ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύση;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από Othon » 23 Οκτ 2012, 02:42

theosve έγραψε:Οθωνα, αν μη τι αλλο, αυτο τον χρονο τον πληρωσαν.
Να σου θυμησω οτι καποτε καποιο μελος χαριζε αστρολογικες προβλεψεις???? :shock: :lol:

Τοτε μου ειχε περασει απο το μυαλο ν'ανοιξω κιέγω νεα αγγελια:

[ΧΑΡΙΖΩ] Ξεματιασμα

Μήπως χρειάζεστε ξεμάτιασμα; Νοιώθετε εξάντληση, πονοκέφαλο, ζαλάδες, σωματική ή ψυχική κατάπτωση; Σας έχουν “ματιάσει”
Προσφερω:

Ξεμάτιασμα με λάδι.

Ξεμάτιασμα από την Μικρά Ασία

Νησιώτικο ξεμάτιασμα

Ξεμάτιασμα για μικρά παιδιά

http://www.youtube.com/watch?v=r0MMoxHDcAw
Σωστή η παρατήρησή σου και σ' ευχαριστώ Μαριάννα που το αναφέρεις.
Πρόσεξες όμως ότι μετά από τις παρατηρήσεις ότι έπεσε γερή απουσία;
Εγώ πάντως μόλις κατάλαβα τις προθέσεις, απομακρύνθηκα.


Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 23 Οκτ 2012, 02:44

Η αγγελία σίγουρα βάση κανόνων είναι οκ! Γι'αυτό και δεν έκανα κάποια κίνηση μέσα στις συγκεκριμένες αγγελίες.

Αλλά από ηθικής πλευράς, δεν είναι σωστό. Αν ο καθένας μας αρχίσει να κάνει το ίδιο τότε χάνεται η κεντρική ιδέα και το νόημα του xariseto.gr. Με 5 ευρώ θα παίρνουμε όλοι καμιά 10αριά ευχαριστώ και θα μπορούμε να ζητάμε 10 αντικείμενα.
Όπως είπε και το μέλος Othon, κάποιοι πασχίζουν να βρουν κάτι να χαρίσουν για να μπορούν μετά να ζητήσουν. Γι' αυτούς και μόνο δεν αξίζει!

Προσωπικά όταν κάποιος επειδή του περισσεύει χρόνος θέλει να τον μοιράσει σε μέλη και το κάνει ανθρωπιστικά, τότε θα το βάλει στην κατηγορία "χωρίς ευχαριστώ" :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
p_ioanna
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1982
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009, 16:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από p_ioanna » 23 Οκτ 2012, 02:46

"Εγώ πάντως δεν το θεωρώ απλά αδικία, αλλά και πονηριά."

Εκεί πήγαινέ..
Το πήρα προσωπικά γιατί μιλάς για δυο συγκεκριμένες αγγελίες εκ των οποίων η μία ήταν δικη μου. Τελοσπαντων την έκλεισα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

εχω paypal, internet banking Πειραιώς, Εθνική και άλφα!
Έστειλα πράγματα σε:
Περιμένω πακέτα απο:
Το μέλος markos_ar ειναι ανιψιος μου!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από theosve » 23 Οκτ 2012, 02:47

Παντως παιδια, πραγματα ανευ αξιας για καποιους ειναι πολυ σημαντικα.
Εχω δωσει παρα πολλα ευχαριστω για κωδικους λιμπερο ή κουπονια.
Κι'αυτα αν το σκεφτεις ειναι δωρεαν ομως για μενα ηταν πολυ χρησιμα.
Δεν ξερω αν μιλαμε για αντιστοιχα πραγματα βεβαια γιατι δεν ξερω πως ενα μελος εχει περισσευμα χρονου και τον χαριζει.
Δεν τον εχει αγορασει?
(ειμαι και λιγο αφελης, η αληθεια ειναι...)
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
p_ioanna
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1982
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009, 16:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από p_ioanna » 23 Οκτ 2012, 02:48

PavlitoRT έγραψε:Η αγγελία σίγουρα βάση κανόνων είναι οκ! Γι'αυτό και δεν έκανα κάποια κίνηση μέσα στις συγκεκριμένες αγγελίες.

