ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύση;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από Othon » 23 Οκτ 2012, 10:36

Δεν παραθέτω το ποστ του polvar για οικονομία χώρου.

Στις απόψεις του Πολυχρόνη είμαι πάντα σύμφωνος ή τουλάχιστον στο 99.999% των περιπτώσεων.
Εδώ πέφτουμε στο 0.001% και θα εξηγήσω γιατί.

Πολύ πρόσφατα έπεσα σε διάφορες αγγελίες όπου ο topic starter ανέφερε στην αγγελία του ότι θα προτιμηθούν μέλη που προσφέρουν.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αποκλειστούν μέλη τα οποία ενδεχομένως είχανε ανάγκη σε μεγαλύτερο βαθμό απ' αυτόν που τελικά πήρε κάποιο αντικείμενο.
Άρα λοιπόν το ευχαριστώ δεν λειτουργεί σαν νόμισμα όπως αναφέρει ο Πόλ, αλλά καταχρηστικά.
Το έχω ξαναπεί αρκετές φορές, επειδή η ανάγκη υπήρχε και θα υπάρχει πάντα, σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ να υποτιμάται κόσμος, ο οποίος ενώ πολλές φορές προσφέρει τα μέγιστα, φτάνει στο σημείο να αναρωτιέται για ποιο λόγο δεν κατάφερε να αποκτήσει κάτι που τόσο ταπεινά ζήτησε.
Ξερόλας δεν είμαι, ούτε δικαστής, ούτε τροχονόμος.
Αν διαπιστώσω όμως κρούσματα χαριστικής αισχροκέρδειας, θα βρίσκομαι ακριβώς απέναντι να αντιμετωπίσω πράγματα και καταστάσεις.
Και για να μην βρεθεί κάποιος να μου πει ότι είμαι προσβλητικός ή οτιδήποτε άλλο, θα περιμένω να δω τι θα γίνει στο μέλλον με παρόμοιες αγγελίες, αυτές του εύκολου και χωρίς κόπο χαρίσματος.
Αν δω ότι αντιμετωπίζονται "χαλαρά", πολύ σύντομα θα με δείτε σαν ευεργέτη του site, όταν δηλαδή θα έχω φτάσει στο σημείο να έχω "χαρίσει" 3000 και να έχω πάρει μόλις 50-60!
Κάρτες ανανεώσεων υπάρχουν!
(Κλεμμένο και ελαφρώς τροποποιημένο)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από polvar » 23 Οκτ 2012, 10:50

Εγώ μίλησα παραπάνω για το 'ευχαριστώ' σε μικρής αξίας αντικείμενο

Για τις προτεραιότητες συμφωνώ μαζί σου!
Υπάρχει άλλωστε και ο κανόνας κατά των προτεραιοτήτων (http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=2&t=2&p=2#p22926). Όπου υπάρχουν προτεραιότητες κατ' επανάληψη, πράγμα που σημαίνει ομάδες και κλίκες, βουρ επίθεση!!

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από apothiki » 23 Οκτ 2012, 12:30

polvar έγραψε:Λοιπόν, θα ήθελα κάποτε να σταματήσει αυτή η συζήτηση!

Το xariseto ξεκίνησε όπως το λέει η λέξη, Χ Α Ρ Ι Σ Ε Τ Ο
Στην πορεία ανακαλύφθηκε ότι ο άνθρωπος είναι άπληστος, αφού σου λέει χαρίζουν, κάτσε να τα πάρω εγώ όλα....................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
.............. μην χαλιέσαι αλλά απόλαυσε τον καφέ σου χαμογελώντας και κοιτάζοντας την κοινωνία (την πραγματική και την εικονική του xariseto) να προσπαθεί να ξεγελάσει τον εαυτό της ότι η ζωή έχει νόημα όταν συσσωρεύεις υλικά αγαθά και καταναλώνεις όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτά.

