Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
xrisimaria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
50 52
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 29 Φεβ 2012, 14:19
Νομός κατοικίας: Ν. Λακωνίας
Δήμος - Κοινότητα: Σαγιάδας Θεσπρωτίας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από xrisimaria » 28 Απρ 2012, 15:27

ελευθερια μου δικιο εχεις αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις οπως η δικη μου που χαρισα σετ γυναικειο της ειπα της κοπελιας να τα παραδωσω πλυμμενα και σιδερωμενα και αυτη μου ειπε οχι γιατι θελει να το κανει με τον τροπο της θελω να πω οτι υπαρχουν και εξερεσεις
δεν τηρω προτεραιοτητα , στελνω μονο με προπληρωμ , γιατι καποια μελη οταν επρεπε να τους στειλω δεμα στελναν τα μισα γραμματοσημα και τα αλλα μισα περιμεναν να τα βαλω εγω απο την τσεπη μου για αυτο ΜΟΝΟ ΠΡΟΠΛΗΡ ! πατατε "ευχαριστω" και υπομονη στις αποστολες διοτι εχω παιδι μικρο

happycat
Diamond Member
Diamond Member
68 53
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2011, 18:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από happycat » 28 Απρ 2012, 15:35

Κι εγώ έχω πάρει πράγματα (κυρίως ρούχα) κάποιες φορές που ήταν τόσο αισχρά, όχι από άποψη βρωμιάς τόσο, γιατί αυτή φεύγει με ένα πλύσιμο, όσο από κατάστασης, που τα πέταξα κατευθείαν. Ρούχα σκισμένα πάρα πολύ, ρούχα παμπάλαια, σαν κουρέλια, που φυσικά δεν μπορούσα και να ξαναχαρίσω, γιατί δεν ήθελα να κάνω κι εγώ σε κάποιους άλλους την ίδια κοροϊδία που μου κάνανε και μένα.
Δεν είπα τίποτα σε αυτούς που μου τα χαρίσανε, τους ευχαρίστησα ευγενικά και πάτησα και τα ευχαριστώ.
Απλά από τα συγκεκριμένα άτομα δεν ξαναπαίρνω αντικείμενα, διότι προφανώς δίνουν σαβούρα. :}

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από chrisel » 28 Απρ 2012, 16:20

xrisimaria έγραψε:ελευθερια μου δικιο εχεις αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις οπως η δικη μου που χαρισα σετ γυναικειο της ειπα της κοπελιας να τα παραδωσω πλυμμενα και σιδερωμενα και αυτη μου ειπε οχι γιατι θελει να το κανει με τον τροπο της θελω να πω οτι υπαρχουν και εξερεσεις
Καλά, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και εννοείται κάθε άποψη είναι σεβαστή!

Κάποιος θέλει τα ρούχα του να είναι τέλεια και σιδερωμένα άψογα και στην τρίχα που λέμε και άλλος και λίγο τσαλακωμένα να είναι δεν έχει πρόβλημα! Σε γενικές γραμμές όμως, να μην βάζουμε το μανταλάκι στη μύτη προκειμένου να το πλύνουμε και να το φορέσουμε! ;) :D
happycat έγραψε:Κι εγώ έχω πάρει πράγματα (κυρίως ρούχα) κάποιες φορές που ήταν τόσο αισχρά, όχι από άποψη βρωμιάς τόσο, γιατί αυτή φεύγει με ένα πλύσιμο, όσο από κατάστασης, που τα πέταξα κατευθείαν. Ρούχα σκισμένα πάρα πολύ, ρούχα παμπάλαια, σαν κουρέλια, που φυσικά δεν μπορούσα και να ξαναχαρίσω, γιατί δεν ήθελα να κάνω κι εγώ σε κάποιους άλλους την ίδια κοροϊδία που μου κάνανε και μένα.
Δεν είπα τίποτα σε αυτούς που μου τα χαρίσανε, τους ευχαρίστησα ευγενικά και πάτησα και τα ευχαριστώ.
Απλά από τα συγκεκριμένα άτομα δεν ξαναπαίρνω αντικείμενα, διότι προφανώς δίνουν σαβούρα. :}
Αυτό είναι το θέμα. Να το κάνουμε ζήτημα (έστω με αναφορές), για να ξεχωρίζουν τα μέλη που δίνουν αξιόλογα και σε καλή κατάσταση αντικείμενα, για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι, είτε παλιά, είτε νέα μέλη. Γιατί μπορεί κάποιος να δώσει ένα τηγάνι π.χ. και το τηγάνι του ενός απ' τον άλλο να διαφέρει, όχι γιατί έχει να κάνει μόνο με το υλικό ή την παλαιότητα, αλλά με το πόσο φροντισμένο και καθαρό είναι..
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
fanio
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1597
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 00:17
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από fanio » 28 Απρ 2012, 19:37

