ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Μπορειτε να βοηθησετε για το κοστος του server (Παρακαλώ Σίγουρες απαντήσεις)

Ναι με 1€/μήνα
9
20%
Ναι με 2€/μήνα
2
5%
Ναι με 5€/μήνα
2
5%
Ναι με 10€/μήνα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι με 5€/ΧΡΟΝΟ
5
11%
Ναι με 10€/ΧΡΟΝΟ
6
14%
Ναι με 20€/ΧΡΟΝΟ
3
7%
ΔΕΝ μπορώ οικονομικά
4
9%
Προτιμάω διαφημίσεις
13
30%
Καθόλου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 44

Γιώργος Κάρτας
Gold Member
Gold Member
3 5
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 05 Φεβ 2014, 22:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερμιόνης Αργολίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από Γιώργος Κάρτας » 29 Μαρ 2014, 19:53

Δεν αντιλέγω στο ότι υπάρχουν έξωδα..Δεν γίνεται όμως να κάνεις ένα τέτοιο galop και να ζητάς την γνώμη του κόσμου όταν αυτός δεν ξέρει τα ποιό αναγκαία και στοιχειώδη πράγματα που θα τον βοηθήσουν να κρήνει για να απαντήσει.. Αν δεν υπάρξει σωστή ενημέρωση και διαφάνεια το galop λυπάμαι που το λέω αλλά θα είναι χρήσιμο μόνο για τους "διαχειριστές" οι οποίοι μπορεί να καταλλήξουνε αν περάσει ας πούμε το 1ευρώ το μήνα απο 10.000 π.χ. χρήστες με υπερκέρδοι... Πάντως εγώ θα έβαζα στα έξοδα λείτουργίας και ένα μισθό για αυτούς που τρέχουν το όλο εγχείρημα..Κατά την άποψη μου τουλάχιστον 1200 ευρώ.. Όποιος δουλεύει πρέπει να αμοίβεται..


socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από socratisv » 29 Μαρ 2014, 21:33

Γιώργος Κάρτας έγραψε:Δεν αντιλέγω στο ότι υπάρχουν έξωδα..Δεν γίνεται όμως να κάνεις ένα τέτοιο galop και να ζητάς την γνώμη του κόσμου όταν αυτός δεν ξέρει τα ποιό αναγκαία και στοιχειώδη πράγματα που θα τον βοηθήσουν να κρήνει για να απαντήσει..
Μην συγκρίνεις μία δημοσκόπηση που έχει επεξεργαστεί από μία επιχείρηση με ένα γκάλοπ σε ένα φόρουμ και σε ένα εγχείρημα που τρέχει 100% από εθελοντές. Δεν μπορούν 2 3 ή 5 άτομα να τα σκεφτούν όλα πριν βγάλουν στον αέρα μία ιδέα για να εκτιμήσουν την ανταπόκριση της κοινότητας.
Αν δεν υπάρξει σωστή ενημέρωση και διαφάνεια το galop λυπάμαι που το λέω αλλά θα είναι χρήσιμο μόνο για τους "διαχειριστές" οι οποίοι μπορεί να καταλλήξουνε αν περάσει ας πούμε το 1ευρώ το μήνα απο 10.000 π.χ. χρήστες με υπερκέρδοι...
Αν και νέος εδώ μέσα, δεν πιστεύω ότι το ΧαρισεΤο πάσχει από αδιαφάνεια.
Και πάλι, όπως σου ανέφερα και πριν, κανείς δεν υποχρεούται να καταθέσει τον οβολό του, ούτε πιστεύω ότι θα αποφασιστεί κάτι βάσει μιας δημοσκόπησης στην οποία έχει απαντήσει διψήφιος αριθμός από τετραψήφιο ή πενταψήφιο αριθμό μελών.
Πάντως εγώ θα έβαζα στα έξοδα λείτουργίας και ένα μισθό για αυτούς που τρέχουν το όλο εγχείρημα..Κατά την άποψη μου τουλάχιστον 1200 ευρώ.. Όποιος δουλεύει πρέπει να αμοίβεται..
Συμφωνώ και επαυξάνω, υπό την προϋπόθεση να ιδρυθεί σωματείο ή ΜΚΟ αν δεν έχει γίνει ήδη. Βέβαια πρέπει να καταλάβει και ο απλός ο κόσμος ότι ακόμα και μία ΜΚΟ ή ένα σωματείο, δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά αν το ανθρώπινο δυναμικό είναι μόνο εθελοντές.Εδώ είναι το δύσκολο κομμάτι: να εκπαιδεύσεις το κοινό:)
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Γιώργος Κάρτας
Gold Member
Gold Member
3 5
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 05 Φεβ 2014, 22:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερμιόνης Αργολίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από Γιώργος Κάρτας » 30 Μαρ 2014, 00:27

Δεν συγκρίνω κάτι..Εγώ έκανα κάποιες παρατηρήσεις..Είπα ότι όσο ποιό ξεκάθαρα είναι τα πράγματα δηλαδή αν είχαμε κάποιες πληροφορίες για το κόστος συντήρησης του xariseto εργατοώρες κτλπ τόσο πιο μεγάλη θα ήταν η σημετοχή και τόσο πιο αξιόπιστο θα ήτανε το galop, δεν έκανα κάποια επίθεση! Από εκεί και πέρα δεν πιστευώ πως το κοινό θέλει κάποια εκπαίδευση γιατί ο καθένας θα μπει στην διαδηκασιά από μόνος του να αξιολογήσει την συγγεκριμένη υπηρεσία που του παρέχετε και να δεί αν θέλει να προσφέρει αυτό το 1 ευρω...