Και αν ψάχνεις τις πραγματικές αξίες στη ζωή, μόνο μέσα στα μάτια των παιδιών μπορείς να τις βρεις.
Επειδή πια η ανάρτηση αυτή έχει ήδη επισκεψημότητα περίπου από 1100 άτομα, χωρίς κανείς να μπορεί να ξαναθυμηθεί τους αρχικούς σχολιασμούς της καθιστόντας έτσι τη συνέχισή της άσκοπη, επικροτώ τη κεντρική πρόταση της παράθεσης του polvar: "Λοιπόν, θα ήθελα κάποτε να σταματήσει αυτή η συζήτηση!" E!! Ας κλείσει πια...

Για μένα πέρα για πέρα, το αληθηνό νόημα σε ότι έγραψε ο polvar περιέχεται στις δυο προτάσεις που απομόνωσα από την ανακοίνωσή του, στην παραπάνω παράθεση, δείτε τες με προσοχή γιατί αξίζει σίγουρα να τους χαριστούν (χωρίς ευχαριστώ) λίγες στιγμές αναλογισμού.

Και πριν κλείσει, για να έχω τον τελευτίο λογο (χαχα!), σας γράφω ένα στατιστικό: Διαιρέστε τα "ευχαριστω" ορισμένων μελών με τους μήνες που είναι μέλη του ΧαρισεΤο, και θα φτάσετε σε νούμερα φοβερά! Ανάγκες ανά μήνα περισσότερες και από είκοσι (20) και αυτό σε μέσο όρο !!
Πόσο δίκιο έχει ο polvar...
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από Othon » 23 Οκτ 2012, 17:17

Με κάθε σεβασμό στην απάντηση του μέλους apothiki, πιστεύω ότι η συζήτηση θα κλείσει όταν οι 1099 το αποφασίσουν ή αν το θέλετε να το τραβήξω λίγο παραπάνω, εγώ θα αποφασίσω πότε θα τελειώσει η συζήτηση, μιας και είμαι αυτός που την ξεκίνησε, αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Το γεγονός ότι υπάρχει αυτή η επισκεψιμότητα, από μόνο του δείχνει πόσο ενδιαφέρον και σοβαρό ταυτόχρονα είναι το θέμα.
Μέχρι τότε, κάθε ποστ είναι ευπρόσδεκτο, ακόμα κι αν αυτό έχει να κάνει με τη δυσφορία των υπολοίπων στο πρόσωπό μου.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από panteleon1 » 23 Οκτ 2012, 17:27

εσύ othon λες οτι θα είσαι μπροστά σε κανονισμένα ευχαριστώ και άλλα τέτοια. Εγώ απο την άλλη θα είμαι μπροστά σε αυτούς που γράφουν ότι δεν στέλνουν εκτός της πόλης τους αλλά όταν παρουσιαστεί ευκαιρία ζητάνε απο άλλες πόλεις...
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από polvar » 23 Οκτ 2012, 17:27

Πού να κλείσει η συζήτηση!
Εδώ σε λίγο θα συγχωνεύσω όλα τα θέματα για το ίδιο πρόβλημα που έχουν δημιουργηθεί από θεσπίσεως του 'ευχαριστώ'. :rofl:
Απλά όταν έλεγα "Θα ήθελα κάποτε να σταματήσει αυτή η συζήτηση" πραγματικά θα ευχόμουν να μην χρειάζεται να διαπιστώνουμε τα κακώς κείμενα αλλά να ήμασταν σε ισορροπία. Γι αυτό καλό θα ήταν να κάναμε και καμιά πρόταση που να φέρνει αποτέλεσμα προς αυτήν την κατεύθυνση (και να έχει εύκολη εφαρμογή)...

