ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύση;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Despoinakiser
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7196
Εγγραφή: 29 Μάιος 2010, 23:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] Να τρώνε ban όσοι....

Δημοσίευση από Despoinakiser » 29 Ιουν 2012, 16:00

Έχετε παρατηρήσει ότι αυτή η συζήτηση γίνεται μία φορά το μήνα και πάλι στα ίδια καταλήγει?? :P
Όντως κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται πράγματα και κάποιες φορές και πολλά(πχ παιδικά ρουχαλάκια)
Όντως όμως και κάποιοι άλλοι κάνουν κατάχρηση(όλοι θα πάρουμε κάτι παραπάνω από αυτό που χρειαζόμαστε,μη βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω)αλλά κάποιοι το ξεφτυλίζουν το θέμα..ούτε 5-6 κινητά χρειάζεσαι,ούτε 10 φορέματα ούτε 15 ζευγάρια παπούτσια μέσα σε 1-2 μήνες...

Το ευχαριστώ μπήκε για να μπορούμε να τσεκάρουμε όλα τα μέλη κατά κάποιο τρόπο τις κινήσεις του κάθε μέλους,αυτό όμως δεν έχει να κάνει με εικονικές αγγελίες όπως το θέτει ο Όθωνας και ο Μάκης..ας πούμε έτυχε να δώσω κι εγώ μία φορά στα τόσα πράγματα προτεραιότητα σε κοπέλα που ήξερα πώς το χρειαζόταν αυτό που χάρισα,χάρηκα που το πήρε,αλλά δε θα το ξανακάνω,είναι κατά των κανόνων και της φιλοσοφίας του site εφόσον ήθελα να της το δώσω μπορούσα να το κάνω και εκτός!!Πιστεύω ότι αυτό εννοούν και είναι απόλυτα λογικό και κατανοητό και στενοχωριέμαι που το έκανα κι εγώ μία φορά!

Και αυτό που λένε "εικονικές αγγελίες" είναι πολύ άσχημο,μπαίνει ένα αντικείμενο και ενώ το ζητάνε 10 άτομα να πάει στον ενδέκατο!Όπως λέμε στο χωριό μου "είναι πολύ κάρτα" ότι είναι στυμένο το σκηνικό!Και διαφωνώ με τις "ανάγκες"...χρειάζεσαι κινητό??Βγάλε αγγελία και θα σου δώσουν...όπως και οτιδήποτε άλλο!Ξέρεις ότι ένα μέλος χρειάζεται κινητό και έχεις??Δώστου το εκτός site..δηλαδή τι??Για να πάρεις το ευχαριστώ??

Τέλος πάντων,σας κούρασα...καλά τα λέμε αλλά αυτά τα φαινόμενα και οι συμπεριφορές δε θα εκλείψουν ποτέ..εξαρτάται και από τη δική μας καλή θέληση,οι συντονιστές δεν μπορούν να κάνουν τους χωροφύλακες παντού και πάντα!!! ;)
I MAY BE GOING TO HELL....BUT AT LEAST ALL MY FRIENDS WILL BE THERE!

Λόγω πολλών υποχρεώσεων δε συμμετέχω στο σάιτ για αυτό το διάστημα.Ελπίζω να μπορέσω να επανέλθω σύντομα

Συνάντηση με: kararizoo
Χρωστάω κατάθεση σε:
Χρωστάω αποστολή σε:
Αποστολές σε:



metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] Να τρώνε ban όσοι....

Δημοσίευση από metropontix » 29 Ιουν 2012, 16:52

Για αυτό σας είπα για τον επαναπροσδιορισμό. Βέβαια αυτό ισχύει και για τους χρήστες και για το ίδιο το φόρουμ.

Όταν πρωτογράφτηκα νόμιζα πως ήταν φιλανθρωπικό ή πως έχει φιλανθρωπική χροιά το φόρουμ. Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ αλλά κάπου έχει χάσει τον δρόμο του (αν προσανατολίζεται στην φιλανθρωπία πάντα) γιατί οι περισσότεροι δίνουν ή πέρνουν αντικείμενα έτσι απλά γιατί τους αρέσουν και όχι γιατί τα έχουν ανάγκη ή για τα ευχαριστώ.