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από socratisv » 30 Μαρ 2014, 01:14

Από την εμπειρία μου με σωματεία στα οποία είμαι μέλος, συμπεραίνω ότι πολύς κόσμος συγχέει τις έννοιες εθελοντισμός, λειτουργικά έξοδα, στήσιμο σωματείου κλπ. Πιστεύουν ότι τα πάντα λειτουργούν με εθελοντές και επιπλέον έχουν απαιτήσεις από τους εθελοντές. Είχα την ευτυχία να μπλέξω με φιλοζωικά σωματεία:).
Συμφωνώ ότι περισσότερες πληροφορίες θα επέτρεπαν να έχουμε μία γενικότερη ιδέα, αλλά μην ξεχνάς ότι λίγα, υποθέτω, άτομα επωμίζονται μεγάλο φορτίο.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από makis » 30 Μαρ 2014, 02:36

Γιώργος Κάρτας έγραψε:Δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει στο galop γιατί δεν ξέρει τι ακριβός σημαίνει το 1 ευρώ τον μήνα.. Αν έχεις 10.000 συνδρομητές 120.000 ευρώ το χρόνο είναι πολλά! Πείτε μας λοιπόν πόσο κοστίζει ο server και πόσα ακριβώς είναι τα ενεργά μέλη για να έχουμε μία εικόνα και τότε θα μπορέσουμε να απαντήσουμε στο galop...

Το γκαλοπ εγινε απλα για να δουμε τι θα πουν τα μελη !
Οπως ειδες ενα γκαλοπ που ξεκινησε πριν πολυ καιρο και εχει 39 !!!! απαντησεις απο τα 40000 μελη !!!!

Αρα δεν απαντησε ουτε το 0,1% !!!

Αν ειχαν απαντησει πολλα ατομα θα το κοιτουσαμε , πχ αν απαντουσαν 10000 ατομα θα επρεπε να ηταν κατω απο 0,10€
Αλλα αφου απαντησαν 40 ατομα δεν μπορει να γινει κατι , μιας και δεν θα ηταν λογικα ακομα και αν ηθελαν αυτα τα ατομα να δωσουν το ποσο , να χρεωθουν 40 ατομα για το κερδος χιλιαδων μελων !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Γιώργος Κάρτας
Gold Member
Gold Member
3 5
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 05 Φεβ 2014, 22:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερμιόνης Αργολίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από Γιώργος Κάρτας » 30 Μαρ 2014, 14:22

Απλά πιστεύω πως αν δίνατε τα πλήρης στοιχεία των οικονομικών αναγκών θα απαντούσαν περισσότεροι γιατί πολύ απλά θα μπορούσαν να κρίνουν οι ίδιοι πόσα λεφτά χρειάζεται να δίνουν.. Είναι σαν να κανονίζουμε ένα ταξίδι 5 άτομα, να ξέρω μόνο εγώ τα χιλιόμετρα που πρέπει να διανύσουμε και να ρωτάω τους υπόλοιπους τέσσερις πόσα λεφτά θα πρέπει να βάλουν ο καθένας.. Ποιά νομίζετε εσείς ότι θα ήταν η απάντησή τους?

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από socratisv » 30 Μαρ 2014, 17:54

Πιστεύω ότι οι πληροφορίες αυτές, δηλαδή το κόστος και τα στατιστικά των προηγούμενων ετών είναι διάσπαρτες σε διάφορες ενότητες, σε παλιά ποστ. Πιθανότατα λόγω έλλειψης χρόνου οι συντονιστές ή οι διαχειριστές δεν έχουν καταφέρει να τις μαζέψουν σε ένα μέρος:)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socratisv την 30 Μαρ 2014, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από makis » 30 Μαρ 2014, 18:15

Γιώργος Κάρτας έγραψε:Απλά πιστεύω πως αν δίνατε τα πλήρης στοιχεία των οικονομικών αναγκών θα απαντούσαν περισσότεροι γιατί πολύ απλά θα μπορούσαν να κρίνουν οι ίδιοι πόσα λεφτά χρειάζεται να δίνουν.. Είναι σαν να κανονίζουμε ένα ταξίδι 5 άτομα, να ξέρω μόνο εγώ τα χιλιόμετρα που πρέπει να διανύσουμε και να ρωτάω τους υπόλοιπους τέσσερις πόσα λεφτά θα πρέπει να βάλουν ο καθένας.. Ποιά νομίζετε εσείς ότι θα ήταν η απάντησή τους?
Δεν εχει σχεση !
Πχ το 1€ ειναι μικροποσο , και βλεπεις ποσοι απαντησαν !!
Το ιδιο και για ενα ταξιδι , αν ελεγε καποιος 'ποσα θα δινατε για να παμε πολλα ατομα και να μας βρει πιο φθηνα;
μεχρι 5€ μεχρι 10€ μεχρι 20€" , και χωρις να υπάρχει αναλυση οτι αν ειναι για 2 ατομα θα βγει τοσο και αν ειναι για 100.000 ατομα θα βγει τοσο. Ξερεις οτι τα 5-10-20€ ειναι καλη τιμη και θα το πατουσες το κλικ (αφου ειναι χωρίς δεσμευση) ;)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”