Αλλά από ηθικής πλευράς, δεν είναι σωστό. Αν ο καθένας μας αρχίσει να κάνει το ίδιο τότε χάνεται η κεντρική ιδέα και το νόημα του xariseto.gr. Με 5 ευρώ θα παίρνουμε όλοι καμιά 10αριά ευχαριστώ και θα μπορούμε να ζητάμε 10 αντικείμενα.
Όπως είπε και το μέλος Othon, κάποιοι πασχίζουν να βρουν κάτι να χαρίσουν για να μπορούν μετά να ζητήσουν. Γι' αυτούς και μόνο δεν αξίζει!

Προσωπικά όταν κάποιος επειδή του περισσεύει χρόνος θέλει να τον μοιράσει σε μέλη και το κάνει ανθρωπιστικά, τότε θα το βάλει στην κατηγορία "χωρίς ευχαριστώ" :wink:
Τότε νομίζω πως πρέπει να το προσθέσετε στους κανόνες..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

εχω paypal, internet banking Πειραιώς, Εθνική και άλφα!
Έστειλα πράγματα σε:
Περιμένω πακέτα απο:
Το μέλος markos_ar ειναι ανιψιος μου!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 23 Οκτ 2012, 02:51

Νομίζω ήταν ξεκάθαρο αυτό που έγραψα.
Τώρα το αν πρέπει να αλλάξει στους κανόνες δεν είναι δικό μου θέμα, αλλά αποκλειστικά των διαχειριστών!
Εικόνα

rainbow88
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2703
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 14:25
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από rainbow88 » 23 Οκτ 2012, 02:52

Το "ευχαριστώ" υπάρχει για να μη γίνεται κατάχρηση της ζήτησης. Αν βάζαμε τέτοιες αγγελίες πχ σε ενότητα χωρίς ευχαριστώ θα μπορούσε άνετα κάποιος να τις σαρώσει και να ζητάει συνέχεια. Ενώ έτσι υπάρχει ένα μέτρο. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι μπορούμε σε αυτή την περίπτωση να κοιτάμε το προφίλ κάποιου πριν του δώσουμε τα λεπτά. Εκτός αν ο άλλος έχει μεγάλη διαφορά στα στατιστικά δε μ'αρέσει να κάθομαι να ψάχνω τι ζητάει πριν αποφασίσω να του δώσω κάτι. Και για το αν είναι ηθικά σωστό, δε νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα εφόσον κάποιος έχει και άλλες αγγελίες που χαρίζει άλλα πιο "υλικά" πράγματα. Προσωπικά, αν γινόταν κάποια ανακοίνωση ότι τέτοιες αγγελίες πρέπει να μπαίνουν χωρίς ευχαριστώ θα συνέχιζα να βάζω τέτοιες αγγελίες και χωρίς ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rainbow88 την 23 Οκτ 2012, 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από PavlitoRT » 23 Οκτ 2012, 02:57

τι ακριβώς να σαρώσει? 1-2 αγγελίες με χρόνο ομιλίας? η τις υπόλοιπες αγγελίες που αρκετές από αυτές βάζουν τα μέλη εκεί επειδή ήταν αρχικά με ευχαριστώ και δεν δώθηκαν, γιάυτό και μεταφέρθηκαν εκεί?
Εικόνα

rainbow88
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2703
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 14:25
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από rainbow88 » 23 Οκτ 2012, 03:16

Το σκέφτηκα από την άποψη ότι μπορεί να μη ζητάνε όλοι λεπτά για έναν αριθμό κάθε φορά, αλλά για περισσότερους. Όντως η λέξη ήταν υπερβολική γι'αυτό που ήθελα να πω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rainbow88 την 23 Οκτ 2012, 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ με διάφορους τρόπους - Ποια η λύ

Δημοσίευση από polvar » 23 Οκτ 2012, 09:39

Λοιπόν, θα ήθελα κάποτε να σταματήσει αυτή η συζήτηση!

Το xariseto ξεκίνησε όπως το λέει η λέξη, Χ Α Ρ Ι Σ Ε Τ Ο
Στην πορεία ανακαλύφθηκε ότι ο άνθρωπος είναι άπληστος, αφού σου λέει χαρίζουν, κάτσε να τα πάρω εγώ όλα...
Θεσπίστηκε το 'ευχαριστώ' για να καταμετρούνται οι δοσοληψίες.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΜΕΤΡΕΙΤΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ, το ξέρουμε αυτό από την αρχή

ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ γιατί θα ξαναγυρίσουμε στο μπάχαλο

Το 'ευχαριστώ' όμως παίζει πλέον τον ρόλο του ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ στην κοινότητα.