Αυτό το κατάλαβα όταν έβαλα αγγελία με ρούχα αρκετά αντρικά και καθώς δεν έχω φωτογραφική στη δεδομένη φάση δεν τα ζήτησε κανείς καθώς δεν υπήρχαν φωτογραφίες να τα δούνε. :) Αυτό σημαίνει πως ο χαρακτήρας παύει να είναι φιλανθρωπικός καθώς αν θες κάτι δεν περιμένεις φωτογραφία για να το πάρεις. Άρα αφού δεν υπάρχουν ανάγκες πολύ απλά ο κύκλος σφραγίζει στο γεγονός πως δεν υπάρχει φιλανθρωπικό κομμάτι στο φόρουμ.

Έχω την αίσθηση πως για το παραπάνω ευθύνεται η πολυπλοκότητα και οι υπηρεσίες που προσφέρονται για καλό αλλά γυρίζουν μπούμερανγκ. Όσο περισσότερο προσπαθείς να εκσυγχρονίσεις κάτι τόσο αυτό αλλοιώνεται και μετουσιώνεται σε κάτι νέο...

Όλα αυτά ισχύουν πάντα αν οι υπεύθυνοι θεωρούν το xariseto φόρουμ που έχει σχέση με την φιλανθρωπία. Μπορεί να έχει την βάση αλλά θέλει κάποια βήματα προς τα πίσω για να γίνει.

Άβαταρ μέλους
pavlex
Platinum Member
Platinum Member
17 93
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 07 Μαρ 2009, 17:56
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας

Re: [ΖΗΤΑΩ] Να τρώνε ban όσοι....

Δημοσίευση από pavlex » 30 Ιουν 2012, 00:34

συμφωνω απολυτα μαζι σου μετροποντιξ,ηθελα να το κανω θεμα συζητησης αλλα σκεφτηκα να αφησω να περασει και αλλος καιρος,γιατι δεν με ενδιαφερουν τα ευχαριστω και δεν μπορω να περιμενω καποιο μελος να με στειλει τα γραμματοσημα η φακελλο να του στειλλω οτιδηποτε χαριζω, οποτε αποφασισα οτι θελω να χαρισω να το αφηνω στο χαρισομαγαζο,αλλιως ξεκινησε το φορουμ ,αλλιως παει και μαλλον αλλιως θα καταληξει,π.χ. τιτανικος,γιατι οταν χαριζουμε,χαριζουμε με την καρδια μας,αυτο ειναι το μηνυμα της φιλανθρωπιας οπως λεει και η ορθοδοξη εκκλησια,δωρεαν δωστε και δωρεαν παρτε ,το λεω λαικιστικα, η δωρεαν δωτε και δωρεαν ελαβετε εκκλησιαστικα.
Ίδιο μέλος με pavlos3324
Η ένταξη σε ομάδες περιορισμού θα γίνεται με βάση το άθροισμα των πάρε-δώσε και των δυο λογαριασμών

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] Να τρώνε ban όσοι....

Δημοσίευση από Othon » 30 Ιουν 2012, 00:50

pavlex έγραψε:συμφωνω απολυτα μαζι σου μετροποντιξ,ηθελα να το κανω θεμα συζητησης αλλα σκεφτηκα να αφησω να περασει και αλλος καιρος,γιατι δεν με ενδιαφερουν τα ευχαριστω και δεν μπορω να περιμενω καποιο μελος να με στειλει τα γραμματοσημα η φακελλο να του στειλλω οτιδηποτε χαριζω, οποτε αποφασισα οτι θελω να χαρισω να το αφηνω στο χαρισομαγαζο,αλλιως ξεκινησε το φορουμ ,αλλιως παει και μαλλον αλλιως θα καταληξει,π.χ. τιτανικος,γιατι οταν χαριζουμε,χαριζουμε με την καρδια μας,αυτο ειναι το μηνυμα της φιλανθρωπιας οπως λεει και η ορθοδοξη εκκλησια,δωρεαν δωστε και δωρεαν παρτε ,το λεω λαικιστικα, η δωρεαν δωτε και δωρεαν ελαβετε εκκλησιαστικα.
Να κάνω μια μικρή διόρθωση μόνο αν επιτρέπεται, αλλιώς το σκεφτόταν ο Μάκης όταν ξεκίνησε, αλλιώς το κατάντησαν οι διάφοροι κατά καιρούς κερδοσκόποι και αν δεν κινηθούμε έτσι ώστε να πάρουν σούτι οι άθλιοι και οι ζητευχαριτστάκηδες θα καταλήξει ακόμα χειρότερα!

metropontix
Platinum Member
Platinum Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] Να τρώνε ban όσοι....

