ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!

Μπορειτε να βοηθησετε για το κοστος του server (Παρακαλώ Σίγουρες απαντήσεις)

Ναι με 1€/μήνα
9
20%
Ναι με 2€/μήνα
2
5%
Ναι με 5€/μήνα
2
5%
Ναι με 10€/μήνα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι με 5€/ΧΡΟΝΟ
5
11%
Ναι με 10€/ΧΡΟΝΟ
6
14%
Ναι με 20€/ΧΡΟΝΟ
3
7%
ΔΕΝ μπορώ οικονομικά
4
9%
Προτιμάω διαφημίσεις
13
30%
Καθόλου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 44

Άβαταρ μέλους
adaso
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
35 55
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 28 Σεπ 2011, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Παπίγκου Ιωαννίνων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από adaso » 08 Ιαν 2012, 23:34

vivi-cd έγραψε:
randy έγραψε:Επειδή το θέμα των διαφημίσεων είναι λίγο περίεργο αυτόν τον καιρό, λόγω της μειωμένης αγοραστικής δύναμης της πλειοψηφίας, και οι δωρεές ποτέ έως τώρα δεν μπόρεσαν να καλύψουν όλα τα έξοδα... ίσως η λύση είναι κάτι σαν μια συμβολική (ετήσια?) συνδρομή του 1 ευρώ (πχ.χρέωση μέσω sms). Τόσα μέλη αν δίναμε αυτό το ποσό, πιστεύω δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Στην τελική, προτιμώ να δώσω 1 ευρώ, παρά να πατάω like σε πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν... :roll:
Συμφωνώ απόλυτα με τη randy. Νομίζω ότι ένα ποσό της τάξης του 1 € ανά μέλος είναι αστείο για να το συζητάμε.
Και σίγουρα μπορούν να βρεθούν πολλοί τρόποι για να εισπραχτεί το 1 € ανά μέλος, αν δεν γίνεται με sms.
Εγώ είμαι κάθετα αρνητικός στα like και στα κάθε είδους like, όπως επίσης και στις κάθε είδους διαφημίσεις, διαφωνώ εντελώς με τις πολιτικές των εταιριών, γιατί αυτά που δίνουν τα ξαναβγάζουν πολλαπλάσια και ουσιαστικά πάλι από εμάς με ποικίλους τρόπους. Και μέχρι τώρα δεν έχω πατήσει ποτέ πάνω σε διαφημιστικό banner, όχι γιατί δεν θέλω να βοηθήσω, ούτε λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά για λόγους ηθικής. Δεν θέλω να είμαι συμμέτοχος σε κάτι για το οποίο έχω ριζικά αντίθετες αντιλήψεις.
..........συμφωνω και εγω με τα παραπανω μελη 8)


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από makis » 09 Ιαν 2012, 01:38

Συμφωνείτε αλλα αν κανουμε ενα θεμα η εδω μια δημοσκόπηση ποσοι θα βοηθησουν , δεν θα μαζευτουν πανω απο 70-100 ατομα ,
αρα με το ζορι θα μαζευτεί ποσό μονο για ενα μηνα !!

Τωρα θα ανοιξω και μια ψηφοφορία.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από vivi-cd » 09 Ιαν 2012, 14:12

makis έγραψε:Συμφωνείτε αλλα αν κανουμε ενα θεμα η εδω μια δημοσκόπηση ποσοι θα βοηθησουν , δεν θα μαζευτουν πανω απο 70-100 ατομα ,
αρα με το ζορι θα μαζευτεί ποσό μονο για ενα μηνα !!

Τωρα θα ανοιξω και μια ψηφοφορία.
Αν το αφήσετε προαιρετικό ή στην ευχέρεια των μελών σίγουρα δεν θα αποδώσει. Το ζήτημα είναι να γίνει υποχρεωτικό. Π.χ. αν κάποιο μέλος δεν έχει πληρώσει την συνδρομή του να μην μπορεί να ποστάρει στις αγγελίες.
Μάλιστα αν γίνει υποχρεωτικό για όλα τα μέλη, τότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνουμε 1 €/μήνα όπως έχεις βάλει στη δημοσκόπηση, αλλά 1 € το χρόνο, το οποίο θα είναι υπεραρκετό και θα περισσεύουν χρήματα για τα υπόλοιπα έξοδά σας.

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από randy » 09 Ιαν 2012, 15:16

Έχει δίκιο το μέλος vivi-cd... αν είναι υποχρεωτικό, πολλαπλασίασε το ποσό του 1 ευρώ επί των μελών που είναι ενεργά έστω και με 1 δημοσίευση μέσα σε ένα έτος. Πχ να ανακοινώσεις ότι από τις 1/3 το xariseto έχει την ανάγκη στήριξης και ότι η είσοδος στο site θα απαιτεί τον κωδικό (αριθμό) της κατάθεσης. Με ένα ευρώ για ένα χρόνο δύσκολα να μπορεί να σου πει κάποιος "δεν μπορώ", σίγουρα θα μπορεί. Αλλά αν κάνεις αυτό, καλό θα ήταν να μην ασχολούμαστε με άλλα θέματα.