Όπως λοιπόν γίνεται και στην πραγματική κοινωνία με τα πραγματικά χρήματα, κάποιοι δεν "αγοράζουν" κάτι γιατί το θεωρούν "ακριβό", ενώ άλλοι το θεωρούν "φθηνό" και "τρέχουν" να πιάσουν την ευκαιρία!
Αγορανομικές διατάξεις του τύπου "αυτό τόσο θα το πουλάς" ή "το αντικείμενο πρέπει να έχει αυτές τις προδιαγραφές" απέτυχαν στην πραγματική κοινωνία που έχει νόμους, δικαστήρια και φυλακές κλπ γιατί χρειαζόταν τεράστια αστυνόμευση, τεράστιες φυλακές κλπ! Και αφέθηκαν όλα στην εξισορρόπηση βάσει προσφοράς και ζήτησης. Λέτε αυτές οι "αγορανομικές" διατάξεις να πετύχουν στο xariseto;

ΕΙΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΡΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ επομένως:

Όποιος νομίζει ότι κάτι είναι ανάξιο του 'ευχαριστώ' ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ "ΑΓΟΡΑΖΕΙ" (δεν λαμβάνει το αντικείμενο δηλαδή, για όσους δεν κατάλαβαν την μεταφορά).

Όποιος νομίζει ότι έχει "υποτιμηθεί" πολύ το "νόμισμα" και ζητιέται/δίδεται για ανάξια αντικείμενα και πιστεύει ότι το δικό του αντικείμενο αξίζει περισσότερο από ένα τέτοιο 'ευχαριστώ' ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ "ΠΟΥΛΑΕΙ" (δεν το χαρίζει) ή ΤΟ "ΠΟΥΛΑΕΙ" ΑΛΛΟΥ όπου νομίζει ότι θα πάρει περισσότερα.
Κι έτσι, αν κάποτε φθάσουμε στο σημείο το 'ευχαριστώ' να αντικατοπτρίζει αξίες του 1€ ή χαλασμένα αντικείμενα, κανείς δεν θα χαρίζει ακριβά αντικείμενα επομένως το xariseto θα γίνει ανάξιο λόγου ή το ανάποδο, αν το 'ευχαριστώ' αντικατοπτρίζει καλά αντικείμενα, θα πάψουν κάποιοι να το "εξαργυρώνουν" με φθηνιάρικα χαρίσματα κι έτσι αυτά θα μείνουν στα αζήτητα.
Ναι, μάλλον είμαι ουτοπικός, γνωρίζω ότι σχεδόν πάντα δεν γίνεται να πάμε ούτε στο ένα άκρο ούτε στο άλλο, μάλλον θα παραμείνουμε κάπως έτσι, με τις γκρίνιες μας αλλά και με τα ωραία μας :rofl:

Τέλος, καταφέραμε να κάνουμε μέσα στο ΧΑΡΙΣΕΤΟ κατηγορία "Χωρίς ευχαριστώ" δηλαδή χωρίς νόμισμα, δηλαδή ουσιαστικά χαρίσματος :- :- :- :-
Αλλά όμως ρωτώ: Γινεται να βάζεις με το ζόρι κάποιον να χαρίσει (να βάλει δηλαδή αντικείμενο στο 'χωρίς ευχαριστώ') την ώρα που έχει έλλειψη "χρημάτων"; Και άντε τον υποχρέωσες, είναι ηθικό;

ΚΙ εγώ θα ήθελα να ζούμε σε μια κοινωνία χωρίς νομίσματα και φιλαργυρίες. Αλλά όσο αυτό δεν γίνεται, εξακολουθώ να εργάζομαι για να βγάλω χρήματα, πουλάω και αγοράζω με τα χρήματα αυτά και μαζεύω και χρήματα για την δύσκολη ώρα.

Γι αυτό Othon μην χαλιέσαι αλλά απόλαυσε τον καφέ σου χαμογελώντας και κοιτάζοντας την κοινωνία (την πραγματική και την εικονική του xariseto) να προσπαθεί να ξεγελάσει τον εαυτό της ότι η ζωή έχει νόημα όταν συσσωρεύεις υλικά αγαθά και καταναλώνεις όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτά.

Και αν ψάχνεις τις πραγματικές αξίες στη ζωή, μόνο μέσα στα μάτια των παιδιών μπορείς να τις βρεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”