καλησπερα !
εγω μεχρι τωρα θα ελεγα πως ειμαι τυχερη απ' την αποψη οτι δεν εχω παραλαβει κατι τοοοοσο βρωμικο οσο διαβασα εδω και δεν ξερω τι θα εκανα αν μου συνεβαινε γιατι ειμαι πολυ συχασιαρα. εννοειται οτι ο,τι παιρνω το πλενω ( αντικειμενο η' ρουχο) ακομη και πλυμενο να ειναι και καλο-σιδερωμενο. νομιζω ομως οτι κακως κανουμε και ντρεπομαστε να αναφερουμε κατι οταν ειναι τοσο απαραδεκτο γιατι μαλλον αυτο θα εκανα κι εγω, μουγγα !απο ντροπη μηπως φανω υπερβολικη.
τα ρουχα που δινω σε μικρο ποσοστο ειναι δικα μου, πολλα μου τα δινουν αλλοι να τα χαρισω. φροντιζω να ειναι σε καλη κατασταση κι αν οχι να το αναφερω( εχει λεκε /τρυπα/ ειναι φθαρμενο). με το σιδερο δεν τα παω καλα και να πω την αληθεια σ' αυτη την διαδικασια δεν μπαινω.
καθε φορα ομως με το ευχαριστω περιμενω να ακουσω και ενα σχολιο για το αντικειμενο που χαρισα, την συσκευασια που εκανα η' κατι αλλο και δυστυχως πολυ λιγοι -ελαχιστοι - το κανουν. αν σε ενα φιλο χαριζατε κατι και του το δινατε χερι με χερι, δεν θα περιμενατε να ακουσετε ενα σχολιο ? ενα " πολυ ωραιο το μπλουζακι , μου παει πολυ !" σ' ευχαριστω για το πουλοβερ, ηταν το νουμερο μου" "τα βιβλια ηταν σε αριστη κατασταση! σ' ευχαριστω" "ωραια η φουστα αλλα χιλιοτσαλακωμενη, πως τα καταφερες !"... ( :} ) ....
εμενα αυτη η σιωπη με στενοχωρει πολυ...
αυτα ηθελα να πω και ελπιζω να μην σας κουρασα.
Θα σας παρακαλουσα ...
α. μαζι με την απαντηση σας σε καποια αγγελια να μου στελνατε και πμ για να μην ξεχαστω και παρεξηγηθω.
β. αφου παραλαβετε κατι απο μενα , εκτος απο το "ευχαριστω" να κανατε και καποιο σχολιο για το αντικειμενο
γ.οι συναλλαγες μας θα προτιμουσα να γινονται μεσω ταχυδρομειου γιατι μενω εκτος Θεσσαλονικης .
δ. Εχω λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ και μπορω να κανω e-banking μονο προς την ΕΘΝΙΚΗ
ε. Μοιραζομαι τον λογαριασμο με την κορη μου και υπογραφουμε με διαφορετικο αρχικο γραμμα.

Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
Cardy
Diamond Member
Diamond Member
97 85
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 11 Απρ 2010, 19:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καντάνου Χανίων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από Cardy » 28 Απρ 2012, 23:30

Θεωρώ οτι τα αντικείμενα που δίνουμε, οφείλουν να είναι καθαρά και λειτουργικά. Ένα ξεσκόνισμα ή ενα γρήγορο πλήσιμο στο χέρι δεν αρκεί πολύ ώρα και πιστεύω οτι το εκτιμά ο παραλήτπης. Επίσης καλό είναι να ανφέρουμε την κατάσταση του αντικειμένου όσο πιο περιγραφικά μπορούμε. Είτε αν είναι άριστη είτε αν έχει κάποια ελατωματάκια. Απότι έχω δει τα περισσότερα ελλατώματα που περιγράφονται είναι αντιμετοπίσημα (κάποιο ράψιμο, τακούνι, φερμουάρ πχ). Λυπάμαι όμως που βλέπω οτι υπάρχουν και τόσο άσχημες περιπτώσεις. Ευτυχώς εγώ μονο μια φορά την έχω πατήσει κ αυτό απο απροσεξία μου (δεν ρώτησα).

Κάποιο προηγούμενο μέλλος το είχε αναφέρει πριν μερικά ποστ και θέλω να το επαναλλάβω:

Κάποια αξιολόγηση προς την κατάσταση του αντικειμένου βοηθάει πολύ.
Για παράδειγμα πως είναι τα μηλαράκια που δείχνουν το level, θα μπορούσαν να μπουν αντίστοιχα αστεράκια κάτω απο το avatar, όπου το κάθε μέλος που έχει συναλλαγή για κάνει κ rating.
(Υποθετικά μηλώντας θα μπορούσε με το πάτημα του "Ευχαριστώ" να γίνεται enable η επιλογή αξιολόγησης με τα αστεράκια , μόνο μια φορά ανα αγγελία-προς αποφυγή spam/ή κακόβουλου rating)
και ας ειναι κ προεραιτικό στην αρχή μέχρι να δούμε πως θα κυλίσει

απλώς μια ιδέα που νομίζω οτι μπορεί να βοηθήσει -- και αν θυμάμαι καλά-- κάποιος υπεύθυνος είχε αναφέρει παλιότερα κατι παρομοιο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cardy την 29 Απρ 2012, 02:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

skin_dj
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
64 72
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 13 Φεβ 2012, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ολύμπου Καρπάθου Δωδεκανήσου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από skin_dj » 28 Απρ 2012, 23:38

Εγω θα πω ενα πραγμα που με εχει πειραξει ακομα πιο πολυ και θελω να μου πειτε την γνωμη σας.
Καπου το διαβασα και παραπανω αλλα θελω να το επισιμανω και εγω.
Πιστευω πως ακομα χειροτερο απο την καθαριοτητα ειναι η γαιδουρια,δηλαδη εγω εχω αγορασει φυσαλιδες και οτιδιποτε στελνω το τυλιγω παντα τελια ενα ατομο μονο μου εχει πει μπραβο και απο τοτε το εχω εκτιμηση ιδιαιτερα.
Αρκετες φορες εχω χαρισει κατι και το μελος δεν βαζει ουτε το ευχαριστο ουτε καν γραφει οτι παρελαβε και μετα απο μηνιματα μου
βαζει ενα ευχαριστο και ουτε καν μπαινει στον κοπο να γραψει δυο λεξεις.

Με λιγα λογια εγω πιστευω οτι εκτος απο θεμα καθαριοτητας που δεν μπορεις να αναγκασεις τον αλλον ουτε να πλυνει αυτο που χαριζει ουτε τιποτα,συγουρα ομως πρεπει να αναφερει οτι εχει διαφορα ελατωματα.
Το πιο βασικο ειναι να γραψει δυο λεξεις και να εκτιμηση τον κοπω αυτουνου που χαριζει κατι και εχει ασχοληθει και δεν το εχει πεταξει απλα μεσα στον φακελο που του εστειλε.

Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από zia33 » 29 Απρ 2012, 02:08

ar_ia έγραψε:Και ξέχασα να πω πως τα λερωμένα που πήρα τα πέταξα αμέσως γιατί σιχάθηκα να τα βάλω ακόμη και στο πλυντηριό μου
αχ, μ' έκανες και γέλασα βραδιάτικα! χαχα
έχω ακούσει κι από άλλα μέλη ότι με το που άνοιξαν το φάκελο αναγούλιασαν και τα πέταξαν...στην κυριολεξία είπαν ότι βρώμισε όλο το δωμάτιο! χαχα (συγνώμη που γελάω αλλά θυμάμαι τη φάση και γελάω)

Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από zia33 » 29 Απρ 2012, 02:15

kouklakis έγραψε:Θα ήταν πολύ καλό να υπήρχε δίπλα στις αγγελίες και ένα κουμπάκι για να βαθμολογούμε τη συναλλαγή και την ποιότητα των αντικειμένων που παραλαμβάνουμε. Πολλές αρνητικές αξιολογήσεις, θα έδιναν μια πλήρη εικόνα για τα μέλη που δεν σέβονται κάποιους βασικούς κανόνες, όπως η καθαριότητα, η συνέπεια κτλ.
να βαθμολογούσαμε
ΠΡΩΤΟΝ την κατάσταση του αντικειμένου
ΔΕΥΤΕΡΟΝ τη συμπεριφορά αυτού που μας χαρίζει
ΤΡΙΤΟΝ την ταχύτητα εξυπηρέτησης (γιατί με εκνευρίζει πάρα πολύ να περιμένω πχ ένα μήνα και τα πράγματα που έχω βγάλει από την αποθήκη,τα ντουλάπια κτλ να πρέπει να τα ξαναταιριάζω)

Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από zia33 » 29 Απρ 2012, 02:17

kouklakis έγραψε:Θα ήταν πολύ καλό να υπήρχε δίπλα στις αγγελίες και ένα κουμπάκι για να βαθμολογούμε τη συναλλαγή και την ποιότητα των αντικειμένων που παραλαμβάνουμε. Πολλές αρνητικές αξιολογήσεις, θα έδιναν μια πλήρη εικόνα για τα μέλη που δεν σέβονται κάποιους βασικούς κανόνες, όπως η καθαριότητα, η συνέπεια κτλ.
συμφωνώ απόλυτα!

Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Η Καθαριότητα στο Χάρισέ Το και Γενικά....

Δημοσίευση από zia33 » 29 Απρ 2012, 02:21

happycat έγραψε:Κι εγώ έχω πάρει πράγματα (κυρίως ρούχα) κάποιες φορές που ήταν τόσο αισχρά, όχι από άποψη βρωμιάς τόσο, γιατί αυτή φεύγει με ένα πλύσιμο, όσο από κατάστασης, που τα πέταξα κατευθείαν. Ρούχα σκισμένα πάρα πολύ, ρούχα παμπάλαια, σαν κουρέλια, που φυσικά δεν μπορούσα και να ξαναχαρίσω, γιατί δεν ήθελα να κάνω κι εγώ σε κάποιους άλλους την ίδια κοροϊδία που μου κάνανε και μένα.
Δεν είπα τίποτα σε αυτούς που μου τα χαρίσανε, τους ευχαρίστησα ευγενικά και πάτησα και τα ευχαριστώ.
Απλά από τα συγκεκριμένα άτομα δεν ξαναπαίρνω αντικείμενα, διότι προφανώς δίνουν σαβούρα. :}
όσοι είναι ευγενικοί αυτό κάνουν Κατερίνα μου! πατάνε το ευχαριστώ και τα πετάνε...αλλά κρίμα δεν είναι ο άλλος να χρεώνεται?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”