Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από ανθηκ » 15 Σεπ 2012, 00:14

και γιατί θα πρέπει σώνει και καλά αν έχω κάτι ολοκαίνουριο να πρέπει
να το ανταλλάξω και όχι να το χαρίσω?
υπάρχει πληθώρα αγγελιών που σίγουρα θα βρω και αυτό που θέλω αργά ή γρήγορα...
Πάω σε άλλα σάιτ και πουλάω ή ανταλλάσω
Μήπως αυτά που χαρίζονται είναι για πέταμα? οχι ότι δεν έχουμε πάρει και "σαβούρες"
αλλά γενικά η κατάσταση είναι πολύ καλή.
Εχουμε δώσει πράγματα που μπορεί να μην ήταν καινούρια αλλά ήταν αξίας.

Γενικά, συμφωνώ για ανταλλαγές μόνον καινούριων και ομοειδών (παιδικό ρούχο με παιδικό,
φόρεμα με φόρεμα κλπ),
και όχι από μέλη που έχουν 1-2 συναλλαγές και από εκεί και πέρα
θέλουν μόνον ανταλλαγές

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -


Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από tolis287 » 15 Σεπ 2012, 00:20

Οι ανταλλαγες ειναι καλες αν ξερεις τι θελεις.Εγω πχ εβαλα καποια στιγμη αγγελια ανταλλαγης εναν καινουριο σκληρο δισκο αξιας 120 ευρω με μια καφετιερα με καψουλες.
Το προβλημα στην εποχη μας ειναι οτι ο κοσμος ΔΕΝ εχει μετρητα και ετσι νομιζω η ανταλλαγη ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να αποκτησει καποιος κατι που θελει και δεν μπορει λογω μη ρευστοτητας.Αν πχ καποιος ειχε δωρο γαμου μια tassimo και του ειχε χαλασει ο δισκος ή ηθελε να αναβαθμιστει γιατι να μην το εκανε;Δεν υπαρχει κατι κακο σε αυτο.Απο την αλλη λιγο δυσκολα καποιος να χαρισει κατι ακριβο γιατι ελπιζει οτι εστω και στην ξεφτιλα θα το πουλησει σε τιμη 2 φορες πιο κατω.Πιστευω δηλ οτι στις ανταλλαγες οπου ο αλλος ξερει τι θελει και δεν κανει παζαρια ή παιρνει προσφορες τα πραγματα ειναι πιο τιμια.
Και στο φιναλε και οι παλιοι ετσι εκαναν: Σου δινω λαδι, δωσε μου αλευρι κοκ.

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από skorpiosmt » 15 Σεπ 2012, 00:26

POLVAR το εξωφρενικό..όπως λες να χαρίσω αντικείμενο καινούργιο και μετά
να το βγάλουν σε ανταλλαγή εμένα μου έτυχε ;) όπως να μου ζητήσει άτομο που πουλάει.. και άλλα πολλά
οπότε κάποια αντικείμενα ιδιαίτερα όταν είναι καινούργια ή αξίας διστάζω να τα χαρίσω, όπως και άλλα
μέλη που έχει τύχει να μιλήσω :} Με αυτό το τρόπο έχω περισσότερες ελπίδες να πάρω κάτι που χρειάζομαι
και επιλέγω αν μου κάνει..γιατί πάντα υπάρχουν κάποιοι που ξημεροβραδιάζονται με το ποντίκι στο χέρι..
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από makis » 15 Σεπ 2012, 00:29

evaki21 έγραψε:περα απο τη δικη μου αγγελια που καλα κανατε οχι εσεις αλλα αλλοι να μου πουν απευθειας οτι δεν ειναι σωστη και οχι να ανοιξουν θεμα με σποντες
Γιατι με το που γινει ενα θεμα λετε κατευθείαν "γιατι λες μονο εμενα" ή "για μενα μονο το λετε"

Μονο σημερα στην αρχικη εχει 4 αγγελιες ανταλλαγής
και τον τελευταιο καιρο καθημερινα μπαινουν πολλες αγγελιες ανταλλαγων και το 98% ειναι εκτος κανονων.