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από vivi-cd » 10 Ιαν 2012, 10:26

Προτείνω το δημοψήφισμα να μπει στην αρχική σελίδα για να το δουν όλοι και να απαντήσουν, γιατί εδώ μπορούμε να το δούμε μόνο όσοι παρακολουθούν το θέμα (και είμαστε λίγοι).

Καλύτερα προτείνω, αν γίνεται, το δημοψήφισμα να είναι υποχρεωτικό για μία φορά κατά την είσοδο στο site.

Έτσι θα απαντήσουν όλοι και θα υπάρχουν πιο σίγουρα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
fanio
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1595
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 00:17
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από fanio » 10 Ιαν 2012, 12:25

κι εγω συμφωνω με την randy. ολα αυτα μου φαινονται εντελως χασιμο χρονου και δεν ασχολουμε ποτε. το 1 ευρω το μηνα / δηλ 12 ευρω το χρονο - και υποχρεωτικα, οχι κατα βουληση - το θεωρω καλυτερο, αν και να πω την αληθεια , αν ημουν νεο μελος θα μου φαινοταν αποτρεπτικο για να συμμετεχω στο site.
θα μπορουσε ισως να ισχυει μετα απο καποια "παρε-δωσε" η' μετα απο καποιο αριθμο δημοσιευσεων, δεν ξερω...λεω τωρα!
...
Θα σας παρακαλουσα ...
α. μαζι με την απαντηση σας σε καποια αγγελια να μου στελνατε και πμ για να μην ξεχαστω και παρεξηγηθω.
β. αφου παραλαβετε κατι απο μενα , εκτος απο το "ευχαριστω" να κανατε και καποιο σχολιο για το αντικειμενο
γ.οι συναλλαγες μας θα προτιμουσα να γινονται μεσω ταχυδρομειου γιατι μενω εκτος Θεσσαλονικης .
δ. Εχω λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ και μπορω να κανω e-banking μονο προς την ΕΘΝΙΚΗ
ε. Μοιραζομαι τον λογαριασμο με την κορη μου και υπογραφουμε με διαφορετικο αρχικο γραμμα.

Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto !!!!!!

Δημοσίευση από chrisel » 01 Μαρ 2012, 21:28

Ε τότε ας μπει κάποιο όριο, π.χ. στα 20 αντικείμενα που θα παίρνει/δίνει κάποιος!
Το μέλος θα έχει κάποια εμπειρία από το site και θα ήταν σε θέση να κρίνει αν το ευρώ που δίνει αξίζει η όχι..

Επίσης υπάρχουν μέλη που έχουν γραφτεί εδώ και 3 χρόνια και δεν έχουν μπει από τότε. Αυτά τί νόημα έχει να δώσουν, αν δε γνωρίζουν καν το πρόβλημα?

Εκτός και αν μπει κάποια εκ νέου υπενθύμιση/κανόνας του τύπου:

"Διαγραφή ανενεργού μέλους, μετά από τάδε συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο."
Μετά βέβαια από υπενθυμίσεις, κ.τ.λ., κ.τ.λ..

Ακόμα και οι εταιρείες των mail το κάνουν αυτό και μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα (ας πούμε 1-2 χρόνια) διαγράφουν το ανενεργό mail. ;)
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από socratisv » 29 Μαρ 2014, 18:04

Ιδέα: Crowdfunding σε μεγαλύτερη κλίμακα, χρησιμοποιώντας κάποια πλατφόρμα γι' αυτό το σκοπό. Οι πλατφόρμες αυτές δουλεύουν συνήθως με Paypal.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Γιώργος Κάρτας
Gold Member
Gold Member
3 5
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 05 Φεβ 2014, 22:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερμιόνης Αργολίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από Γιώργος Κάρτας » 29 Μαρ 2014, 18:25

Δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει στο galop γιατί δεν ξέρει τι ακριβός σημαίνει το 1 ευρώ τον μήνα.. Αν έχεις 10.000 συνδρομητές 120.000 ευρώ το χρόνο είναι πολλά! Πείτε μας λοιπόν πόσο κοστίζει ο server και πόσα ακριβώς είναι τα ενεργά μέλη για να έχουμε μία εικόνα και τότε θα μπορέσουμε να απαντήσουμε στο galop...

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΓΚΑΛΟΠ: Πως θα βγουν τα εξοδα για το server του xariseto

Δημοσίευση από socratisv » 29 Μαρ 2014, 18:43

Το γκάλοπ αποσκοπεί (υποθέτω) να δώσει μια πρώτη ιδέα στους υπεύθυνους. Κανένας δεν υποχρεούται να δίνει ένα ευρώ ή άλλο ποσό το μήνα, κάθε μήνα, εφ' όρου ζωής. Δεν γνωρίζω το κόστος φιλοξενίας (hosting), αλλά υποθέτω δεν είναι το μοναδικό κόστος λειτουργίας του ΧαρισεΤο. Δεν υπάρχουν έξοδα για το χαρισομάγαζο (φως νερό τηλ.); Δεν υπάρχουν έξτρα έξοδα που έχουν σχέση με τον server (χάλασε κάτι και χρειάζεται αντικατάσταση, αναβάθμιση κλπ); Δεν υπάρχουν πολλά κόστη που πέφτουν στην πλάτη λίγων ατόμων;
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”