Δημοσίευση από metropontix » 30 Ιουν 2012, 01:32

Αγαπητέ Όθωνα θα διαφωνήσω. :(

Κοίτα να δεις είναι σα να βάλεις ένα κομμάτι τυρί εκτεθειμένο στην αυλή σου και να απαιτείς να μην πλησιάσει κανένα ποντίκι. Αυτό δε γίνεται, θα πρέπει να προστατεύσεις το τυρί αν θες να το σώσεις..

Στην προκειμένη έχω την αίσθηση πως όσο πιο πολύ τρέχει προς τα μπροστά το φόρουμ τόσο πιο άσχημα θα γίνονται τα πράγματα ό,τι ασφάλεια και να μπει, όση περιφρούρηση και να γίνει. Βέβαια αυτό αποτελεί προϊόν σκέψης μου μπορεί φυσικά να είναι και λανθασμένο. Απλά πιστεύω πως πρέπει να μπει ένας στόχος καθαρός, ένας φραγμός στην ανάπτυξη μη σου πω και βήματα πίσω, ώστε να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Αυτό θα στείλει και ένα μήνυμα στα πρόσωπα που είπες και που υπάρχουν πως η ιστοσελίδα έχει συγκεκριμένους σκοπούς και δεν έχει χώρο για άλλες καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
calliopez
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

δούναι και λαβείν

Δημοσίευση από calliopez » 10 Οκτ 2012, 17:15

πραγματικα τις τελευταιες μερες βλεπω οτι τα στατιστικα καποιων εχουν ξεφυγει...ξερω ξερω τα εχουμε ξαναπει, αλλα ορισμενα μελη εξακολουθουν μου φαινεται να μην διαβαζουν τους κανονες ή τους διαβαζουν κ δεν τους ακολουθουν ή τους αγνοουν...μπαινουν στις αγγελιες κ σαρωνουν οτι βρουν. Για μια ακομη φορα αισθανομαι η χαζη της παρεας που ακολουθει την ισορροπια του δούνε και λαβείν...
τι γινεται ομως στις περιπτωσεις οπως η δικη μου που εχω αργο ιντερνετ κ μεχρι να αλλαξει η σελιδα(κανα 15λεπτο καμια φορα) βρισκω συνεχως τα ιδια ατομα μπροστα μου(με τα συγκεκριμενα στατιστικα) να εχουν ηδη εκδηλωσει ενδιαφερον κ ως ειθιστε οι πρωτοι παιρνουν το αντικειμενο(αν και δεν επιτρεπονται οι προτεραιοτητες) ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calliopez την 10 Οκτ 2012, 18:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Περιμένω πακετ :
Περιμενω φακ αδειο:
εστειλα πακ κ περιμ ευχαριστω :
Εστειλα γραμ/φακελο:
Συναντηση:
αναμονη τραπεζας: εγω:
>> εμενα: VICKY1978, vya (2), ΜαράκιMan

χρωσταω: ` tzenaki(3)
μου χρωστανε φακελο:

ORE
Platinum Member
Platinum Member
34 34
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2012, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Επικοινωνία:

Re: δούνε και λαβείν

Δημοσίευση από ORE » 10 Οκτ 2012, 17:34

Απο καποια αποψη μπορει να εχεις και δικιο αλλα αν αφησουμε στην ακρη την προτεραιοτητα τοτε θα καταληξουμε σε διαγωνισμο σεναριου για το ποιος θα εφευρει την καλυτερη ιστορια για να παρει το αντικειμενο "ειχα ακριβως το ιδιο μοντελο και μπηκε ο spiderman απο το παραθυρο και μου το εσπασε. Εχω και το φορτιστη...". Επίσης το ακομα χειροτερο ειναι να δημιουργουνται κλικες και να απευθυνομαστε στο μελος που ζηταμε οχι με το nickname του αλλα με το μικρο του ονομα για να παρουμε το αντικειμενο. ;)