tolis287 έγραψε:Αν πχ καποιος ειχε δωρο γαμου μια tassimo και του ειχε χαλασει ο δισκος ή ηθελε να αναβαθμιστει γιατι να μην το εκανε;

Και στο φιναλε και οι παλιοι ετσι εκαναν: Σου δινω λαδι, δωσε μου αλευρι κοκ.
ακριβως αυτο "ΑΝ" γιατι ειναι δυσκολο :
1. ΑΝ εχει καποιος την tassimo
2. ΑΝ δεν την θελει
3. ΑΝ θελει σκληρο δισκο
4. Και να ειναι και ...τοσα gb Που δινεις εσυ

Αρα με τοσα ΑΝ θα εχουμε ενα site γεματο με "ΑΝ"

Οταν γινει η αναβαθμίσει που θελω θα μπορει να μπει οτι αγγελια ανταλλαγης θελετε στο "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ" αλλα τωρα δεν γινετε !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από tolis287 » 15 Σεπ 2012, 00:34

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο και απιθανο σε ενα site με τοσο μεγαλη κινηση.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 00:35

Ναι, έχετε δίκαιο σε αυτό που λέτε, και στο παρελθόν υπήρξαν συζητήσεις για το αν θα επιτρέπονται ή όχι οι ανταλλαγές και υπό ποιες συνθήκες και στο τέλος θεσπίστηκε ο κανόνας που ανάφερα επειδή υπήρξαν τα προβλήματα που επίσης ανάφερα.
Τελευταία όμως άρχισε να καταστρατηγείται ο κανόνας.

Πχ στην δική σας αγγελία πώς να πετύχεις κάποιον που να θέλει τον δίσκο αυτό που είχατε και να έχει την καφετιέρα που θέλατε; Και σε ποια κατηγορία έπρεπε να μπει αυτή η αγγελία; Στην υπολογιστών ή στην ηλεκτρικών συσκευών;
Βλέπετε λοιπόν τα προβλήματα λειτουργικότητας;
Και πώς εξασφαλίζεται ότι ο δίσκος είναι εντάξει και δεν προέκυπταν προβλήματα αργότερα;
Εντάξει, στην δική σας περίπτωση υπήρχε εγγύηση. Αν δεν ισχύσει για τον Α ή Β λόγο;

Γιατί στο χάρισμα τέλος πάντων, και χαλασμένο να είναι αυτό που παίρνει κάποιος, στην τελική το πετάει και λέει έχασα πχ τα γραμματόσημα ή τις βενζίνες να πάω να το πάρω. Στην ανταλλαγή; Θα πει έχασα την καφετιέρα μου (για παράδειγμα) και μετά θα αρχίσουν οι έριδες ότι εξαπατήθηκε, θα ζητάει από το μέλος ή το site τα ρέστα κοκ.

Καλή είναι η ανταλλαγή των πραγμάτων καθώς αναγκαστικά περάσαμε στην ανταλλακτική οικονομία αφού χρήματα δεν υπάρχουν αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε κάπως αλλιώς να τη διαχειριζόμαστε. Και νομίζω ότι ο κανόνας περιορίζει τις ασυδοσίες.

Aν πούμε ελεύθερες ανταλλαγές νομίζω ότι θα γίνει ένα μπάχαλο.

evaki21
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2044
Εγγραφή: 20 Σεπ 2011, 19:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από evaki21 » 15 Σεπ 2012, 00:41

Η μόνη λύση είναι να καταργηθούν οι ανταλλαγές τελικα ωστε να μην υπαρχουν εξαπατησεις...
Εργάζομαι πλέον....είμαι μαμά ενός 5χρόνου!!
διαθετω i-bank εθνικης .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από tolis287 » 15 Σεπ 2012, 00:46

Δηλ ποναει χερι κοβει χερι;Την ανταλλαγη με ποιον την κανεις;Με αυλο αντικειμενο;Με φυσικο προσωπο δεν την κανεις;Δεν φροντιζεις να ξερεις το ονομα του, το τηλ του;Μετα υπαρχουν και τα δικαστηρια.

