ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από theosve » 08 Ιούλ 2011, 15:44

thaleia έγραψε:...και εαν πετυχεις σε καμια κυριουλα που εχει να δει χαρα καιροοοοοοοοοοο τοτε αστα βραστα χαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786


Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1483
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 08 Ιούλ 2011, 16:57

Λοιπόν, σήμερα κατέβηκα στα κεντρικά στην Ομόνοια. Εκεί ο κύριος που μου συστήθηκε ως "υποδιευθυντής καταστήματος" μ' ενημέρωσε πως δεν απαγορεύεται η αποστολή φακέλων ή γραμματοσήμων με φάκελο, απλά λέει οι συνάδελφοί του επέδειξαν "υπερβολικό ζήλο". Τώρα η ακατάλληλη αλληλογραφία αν δεν ζητηθεί από τον αποστολέα πίσω, καταλήγει στα αζήτητα. Δέματα άνω των 2 κιλών ή που δεν χωράνε στην τσάντα του ταχυδρόμου πρέπει να παραλαμβάνονται από το κατάστημα. Αλληλογραφία που έχει χαθεί εντός του δικτύου των ΕΛΤΑ καταλήγει στο χώρο απολεσθέντων του Κεντρικού κέντρου διανομής εκάστοτε νομού. Αν ο/η παραλήπτης εκεί που θα φτάσει το γράμμα/δέμα είναι άγνωστος, για να παραληφθεί από τον ταχυδρόμο για επιστροφή πρέπει να γράφει πάνω "Άγνωστος παραλήπτης - Επιστροφή". Ελπίζω να βοήθησα.
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 08 Ιούλ 2011, 22:59

εγώ ένα έχω να πώ...ότι τους γουστάρει σε κάθε υποκατάστημα κάνουν...μια φορά πήγα να στείλω προπληρωμένο Α4 που είχε μέσα ένα μπουφάν :D οπότε μου το ζυγίζει η κοπέλα και μου λέει...αυτό δεν πάει είναι πάνω απο μισό κιλό...εγώ κάνω τον κινέζο και της λέω...μα έτσι μου ήρθε απο το ίδιο μέρος που το στέλνω...μου λέει τότε γιατί το στέλνεις πίσω...της λέω είναι ένας κατάλογος με υφάσματα που έπρεπε να διαλέξω :D :D μου λέει δεν μπορεί να ήρθε έτσι...της λέω έχω λόγο να πώ ψέμματα καλέ :mrgreen: ρωτάει την διπλανή της αν επιτρέπεται και η διπλανή παίρνει το κεντρικό και μας λένε πως θεωριτικά δεν υπάρχει όριο...και βότσαλα αν θές το γεμίζεις και όσο πάει...απλά να μην είναι συστηματικό που παραπέμπει σε εμπόριο :z :z οπότε έκανα μεν τη δουλειά μου εκείνη τη μέρα αλλά τώρα με κοιτάνε με μισό μάτι αν ξαναπάω :mrgreen: :mrgreen: γιατί χάνουν έσοδα αν ο καθένας μας στέλνει τη μάνα και τον πατέρα του με ένα φάκελο :mrgreen: :mrgreen: αν σε πάρουν πρέφα και τα οικονομικά τους δεν είναι τόσο ανθηρά ουέ και αλοίμονο :judge: :judge: :judge: εμένα πάντως με έχουν τσεκάρει :mrgreen:
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από hega » 08 Ιούλ 2011, 23:03

αναρωτιεμαι οι υπαληλοι γιατι ασχολουνται? στις τσεπες τους πανε τα κερδη που θα ειχαν τα ελτα με διαφορετικου ειδους αποστολες??? :mm: δεν παμε καλα.... :wall:
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από theosve » 08 Ιούλ 2011, 23:25

Παντως για να πουμε και του στραβου το δικιο δεν εχουν απολυτο αδικο.
Εχω τον γιο ενος οικογενειακου μας φιλου που δουλευει ως συμβασιουχος ταχυδρομος και επειδη ελπιζει να τον ξαναπαρουν θελει να δειξει καλη διαγωγη και τα μοιραζει αυτα τα γραμματα. Ομως μου εκανε παραπονα και εχει δικιο. Πριν τους προπληρωμενους ο σακος του ζυγιζε 5 φορες λιγοτερο απο οσο τωρα. :z
Οι παλιοι ταχυδρομοι που τα εχουν γραμμενα ολα στα παλια τους τα παπουτσια αφηνουν ειδοποιητηριο και δεν τα μοιραζουν. Ειναι αληθεια οτι τωρα που το σκεφτομαι ντρεπομαι λιγο και για μενα την ιδια. Εστειλα μπρουτζινη βρυση ασηκωτη μικρου μεγεθους σε τετοιο φακελο! :oops:
Το μπουφανακι της Μαρατα τους πειραξε!!! :lol:

:oups: :ban:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
nexia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4205
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 17:16
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από nexia » 30 Ιούλ 2011, 09:44

