α4, παντα φερνει το ειδοποιητηριο). Επισης μ'εχουν μαθει στο καταστημα (με τοσα παρε-στειλε), εχουμε καλες σχεσεις με τους ανθρωπους (καμια φορα πριν φερει καν κατι ο ταχ/μος και τυχαινει να περναω απο το ταχ/μειο μου λενε-''εχεις φακελο'', η πολλες φορες μου παραδιδουν πραγματα χωρις να περιμενω στην σειρα). Οποτε ειμαι σιγουρη οτι το χασιμο των επιστολων γινεται καπου στη μεση της διαδρομης. Γ'αυτο και εγραψα χθες την καταγγελια στο σαιτ των ελτα, να δω τι θα πουνε κ'εκει. Οτι και να πουνε παντως πιστευω οτι αν ολοι οσοι εστω και μια φορα δεν παρελαβαν κατι, θα γραψουν παραπονο στα ελτα, ισως κουνηθουν λιγακι εκει και δωσουν σημασια, να κανουν παρατηρηση στους υπαλληλους τουλαχιστων :z
Συμφωνω με τον Μακη σχετικα με τα γραμ/μα (που ευτυχως μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα θεμα με αυτο) και με ενα ποστ με τα''χαμενα''.
MASTERKEEPER έγραψε:Δυστυχώς είμαι παθών. Το Ταχυδρομείο Αμπελοκήπων είναι από τα χειρότερα καταστήματα (βλέπε http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=246&t=47533). Το θέμα είναι ότι προωθούν το κούριερ τους - και κατά τη γνώμη μου καλά κάνουν - και αδιαφορούν για όλα τα υπόλοιπα. Κατάστημα με 8 ταμεία, καθημερινή με τουλάχιστον 150 άτομα αναμονή έχει ανοιχτό 1 ή το πολύ 2 ταμεία... αυτό τα λέει όλα...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
gogo7
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
15 41
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: 08 Μαρ 2012, 15:26
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αλέας Αργολίδας
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από gogo7 » 01 Ιούλ 2012, 17:00

και σε μενα εχει τυχει αν στειλω γραμματοσημα και δεν εφτασαν ποτε και δεμα που δεν πηρα ενω επρεπε να λαβω και εδωσα ευχαριστω δεν εχει συμβει ομως να μου στειλουν φακελο με γραμματοσημα και δεν τον ελεβα μηπως πρεπει να προσεχουμε λιγο με ποια μελη συνεργαζομαστε ; μηπως δεν ευθυνονται παντα τα ελτα ;

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6722
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

Δημοσίευση από makis » 01 Ιούλ 2012, 17:41

MASTERKEEPER έγραψε:Κατάστημα με 8 ταμεία, καθημερινή με τουλάχιστον 150 άτομα αναμονή έχει ανοιχτό 1 ή το πολύ 2 ταμεία... αυτό τα λέει όλα...
μην μπερδεύεις ΕΛΤΑ με ΕΛΤΑ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ !

Στο πρωτα πανε να πληρωνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο παραλαβες δεματων-γραμματων (βλεπε καταστημα σταυρουπολης που πληρωνουν μεχρι και λογαρισμο ΟΤΕ ενω ειναι ακριβως διπλα!!)
ενω στην κουριερ ειναι μονο δεματα (αρα αμεση εξυπηρετηση)


Και θα δεις οτι εχει πολυ νεολαια , αντι να πληρωνει με παγιες εντολες η με web banking περιμενει στις ουρες

Αυτο που θα μπορουσαν να κανουν στα ελτα να εχουν αλλο ταμειο για επιστολες-δεματα-γραμματα και αλλο για λογαρισμους
ετσι θα ηταν ποιο αμεση η εξυπηρετηση στο καθαρο κομματι τους ! ;) (το ειχαν παλια ετσι)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
fightwoman
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: 03 Οκτ 2010, 22:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλιώτιδος Φθιώτιδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

TΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

Δημοσίευση από fightwoman » 22 Οκτ 2012, 11:34

Θα ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει και σε αλλους.αργουν και σε αλλα μελη να φτασουν οι φακελοι με τα γραμματοσημα που μας στελνουν?παραδειγμα μου εχει πει ενα μελος οτι εχει στειλει γραμματοσημα απ τη περασμενη τριτη κι ακομα δεν εχουν ερθει.σε αντιθεση με καποιο αλλο μελος που μου ειχε στειλει απο θεσ/νικη και ηρθε σε 2 μερες.τι γινετε τελικα μ αυτα τα ταχυδρομεια?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΩΝ.ΕΙΝΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΣAI.ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΜΕΛΗ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”