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από Othon » 15 Σεπ 2012, 01:40

Σε συζήτηση που είχα με μερικά μέλη τον τελευταίο καιρό, όλοι το ίδιο πράγμα παρατηρήσαμε, ότι το πράγμα δηλαδή έχει ξεφτιλιστεί.
Είναι καλό, χρήσιμο και συνάμα απαραίτητο σε ένα site που ασχολείται με το "πάρε-δώσε" να υπάρχουν αγγελίες ανταλλαγών, αρκεί να υπάρχει το μέτρο.
Αν θυμάμαι καλά, στο παρελθόν κι εγώ έχω δημιουργήσει κάποιες αγγελίες ανταλλαγών, αλλά πάντα προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός σε σχέση με αυτά που δίνω-ζητάω.

Ένα ψιλοπαράπονο που έχω εγώ προσωπικά, είναι ότι πολύ σπάνια χρησιμοποιείται το "ΖΗΤΑΩ".
Αυτός που πραγματικά ξέρει τι θέλει όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Τόλης, θα δημιουργήσει μια αγγελία, θα ζητήσει αυτό που πραγματικά χρειάζεται, θα φροντίσει έτσι ώστε στην αγγελία του να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτομερής σε αυτό που ζητάει και στο τέλος, θα κάνει μια κίνηση να προσφέρει κάτι για αντάλλαγμα.
Ένα πολύ καλό παράδειγμα, για να σας εξηγήσω τι ακριβώς εννοώ, μπορείτε να δείτε σ' αυτήν εδώ την αγγελία μου, όπου ουσιαστικά έχω φτιάξει μια αγγελία ζήτησης και εφόσον το μέλος που θα μ' εξυπηρετήσει το επιθυμεί, μπορώ να τον επιβραβεύσω με ένα κουτί εξωτερικού δίσκου.

Καλές οι ανταλλαγές παιδιά, αλλά και λίγη απλή ζήτηση δεν βλάπτει!

Άβαταρ μέλους
MaryKay
Diamond Member
Diamond Member
58 51
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 04:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από MaryKay » 15 Σεπ 2012, 01:55

λοιπόν εγώ τυχαίνει να χαρίζω πολλά πράγματα που τα έχω πληρώσει αρκετά χρήματα κ δεν έτυχε να τα χρησιμοποιήσω...
επειδή όμως το σαιτ είναι γεμάτο από μέλη που μπαίνουν όλη μέρα και τα ζητάνε όλα πρώτοι, δεν πετυχαίνω ποτέ κάτι αξιόλογο...
γενικότερα πιο πολύ με αγγελίες "ζητάω" μπορω να βρω κάτι χρήσιμο...
για αυτο λοιπόν πείτε μου έναν καλό λόγο να μην βάλω για ανταλλαγή παπούτσια τα οποία μου κόστισαν 80 ευρώ. για να τα δώσω έτσι απλά και να τα χαριεντίζεται η κάθε κολλημένη εδω μέσα που τα χει πάρει όλα?
όοοχι ανταλλαγή ή μένουν σπίτι αυτά κ ότι άλλο ακριβό έχω όσο εγωιστικό κ αν ακούγεται!
- Δεν χαρίζω σε μέλη που έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το όριο ζήτησης. Κάποιοι εδω μέσα το έχουν παρακάνει!!!!
- Προσπαθώ να μοιράζω τα αντικείμενα κ δεν τηρώ πάντα σειρά προτεραιότητας.
Είναι άδικο να τα παίρνουν όλα αυτοί που κάθονται όλη μέρα στο site για να απαντούν πρώτοι στις αγγελίες.
- Όποιος θέλει μπορεί να μου προπληρώσει φακελάκι μέσω paypal για να μην πληρώνει κ φάκελο για να στείλει μέσα άλλο προπληρωμένο.
(για ανταλλαγή υπηρεσιών) http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=304&t=74572
- Ψάχνω παλιά τεύχη από περιοδικά Γαστρονόμος και Γλυκές Ιστορίες.

ενημέρωση για πώληση tshirt εδω https://www.facebook.com/groups/1593507247602040/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”