η μαρατα εχει δικιο αν ειναι ενα ταχυδρομειο που εχει πολυ κινηση δεν τους ενδιαφερει αν τον στουμπωσεις τον προπληρωμνεο γιατι εσοδα κανουν ,δηλαδη εγω απο το ταχυδρομειο που με βολευει αλλα δεν ανηκει εκει η πειοχη μου και στλενω τα περισσοτερα ειναι τουριστικη περιοχη και εχει πολυ κινηση ...οταν παω μου λενε καλημερα τι κανετε και παιρνουν τους φακελους.......... και δεν τους νοιαζει ουτε καν κοιταζουν
ομως απο το ταχυδρομειο που παω να παραλαβω οσες φορες και αν πηγα να στειλω προπληρωμενο λιγο πιο φουσκωτο με μαλωσε.....οπως και οταν ερχονται τετοιοι φακελοι και μου ειπε οτι θα με βαλει να πληρωσω εχτρα γραμματοσημα επανω(κι εγω δεν ξαναεστειλα απο εκει βεβιαα) αλλα ειναι ενα μικρο ταχυδρομειο που δεν κανει πολλα εσοδα και πρεπει να δειχνει γιατι υπαρχει κινδυνος να το κλεισουν -μου ειπε μια μερα- και μαλλον αναλογα τα εσοδα λεω εγω δικαιολογουν και τους υπαλληλους!!!!!!!!!!!!
ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΟ (δεν ερχεται σπιτι μου )

για καποιο χρονικο διαστημα δε θα μπορω να κανω αποστολες -παραλαβες .... νομιζω οτι εχω κλεισει οποιοες εκρεμμοτητες ειχα....ευχαριστω....




ολες οι ενεργες αγγελειες μου εδω ...http://bit.ly/frUNm1

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Αποστολές ΕΛΤΑ που καθυστερούν ή χάθηκαν (ίσως)

Δημοσίευση από vivi-cd » 01 Νοέμ 2011, 08:41

Δεν ξέρω αν βάζω το θέμα στη σωστή ενότητα... αν χρειάζεται να μεταφερθεί ας το μεταφέρει κάποιος...


Την εβδομάδα από 17-20 οκτωβρίου, λόγω των πολλών απεργιών, όσες ταχυδρομικές αποστολές έγιναν κυρίως από/προς Αθήνα έχουν καθυστερήσει πάρα πολύ και πολύ φοβάμαι μήπως έχουν χαθεί....

Σε μένα 3 μέλη που έχουν στείλει δεν έχουν φτάσει ακόμη...

Έχει συμβεί και σε άλλους;

Αν μαζευτούμε πολλοί ίσως μπορούμε να κάνουμε μια συνολική διαμαρτυρία π.χ. μια επιστολή προς τα ΕΛΤΑ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vivi-cd την 01 Νοέμ 2011, 09:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

tulipanek
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2458
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 20:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αρκαδίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόρειας Κυνουρίας Αρκαδίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αποστολές ΕΛΤΑ που καθυστερούν ή χάθηκαν (ίσως)

Δημοσίευση από tulipanek » 01 Νοέμ 2011, 09:01

Και εγω εχω στειλει πραγματα και φοβαμαι οτι χαθηκανε δυστυχως :{

Άβαταρ μέλους
ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2459
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 14:04
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Αποστολές ΕΛΤΑ που καθυστερούν ή χάθηκαν (ίσως)

Δημοσίευση από ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ » 01 Νοέμ 2011, 09:24

και εγω το ιδιο ... :< εστειλα γερμανια μια ημερα πριν τις απεργιες και ελαβαν..εδω σε εμας ακομα τιποτα :mm: :mm: :mm:
ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ...ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ φιλικα κικη.

Άβαταρ μέλους
airam79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
36 16
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 25 Αύγ 2011, 22:31
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Αποστολές ΕΛΤΑ που καθυστερούν ή χάθηκαν (ίσως)

Δημοσίευση από airam79 » 01 Νοέμ 2011, 10:01

Εγώ έκανα αποστολή στις 24/10 σε 2 μέλη πράγματα και σε 1 προπληρωμένο.
Ο προπληρωμένος πήγε και ήρθε κανονικά αλλά τα πράγματα των μελών δεν έχουν φτάσει ακόμα.
Το θέμα είναι ότι μαζί έκανα και κάποιες άλλες αποστολές εκτός χάρισε το σε Αθήνα και Χανιά και έφτασαν κανονικά. :mm: :mm:
Τι να πω έχω αρχίσει και ανησυχώ λίγο.
Ήταν βέβαια κάπως ογκώδη το ένα ειδικά ήταν ολόκληρη κούτα.
Τι να πω ελπίζω να τα παραλάβουν σύντομα γιατί είναι κρίμα και για τα δικά μου πράγματα αλλά και για τα μέλη που τα ήθελαν.
ΧΑΡΙΖΩ ΜΕ ΕΛΤΑ, ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΦΑΚΕΛΟ Ή ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΣΤΑΛΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”