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 23 Οκτ 2012, 17:47

Προτάσεις ευπρόσδεκτες ώστε να τις επεξεργαστούν οι διαχειριστές για να λειτουργεί όσο γίνεται καλύτερα η κοινότητα του xariseto.gr! Άλλωστε τα μέλη είναι τα θεμέλια της αγαπημένης μας ιστοσελίδας!
Σε τέτοια θέματα (δίχως καυγάδες, αλλά με συζήτηση και "λογομαχία" με την καλή έννοια) παρουσιάζονται τα προβλήματα, όμως είναι και δυνατό να βρεθούν λύσεις που να καλυτερεύσουν την λειτουργία του φόρουμ.
Και μεις οι συντονιστές συχνά παρουσιάζουμε στους διαχειριστές λύσεις στην προσπάθειά μας να γίνει όσο γίνεται πιο δίκαιο το σύστημα των αγγελιών.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από apothiki » 23 Οκτ 2012, 18:45

polvar έγραψε:Πού να κλείσει η συζήτηση!
Εδώ σε λίγο θα συγχωνεύσω όλα τα θέματα για το ίδιο πρόβλημα που έχουν δημιουργηθεί από θεσπίσεως του 'ευχαριστώ'. :rofl:
Απλά όταν έλεγα "Θα ήθελα κάποτε να σταματήσει αυτή η συζήτηση" πραγματικά θα ευχόμουν να μην χρειάζεται να διαπιστώνουμε τα κακώς κείμενα αλλά να ήμασταν σε ισορροπία. Γι αυτό καλό θα ήταν να κάναμε και καμιά πρόταση που να φέρνει αποτέλεσμα προς αυτήν την κατεύθυνση (και να έχει εύκολη εφαρμογή)...
Ζητάω συγνώμη από τον polvar που ξαναπαραθέτω σε ανάρτησή του αλλά αφού το θέμα παραμένει ανοιχτό και επειδή λόγο του πραγματικά μεγάλου ενδιαφέροντος που έχει, με «γαργαλάει» το πληκτρολόγιό μου, επανέρχομαι με την παρακάτω σκέψη για πρόταση: Να υπάρξει η δυνατότητα να φαίνεται το πώς έχουν μαζευτεί τα «Πήρε/Έδωσε». Θα είναι έτσι εύκολο να φανεί αν ‘Πήρε’ Πλυντήριο, TV Plasma, Σπίτι, Αυτοκίνητο, Κινητό και ‘Έδωσε’ Καρφίτσες, Κοκαλάκια, Χρόνο Ομιλίας, Μανταλάκια, Πιπίλες κλπ. Αυτό μπορεί να γίνει αν στο profil του μέλους έγραφε χωριστά τις ανακοινώσεις που πήρε και χωριστά αυτές που έδωσε, και μάλιστα για οικονομία μόνο τον τίτλο και όχι και κείμενο όπως είναι σήμερα, ο διαχωρισμός θα μπορούσε να γίνει και με γράμματα διαφορετικού χρώματος ώστε στην χρονικά ταξινομημένη αναζήτηση να φαίνεται και η συχνότητα των ανταλλαγών. Η πρόταση αυτή παρουσιάζεται σαν σκέψη για επεξεργασία που αν εφαρμοστεί θα δίνει στα μέλη τη δυνατότητα της αυτοαστυνόμευσης πριν αποφασίσουν το πού θα δώσουν το ‘χάρισμά’ τους μια και χωρίς θύτες δεν θα υπάρχουν θύματα.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 23 Οκτ 2012, 19:05

Αυτό που λέτε αρχικά δεν ακούγεται κακό, αλλά τεχνικά (πρακτικά) νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει.
Οι διαχειριστές που γνωρίζουν το πρόγραμμα πάνω στο όποια λειτουργεί το xariseto.gr μπορούν να δώσουν πιο ξεκάθαρη γνώμη!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από polvar » 23 Οκτ 2012, 20:12

Γίνεται, το έχουμε ξαναπεί, θέλει ελάχιστη προγραμματιστική δουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει (και φυσικά κάποιος να πληρώσει) και νομίζω είναι στα σχέδια του makis

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”