Άβαταρ μέλους
calliopez
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: δούνε και λαβείν

Δημοσίευση από calliopez » 10 Οκτ 2012, 17:55

δεν εχω προβλημα καλε μου αν ο προηγουμενος μου ειναι οκ με τα στατιστικα του...με στενοχωρει οταν δεν ειναι(μιλαμε για τεραστια διαφορα ομως) κ με κολλημενο το δαχτυλο στο f5 παιρνει αμπαριζα τις αγγελιες....ωραιο το πχ σου με τον spiderman :)
οσο αφορα το μικρο ονομα που λες, προσωπικα δεν με πειραζει γιατι οταν εχεις ανταλλαξει πολλες φορες με ενα μελος ή το εχεις συναντησει απο κοντα ειναι λιγο..υποκρισια να το πω, γαιδουρια?..να τον αποκαλεις με τον nickname, δεν νομιζω οτι γινεται για καλοπιασμα..
Περιμένω πακετ :
Περιμενω φακ αδειο:
εστειλα πακ κ περιμ ευχαριστω :
Εστειλα γραμ/φακελο:
Συναντηση:
αναμονη τραπεζας: εγω:
>> εμενα: VICKY1978, vya (2), ΜαράκιMan

χρωσταω: ` tzenaki(3)
μου χρωστανε φακελο:

Άβαταρ μέλους
paroula
Diamond Member
Diamond Member
68 46
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 23:24
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Σφακιωτών Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: δούνε και λαβείν

Δημοσίευση από paroula » 10 Οκτ 2012, 18:30

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ενώ οι κανόνες είναι σαφέστατοι για το όριο ζήτησης, πολύ συχνά συναντάω και εγώ άτομα με τραγικά στατιστικά και χωρίς κανένα πρόβλημα παίρνουν τα αντικειμενα που ζητάνε... Μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και κάποιος έλεγχος και όσοι παραξεφεύγουν απο τα όρια να μην μπορούν να ζητήσουν μέχρι να φτιάξουν τα στατιστικά τους??? Μήπως θα έπρεπε και εμείς οι υπόλοιποι, που σεβόμαστε τους κανόνες, να μην τους δίνουμε ακόμα και όταν είναι οι πρώτοι που ζήτησαν??? Δεν το έχω εφαρμόσει μέχρι τώρα αλλά νομίζω θα το κάνω απο εδώ και πέρα...
Παρακαλώ να βάζετε πάντα στους φακέλους username και τι ζητήσατε, διότι είμαι και ξανθιά και ερωτευμένη, οπότε οι πιθανότητες να σας έρθει κάτι άσχετο είναι αυξημένες!!!!!!!

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: δούνε και λαβείν

Δημοσίευση από sofi_k » 10 Οκτ 2012, 18:57

Εκτός από αυτούς με τα όχι καλά στατιστικά είναι και αυτοι-ες που ναι μεν έχουν καλά στατιστικά και δίνουν, αλλά παράλληλα παίρνουν σβάρνα τις αγγελίες και ζητάνε, ζητάνε, ζητάνε και δεν έχουν αφήσει ρούχο για ρούχο και παπούτσι για παπούτσι για άλλους! Αυτό είναι ωραίο? Διάβασα στην υπογραφή παλαιού μέλους και συμφωνώ 100% ότι θα πρέπει οι μανούλες π.χ. να μην ζητάνε ρούχα και παπουτσια για να στοκάρουν για τις επόμενες χρονιές, γιατί υπάρχουν γονείς που δεν μπορούν να πάρουν στα παιδιά τους τα απαραίτητα ούτε για φέτος. Γιατί δηλ. να πάρει κάποια στον κανακάρη της που είναι 2 χρονών ό,τι παπούτσι βρει για τα επόμενα 5 χρόνια? Δεν είναι ωραίο, θα πρέπει να υπάρχει λίγο ευαισθησία για τους άλλους. Δηλ. για μένα και το να παρουσιάζει ο άλλος "καταναλωτική υστερία" είναι το ίδιο με το να έχει πάρει περισσσότερα από όσα έχει δώσει.
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”